Šta je novo?

Potreban Amiga workbench 1.2

milanca

Cenjen
Učlanjen(a)
13.01.2011
Poruke
28
Poena
154
Pozdrav svima,

Naime, posle duzeg vremena sam doneo (i ponovo vratio u podrum) Amigu 500. Hteo sam malo da se podsetim ali nazalost od svih disketa samo je jedna neispravna i to sam workbench-om 1.2. Nijednu drugu sistemsku disketu nemam osim ostalih dvadesetak na kojima su igrice. Nista ne mogu uraditi bez butovanog sistema. Mislio sam da preko serijskog kabla prebacim na floppy neki adf i tako to. Nazalost nemogu nista uraditi bez sistemske diskete.

Molio bih nekog amiga prijatelja (kao ono pre 15 i vise godina) da ako moze i zeli da mi snimi i posalje 2-3 diskete. Workbench 1.2 (ili 1.3 mada neznam dali moze), eventulano x-copy. Poslao bih nekoliko ovih mojih DD disketa za to. Povratni put moze ici preko nekih od kurira i ja snosim troskove slanja. Unapred hvala ako mi neko moze izaci u susret.

Nesto malo ukratko, racunam da je red posto mi je ovo prvi post ovde. Do sada sam koristio (i jos uvek) Amithlon kada imam vremena i kada se uzelim "classic" okruzenja. Probao sam i nesto malo da radim na aros razvoju ali vise me ipak privlaci classic 68k amiga. Doduse aros tim je uradio i 68k verziju. Posto me vise zanimala amiga, uradio sam pre godinu dana otprilike novi kernel za amithlon, kernel 4. To je bio moj skromni doprinos amiga/amithlon zajednici. To bi bilo to.
Pozdrav svima i unapred hvala!

-Milan
 
Pozdrav milanca i dobrodoslica ovde..
Tebi treba bas wb1.2 sumnjam da ce 1.3 raditi na toj amigi,a licno nisam video wb1.2 u radu ali neverujem da ima prevelikih razlika.
 
Pozdrav milanca i dobrodoslica ovde..
Tebi treba bas wb1.2 sumnjam da ce 1.3 raditi na toj amigi,a licno nisam video wb1.2 u radu ali neverujem da ima prevelikih razlika.

Hvala Dejane. Da, da, i ja nisam siguran za 1.3 zato sam i napisao 1.2, mislim da je kickstart 1.2. Videcemo, ako se neko sa amigom javi pa moze da mi uradi jednu disketu od adf-a, bilo bi super.
 
Trebao si da zapamtis brojeve s boot ekrana sa slikom diskete.Sada bi na osnovu tih brojeva znali koji je kick tacno u doticnoj amigi.
 
Radi WB 1.3 i na kick 1.2 i na kick 1.3 A500.
Neki programi i igre, pogotovo noviji, neće raditi na kick 1.2 jer je 1.3 praktično standard za A500.

Ako se nisi već snašao za diskete pošalji mi pm.

Ako imaš samo A500 dobro bi ti došao i ovaj disk http://wiki.abime.net/file_transfer/hombre
 
Ispravno sam zapamtio, kick je 1.2, sigurno. Kazem samo da nisam siguran hoce li raditi wb1.3 sa njim. Odavno je bilo kada sam radio na org. amigi; amithlon je ono sta mi menja amigu vec duzi niz godina. Mada bih eto hteo da pokrenem i pravu 'prijateljicu' pustim neki demo i tako to.

Hvala marty na odgovoru. Ne, nisam nabavio jos uvek. Neki prijatelji mi nudili da posalju bas sa eab-a ali iz UK je to, mnogo vece i duze cimanje nego sto bi bilo ovde kod nas u lokalu. Da, imam samo tu A500. Uzeo sam doduse nedavno i jednu A1200 preko limunda ali cu je dobiti mozda za nedelju dana. Ona ima neispravan flopi uredjaj pa mi je prodavac obecao da ce ugraditi novi (ocekuje da mu stigne) pa ce zato to malo potrajati. Kako god bilo ipak bi voleo da pokrenem ovu A500.
 
E vidis sad milanca ja imam par pitanja u vezi amithlona......a da ja ne postavljam pitanja mogao bi ti da napises jedan tekstic kao uputstvo i da okacis ovde,ono kako sta da bi amithlon radio ok na novijim racunarima.Nadam se da ti nece biti tesko da to uradis kada budes imao vremena.Cak stavise ne mora to da bude ono cisto pisanje vec da okacis linkove ka konkretnim temama koje se bave ovim problemom.Licno sam pokusavao nesto par puta ali sam se posteno receno snalazio kao slon u poslasticarnici..
 
Naravno Dejane, nije nikakav problem da barem ukratko nesto kazem vezano za amithlon i nove konfiguracije. Ono na cemu je jedino moglo da se radi je jedino bio linux kernel i ja sam sa mojom verzijom pokusao da podrzim bas hardver nove generacije koliko je to bilo moguce. Ostala su tu jos velika ogranicenja koja su nazalost gotovo nemoguca za prevazilazenje. Sam srz amithlona je zatvorenog tipa i tu nema dorade (steta za umilator sto nije izasao a i za sve one pokusaje da autor objavi 'engine' amithlon-a kao open source). Ti limiti koji su i dalje prisutni su sira graficka podrska kao i memorija od max 1GB. Memorija cak moze biti i 2GB ali situacije su razlicite. Sta je bitno jeste da tih 2GB mora biti u jednoj memorijskog kartici. Opet kazem zavisno od slucaja do slucaja (kod maticnih ploca), na nekim plocama radi bez problema i 2x1GB. Kad je rec o grafickim karticama tu je mozda i najveci problem na novim masinama. Ogranicenje nije do amithlon jezgra vec do podrzanim karticama u linux kernelu, odnosno do nvidia-e i ati-ja koji posle zadnjih objavljenih open source drajvera (koji su btw i korisceni za amithlon) vise nista nisu objavili kao 'open' linux zajednici. Kartice koje su podrzane sa hardverskim ubrzanjem su fx5200, 5600, 5700, 5900 (ili bese fx5950) i ATI zakljucno sa 9800, 9800XT kao poslednjima. Tu nastaje problem kod novih masina sa PCI-X slotovima. Postoji pci-x varijanta fx5200 koja se u toj izvedbi prodavala kao pcx5300, cak mislim i neke pci-express varijante fx5700 i fx5900. Te kartice su bas retke mada se jos uvek mogu naci na ebay-u. Takodje kao podrzane kartice se mogu koristiti i pci-x Matrox kartice kao G550. Kao druga alternativa dolaze PCI kartice kao razne Matrox kartice, G400/450 su odlicne kartice i fantasticne pod amithlonom. Mogu se koristiti i slabije matrox kartice sa 8 ili 16MB rama. Kad smo kod PCI kartica odlicna alternativa je FX5200 u pci varijanti, ATI 9200 kao i MX4000. Govorim o karticama koje se mogu nabaviti, cak i kupiti nove na raznim sajtovima (kineski su najpovoljniji). To bi otprilike bilo to sto se tice najbitnijih ( hehe ujedno i najproblematicnijih stvari). Amithlon je i ranije bio izbirljiv sto se tice hardvera a i sada zbog tih nekih ogranicenja zahteva ipak koliko-toliko namensku konfiguraciju. Sto se tice zvuka (upravo radim neku reviziju modula koji bi pratili kernel4) podrzani su razni muzicki cipovi preko linux kernel modula. Direktno iz samog amithlona je podrzan SB 128 cak mislim i SB live i to je mnogo bolje resenje. Mogu se naci kao polovne i jako su povoljne. Sto se tice mreznih kartica, podrzane su sve NE2000 bazirane kartice (da, to su starije kartice). Od novijih direktno iz amithlon-a su podrzane Realtek 8139 bazirane kartice (prilicno su jeftine 400-500din). Za razne druge integrisane mrezne kontrolere tu su kernel moduli koji se bez problema mogu koristiti. Sta nije slucaj za zvuk, drajver za mrezu kroz modul se slobodno moze koristiti, sasvim lepo radi. U slucaju zvuka hoce da zapucketa ponekad zato bih i preporucio posebnu karticu kao SB128 koja je direktno podrzana.

Prethodni kernel 310, takodje nezvanican, podrzavao je raznovrstan hardver cak i medju plocama koje se i sada prodaju. Nije podrzavao SATA kontrolere, osim par chipset-ova. To su nforce2/3 sa sata podrskom i VIA8237. Kernel 4 podrzava skoro sve nove sata kontrolere koji se mogu naci na novim plocama. Ja ga koristim na ICH9/R. Tu je i najveca prednost ovog kernela jer je moguce instalirati OS3.9 na plocama sa raznim sata kontrolerima za razliku od pre gde je to bilo moguce samo na ova dva. Prosirena je i u ogromnoj meri podrska kod mreznih adaptera kao i muzickih cipova.
To je to otprilike. Mislim da sam pomenuo sve ono najbitnije. Sto se tice instaliranja, ako je potrebno, dodacu i to naredni put. Vec postoji jedan odlican 'vodic' za instalaciju amithlona koji je doduse na engleskom jeziku. Prate ga i razni neophodni fajlovi za kompletnu instalaciju, razni drajveri i dodaci kao picasso96, AHI, itd. Sve za perfektan amithlon sistem.

Veliki pozdrav,
-Milan
 
Odlicno milanca,znam da je amithlon closed kao i da se vecina problema koja je moguca resava u linuh kernelu koji je i glavni nosliac amithlona.Imam neku p3 masinu za koju sam razmisljao da pretvorim u amigu i u kojoj se daju naci komponente koje su kompatibilne s amithlonom ali bi nekako ipak da to odradim na laptopu pa da bude samnom kadgod me zadrma nostalgija. U pitanju je pentium M 1,7 intel cipset ,integrisana grafika,sata itd.Engleski sam i ucio pored amige tako da mozes slobodno link ka tom guideu :)

Evo i majsta je dao odlican link ka bazi wb diskova
 
Pozdrav,

http://www.box.net/shared/hisnu6o4lc
Sve je tu. Izvanredno uradjeno.

Hvala za link. Mada imam vec sve to potrebno, najveci problem je prebaciti adf na disketu, tu treba druga amiga, tu je fora. Mada je korisnik 'marty' ponudio da mi pomogne pa cemo videti. Opet sam zaglavio do kasno, ujutru nemogu da se razboravimi pa zena pizdi, jao meni :)

Pozdrav svima!
 
Hm postoji nacin da pokusas ali davno sam to radio, a nemam na cemu probati. Teorija kaze da trebas obicnu disketu da formatiras na 720 kilobajta, zatim da uz pomoc WinUAE na nju prekopiras workbench. Ja sam ovo radio sa Hard diskovima i CF karticama, mada mi nije uspjevalo da disketnom. Mada sam cuo da je moguce stelovati glavu disketne jedinice tako da se u potpunosti prilagodi za koristenje Amiga disketa. Ako ces ovo probavati poslacu ti programcic za formatiranje u 720kb, ali tad je potrebno koliko se sjecam staviti neku izolir traku na onu desnu rupu na disketi da bi se od HD dobio DD.
 
Poslednja izmena:
Hm postoji nacin da pokusas ali davno sam to radio, a nemam na cemu probati. Teorija kaze da trebas obicnu disketu da formatiras na 720 kilobajta, zatim da uz pomoc WinUAE na nju prekopiras workbench. Ja sam ovo radio sa Hard diskovima i CF karticama, mada mi nije uspjevalo da disketnom. Mada sam cuo da je moguce stelovati glavu disketne jedinice tako da se u potpunosti prilagodi za koristenje Amiga disketa. Ako ces ovo probavati poslacu ti programcic za formatiranje u 720kb, ali tad je potrebno koliko se sjecam staviti neku izolir traku na onu desnu rupu na disketi da bi se od HD dobio DD.

Ne ide to baš tako lako.
To što si napisao važi samo kada kopiraš sadržaj sa PC na Amigu koja već ima podršku za PC DOS format, bilo preko CrossDos programa ili ugrađene podrške u samom WB 2+.
Amiga i PC flopi zapis su fizički nekompatibilni, potrebno ti je nešto kao https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Individual_Computers_Catweasel da bi na PC čitao/pisao Amiga diskete.
 
Ma da u pravu si, sad se sjetih sta sam radio. Ja sam igre na taj nacin prebacivao na amigu koja je vec imala WB.
 
@majsta stelovanje glave nema veze s formatiranjem diskete u formatu koji koristi amiga. Koliko se secam amiga diskete imaju 11 blokova podataka po stazi naspram 9 kod pc dd disketa pa otud i razlika od 720 naspram 880 KB po disketi.Sad amiga svom disketnom kontroleru pristupa na mnogo nizem nivou pa je i kontrola disk jedinice moguca u vecoj meri za razliku od pc sveta.Zahvaljujuci ovome amiga moze da cita 720k diskete od pc-a ako upotrebite cross dos program ili neki njemu slican.
BTW postoji samo relativno jednostavna tehnika koja omugcava da na pc-u iscitamo flopyu disk s amige ali je potrebno imati dva flopija na kanti
 
Poslednja izmena:
Ja samo mogu da kazem da mi je ovo pricao covjek koji zna jako puno o amigama. Prije par dana mi je govorio da je u dosu napisao neki program pomocu kojeg je to radio. Evo u prilog ovome nesto sa Atarija.
floimg1.png
 
Poslednja izmena:
Hvala svima koji su mi raznim savetima i na razne nacine izasli u susret i pomogli.

Hvala posebno 'marty'-iju koji mi je poslao neophodne diskete i pomogao da vratim Amigu opet u funkciju :)

-Milan
 
Pozdrav za amigaše.
Imam jednu amigu 500 (ako se dobro sećam) u potkrovlju i sećam se da sam svojevremeno imao neku bazu podataka rađenu na amigi a kasnije sam je prebacio na pc. Kako, ne sećam se, ali znam da nije bilo baš lako i da sam se par dana zezao dok nisam uspeo. Glavni problem je bio upravo u formatu amigine diskete od 800kb koliko se sećam. Problem sam rešio sa nekim pcjem koji je u biosu imao razna podešavanja flopija a zatim sam očitane podatke nekako uspeo da konvertujem u .dbf, verujem da to ne bih sada uspeo da ponovim ni da mi neko plati hiljadu eura. Koliko se sećam nisam koristio neke specijalne programe (jednostavno ih nisam ni imao).
A o čemu je ovo bilo reči - amiga od pc komponenti? (pratim forum preko mobilnog pa mi nije zgodno da sada guglam.
 
Bilo je reci o pustanju amige u rad, uopsteno. Bez sistemskih disketa nisam mogao prebaciti nijedan program, adf, na amiga flopi disk. Bez catweasel-a se ne moze prebaciti sa PC-a na amiga flopi a bez sistemskih disketa, butovanog sistema ili programa kao hombre (a kako i to snimiti a da ti neko posalje), preko serijskog kabla. Sve je reseno sada, zahvaljujuci marty-ju i ostalima na forumu.

Probao amigu, ugrabio sam sat-dva za to. Sve radi besprekorno. Cak sam ranije pravio i PS2 adapter za misa pa sam koristio PC misa. Eh, nostalgija. Treba da zavrsim sd-card emulator za amigu pa lepo da ucitavam adf sa kartice, ali to ce malo da saceka kad budem imao vremena.

Pozdrav!
 
Zdravo svima,

Posto sam resio moj problem oko disketa i amige, u medjuvremenu mi je stigla i A1200 sa hard diskom koju sam nedavno bio uzeo. Da prijavim ;-) Amiga je odlicna jedino flopi ne radi. U medjuvremenu sam nasao neke varijante za modovanje i iskoristio jedan sony mpf920, z131 je model. Ono sta sam nasao je bilo za Z121 a ovaj je identican sa njim i super radi. Evo i jedne slike neposredno po zavrsetku.





Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
mislio sam na Amithlon, malo sam proguglao - slab sam s vremenom i videh da je to operativni sistem-emulacija amiga os-a, jel tako? e sad jel potreban hardver po nekoj specifikaciji ili radi na bilo kojoj masini? izvinite sto ne guglam malo vise, al nema se vremena, jedva i ovde stignem da svratim - trenutno.

pozdrav
 
U vreme kada je nastao amithlon je radio skoro na svakom standardnom pc-u.Kako je via cipset bio u modi tu pretezno nema prevelikuh problema :) ostale kombinacije su vec upitne kako ce da rade.Tu sad nastupaju nezavisni devloperi poput naseg korisnika milanca koji su taj ne bas standardni linux kernel kompajlirali i dodavali podrsku za novije cipsetove.Konkretno najveci problem danas je podrska za sata portove i razne integrisane audio kodeke.Grafike su dakodje pod znakom pitanja ali se mahom da naterati da rade u vesa modu ,nema 3d akceleracije ali bar radi u visim rezolucijama od 640x480.
Zasada sam uspeo da instaliram amithlona na P3/933 ,ovo ponavljam radi vezbe i utvrdjivanja starog gradiva,cilj mi je da na laptopu instaliram amithlon i da to radi kako bog zapoveda.Na p3 sve radi lepo ucitavanjem s loadlin iz fredos os-a.Na lapu se javljaju problemi verovatno zbog sata hdd pa cu morati da predjem na grub boot loader kako bih iskljucio sumnjau na loadlin loader kernela.
 
Meni je uspela instalacija na Athlon 2800 ploci ali tek kada sam ubacio PCI Matrox grafiku a zvucna je neka kopija SB. OS3.9 izgleda fenomenalno na VGA monitoru mada zaslugu nosi i punoca boja koju daje ova kartica.
Sve je to lepo ali mi nee polazi za rukom da pokrenem neku (bilo koju) WHDLoad igru. Dali je neko imao iskustva sa ovim?

(mozda je bolje da neko otvori novu temu za Amithlon)
 
Da, mozda je najbolje otvoriti novu temu, evo konkretno za whdload. Zatrebace mozda jos nekome i bice lakse i preglednije, a i mnogo brze, da se pregledaju postovi i nadje resenje.

Dobro pitanje za WHDLoad. Kad je amithlon instaliran i podesen sve ostalo je lako, kao na amigi. Ja instaliram BB3.9-1, 3.9-2 i jos neke amithlon updatov-e. Tu se mogu dodati jos silni dodaci, skinovi itd. AfaOS Loader je izvrstan, OS3.9 izgleda kao OS4 itd itd. WHDLoad je odlicna stvar i moze izgledati kao najkomplikovanija ali jedan prijatelj je to odavno resio i napravio skriptu koja se u jednom potezu instalira i podesi. Tako da i to vise nije problem za pustanje introa, demoa ili igrica jer amithlon ne emulira custom chip-ove. Kolko mi se cini radi na principu da napravi 'wrapper' za e-uae. OS je ustvari vec instalirani sistem pod amithlonom koji se wrappuje, ubaci igricu i ikonu tako da kad se pokrene skripta je vec sve podesila. Samo da se startuje.

http://aminet.net/util/batch/E-UAELoad_v1.3.lha

Ovo je zvanicna verzija. Pogledaj readme obavezno. Potreban E-UAE i WHDLoad, za njega mislim da treba kljuc.
 
Poslednja izmena:
Amiga 500 sa prosirenjem na 1 mb
povezao sam je i na moju veliku radost radi :) .
ali da ne bi bilo sve savrseno pobrinuo se workbench koji nece da radi.pocne da ucitava i na pola izbaci gresku.
imam 15-20 igrica na disketama koje sam hteo da pokazem cerkici.
da li mi moze neko pomoci oko workbench-a?

ovo pise na mom orginalnom disku

Workbench 1.3
German
P/N 315747-02

unapred hvala na pomoci.
 
Amiga 500 sa prosirenjem na 1 mb
povezao sam je i na moju veliku radost radi :) .
ali da ne bi bilo sve savrseno pobrinuo se workbench koji nece da radi.pocne da ucitava i na pola izbaci gresku.
imam 15-20 igrica na disketama koje sam hteo da pokazem cerkici.

Igrice bi trebalo da rade bez pomoci workbencha, cak se vecina nece ni moci pokrenuti iz doticnog zbog nestandardnog formata na disketi. Dakle - igre probajte direktno da ucitate, radice ukoliko su diskete ispravne :).

da li mi moze neko pomoci oko workbench-a?
ovo pise na mom orginalnom disku

Workbench 1.3
German
P/N 315747-02

unapred hvala na pomoci.

Vreme je uzelo svoj danak - disketa verovatno vise nije ispravna. Ukoliko bas zelite workbench mozete pogledati ranije postove iz ove teme kako eventualno uz pomoc pc-a prebaciti na amigin flopi, ukoliko ne - neko od nas amigasa ce valjda priteci u pomoc i snimiti disk ponovo :)

poz,
LePiaf
 
hvala puno na odgovoru.
provalio sam za igrice ali dosta njih nece da rade.sigurno su ostecene diskete.ali sta je tu je.
ali na moju veliku radost i workbench mi je proradio sa orginalne diskete.sad cu lepo da nasnimim par kopija cisto da budu u rezervi.
a i drugi flopi (eksterni) mi je proradio.neznam u cemu je bio problem ali sada amiga radi za cistu desetku.cak imam i jedan ispravan dzojistik za potpun ugodjaj.
hvala na pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno