Šta je novo?

postavljanje servera

dadosp

Slavan
Učlanjen(a)
15.03.2007
Poruke
32
Poena
304
Pozdrav ljudi! Odmah da se izvinim na dugackom postu :) Zamolio bi vas za malu pomoc. Iz neke, ajde da kazem potrebe, mada i vise iz znatizelje, poceo sam da koristim Ubuntu. I ovo je tako reci moj prvi ozbiljniji dodir sa Linux-om.

Medjutim, nakon citanja tutorijala i nekih FAQ-u artikala, postova sam uspeo nešto i da uradim. Ali to je sve nekako odradjeno mehanicki i ne bas sa razumevanjem. Jer ima toliko toga da uradim da je to bukvalno ne moguca misija sve podesiti i nauciti u roku 7 dana. I sad ni sam nisam siguran jel sam uradio sve kako treba ili ne. I da li sam nesto propustio ili ne.

Evo kratko objasnjenje sta sam uopste hteo da postignem :) Imam jednu konfiguraciju koju uopste ne koristim i hteo sam na njoj da dignem linux da se malo igram. Kad sam instalirao Linux Ubuntu 15, ali ne server verziju vec desktop ili kako se vec kaze :) odlucio sam da instaliram i apache, PHP i MySql pa da vise ne koristim xampp vec da imam svoj mali server u localu. Ali evo sad sam dosao do toga da mi treba oko 5 korisnickih naloga i svako od njih ce imati svoj domen. I sve to mora da bude vidljivo od napolju, sa neta. Internet koji ja koristim je kablovski i modem je zakljucan, probao sam sa nekim default parametrima da se ulogujem ali ne moze. Inace, mislim da SBB daje isti takav otkljucan modem i dovoljno je samo da se ostave prazna polja i to je to ali u mom slucaju nije tako. Iz modema ide LAN kabl do rutera. I sa rutera LAN-om povezana Linux masina ( od koje pokusavam da napravim server ). Inace na ruter su nakaceni I ostali uredjaji ( laptop, telefoni, racunar itd.. ) nesto LAN kablom a nesto preko wireless-a. I to je ukratko sta pokusavam da napravim. I sad sledi ono sto sam uradio I gde je zapelo :)

Znaci idemo redom

1.) Instalirao apache2 apache2-doc apache2-mpm-prefork apache2-utils

2.) instalirao PHP, Mysql

3.) document root mi je var/www/html

4.) Kreirao sam u var/www/html novi folder mojsajt.com i ovo ce biti jedna od nekoliko webstranica i korisnickih naloga. Bice ih sve ukupno oko 5 i svaki ce imati svoj folder i svoj domen ( naprimer mojsajt2.com , mojsajt3.com ... ). Pa predpostavljam da cu tu trebati kreirati owner, group i users. Mada nisam siguran da znam bas najbolje kako to uraditi. I da li sam uopste ovo trebao da podesavam u var/www/html ili u var/www

5.) Kreirao sam u var/www/html/mojsajt.com 3 nova foldera conf, htdocs, log. conf folder je napravljen iz razloga da svaki od 5 naloga, pored default conf fajla za apache, ima i svoj poseban conf fajl. OVo sam uradio po upustvima iz jednog tutorijala za Virtual server. Ali ja sam radio ovo mehanicki :) a da li sam trebao da pravim virtual server ili ne to ni sam nisam siguran :) znam samo da svako od 5 korisnika treba da ima svoj nalog. Kao kad se kupuje hosting na primer kod euneta ili bilo kog drugog hosting provajdera. Jedino sto ce ovo dobiti od mene za dzabe :)

6.) u folder htdocs sam napravio novi index.html cisto radi testiranja i sve ove fajlove i foldere sam kreirao i editovao pomocu sudo iz terminala i gedit-a ili vim-a. Morao sam sa sudo posto mi ne dozvoljava editovanje drugacije

7.) u conf fodleru jednog od naloga sam napravio sledeci fajl mojsajt.com sa sadrzajem, ali na primer "ServerSignature Off" uopste ne fercera :) odnosno mislim da nista od ovih komandi ne fercera :) verovatno sam nesto zeznuo od sledecih komandi:

Kod:
<VirtualHost *:80>
ServerName mojsajt.com
ServerAlias www.mojsajt.com
DocumentRoot /var/www/html/mojsajt.com/htdocs
ErrorLog /var/www/html/mojsajt.com/log/error.log
CustomLog /var/www/html/mojsajt.com/log/access.log combined
LogLevel warn<Directory /var/www/html/mojsajt.com/htdocs>
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
</VirtualHost>
ServerSignature Off

8.) Uradio komandu sudo ln -s /var/www/html/mojsajt.com/conf/mojsajt.com /etc/apache2/sites-enabled/mojsajt.com i linkovo konfig fajlove

9.) na kraju resetovao apache2 pomocu komande sudo /etc/init.d/apache2 restart jer kako kaze i sam apache "The binary is called apache2. Due to the use of environment variables, in the default configuration, apache2 needs to be started/stopped with /etc/init.d/apache2 or apache2ctl. Calling /usr/bin/apache2 directly will not work with the default configuration."
- Naravno ovde isto nisam bas sve najbolje razumeo ali kapiram da se restart radi sa "sudo /etc/init.d/apache2 restart"

10.) e sad.. dok sam sve ovo cackao nasao sam i ovo "public_html directories (when enabled)" procitao sam po nesto na ovom linku http://httpd.apache.org/docs/2.4/mod/mod_userdir.html ali nisam bas najbolje skapirao.. jer to znaci da ako hocu da postavim nekoliko usera na serveru i da svaki ima svoj folder i pristup svojoj webstranici preko neta.. to znaci da moram da osbosobim tu opciju?

11.) e sad deo sa permisijama, kreiranje user-a, owner-a, group.. to mi je sve u magli.. jel za svaki ovaj folder odnosno za svakog usera moram da pravim novu grupu, owner.. bilo bi super ako moze neko da mi da neki link ili objasnjenje samo da to skapiram bolje..

12.) Nakon ovog mi ostaje podesavanje da se server i folderi i domeni vide sa neta.. e sad citajuci tutorijale video sam da se koristi noip .. ali nisam siguran da li to meni treba, ako sam registrovao na primer domen kod goodady-a mojstajt.com da li uopste imam potrebu za noip? mada ja nemam staticku javnu IP adresu. Pa predpostavljam da sa noip servisom se to resava, odnosno dynamic DNS ili gresim? I da ovde treba da otvorim neki od portova, ali sta ako na primer otvorim port 80 koliko je to opasno za windows masine nakacene na ruter?

13.) E da jos nesto :) dali je mnogo komplikovano da instaliram webmin/Virtualmin ili neki od drugin free alternative za cpanel, ispconfig ili Ajenti ako mogu na Ubuntu da se instaliraju

14.) I Pitanje za kraj vezano za Nginx .. Ja sam bio ubedjen da je ovo neka vrsta servera kao sto je to apache. Ali vidim po netu da neko stavlja ovo zajedno. Kako je to moguce? Dali ovo ubrzava server ili koji je primarni razlog koriscenja Nginx-a?

Unapred hvala svima i jos jednom se izvinjavam na podugackom tekstu.. Ali evo verujem da ce ovo pomoci mnogima posto je dosta lepih tutorijala jos iz 2011 - 12 pa bi bilo lepo da se malo sve osvezi...
 
Sto se tice modema i rutera, mislim da svi kablovski modemi prosledjuju javnu ip adresu na ruter, tako da nisu potrebna nikakava podesavanja na modemu, vec je dovoljno se konfigurise port forward ili DMZ samo na ruteru. To mozes da uradis pojedinacno za svaki port, ili jednostavno DMZ opcijom otvaras sve portove ka lokalnoj ip adresi servera. Otvaranje portova na ruteru nema uticaja na druge lokalne racunare u mrezi (laptop,telefon...), vec utice samo na jednu lokalnu ip adresu na koju forwardujes (server racunar).

Ako nemas javnu staticku internet ip adresu, onda mozes kao sto si i mislio pomocu dynamic dns servisa da kreiras hostname npr. mojserver.no-ip.com, i zatim taj hostname koristis kao CNAME zapis u DNS podesavanjima kod domen registra. Recimo registrujes mojsajt.com domen, i podesis DNS,

www.mojsajt.com IN CNAME mojserver.no-ip.com.
mail.mojsajt.com IN CNAME mojserver.no-ip.com.
mojsajt.com IN MX 0 mojserver.no-ip.com.


Instalacija control panel softvera nije komplikovana, tj. manje nego da manuelno konfigurises svaki service, ali ako je cilj da naucis nesto vise o tome, onda nastavi kao i do sada, bez CP softvera.

Posto planiras webserver za vise razlicitih korisnika, onda ti je jednostavnija opcija da DocumentRoot za svaki domen prebacis u /home dir pojedinacnog usera. Korisnike na sistemu kreiras sa sudo adduser username, i zatim podesis DocumentRoot na /home/username/htdocs. Prava pristupa (permissions) za /home/username
moraju biti podeseni tako da webserver (apache) ima mogucnost pristupa. Npr, sudo chown username:apache /home/username

Konfiguracione fajlove za apache ne moras drzati u /home/username/conf, vec je dovoljno da budu na default lokacijama, /etc/apache2/sites-available, /etc/apache2/sites-enabled (symlink).

/etc/apache2/sites-available/mojsajt.com
Kod:
<VirtualHost *:80>
	ServerAdmin [email protected]

	DocumentRoot /home/username/htdocs

	ServerName www.mojsajt.com
	ServerAlias mojsajt.com

	<Directory /home/username/htdocs>
		Options -Indexes FollowSymLinks MultiViews
		AllowOverride All
		Order allow,deny
		Allow from all
	</Directory>

	ErrorLog /home/username/error_log
	CustomLog /home/username/access_log common
</VirtualHost>
 
ok.. hvala na super odgovoru.. e sad samo jedno pitanje.. kod mene je podeseno ovako.. default apache ima root var/www/html.. ali ja sam podesio tako da useri i domeni idu sledecim redom

1.) user1 je mojsajt1 i root je /var/www/mojsajt1.com
1.) user2 je mojsajt2 i root je /var/www/mojsajt2.com

znaci nisam stavljao /var/www/home/username/mojsajt1.com niti /home/mojsajt1.com .. jesam mozda pogresio kod toga?
 
Moze i tako, ali ako mislis da korisnici imaju FTP/SFTP pristup fajlovima, onda moras da podesis permissions tako da svaki user ima write pristup na odgovarajuci /var DocumentRoot. Zato je jednostavnije da koristis /home umesto /var, posto na /home/username svaki user vec ima odogovarajuca prava pristupa i nije potrebno nista dodatno konfigurisati.
 
aha.. otprilike kapiram sta hoces reci :) posto je /var folder zakljucan od strane root-a.. a home imaju vec pristup po default-u.. tako? e sad samo jos jedno pitanje.. da li moram onda i da menjam default apache DocumentRoot sa var/www/html na /home .. ili to samo za usere stavljam u conf fajlu DocumentRoot /home/username .. a apache DocumentRoot ostaje na var/www/html
 
samo za usere stavljam u conf fajlu DocumentRoot /home/username .. a apache DocumentRoot ostaje na var/www/html
Da

SFTP pristup (port 22) vec imas po defaultu za svakog kreiranog usera, a za FTP pristup (port 21) mozes da instaliras recimo pureftpd ili vsftpd server.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno