Šta je novo?

Potrebna pomoc oko Wireless mreze

Djordje_S

Cenjen
Učlanjen(a)
28.07.2009
Poruke
11
Poena
154
Zelim da umrezim dva kompijutera radi deljenja ADSL-a koji se nalaze u susednim zgradama. Udaljenost je oko 36 metara. Ruter bi se nalazio na 4 spratu jedne zgrade a drugi kompijuter je na prizemlju susedne zgrade. Nema opticke vidljivosti. Neizvodljivo je razvuci kabl. Pogledati situaciju na slici. http://www.ptt.rs/korisnici/d/j/djstankov/situacija.png

Potreban mi je savet kakvu opremu treba da kupim i da li je izvodljivo?

Interesuje me da li bi Netgear ruter WPN824 resio problem?
http://www.netgear.com/Products/RoutersandGateways/RangeMaxWirelessGRoutersandGateways/WPN824.aspx

Hvala unapred!
 

Prilozi

  • Situacija.png
    Situacija.png
    37.5 KB · Pregleda: 101
Poslednja izmena:
Mogu li da se postave antene na coskovima zgrada kako bi se dobila opt. vidljivost?
 
Na cosku zgrade na 4 spratu moze da se postavi antena, a na prizemlju susedne zgrade je nezgodno jer bi bila nisko i mogla bi deca loptom da ostete antenu. (Kompijuter u prizemlju je pored prozora)
 
Poslednja izmena:
Ova slika u atacmentu ce mozda jasnije prikazati situaciju.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    31.5 KB · Pregleda: 153
probaj da stavis u prizemlje neki usb sa eksternom antenom moj je TL-WN422G dosta se dobro pokazao ima eksternu antenicu a moze da se nakaci i druga.

mozda prodje sa eksternom usmerenom antenom na 4 spratu
 
U prizemlju eksterna antena ne dolazi u obzir (gore sam naveo razlog), tu je komp. pored prozora.
Ako bi se stavila eksterna antena na 4 spratu "imali" bi opticku vidljivost (prepreka bi bio 1 zid na strani kompa u prizemlju posto se komp. nalazi ispod prozora).

Potrebni su mi detaljnije informacije o potrebnoj opremi, ja ne znam kakvu bih eksternu antenu uzeo na osnovu tvog(cvrlemitrv) odgovora.
 
Za tako male udaljenosti ja ne bih nikada kupovao eksterne anterne. Jednostavije je napravti tzv. kantene (potrazi uputstvo na google kako se prave), a kako ista kosta cca 300din, neka je deca i razbiju...Napravices novu :)

Sve je bolje nego da provlacis signal kroz zid!

Svako dobro!
 
Zelim da umrezim dva kompijutera radi deljenja ADSL-a koji se nalaze u susednim zgradama. Udaljenost je oko 36 metara. Ruter bi se nalazio na 4 spratu jedne zgrade a drugi kompijuter je na prizemlju susedne zgrade. Nema opticke vidljivosti.
Hvala unapred!

Na cosku zgrade na 4 spratu moze da se postavi antena, a na prizemlju susedne zgrade je nezgodno jer bi bila nisko i mogla bi deca loptom da ostete antenu. (Kompijuter u prizemlju je pored prozora)

Аман, Ђорђе, користи нашу реч "рачунар", ако не знаш како се изговара енглеска...
Мислим да ту и није нека раздаљина, можда може и са оним малим антенама. Или стави горе кантену, а доле купи неку картицу која има антеницу на каблу, па је позиционирај погодно. И пребаци на неки канал који није стандардни (6) да избегнеш сметње од комшија и то је то.
 
pa tesko da ces bilo sta postici sa kacenjem ext antene na 4 sprat a tvoj "kompijuter" je u prizemlju. Tako da bi doslo do gubitka signala kroz kabl. Mene isto zanima nesto tao slicno ali jos uvek nisam nasao resenje :D
 
У овом моменту није толико битно како сам написао нешто, најбитније је да сте ме разумели и дали ми прегршт добрих савета :), мада свакако хвала на напомени о правопису, ценим то јако.

Хвала вам пуно свима и ако неко има још неки добар савет нека слободно напише.

Нико није прокоментарисао могућност употребе рутера WPN824 без екстерне антене или кантене.

Ако неко зна линк са сличним успешно решеним случајем нека га постави овде, ја сам доста претраживао али нисам нашао. Углавном сам налазио на форумима кратке савете који су доста неодређени али конкретно решење проблема како је неко то извео није нико написао.
 
Gubici kroz kabl su smesni za ovako male udaljenosti, tako da o tome nemojte da razmisljate.

I nemojte da pravite "naucni rad" za ovo prosto umrezavanje! ;)
Ruter ti je nepotreban i ne bi bio od pomoci.

Sto rece zevs, i male tzv "pendrek" antenice ako se postave eksterno ce, siguran sam, dati dobar rezultat ali ako planirate da se igrate, tada se trazi OK ping, tako da opet "kantene" dolaze u obzir. "Kantene" daju "usmerenu" vezu tako da je rasipanje signala znatno manje nego ako koristite "pendrek" antene koje salju signal u krug 360 stepeni.

p.s.
User guru i ja smo se umrezavali wifi na 1,5km udaljenosti (kod njega kantena a kod mene tzv. biquad - takodje home made varijanta) i bilo je OK.
Savetujem da kupite devojkama, zenama, mamama po jedno pakovanje ness kafe a kutije iskoristite za pravljenje kantene. Neophodne konektore i kabl imate u Netiks-u u BG-u...a u NS-u ne znam.
Evo i uputstva na http://tesla.rcub.bg.ac.yu/~vciric/kantena.htm
Ako vas mrzi da pravite, spremite 2 piva lokalnom limaru i resili ste sve :)
 
Poslednja izmena:
Petre,
sto se tice kantena i pendreka sve mi je savrseno jasno, to je jako dobro objasnjeno. Ja ne znam jos uvek kakav uredjaj treba da bude na mom racunaru na 4 spratu od kog bi isao signal.
 
Zapravo, izvinjenje sa moje strane...

Ako zelis da komp iz prizemlja bude online i kada je tvoj komp ugasen, treba ti wifi adsl ruter.

AKo zelis da komp iz prizemlja bude online samo kada je tvoj komp ukljucen, treba ti wifi kartica.

Sto se tice antena...dovoljna duzina odgovarajueg kabla (HDF200 ili HDF400; HDF400 ima teorijski duplo manje gubitke; kolika je duzina kablova potrebna prema tvojoj proceni?), par odgovarajucih konektora i nista vise. Kablove nemoj sam da pravis, kupi gotove.

Pozdrav!
 
ovo TL-WN422G je usb sa sopstvenom antenom dovoljno je da sotji na prozoru, ako sa 4 sprata usemris neku antenu prema njemu, meri radi u kuci sa 3 sprata bez probelma. Stavljam ga na lap top, jer po defaultu Lap top na spratu gubi sitnal, kada stavim ovaj adapter radi odlicno i u komsiluku, a na izvornom racunaru je tp link ruter tp linkj 890g sa svojom origninal antenom
 
Ako ces da kupujes bilo kakav eksterni uredjaj onda uzmi klasican AP bridge koji se povezuje na LAN. Kostace te isto ako ne i jeftijije od nekog USB a imas mnogo vecu fleksibilnost ' na primer moyes ga odmacii do 100m od racunara, pa ako treba stavitii na vrh zgrade.

Antene postavi tako da izmedju njih postoji opticka vidljivost i onda nece biti problema.

Kad odredis gde ces antene onda ces znati i kje antene ti trebaju i sta ti jos treba od opreme.
 
Hvala vam svima na savetima :wave:, stvarno nisam ocekivao ovoliku zainteresovanost, drago mi je jako zbog toga :banana:.

Petre, racunar u prizemlju treba da bude povezan na internet nezavisano od ukljucenosti racunara na spratu. Sto se tice duzine kablova, morao sam da nacrtam detaljniji plan situacije posto vidim da sam u mnogo cemu ostao nedorecen (nenamerno). Plan je u atacmentu.

Molio bih da mi User cvrlemitrv napise orjentacionu cenu za TP link ruter 890g posto nisam uspeo na netu da nadjem.

Molio bih da mi User Broker predlozi neki klasican AP bridge posto ja ne znam sta je to, da ne bih mnogo lutao. Zelim da razmotrim i tu mogucnost.
Svidja mi se ideja da postavim na vrh zgrade, jedino me zanima kakva su iskustva sa udarima gromova u tom slucaju.

Pozdrav!
 

Prilozi

  • Situacija unutra.png
    Situacija unutra.png
    157.7 KB · Pregleda: 45
Poslednja izmena:
Na kraju bih kupio wifi adsl ruter i postavio ga na neku od one 2 pozicije. Znaci, kabl iz telefonskg prikljucka bi isao u njega u a vi biste se kacili bezicno svako sa svojom wifi karticom. U ovom slucaju mislim da vam nikakve externe antene ne trebaju, posluzice "pendreci".

Poz!
 
@npetar
Koju realnu brzinu ste ostvarivali?
Kažeš umrežavali ste na 1.5km, nisam znao da je to moguće sa home made i još tako jednostavno i jeftino. Sad sam se jako zainteresovao, meni bi trebalo za još manju daljinu, ispod kilometra, ali ranije dok sam se interesovao za to svuda su drugačije govorili za brzinu. Negde sam čak pročitao da džaba i ako su 54 Mbs kartice i grid antene, da ne treba očekivati više od 2-3 Mbit/s što mi je jako malo...
 
Na kraju bih kupio wifi adsl ruter i postavio ga na neku od one 2 pozicije. Znaci, kabl iz telefonskg prikljucka bi isao u njega u a vi biste se kacili bezicno svako sa svojom wifi karticom. U ovom slucaju mislim da vam nikakve externe antene ne trebaju, posluzice "pendreci".

Poz!

Petre, zanima me da li mozda imas predlog koji bi ruter mogao da posluzi u tom slucaju?

P.S.
Znaci, ako sam dobro shvatio ruter treba da ima i ulogu modema?
 
Poslednja izmena:
Naravno da ce se manje brizine ostvariti home made antena na vecim daljinama; ali mislim da 99% korisnika nema preterane zahteve.

@djordje
Nemam predlog za uredjaj jer davno nisam u ovim vodama; tj. ne pratim trziste. Predlazem da se obratis npr. Bench-House-u za pomoc, tj. ponudu. Tamo rade vrsni poznavaoci hw-a tako da sam siguran da ce ti pomoci.
Da, taj uredjaj treba i da ima ulogu modema ali nije obavezno posto vec imas modem od svog provajdera (jedino ako imas modem u USB varijanti, taj modem ti nece biti od pomoci).
 
Hvala vam svima na dosadasnjem zanimanju za moj problem!!!

Naravno da mi se predlog koji je Petar dao (ruter na prozoru a mi svi bezicno) jako svidja i vrlo bih rado tako i napravio. Ali u ovom momentu ne bih. Kako mreza vremenom bude evoluirala posle nekog vremena ce se svesti na to.
(ovo sto sam napisao je otprilike kompilacija svih vasih predloga)

Malo sam razmislio i vidim da bi mi najvise za sada odgovaralo da uradim sledece:

Zadrzao bi postojece stanje tj. telefonski prikljucak => spliter => modem TP-Link TD-8817 => ruter ASUS RX3041 => LAN kablovi do dvoje komsija i mog racunara.
Zadrzao bih LAN kablove zbog sigurnosti veze, a polozaj rutera ne bih menjao jer je konfigutacija zidova i vrata kroz koja provlacim kablove jako nepovoljna i morao bih zbog premestanja polozaja rutera menjati duzinu kablova sto bi znacilo ponovno provlacenje i skrivanje da se sto manje vidi (i ovako zena ludi zbog "kablova po celom stanu"), novi konektori na kraju kabla ...

E sad, posto su mi na ruteru 3 LAN prikljucka zauzeta, ostaje mi slobodan jos 1. Iz tog cetvrtog prikljucka odvukao bih LAN kabl do prozora u prostoriji sa skice od ranije gde imam opticku vidljivost sa racunarom iz susedne zgrade (levi polozaj).
Tu bih da postavim AP TP-Link TL-WA501G (oko €40) sa unutrasnje strane prozora (imali bi opticku vidljivost kroz staklo).
U prizemlju zgrade pored sam neodlucan sta da odaberem. nasao sam nekoliko mogucih uredjaja:
TP-Link TL-WN551G (oko €20)
TP-Link TL-WN651G (oko €20)
TP-Link TL-WN353GD (oko €16)
TP-Link TL-WN422G (oko €20)
Ja imam ADSL 1024/128 i zanima me koliku bi brzinu mogao da primi svaki od ova cetiri uredjaja u idealnim uslovima (recimo uredjaji postavljeni jedan pored drugog), tj. koliko su kompatibilni? Minimalan protok koji bi zeleo da ostvarim sa racunarom u prizemlju je 512/64 tj. pola od maksimalnog.
Takodje ne znam da li AP TP-Link TL-WA501G ima fiksnu antenu ili se ona moze odvojiti? To isto ne znam ni za prva tri nabrojana adaptera.
Gledao sam karakteristike svih tih uredjaja ali ne razumem podatke koji su tamo dati.

Sta mislite o ovome sto sam napisao?
Da li bi mozda trebao drugacije uredjaje da odaberem?
 
Nazad
Vrh Dno