Šta je novo?

Hardver Potreban savet za AM 4 socket

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poruke
7,268
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
NH-C12P SE14 , Ryzen 7 3800X
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
Kingston Fury Renegade 2 x 16 GB - 3600Mhz
GPU
GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB
Zvuk
S.M.L.S 8A
PSU
Seasonic Focus Plus 750w 80+ platinum
Kućište
HAF 912 PLUS
Miš & tastatura
Logitech G610 , LOGITECH G403 HERO
Ostale periferije
Blue Snowball Ice
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo drugari, trebam da sastavim jedan kompjuter za bratanca, a to dugo nisam radio, i nisam siguran da li mogu ispravno da odaberem. Računao sam na

  • ASUS TUF GAMING B550M-PLUS oko 100 € kod Mađara
  • SSD: Samsung 980 500gb m2, oko 65e
  • teba mi procesor sa integrisanom grafikom da se pregura ovo nesrćno vreme, nešto kao je nekao bio

AMD Ryzen 2200G i 2400G Raven Ridge APU​



  • 16 GB rama DDR 4 - koji se slaže sa prosecorom i pločom
  • i preporuka za napajanje.

Može kod nas, a može i kod Mađara. Ako neko ima bolji predlog, neka slobodno napiše.

Unapred hvala
 
Par pitanja:
-budzet?
-namena, koje igre i sl. i u kojoj rezoluciji?
-koji rang grafike bi uzeli kasnije? Midrange? Bitno zbog napajanja i da procesor ne bude usko grlo

Nesto generalno:
-CPU Ryzen 4650G 6c/12t ako mozes da nadjes (vidim da dosta prebuilt konfi kod nas ima taj, mozda i nadjes u slobodnoj prodaji sa domacom garancijom), dosta jak CPU koji ne bi trebalo da bude usko grlo kasnije sa diskretnom grafikom.
-RAM 2x8GB 3600MHz (neka najjeftinija, latencije nisu toliko bitne koliko i frekvencija a dosta papreno naplacuju zategnute latencije), integrisana grafika je zahvalna za brzi RAM.
-Napajanje zavisi od koji GPU je u planu kasnije, al na primer Cooler Master MWE 650W (moze i 500W da prodje ako nije u planu jaca grafika kasnije)
 
Namena, prvenstveno za igre, 1080. treba mi nešto da prebrodim ovo stanje sa grafikama. Ovaj procsesor je garant dobar, ali mi treba neko integrisano rešenje. Ne bih da dam 300€ za rx 580
 
Ima integrisanu grafiku ;) Ako je van budzeta, ima i 4350G za nekih 17.000 rsd ali je 4c/8t


a koju integrisanu ima. Piše samo Radeon™ Graphics. Da li je Vega 11 ili nešto drugo ? Evo sda videh da je vega 7. Da li je o.k.
 
Po meni je OK, nemas mnogo izbora posto Intel zaostaje na tom polju. Samo je bitno da uzmes dual-channel RAM na 3200MHz ili 3600MHz da bi izvukao pun potencijal grafike.
Imas ovde orijentir za performanse:

4350G je malo sporiji od 3400G, s time da tvoja maticna ne podrzava 3400G koliko vidim.
 
Po meni je OK, nemas mnogo izbora posto Intel zaostaje na tom polju. Samo je bitno da uzmes dual-channel RAM na 3200MHz ili 3600MHz da bi izvukao pun potencijal grafike.
Imas ovde orijentir za performanse:

4350G je malo sporiji od 3400G, s time da tvoja maticna ne podrzava 3400G koliko vidim.

A da li ima neka bolja ploča - cena kvalitet od ove što sam napisao.
 
Zravo, pomozite mi da zaokružim priču:


  • Ms Industrial CYCLOPS V - 3.000,00
  • ASUS TUF GAMING B550M-PLUS oko 100 € kod Mađara
  • AMD Ryzen™ 5 5600G - nadam se da neće biti više od 300€ (dobavljivo)
  • Kingston A2000 M2 - 7.400,00 ili
  • preporučite mi odgovorajući ram 2 x 8 GB DDR4 _______________
  • SEASONIC B12 BC-550 - 550 W ATX 80 PLUS Bronze - 65€ ili
  • S12III Bronze SSR-550GB3 за 7.000,00
 
Ili SAMSUNG 500GB 980 M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V8V500BW (Basic warranty) za 75€
 
Napajanje će ići "Bitfenix Formula gold 650w"
 
Da li je ovo odgovrajući ram

Model: 2 x 8GB DDR4 Kingston PC3600 HyperX Fury HX436C17FB3K2/16 - 11.750,00 dinara

Pošto su cene slične kod nas i Mađara možda je bolje da se kupi ovde.
 
Taj RAM ne bi trebalo da bude problematican. Kingston A2000 je sigurniji izbor nego Samsung 980.
 
Da dopunim priču

  • Ms Industrial CYCLOPS V - 3.000,00
  • ASUS TUF GAMING B550M-PLUS oko 100 € kod Mađara
  • AMD Ryzen™ 5 5600G - nadam se da neće biti više od 300€ (dobavljivo)
  • Kingston A2000 M2 - 7.400,00
  • 2 x 8GB DDR4 Kingston PC3600 HyperX Fury HX436C17FB3K2/16 - 11.750,00 dinara
  • Bitfenix Formula gold 650w
Da sastavim ovako kao što sam napisao ?
 
@vladat1

Preporuka za promenu kućišta kada već uložeš pristojan novac za konfiguraciju:


Može da se nađe za oko 7.000 din. Daleko je kvalitetnije od Ms Industrial.
 
Ako ima još neko predlog za kućićte neka napiše
 
Lepo je i ovo kućište, dobro za održavanje

MasterBox Q300L


Dobro je što je ploča

mATX Form Factor
9.6 inch x 9.6 inch ( 24.4 cm x 24.4 cm )

tako da može da stane - kućište

MOTHERBOARD SUPPORTMicro ATX, Mini ITX
 
Hvala, da li ima neko još neki predlog ?
 
Q300L ima plastičnu stranicu dok NR400 ima staklenu pa mnogo lepše izgleda.

Još je bitno napomenuti kada se traži kućište mnogi proizvođači imaju "with ODD" i "without ODD" pa treba obratiti pažnju da ne stigne sa fiokom za optički uređaj.
Ima i https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mini-tower/masterbox-mb400l/ i slično je kućište i novije od NR400 ali je lošiji protok vazduha zbog prednje stranice.
 
Poslednja izmena:
Q300L ima plastičnu stranicu dok NR400 ima staklenu pa mnogo lepše izgleda.

Još je bitno napomenuti kada se traži kućište mnogi proizvođači imaju "with ODD" i "without ODD" pa treba obratiti pažnju da ne stigne sa fiokom za optički uređaj.
Ima i https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mini-tower/masterbox-mb400l/ i slično je kućište i novije od NR400 ali je lošiji protok vazduha zbog prednje stranice.

Hvala na objašnjenju šta je ODD
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Optical Disk Drive...iliti DVD.
NR400 ima verzije sa ili bez slota za DVD rezač, verzija bez je jeftinija (mislim i da ima bolje opcije za montiranje ventilatora, zaboravih).
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@vladat1

Cyclops V/Fighter V305 sa skinutim prednjim pena filterom je odlican izbor.

Bitfenix Formula gold 650w nije modularno, odlicno napajanje, i dokle god ti to odgovara jedna od najboljih kupovina preko madjara zbog cestih popusta, ali nije modularno.

NR400/NR600 su ok kucista osim jedne stvari po kojoj su katastrofalna, a to je prostor za ubacivanje napajanja. Bitfenix Formula ce uci uz minimalno grebanja posto je 140mm duboko, ali racunaj bilo koje dublje napajanje od toga da ce biti mucenje.

Isto kontra-intuitivno posto je Formula bez modularnih kablova sa te strane manje maltretiranja, ako uzmes neko modularno, obavezno ubaci sve kablove koji ti trebaju u samo napajanje pre ubacivanja napajanja u kuciste, inace ce se kolicina grebanja, guranja i maltretiranja sa NR400/NR600 ucetvorostruciti :)
 
Poslednja izmena:
Q300L ima plastičnu stranicu dok NR400 ima staklenu pa mnogo lepše izgleda.

Još je bitno napomenuti kada se traži kućište mnogi proizvođači imaju "with ODD" i "without ODD" pa treba obratiti pažnju da ne stigne sa fiokom za optički uređaj.
Ima i https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mini-tower/masterbox-mb400l/ i slično je kućište i novije od NR400 ali je lošiji protok vazduha zbog prednje stranice.
WAT?
Što ja ovo nisam znao kad sam kupovao kućište?
Ovo bi mi leglo kao budali šamar:
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Naručio sam kućite CM NR 400 i ostale delove. Postaviću slike i cene koje sam plaćao
 
Obavezno javi koliko je lako bilo staviti napajanje, i da li si, i koliko ogrebao lim od kucista/napajanja xD. Sala na stranu imas drugo po redu velicina najbolje napajanje za najbezolniju ugradnju u NR400/NR600 posle 130mm dubokog Super Flower Leaded V/V Pro (Corsair VS ne racunam). I sad ces pazljivije stavljati, tako da najverovatnije samo sticker/napajanje ce biti ogrebano, i 1mm kucista ako i to.
 
^ @Dogzilla pratim šta pišeš, ali na ovim slikama mi deluje da je prostor za napajanje kod NR400 više nego dovoljno prostran za instalaciju napajanja...
nr400_hdd_cage_01-image.png


Naravno to je teorija, ako pišeš iz iskustva, poštujem da si u pravu...

EDIT: Zaboravih da pitam, pod uslovom da se ubaci DVD da li na prednjem frontu ima mesta za jedan 140 i jedan 120mm vent?
EDIT2: Takođe, deluje mi da pozadi na izduvu komotno ima mesta za jedan 140mm vent (a ne samo za jedan 120mm kako stoji u specifikacijama).
 
@vladat1

Kada ubacuješ napajanje tada gledaš da ide uz gornju ivicu jer na dnu su postavljene četiri samolepljive gumice koje drže napajanje i koje se lagano odlepljuju pa ako na silu ubaciš napajanje i odlepiš ih tada će doći do krčanja, buke i vibracija nakon što uključiš komp. Ako ne pomeriš gumice napajanje se neće čuti.
 
EDIT: Zaboravih da pitam, pod uslovom da se ubaci DVD da li na prednjem frontu ima mesta za jedan 140 i jedan 120mm vent?
EDIT2: Takođe, deluje mi da pozadi na izduvu komotno ima mesta za jedan 140mm vent (a ne samo za jedan 120mm kako stoji u specifikacijama).

Na šemi piše jedan. Videću tačno kada stigne kućište. Na osnovu šeme sam i naručio paket od 3 ventilatora COOLERMASTER MasterFan MF120 HALO sa kontrolerom (58 eura) ali ovo tek stiže 24.08 u ipon hu. Isto tako sam naručio i ram (2x8GB) na 3600. Neki svetleći Kingston (14.600,00 dinara). Da me ne pitate za RGB. To je za bratanca. Razlika u ceni za ovo osvetlenje je oko 80€. Šta da se radi. U BS Grupi su mi dali popust na kućište 7.373,00 dinara. U Jakovu se na cenu do 10.000,00 plaća poštarina !

Capture.JPG
 
Nazad
Vrh Dno