Šta je novo?

Postoji li kvalitetan smartphone, sa fizičkom tastaturom?

Nešo

Poštovan
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poruke
48
Poena
60
Možda se većina začudi i zapita se: ,,Zar je to nekome potrebno, u 2023. godini?" - Verujem i mnogima, sem mene. Površno sam upoznat, sa nekim modelima. Koji bi eventualno odgovarali, željenim potrebama. Npr: Unihertz Titan, Titan Slim, Titan Pocket, BlackBerry Key2, (predstojeći) Key3 5G ili neki drugi BlackBerry model. Naravno ima ih još, ali kod nekih mi nije dopadljiv slajder sa strane ili su po specifikacijama znatno slabiji uređaji, dobar deo po par godina star i sl. Stoga me zanima, da li ima još neki pametni telefon, sa fizičkom (QWERTY ili numeričkom) tastaturom? Bilo da je u celini telefona ili slajder rešenje. Prednost Android 11 ili noviji, ako ne, može i neki drugi OS. Ujedno, a to posebno da pitam, da li ima neki, na preklop (ovo bi i najviše odgovaralo)? Ne znam, možda ima neki proizvođač, koji nije zastupljen u EU, ili 'pak nisam čuo za njega. Pa, ako zna neko, da mi nešto takvo preporuči, bio bih veoma zahvalan na tome.
 
Jako je mršav izbor kao što i sam znaš, a kad uvedeš u zahteve i da bude aktuelan uređaj (android 11 i tako dalje) moraš da budeš načisto da ćeš zbog fizičke tastature morati napraviti više od jednog kompromisa.
Drugim rečima ako postoji neki sa fizičkom tastaturom i androidom 11 slobodno zaboravi na to da će isti taj imati i solidan procesor, kameru i bateriju.
 
sa razlogom takvih telefona nema,a vec si nasao sve sto ima...

bas me zanima koji je to nacin koriscenja da bi se odrekao veceg touch ekrana na ustrb povremenog koriscenja tastature, a ekran ti treba stalno?

Ako treba puno koriscenje tastature uvek je tu eksterna i mis, gde se opet ne odrices vece povrsine ekrana.
Danasnji telefoni su prakticno postigli savrsen odnos dimenzija gde se dobije funkcionalno dovoljno velika povrsina ekrana i za kucanje i konzumaciju sadrzaja na ekranu osetljivom na dodir, i vec duze vreme se zadrzavaju na ovoj velicini telefona.

manji ekrani nisu zgodni zbog ekrana na dodir i male velicine baterije a veci zbog prevelike fizicke velicine.

next level moze biti da se potpuno odreknu ekrana, i onda ce biti gomila drugih opcija, a do tada ovo je najbolje.
 
Poslednja izmena:
I ja verujem u to, da neki kompromis tu mora postojati. Mada, lično meni - kamere mi nisu primarne. Naravno, poželjne su makar dobre i upotrebljive, ali ne mora nešto iz ranga najboljih. Autonomija mi je primarni faktor. Količina radne i interne memorije, takođe. A sve drugo, manje - više. Malo me zbunjuju različite informacije, o BlackBerry Key3 5G modelu. Ali, to bi (valjda) trebalo, u suštini, da izgleda ovako:

EKRAN: (veličina) 6.9″ inča, (tip) Super AMOLED, (osvežavanje) 120 Hz, (rezolucija) 1440 x 3200 pix, (zaštita) Corning Gorilla Glass 7
PROCESOR: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 ili 8 Gen 2
MEMORIJA: (RAM) 12/16 GB, (interna) 256/512 GB
KAMERA: (glavna) 108 MP, (selfi) 64 MP
BATERIJA: 7100 mAh
CENA: (meni nelogična) $499 USD

Čudi me, a najavljivano je bilo, da još nije izašao (ili možda jeste). Ako je, makar, približno ovome, to i ne odskače puno, od standardnih uređaja i ti kompromisi nebi trebali biti, u toj nekoj, drastičnoj meri, prisutni. Inače, ako ne grešim, i neki raniji modeli (tog proizvođača) su imali sasvim solidne specifikacije, a između ostalog (da i to primetim) i kapacitet baterije. Pod uslovom, naravno, ako je i sama autonomija opravdava. A čini mi se, da do kraja godine trebaju ,,izbaciti" i još neki model. Za ostale proizvođače ne znam i baš sam znatiželjan, da li još neko nudi nešto slično ovome.
sa razlogom takvih telefona nema.
bas me zanima koji je to nacin koriscenja da bi se odrekao veceg touch ekrana na ustrb povremenog koriscenja tastature, a ekran ti treba stalno?

Ako treba puno koriscenje tastature uvek je tu eksterna i mis, gde se opet ne odrices vece povrsine ekrana.
Danasnji telefoni su prakticno postigli savrsen odnos dimenzija gde se dobije funkcionalno dovoljno velika povrsina ekrana i za kucanje i konzumaciju sadrzaja na ekranu osetljivom na dodir, i vec duze vreme se zadrzavaju na ovoj velicini telefona.
Pa, ne dele svi takvo mišljenje. Ja lično smatram, da je bezrazložno i neopravdano zapostavljen taj koncept uredaja. Virtuelna tastatura NIKAD ne može zameniti fizičku. Ni po pitanju osećaja pri radu, niti po drugim parametrima. Na kraju krajeva, na fizičkoj mogu kucati, bez potrebe gledanja u nju, a tipkanjem ekrana, čisto sumnjam. Žalosno je to, što se brzo zaboravile sve te godine korišćenja iste. Sada, kada je sve unapređeno, onda to i ne vredi ništa. Da nije ,,malo" ironično?
 
Poslednja izmena:
Koliko je sigurna ta priča za Key3? Kad to treba da izađe? Odmah bih ga kupio, jedva sam se rastao od Passporta pre nekoliko godina i želim da mi službeni telefon ponovo bude neki BB sa fizičkom tastaturom.
 
Kao bicsi korisnik vise modela blackberry telefona zaista bih voleo da se vrate ali sa key modelima bas i nisu imali uspeha. Na zalost mnogih, pa i moju, mislim da telefoni sa fizickim tastaturama vise nemaju prostora. Ja bih iz ciste nostalgije kupio, skoro sam bas dolazio u iskusenje da opet kupim neki bb iz zabave
 
akvo mišljenje. Ja lično smatram, da je bezrazložno i neopravdano zapostavljen taj koncept uredaja. Virtuelna tastatura NIKAD ne može zameniti fizičku. Ni po pitanju osećaja pri radu, niti po drugim parametrima. Na kraju krajeva, na fizičkoj mogu kucati, bez potrebe gledanja u nju, a tipkanjem ekrana, čisto sumnjam. Žalosno je to, što se brzo zaboravile sve te godine korišćenja iste. Sada, kada je sve unapređeno, onda to i ne vredi ništa. Da nije ,,malo" ironično?
nije ironicno,
Vecina ipak deli takvo misljenje.
Fizicka tatstura i mali ekran na dodir bas i nisu kompatibilni.

Ne moze virtuelna tastatura da zameni fizicku naravno,
ali ne moze ni tastatura da prekrije ekran koji koristis na dodir jer onda gubis komfor u radu sa ekranom
a njega ipak vise koristis nego tastaturu, koliko god da mnogo kucas.


Za iole vece kucanje teksta najlakse je koristiti unos glasom.
 
Pa, ne dele svi takvo mišljenje. Ja lično smatram, da je bezrazložno i neopravdano zapostavljen taj koncept uredaja. Virtuelna tastatura NIKAD ne može zameniti fizičku. Ni po pitanju osećaja pri radu, niti po drugim parametrima. Na kraju krajeva, na fizičkoj mogu kucati, bez potrebe gledanja u nju, a tipkanjem ekrana, čisto sumnjam. Žalosno je to, što se brzo zaboravile sve te godine korišćenja iste. Sada, kada je sve unapređeno, onda to i ne vredi ništa. Da nije ,,malo" ironično?

Google je prvobitno zamislio Android telefone sa fizičkom tastaturom na umu, smatrali su da će ljudi primarno koristiti telefona za chatovanje, twitter, itd. Tu su se zeznuli, jer na kraju se ispostavilo da ljudi pretežno koriste telefone za konzumaciju multimedije, tako da je veći ekran za njih bio primaran. A kako je ekran glavni potrošač, veći ekran je zahtevao i veću bateriju, tako da za tastaturu više nije bilo mesta. Čim su proizvođači ponudili telefone sa baterijama od 3 Ah i preko, ljudi koji su ih probali više nisu hteli da se vrate na punjenje telefona svaki čas i tastaturi je bilo odzvonilo.

Inače, klizanjem prsta po tastaturi na ekranu se kuca mnogo brže nego na fizičkoj, ali moraš da ispravljaš dosadne autocorrect greške. I prepoznavanje glasa sada radi izvrsno, tako da ne moraš ni da kucaš.
 
Koliko je sigurna ta priča za Key3? Kad to treba da izađe? Odmah bih ga kupio, jedva sam se rastao od Passporta pre nekoliko godina i želim da mi službeni telefon ponovo bude neki BB sa fizičkom tastaturom.
Svud se poklapa, što se tiče RAM/ROM, čipset će svakako biti, ako ne najnovij, onda makar najbolji prošlogodišnji, ekran u suštini to, zaštita njegova je najnovija, baterija očigledno baš povećeg kapaciteta, a cena mi iskreno ne deluje realno. Jer smatram da sa takvim specifikacijama, naspram prenaduvanih cena android uređaja, 500 dolara je džabe. Bilo je najave, za maj. Sad zaista ne znam, da li je izašao i ako nije, kada će. Znam, da još par modela do kraja godine treba izaći i to, po najavama, ništa lošiji od Key3.
 
nije ironicno,
Vecina ipak deli takvo misljenje.
Fizicka tatstura i mali ekran na dodir bas i nisu kompatibilni.

Ne moze virtuelna tastatura da zameni fizicku naravno,
ali ne moze ni tastatura da prekrije ekran koji koristis na dodir jer onda gubis komfor u radu sa ekranom
a njega ipak vise koristis nego tastaturu, koliko god da mnogo kucas.


Za iole vece kucanje teksta najlakse je koristiti unos glasom.
Po mom skromnom mišljenju, lakše je bilo odbaciti tastaturu, nego li se pozabaviti rešenjima, koji bi eventualno nadomestili tu nastalu problematiku, što se tiče odnosa ekrana i tastature. Da nije moglo - moglo je, ali zašto bi? - Kada je lakše, da se to ,,baci pod tepih". Šta fali slajder ili flip mehanizam? Kao, nemoguće je? Da se htelo, za sve ove godine bi se pronašlo, sasvim prihvatljivo rešenje, idealno za širu masu korisnika. Barem bi (minimalno) 70% starijih korisnika jedva dočekali to, a i dobar deo drugih. Svako bi imao priliku, da dobije šta želi, a ne da bude bukvalno prisiljen na to.
 
klizanjem prsta po tastaturi na ekranu se kuca mnogo brže nego na fizičkoj, ali moraš da ispravljaš dosadne autocorrect greške. I prepoznavanje glasa sada radi izvrsno, tako da ne moraš ni da kucaš.
Amin.
I ja sam tamo 2010. godine mislio - Nikad! bez fizičke tastature.
Međutim predikcija i autokorekcija su ubrzale kucanje 1000x!
 
Meni je iskreno žao, da za Iphone izdvojim 2,500 eura. Ali, kada bi se pojavio telefon, sa fizičkom tastaturom, a sa trenutno najboljim specifikacija, nebih se dvoumio ni tren. Oujo, pogotovo što se sada radi i što će se tek nastaviti, je čist bezobrazluk i vrlo kulturna otimačina novca. Ideja skoro da nema, mahom sve isto +/-, inovativnosti ni na pomolu, uređaji jedni malik drugima, monotoni i dosadni, i da ne nabrajam više razloge, za nezadovoljstvo i ogorčenost. Prosto pitanje: Šta toliko drastično ,,manje" nudi neki uređaj, od recimo 1,000 eura, u odnosu na onaj, koji npr. košta 2,500? Šta opravdava tu ogromnu razliku, od čak 1,500 eura? A znaju svi, da u nekim segmentima, taj jeftiniji uređaj nudi čak i više, od tog 2.5x skupljeg? Da postoji realna mogućnost višestrugog izbora, vrste, tipa uređaja i sl, to nebi tako bilo, teoretski nebi moglo. Ali, pošto konkretnog izbora nema, preostaje tražiti kap u okeanu krajnje jednolične ponude.
Amin.
I ja sam tamo 2010. godine mislio - Nikad! bez fizičke tastature.
Međutim predikcija i autokorekcija su ubrzale kucanje 1000x!
Da, ali i dalje ne može to ni prići fizičkoj. Znatno više daje prostora za greške, često ume usporiti, itd. Ja korekciju ne koristim, jer mi samo napravi zbrku, a glasovni unos retko kad mogu da koristim, jer mi narušava privatnost. Nije to, to i teško da može biti.
 
Poslednja izmena:
Koji to telefon kosta 2.500€?
I od kad jento jeftiniji telefon 1000€?
 
Možda je gledao cene u Gig@tronu.
 
Koji to telefon kosta 2.500€?
I od kad jento jeftiniji telefon 1000€?
Koji? Pošto ti je Iphone 14 Pro Max? A u rangu flegšip telefona se može naći i neki za 1,000 eura. Pa, koja je to tehnička razlika, koja ih u tom iznosu deli?
 
Nema ništa od novih Blackberry-a. OnwardMobility koji je nakon raskida partnerstva sa TCL/Alcatel trebalo da preuzme proizvodnju novih modela je ugašen. Xperia Pro je bio moj prvi qwerty Android, čekao sam dostojnog naslednika, Blackberry Priv je onomad koštao 800€ i odustao sam. Računao sam da mi Lumia 520 obeleži prelazni period, ali od onda ostalo je istorija.
 
Po mom skromnom mišljenju, lakše je bilo odbaciti tastaturu, nego li se pozabaviti rešenjima, koji bi eventualno nadomestili tu nastalu problematiku, što se tiče odnosa ekrana i tastature. Da nije moglo - moglo je, ali zašto bi? - Kada je lakše, da se to ,,baci pod tepih". Šta fali slajder ili flip mehanizam? Kao, nemoguće je? Da se htelo, za sve ove godine bi se pronašlo, sasvim prihvatljivo rešenje, idealno za širu masu korisnika. Barem bi (minimalno) 70% starijih korisnika jedva dočekali to, a i dobar deo drugih. Svako bi imao priliku, da dobije šta želi, a ne da bude bukvalno prisiljen na to.
Ne znam kako to nisi primetio,
ali sve te slajdere i razne mini tastature su vec bile negde implementirane i one su u tehnoloskoj evoluciji odbacene.

Cini mi se da je bilo nekad i tastatura koja se nalepi na touch screen pa dobijes hardversku tastaturu...glupost, ali i to je postojalo ko je bas hteo.

Volim i ja tastaturu, ali kada jasno znam da zbog fizickih gabarita ona bi isla na ustrb ekrana i to bi bitno umanjilo funkcionalnost telefona koje nisam spreman da se okrenem.

A diktiranje glasom toliko dobro radi, da nema sanse da neko brze kuca od toga....i u tom pravcu se ide,
nece se vise kucati ni na virtuelnoj :)
 
Ne znam kako to nisi primetio,
ali sve te slajdere i razne mini tastature su vec bile negde implementirane i one su u tehnoloskoj evoluciji odbacene.

Cini mi se da je bilo nekad i tastatura koja se nalepi na touch screen pa dobijes hardversku tastaturu...glupost, ali i to je postojalo ko je bas hteo.

Volim i ja tastaturu, ali kada jasno znam da zbog fizickih gabarita ona bi isla na ustrb ekrana i to bi bitno umanjilo funkcionalnost telefona koje nisam spreman da se okrenem.

A diktiranje glasom toliko dobro radi, da nema sanse da neko brze kuca od toga....i u tom pravcu se ide,
nece se vise kucati ni na virtuelnoj :)
Čini mi se, ako ne grešim, da sam skorije naleteo na nekvo takvo novije rešenje. Da se faktički nalepi fizička tastatura na ekran. Bio sam negde naleteo na neki takav tel. To mi je tek žešća glupost, ako me ko pita. To sve stoji što kažeš, posmatrano s te strane, da. Ali, opet ostaje ta neka žal, za nečim možda propuštenim. A što se glasovnog unosa tiče, to je već diskutabilno. Ko će sad izgovarati tekst, a nisi sam, recimo? To teško da može imati neku širu primenu. Ok je kada imaš svdnju privatnost, ali retko ko to ima, u toj nekoj većoj meri. Jeste korisno, ali ne i komercijalno.
Od 1000 do 1400€
Možda sad, a na početku prodaje? Zna se koje su cene bile tad u maloprodaji.
Xiaomi Qin F22 Pro, ako možeš da ga nabaviš iz Kine.
Iskreno, prvi put čujem da Xiaomi ima neke takve tel. Sad sam malo prelistao net. Preko AliExpressa npr. može se dobaviti F21 Pro, ali ne i F22 Pro. Nije za taj model dozvoljeno za Srbiju. A ubija me u pojam, to večito razdvajanje tržišta. Bilo da je u pitanju cela EU ili recimo mi i nama sl. manje države. Mnogi proizvođači prave te razlike i uskraćuju nas svojih uređaja.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako to nisi primetio,
ali sve te slajdere i razne mini tastature su vec bile negde implementirane i one su u tehnoloskoj evoluciji odbacene.

Cini mi se da je bilo nekad i tastatura koja se nalepi na touch screen pa dobijes hardversku tastaturu...glupost, ali i to je postojalo ko je bas hteo.

Volim i ja tastaturu, ali kada jasno znam da zbog fizickih gabarita ona bi isla na ustrb ekrana i to bi bitno umanjilo funkcionalnost telefona koje nisam spreman da se okrenem.

A diktiranje glasom toliko dobro radi, da nema sanse da neko brze kuca od toga....i u tom pravcu se ide,
nece se vise kucati ni na virtuelnoj :)
Mene zanima kako stavis tacku ili zarez kad kucas glasom? Ja sam poslednji put probao pre nekih godinu dana i bilo je nemoguce
 
Mene zanima kako stavis tacku ili zarez kad kucas glasom? Ja sam poslednji put probao pre nekih godinu dana i bilo je nemoguce
E, to i mene isto zanima. Nisam ni ja uspeo. Isto važi i za velika slova. Nekad nešto naglasim s njima, a kako da ih dodam? To je izgleda ok za one brzinske poruke, ali za nešto ozbiljnije nikako.
 
Da dodam samo zbog cega jos smatram da nije prakticno, posto ne moze da se stavi tacka ili zarez, onda mora da se salje gomila kratkih poruka i za svaku moras da pritisnes send dugme sto te opet vraca na potrebu za tastaturom. Mada koliko vidim klinci sve vise praktikuju voice messages
 
mislim da se razlikuje kultura koriscenja. Nazalost moram da nosim dva telefona, jedan mi jeste za konzumaciju multimedije, ali poslovni, sa pisanjem gomile mejlova i ostlaog, tastatura j eneprevazidjena. BB 9900 je zaista bio sasvim ok. Cak je i q20 bio ok, mada j etu vec doslo do problem asa sporijim procesorom. Sve ostlao je neprirodno.
 
sad sam nasao ovu diskusiju pa da malo ozivim mojim pitanjem - imam jednu finu ponudu da uzmem BB Key2 - singlesim, 64 GB, crveni, skoro nekoriscen. ne smeta mi sto je ekran toliki koliki je, nego me zanima ako je neko imao K2 da mi napise utiske kakav je u radu, i da li ima smisla to uzimati obzirom da je star model i da radi na android 8.
ja sam imao K1-silver, K1-bronze (zivotna greska sto sam ga prodao), Classic, Passport, Priv. mnogo su dobri bili, i svidja mi se da fon ima fizicku tastaturu. koristim ja i iPhone, ali ipak mi ne zavrsava posao kako bih ja voleo, to je ipak fon za FB i insta generacije.
 
Ja te prvi razumem, obožavao sam Passport, a posebno Classic, ali nema od toga ništa više... Možeš malo da provozaš K2, ako ti je baš dobra cena, ali na duže staze sumnjam da ćeš biti zadovoljan, baš zbog softvera. Ipak je dosta star Android, a ne možeš da rutuješ i staviš neki drugi ROM.
 
sve si u pravu i slazem se s tobom, svestan sam nekih ogranicenja. ja mislim da ga koristim neko vreme da me zelja meni, sve u nadi da ce se pojaviti neki upotrebljiv fon slican BB. za ove Unihertz modele sam do sada citao samo neka podeljena misljenja.
 
Ako ti je bitan kvalitet, a ne i veličina odnosno dimenzije telefona sa istim, bolje po meni kupi ovo...
 
Nažalost, ništa posle poslednjih BB modela nije izašlo. Prvi Android mi je bio Xperia Pro MK16i. Sve u nadi da će se pojaviti njegov naslednik, očekivao sam da će doći nešto slično na tržištu i jedini izbor tada bio je Blackberry Priv od oko 800€ i odustanem od cele te priče kupivši polovnu Lumiu 520 za štih probu.
 
Nazad
Vrh Dno