Šta je novo?

Potrebne su mi ideje u kom pravcu ici tweakovanje file systema Ubuntu server 8.04

Vuk

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
27.02.2002
Poruke
3,333
Poena
710
Znam da ovo nije forum ali ajde da pokusam sa pitanjem.
Iskljucivo me zanimaju saveti od advanced usera na polju *unix server platforme.
Situacija je sledeca, Intel platforma c2d8600 2GB memorije, 4x1.5TB soft raid, seagate drajvovi, i Intel g31 plocica. HW je to je sto je nema menjanja.

U sustini muku mucim sa file systemom i uzasnim loadom. Najgore su bazicne stvari poput komandi poput "du -bs" ili periodicni "updatedb.mlocat", znaci indexovanje fajlova je pogubno.
Pogotovo situacija postaje nemoguca kada free space padne na ispod 1TB.
Tada load skace i preko 25-30.

U sustini u pitanju je ogroman broj fajlova od 100k-500k fajlova, fajlovi se upisuju vrlo fragmentisano zato sto se ne radi pre-alocation.
Ext3 sam odbacio te sam otisao na reiserfs, ali nije mnogo pomoglo.

Trebaju mi ozbiljni saveti sta uraditi i kako utvikovati file system, sto bi znacilo nesto sto u trenutcima indeksiranja poboljsava rezultat za 5 do 10 puta.

Kernel koji koristim je secure verzija 2.6.28.4-xxxx-std-ipv4-32.
System je 32bit.


Pozdrav
 
1. 2GB rama je malo za ozbiljan fail server
2. Koji raid koristis 0,1,5,6 ?
3. Da limas dovoljno dobar razlog zbog cega si menjao kernel na ubuntu ?
4. Da ovo jeste forum za to pitanje :)
5. Da li si siguran da su diskovi 100% ispravni i da neki od njih ne pravi problem ?
 
1. 2GB rama je malo za ozbiljan fail server
2. Koji raid koristis 0,1,5,6 ?
3. Da limas dovoljno dobar razlog zbog cega si menjao kernel na ubuntu ?
4. Da ovo jeste forum za to pitanje :)
5. Da li si siguran da su diskovi 100% ispravni i da neki od njih ne pravi problem ?


Pa uslov je da se koristi vrhunski secure kernel.
2gb je ono sto trenutno stoji, zamena nije moguca.
Raid 0 je postavljen.

Smart ne nalazi nikakvu varijaciju na diskovima.
Ja sam u startu sumnjao da je neki od diskova tromiji ili da je u problemima.
Medjutim nista specificno nisam nasao, nema relocated sektora, u sustini oduvek sam mrzeo Seagate ali to je sto je oni moraju da ostanu, osim ako se ne pronadje da su hardverski neispravni.

Eventualno da im premerim waits-ove ali pitanje je da li ima neki efikasan tester kompatibilan sa ubuntom, koji bi premerio iz cli-a, waits-ove bez dismountovanja particija i raida, znaci nesto sto bi moglo online.

Da napomenem i ext3 i reiserfs sam tweakovao sa notail i noatime, medjutim nije mi nesto specijalno pomoglo.


Zanima me imas li neke ideje.

Najvise sumnjam uopste na podrsku ubuntu-a sa ovih 1.5TB Seagate-ima i raid-om, kao sto sam rekao situacija bas biva nezgodna kad free space padne ispod 1TB.
 
Poslednja izmena:
Ako zelis da koristis masinu kao File Server ja cu ti pre preporuciti Solaris 10 i ZFS zbog njegov fantasticnih mogucnosti.
 
Nazad
Vrh Dno