Šta je novo?

Povezivanje zvucnika bez skretnice

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,263
Poena
300
Postoji tema na kojoj je skoro zapoceta diskusija o ovome, ali prvobitno pitanje je bilo totalno nevezano... Pa da nastavim na temi gde joj je i mesto.

Imam zvucnik sa slike. Pozadi pise 8ohm 80w. Hocu da ga pretvorim u blutut zvucnik, narucio sam TDA7492 Bluetooth 4.0 2*50W pojacalo, cekam da stigne. Pa reko' da se pripremim, otvorim sada kutiju i vidim da su zvucnici:
A 4ohm 40W
B 8ohm 25W
C 4ohm 40W
i da su vezani ovako:
zvucnici.png
download.jpg
sto daje 4ohma, a ne 8 kako pise pozadi... ili ja gresim (i sajt koji mi je to pokazao http://www.speakerimpedance.co.uk/?act=three_series_parallel2&page=calculator)? Ne znam zasto iza pise 8ohm,tako je doslo fabricki.
Na tviteru ima kondenzator, ne vidim koji, ali to je sada manje bitno.


Kako ja sve to da povezem na stereo pojacalo, a da radi ok?
Razmisljao sam da left bude A (4ohm), a right da bude C+B (12ohm serijski) . Jel ce da smeta pojacalu to, i da li ce uticati na zvuk?
Ili ima neko drugu ideju kako da povezem?


I zasto li su oni tako vezani fabricki? Po onom kalkulatoru ispada kao da manju snagu dobijaju veci zvucnici,od onog tvitera...
 
Poslednja izmena:
Prvo - nisi napisao šta želiš da napraviš od tog centralnog zvučnika - ne može se to pretvoriti u stereo sa samo 3 drajvera i to još u istoj kutiji.
Drugo - dobro je napisano da je ta kutija 8-mo omska jer su dva basa vezana na red i to daje 8 oma, a visoki je odvojen kondenzatorom i on je isto 8 oma.
Treće - to što si namerio da vežeš tako zvučnike iz te kutije nije dobro jer će ti se nejednako čuti levi i desni kanal, a i kao što sam već rekao ne mogu dva basa od dva kanala da budu u istoj kutiji jer će jedan drugog da guše, pošto ne sviraju isti signal. Možeš jedino da napraviš mono pojačalo sa blututom i vežaš na sadašnje terminale od kutije.
Četvrto - ne može se visokotonac povezati serijski sa basom, mora u paraleli sa pripadajućim kondenzatorom (to je inače skretnica - naslov nije dobar :smash:), da ne bi duboki tonovi isterali kalotu iz njega.
 
Poslednja izmena:
Kondenzator = skretnica. Kondis je verovatno 3.3uF ili manji.
Nominalno I ima tu negde oko 8 oma, nije greska na zvucniku nego je tebi racunica losa, tj vazi za otpor, a ne I za impedansu (a I fali ti kondenzator u semi).

Ne diraj nista, povezi jedan kanal samo I forsiraj mono zvuk u plejeru. Sve ostalo ce zvucati losije.

Edit:
Dok sam (sporo) cukao sa telefona covek ti je manje vise napisao sustinu.
 
Poslednja izmena:
hvala na detaljnom objasnjenju :) baaas se slabo razumem, zato sam i otvorio temu :D

Plasim se da ce pojacalo biti slabo za takav zvucnik na jednom kanalu. Zato sam hteo da podelim na dva, da mu bude taman :D
Nije mi problem da pregradim kutiju unutra, pa da svaki zvucnik ima svoj prostor. Ali ako je nemoguce povezati,onda krastavac :/

Mislio sam da postoji nacin da se izvede to nekako, sa 2+1, ali izgleda da ne moze...
Jel nije moguce da se samo B+C stave na neku skretnicu, a A da radi sam...? Podelio bih kutiju unutra,naravno.
 
Moze. Probaj kako zvuci mono i dobro zapamti, slusaj pesme koje dobro znas (volis, whatever).
A onda stavi A direktno na jedan izlaz, a B na drugi izlaz i paralelno sa B kondenzator i C. Pa poslusaj opet iste pesme (pazi da zadrzis isti polaritet kako je sad). Ako ti ne smeta sto se levi i desni kanal razlikuju po tonalnom karakteru, zadrzi tako.
Stereo je besmislen na tako zbijenim zvucnicima i u okviru jedne kutije, ali ako bas imas zelju - napravi pa vidi da li ti se svidja.
 
Hvala jos jednom!
Naravno da je besmislen, zato mi je i nebitno sto idu 2 plus 1 zvucnik, mislim da nece ni da se primeti. Nije mi do stereo zvuka, vec do toga da sto bolje iskoristim pojacalo. Ne bih da nabijem sve zvucnike na jedan kanal, samo mi je do toga.

Inace zvucnik je Dantax magic center, centralni od 5.1 sistema. A unutra su Fidek. Valja li to nesto?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Plasim se da ce pojacalo biti slabo za takav zvucnik na jednom kanalu.
Nije mi problem da pregradim kutiju unutra, pa da svaki zvucnik ima svoj prostor. Ali ako je nemoguce povezati,onda krastavac :/
Jel nije moguce da se samo B+C stave na neku skretnicu, a A da radi sam...? Podelio bih kutiju unutra,naravno.
Ta pojačalca mogu da se preprave sa malim zahvatima - obično se dodaju dva džampera - u mono pojačalo duple snage i kao takvo bi bez ikakve prepravke mogao da teraš taj tvoj zvučnik.
Iako bi pregrađivao kutiju morao bi da nabaviš još jedan visokotonac, a i bilo bi problema sa skretnicom jer bi pri povezivanji B+C bas bio 4 oma a visokotonac 8 oma pa bi se on slabije čuo. U svakom slučaju ti je bolje prepraviti pojačalo nego se petljati sa zvučnikom i da na kraju ne dobiješ nešto odgovarajuće.
 
Ta pojačalca mogu da se preprave sa malim zahvatima - obično se dodaju dva džampera - u mono pojačalo duple snage i kao takvo bi bez ikakve prepravke mogao da teraš taj tvoj zvučnik.
Iako bi pregrađivao kutiju morao bi da nabaviš još jedan visokotonac, a i bilo bi problema sa skretnicom jer bi pri povezivanji B+C bas bio 4 oma a visokotonac 8 oma pa bi se on slabije čuo. U svakom slučaju ti je bolje prepraviti pojačalo nego se petljati sa zvučnikom i da na kraju ne dobiješ nešto odgovarajuće.

eee to mi kazi, jos kada bih znao kako da ga prepravim u mono :)

vidim da postoje takva pojacala, TDA7492 sa mono ili stereo, ali nisu imala blutut, pa nisam hteo da se zezam i oko toga da uzimam odvojeno blutut pa sve da vezujem...
Ne znam kako bih ovo pretvorio u mono, trazio sam po guglu ali nisam nasao nista....
https://www.aliexpress.com/item/TDA...udio-Receiver-Stereo-Digital/32612040935.html
 
hvala, napisao sam poruku, cekam da moderator odobri :)

valjda ce neko znati kako da uradim taj mono mod, ako uopste moze da se odradi...
 
Evo dobio sam odgovor da ovo mogu da odradim:

"Or you can use a quick hack of a passive "summing circuit", which is technically not great, but may be acceptable depending on your application. This circuit goes between your source (phone) and the input of the amp."
PassiveSummer.jpg

samo sto ja to pojma nemam na ovom pojacalu gde i sta da cackam.... kada bih imao nacrtano,ili instrukcije, lako bih zalemio sve :D
 
Zaboravio si da navedeš i prvi deo posta:
"Unfortunately, forcing the source to be mono is the best option.
Otherwise, you really need a summing circuit with an opamp"

To što ti je preporučeno je samo kako da izvorni stereo signal prevedeš u mono, ali ti ne rešava kako da stereo pojačalo pretvoriš u mono pojačalo, što tebi ustvari treba.
Možda je najbolja ona preporuka da kupiš mono pojačalo i poseban blutut modul i vežaš na postojeći zvučnik.
 
Zaboravio si da navedeš i prvi deo posta:
"Unfortunately, forcing the source to be mono is the best option.
Otherwise, you really need a summing circuit with an opamp"

To što ti je preporučeno je samo kako da izvorni stereo signal prevedeš u mono, ali ti ne rešava kako da stereo pojačalo pretvoriš u mono pojačalo, što tebi ustvari treba.
Možda je najbolja ona preporuka da kupiš mono pojačalo i poseban blutut modul i vežaš na postojeći zvučnik.

tako cu i da uradim najverovatnije. ako imas preporuku za mono pojacalo, slobodno mi posalji :D i za blutut modul,naravno.

samo sto cu morati da nadjem neko uputstvo o spajanju blututa sa pojacalom... sigurno ce mi trebati i neki step down converter za blutut
 
Izgleda mi ok, videcu i za blutut, pa cu naruciti :)

Da li znas koja bi baterija bila ok za sve to? Mislio sam da uzmem sealed lead acid 12v 2-3Ah, ima po KP... samo mi je mana sto su teske i glomazne. Ne znam ni koliko bi drzale.
 
Pošto ti treba napajanje od minimalno 12V i 3A, znači da bi takva baterija najviše izdržala 1 sat.
 
5x veci zvucnici = efikasniji = manje pojacas za isti nivo zvuka = stedis bateriju = dugo svira.
 
Treba mi shema povezivanja 4 zvučnika od 30w 16oma da na izlazu bude,kada se sva četiri zvučnika povežu 16oma?! Hvala...
 
dva redno u paraleli sa dva redno.

edit:
evo i graficki ako ne mozes da se snadjes...
 
Poslednja izmena:
1pITAe5.png
 
Hvala....Da li je moguće,mada sumnjam,da se ova 4 zvučnika od 30w/16oma svi povežu i na krajnjem izlazu dobije 8oma???
 
Ne može 8 oma ali može oko 6 oma (6,4oma) ako dva vežeš u seriji pa to sve paralelno sa ostala dva isto paralelno.
1/R = 1/32 + 1/16 + 1/16 = 6,4
 
Ako sva četiri vežeš u paraleli, onda će ukupno biti 4 oma.
 
Da,to znam.U svakom slučaju hvala....ali nisam baš pristalica da dovodim zvučnike,kao i pojačalo u koliko toliko rizičnu situaciju,veće snage (koja mi nije potrebna) grejanja pojačala itd...pozz
 
Da li je moguće vezati 4 zvučnika od 8 oma u jednu kutiju a da na izlazu bude 16 oma?
 
Ne može - moža da bude 8 oma - dva i dva na red pa paralelno.
A šta će ti 16 oma?
 
Nazad
Vrh Dno