Šta je novo?

Potrebna pomoć oko Apple iMac!!!!

Xantor

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
20.10.2008
Poruke
15
Poena
154
Dobih na poklon Apple iMac (nisam siguran ali mislim da je G4 u pitanju, to je ona polulopta u kojoj ima sve a na njj se nalazi TFT). Ono što sam uspeo da saznam je da je u pitanju 700MHz, 128MB RAM i 40GB HDD. Hteo bih da se malo naučim da radim u MacOS-u, pa bi završio pos'o.

Evo u čemu je problem:

Mac OS X koji a koji se nalazi u njemu zaključan je password-om i ne mogu da uđem u sistem. Moja pitanja su sledeća:

1) Koji MacOS odgovara ovakvom jednom Mac-u?
2) Kako da instaliram novi MacOS?
3) Kako da zaobiđem password logo-vanje?
4) Da li vredi mlatiti se oko njega ili da ga bacim u đubre.

Znam da je u odnosu na Windows MacOS sasvim druga priča. Bilo kakva pomoć bi mi dobro došla.
 
Mac koji si dobio na poklon je iMac G4, poznat i kao "lampa". Završiće ti posao sigurno, mada bi mogao da dodaš još malo RAM-a.

1. Na tom modelu Tigar (OS X 10.4) radi sasvim pristojno.
2. Prilikom bootovanja držiš pritisnut option (alt) taster i, kada ti se ponudi opcija odakle želiš da podigneš sistem, odabereš instalacioni DVD. Dalja instalacija se manje-više svodi na next, next...
3. Najjednostavniji način je da odradiš instalaciju sistema ;). Ima i drugih načina, ali nisu jednostavni početniku (moje mišljenje). Mada, ukoliko si zainteresovan, mogu da probam da te uputim...
4. Po meni vredi. Ukoliko odlučiš da ga se 'otarasiš', veoma rado ću mu pružiti udoban dom :D.

Ukoliko nemaš instalacioni disk Tigra, mogu da ti narežem i pošaljem.
 
To je jako lepa masina. Dodaj jos RAM-a, reinstaliraj OS i uzdravlje da te sluzi! :)
 
Probaću, onako laički, da ga sredim ali ne bi bilo loše da ako imaš neki "user guide" za instaliranje ove naprave. Nekako sam uspeo da aktiviram nešto što liči na DOS. Ispisivao neka slova, reči, komande, šta li su ali po svemu sudeći za mene "španska sela". Ono što navedoh za "bacanje u djubre" naravno da je figurativno ali nije isključeno ako me dovede do tačke ludila :) šalim se naravno......
 
Što se tiče instalacije OS-a, već sam u tački 2. napisao kako započeti postupak. Ukoliko si ikada instalirao Win na neku mašinu, lako ćeš ispratiti dalje korake instalacije OS X-a.

Evo i kratkog uputstva kako kreirati nov administratorski nalog, čime ćeš "zaobići" pass koji ti traži prilikom startovanja, korak po korak:
1. Reboot
2. Pritisni istovremeno "apple" i "s" tastere odmah pošto čuješ startup zvuk
3. Kada dobiješ prompt (izgleda otprilike Pera-Perics-iMac:~ peraperic$) ukucaj sledeće komande da bi napravio nov admin account (vodi računa da tačno uneseš komande sa sve razmacima. Podrazumeva se da pritisnieš enter na kraju svake linije):
mount -uw /
rm /var/db/.AppleSetupDone
shutdown -h now

I to bi bilo to. Po pokretanju Maca imaćeš potpuno nov administratorski nalog. Sada možeš da obrišeš stari administratorski nalog sa pass-om.
 
Hvala ti na pomoći, uspelo je sve što si rekao. Skontao sam da mu je izgleda opika riknula, pa ne boot-uje disk ali zameniću. Za ovo imaš piće u "Zlatno burence" :) Hvala puno
 
Ne bacaj, iznenadices se kao i ja koliko je upotrebljiva ovakva mashina :lupko:

Naravno, slican stav sam i ja imao na pocetku, ali zahvaljujuci ovdje prisutnima sam ubrzo promjenio :d
 
Nazad
Vrh Dno