Šta je novo?

Postavljanje led traka u spusteni plafon, mala dilema oko ugla postavljanja ...

NePa

Poznat
Učlanjen(a)
27.07.2020
Poruke
31
Poena
35
Ne nadjoh adekvatnije mesto za ovo, pa ovde pisem.
Renovira se stan, treba da se rade spusteni plafoni. Led trake su u fazi narucivanja, bice najverovatnije COB 3000K/24V/90CRI/800lm-m/8w. Oko 3500 din kosta 5m. Gledacu da uzmem kvalitetniju traku, koja ipak valjda ima koliko toliko tacne specifikacije. Bice moguce i dimovanje, kada zatreba. Ukupna duzina trake je oko 40m, za sve sto mi treba. Bice mozda 10 grupa svetlosti. To jos uvek nisam do kraja definisao. Elektricar je vec sve izracunao i oko napajanja, kontrola, dimovanja itd, tako da sam sa te strane miran.
Imam nekoliko nedoumica, posto nemam bas mnogo iskustva sa led rasvetom :
  • da li ovo dovoljna snaga trake, za neku uobicajenu upotrebu, da bude pretezno dodatno dekorativno svetlo, a mozda ponekad nocu da bude i glavno ?
  • koja se snaga najcesce postavlja za kucnu upotrebu, za ovakve potrebe, ja to pojma nemam. Nekako mi ovih 8w izgleda dovoljno.
  • da li je preporucljivo da ih stavim u alu profil zbog odvodjenja toplote
  • i ono najbitnije .. kako usmeriti samu traku da bi se dobio najlepsi efekat po zidovima. Za moj ukus najlepsi efekat bi bio da svetlosna linija koja se javlja gore po obodu plafona, ne bude ono najcesce - skoro pa potpuno ostra svetlosna linija, .... nego da se ta "linija" ipak podosta bluruje i sidje bar 30 cm dole po zidovima.

U prilogu su nacini 1, 2 i 3, pa slusam savete, u kom slucaju cu sta da dobijem.
Hvala svima unapred
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    133.9 KB · Pregleda: 51
  • 02.jpg
    02.jpg
    148.8 KB · Pregleda: 13
  • 03.jpg
    03.jpg
    179 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
ponavljam 1, 2 i 3, posto mislim da je malo nejasno bio predstavljen zid na koje deluje svetlo skrivenih dioda ..
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    137.8 KB · Pregleda: 18
  • 02.jpg
    02.jpg
    153.7 KB · Pregleda: 16
  • 03.jpg
    03.jpg
    183.1 KB · Pregleda: 48
3 nikako ima da ti osvetli komplet plafon plus ce da ti se vidi svaka mikro neravnina na plafonu. Slicno i za 1...2ka se najcesce koristi, stim da ce i ona podosta rasipa svetla ako nemas zatvarac tj sa desne strane jos jedno čelo od bar 5 cm... Previse ce biti rasipanja svetla...
8w je sasvim doboljno. Alu kanalicu UVEK stavljam radi odvodjenja toplote, sto i fixira traku da bude lepa prava...
 

Prilozi

  • 04.jpg
    04.jpg
    174.9 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
Led trake odnosno diode imaju ugao rasipanja svetlosti koji ide od 90 do 180" te se u zavisnosti od udaljenosti od plafona računa koju širinu će osvetliti odnosno što ti kažeš dokle ide "linija" Ako nećeš taj prelaz onda dodaj difuzor i završio si posao. U primeru koji si naveo sa desne strane ti je varujanta postavljanja 2 a sa leve bi trebalo da je 3.
 
Ok, hvala na preporukama.
Imam jos jedno pitanje ... majstor mi prepusta da sam odaberem koliko ce ivica spustenog da bude udaljena od zida. Kaze min je 8cm, pa moze i 20 ako hocu. Ima li tu nekog uobicajenog standarda, uzevsi u obzir i svetlosni efekat, eventualno naknadno odrzavanje, skidanje pokvarenih traka, ciscenje od prasine, akumuliranje toplote u toj rupi, itd itd. On trenutno nije u zemlji, zauzet je poslom, te dok se ne vrati, da se ja bar teoretski kolko tolko pripemim :). Meni nekako logicno da bude bar min 15cm, da moze ruka po potrebi da se zavuce ...
 
Jesi li siguran da je pitanje za udaljenost od zida? Pre će biti udaljenost od postojećeg plafona odnosno koliko se spušta plafon ali bez obzira šta je u pitanju poenta je šta je pisac hteo da kaže ili ti šta je zamišljeno (kakav efekat treba da napravi, šta da osvetli i ostalo)
 
Da, ako sam dobro sve to srocio. Znaci interesuje me rastojanje obelezeno upitnikom, i sve dobro i lose ako to rastojanje bude manje ili vece.
A udaljenost od postojeceg plafona ce biti oko 15 cm.
 

Prilozi

  • 04.jpg
    04.jpg
    182.5 KB · Pregleda: 49
Na kraju GKP se obično stavlja lajsna da bi se pokrili profili i bude džep a za osvetljenje najbolje je sa skicom i željom šta treba biti osvetljeno u specijalizovanu prodavnicu rasvete da se vidi šta preporučuju od led traka i i profila pošto se izgleda ušlo u igranku da treba da bude spušteni plafon i da treba da postoji neko svetlo.
 
Za tu COB traku ti ne treba difuzor, prakticno ima svoj. A ni dimer ti nije neophodan posto tih 8W/m nije uopste jako. Sto se postavljanja tice 1. (45°) nikako, 2. Ili 3. svejedno, sta ti lakse (2. laksa za fiksiranje, 3. laksa za povezivanje, manje spojnica i sl. gluposti, samo savijes traku na coskovima), mada mora kanalica ili nesto tako jer COB traka ne prasta neravnine.
A 8cm razmak od zida samo ako hoces da ti majstor onako sve po spisku (a posle i sam sebi, kad budes cistio, menjao segmente i sl.)
 
Ok, hvala svima. Nece sigurno ispod 15 cm da bude razmak.
@Colorato
Ponekad mora i igranka, nije bas sve moja zelja :). Najveci fazon je sto mi svetlo i rad sa njime ucestvuje sigurno 70% u profesiji. Doduse u pitanju je velika studijska blic rasveta i bar 10-15 tak razlicitih modifikatora. Imam ja skoro pa sigurnu pretpostavku sta cu i kako, ali se nikada ne libim da ipak pitam.

Uostalom stiropori su bili i ostali majka za mnoge svetlosne probe kao simulatori realne situacije i pasivni svetlosni izvori. Moracu ipak da tako probam. 3 trojke, 1 metar trake , napajanje, skalper i lenjir od 30cm.
 
Cao svima, ne bih da otvaram novu temu, slicno samo su u pitanju police, imam ih 6 kom i zelim LED na njima, da li postoji pravilo, da li ide difuzor na gornjim ili donjim policama kao i da li se postavljaju ugaoni difuzori ili se radi dzep na polici kako bi se difuzor ubacio u njega?
 
Cao svima, ne bih da otvaram novu temu, slicno samo su u pitanju police, imam ih 6 kom i zelim LED na njima, da li postoji pravilo, da li ide difuzor na gornjim ili donjim policama kao i da li se postavljaju ugaoni difuzori ili se radi dzep na polici kako bi se difuzor ubacio u njega?
imas nadgradne alu led profile sa difuzorima ako si zakasnio da stavljas ugradne, stavlja se od gore traka, nikako od dole. preporucujem ti da uzmes trake od 24v, dugotrajnije su, kao i napajanja, kupuj meanwell napajanja, kao sto je gore receno, uzmi COB traku i sa ili bez difuzora izgleda dobro
 
Nazad
Vrh Dno