Šta je novo?

Hardver Pouzdan hard disk za arhivu radnih fajlova

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

muki85

Slavan
Učlanjen(a)
16.02.2008
Poruke
533
Poena
365
Moja oprema  
CPU & Cooler
5950X under Noctua NH-D15 Chromax Black
Matična ploča
Asus B550-E Strix
RAM
64 Gigs
GPU
MSI RTX 3080 Gaming X Trio
Storage
A lot
Zvuk
Harman Kardon Aura
PSU
Seasonic Focus 850FX
Kućište
Pure Base 500
Monitor
Dell U3223QE
Miš & tastatura
Keychron C2 + Razer Orochi V2 White
Laptop
M1 Max 16"
Tablet
iPad Pro 12.9
Mobilni telefon
iPhone 11
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Mislim da naslov govori sve :)

Potrebni su mi predlozi za hard disk koji koristim kao arhivu za poslove koje sam završio, i koje prebacujem sa radnog SSD-a. Veličina minimum 4Tb, maksimum 8Tb.
 
Ја користим Seagate Barracuda 4Tb већ четири године и све ради без проблема. На многим ино сајтовима видим да хвале Тошибу за такве ствари.
 
Hvala svima na predlozima. Na žalost, mislim da ću ovaj put zaobići Seagate, jer su mi njihova dva harda od 4Tb otkazala u poslednjih šest meseci, pa je to jedan od razloga kupovine novih. Oznaka hardova koji su pred crkavanjem je ST4000DM0001, u pitanju su bile 2 obične Barracude. Da li ima smisla davati pare za Gold seriju i za Pro seriju Red verzije u odnosu na Plus? Pitam jer su mi na tom hardu jako bitni fajlovi koje mi klijenti mogu zatražiti i za pet godina...
 
Hvala svima na predlozima. Na žalost, mislim da ću ovaj put zaobići Seagate, jer su mi njihova dva harda od 4Tb otkazala u poslednjih šest meseci, pa je to jedan od razloga kupovine novih. Oznaka hardova koji su pred crkavanjem je ST4000DM0001, u pitanju su bile 2 obične Barracude. Da li ima smisla davati pare za Gold seriju i za Pro seriju Red verzije u odnosu na Plus? Pitam jer su mi na tom hardu jako bitni fajlovi koje mi klijenti mogu zatražiti i za pet godina...
Ја има лоше искуство са чувањем на дисковима и од 2013 поред чувања на диску, све битно чувам на два облака. Једном је сервер на истоку а другом на западу.
 
WD Red Plus ili WD Red Pro.
Seagate IronWulf serija.

Obican WD RED je SMR.
Barracuda je isto SMR.
Da li je ili nije SMR ima samo smisla kada se ide na RIAD, kada ne treba uzimati SMR diskove, jer iskaču iz RAID-a.
Zato je WD i napravio WD Red Plus liniju diskova.
WD Red Pro je 7200rpm disk i ima smisla tamo gde je bitna brzina pristupa. Za običan backup nema.

Ako je običan backup u pitanju, podaci se čuvaju minimum na dva fizički odvojena mesta - u mom slučaju je to NAS i dropbox.
 
Da li je ili nije SMR ima samo smisla kada se ide na RIAD, kada ne treba uzimati SMR diskove, jer iskaču iz RAID-a.
Zato je WD i napravio WD Red Plus liniju diskova.
WD Red Pro je 7200rpm disk i ima smisla tamo gde je bitna brzina pristupa. Za običan backup nema.

Ako je običan backup u pitanju, podaci se čuvaju minimum na dva fizički odvojena mesta - u mom slučaju je to NAS i dropbox.
Ja sam do sada čuvao na 3 fizička diska, ali sada trenutno samo na 2. Dok ne uzmem neki novi i opet držim na 3. Ali najbitniji mi je ovaj koji je u računaru i koji ću pazariti, zarad jednostavnog povremenog pristupa.
 
Једна од мојих опција је и оваква:
IMG_20210705_081544.jpg

Кућиште, адаптер за дискове М.2 SATA на USB 3.0
Имам један диск од 128Gb и један од 1Tb. Овај од 128Gb ми више дожђе као флешка док је терабајтни за чување и њега држим одвојено у амбалажи, када га не користим.
Брзина на USB 3.0 је ту негде слична према декларисаној за диск који користим.
Размишљам да узмем још један адаптер али PCIe на USB јер је већи избор PCIe дискова oд SATA.
 
Sveo sam izbor na dva harda, pa vas molim za mišljenje, u pitanju su WD RED Plus i Seagate Ironwolf Pro, oba od 8Tb jer mi to upada u željeni i budžet, kao i željeni kapacitet.

Hvala!
 
Lično, ja bih Ironwolf, videh pozitivne komentare za njega...mislim da im je garancija ista, 5 godina.
HGST (Hitachi) su najpouzdaniji ali koštaju primetno više i teže ih je naći...

Koliko koštaju?
 
Lično, ja bih Ironwolf, videh pozitivne komentare za njega...mislim da im je garancija ista, 5 godina.
HGST (Hitachi) su najpouzdaniji ali koštaju primetno više i teže ih je naći...

Koliko koštaju?
WD Red Plus 29k
Ironwolf Pro 35k


Nije mi 50€ razlike presudno ni da uštedim, niti da platim više ako treba. Ako ne moram da platim - neću. :LOL:
 
 
Nazad
Vrh Dno