Šta je novo?

Posta Net Digitalna TV

Ako sam dobro shvatio u martu 2022. Posta NET se potpuno gasi i ostajemo bez kanala i ostalih usluga (ko je sta imao). A preko iste koaksijalne infrstrukture se vec nude Supernova paketi? Ispravite me ako gresim? Takodje zanima me da li je moguce gledati ikakve kanale preko Supernove bez da ubacujem tu karticu u tv ili da koristim te boxove. U smislu ubodem koaksijalni kabl u tv i hocu li moci naci i gledati ikakve kanale? Hvala :)
 
za mart nisam siguran, al tu negde ce da gase verovatno. Nude supernova pakete, u principu bar za mene je bilo korektno (50 posto popusta u odnosu na osnovni tv paket uz 24 meseca). Mislim da bez kartice neces moci nista da gledas nakon gasenja postinih kanala.
 
Dečko sa šaltera u Pohorskoj mi reče da se komplet usluge gase do kraja marta. Meni su iskoristili postojeće kablove od Pošte i samo zamenili uređaje, tj. stavili svoj modem a Poštin odneli i stavili MOVE box i malo preradili kabl (za MOVE treba na kraju kabla da ima onaj konektor što se uvrće). Pošta je imala te Module mada oni nisu bili neophodni jer im kanali gotovo nisu ni bili zaključani. Ja sam imao taj Modul bez kartice u njemu i na kraju sam ga vratio. Bez Modula sa karticom Supernove moguće je gledati nekoliko analognih kanala, koje još uvek nisu pogasili. Za digitalne kanale mora ili Modul sa karticom ili klasični STB ili moderniji Smart STB (tzv. MOVE box).
 
Da li neko ima iskustva sa alicnim smetnjama .. u pitanju ptt koji je presao na supernovu sa cam karticom .. mozda je pitanje pre za supernova temu?
IMG-b1647d8ffe2505f1836259235e31090b-V.jpg
 
Meni je od pre neki dan ip adresa supernova i iza cgnat-a sam (novi sad), tv kanali rade za sada, a ugovor je sa poštom.
Ali kontam ovo mi je idealna prilika za exit.
 
Da li neko ima iskustva sa alicnim smetnjama .. u pitanju ptt koji je presao na supernovu sa cam karticom .. mozda je pitanje pre za supernova temu?
Pogledajte prilog 326629
Код мене још пре десетак дана (додуше без CAM-a, јер нисам још званично прешао на Супернову, али је њихов сигнал).
Ја вратио на аналогне канале.
Када/ако званично пређем на Супернову, видећу како ће бити.
 
Bez Modula sa karticom Supernove moguće je gledati nekoliko analognih kanala, koje još uvek nisu pogasili. Za digitalne kanale mora ili Modul sa karticom ili klasični STB ili moderniji Smart STB (tzv. MOVE box).
Moram izvršiti korekciju svog posta, nisam sve proverio, izvinjavam se.
I dalje se mogu gledati svi kanali Pošte bez obzira da li ste potpisali ugovor sa Supernovom ili niste. Pod ugovorom sam Supernove ali imam još uvek kanale Pošte (sad mi je jasnije zašto u hodniku zgrade dolazi do ukrštanja SN kablova i kablova Pošte). Dakle, imam 168 digitalnih i 26 analognih. To će sigurno ići u korak sa tempom gašenja signala. Da bih gledao Poštine kanale treba direktno antenski kabl iz zida u TV. Ukoliko posedujete MOVE Smart box mogu da se prate isključivo digitalni kanali Supernove, pretpostavljam da je tako i sa klasičnim STB. Ako imate CAM ima mogućnost gledanja kanala SN i Pošte (kao i video nadzora u zgradama ko ima). Čak postoji varijanta upotrebe direktno antenskog kabla za kanale Pošte i MOVE box za kanale SN bez antenskog kabla - žičnim ili bežičnim putem preko modema. Ovako možete preći sa kanala Pošte na SN bez promene kablova, samo prebacite izvor signala sa Kablovska TV na HDMI ili obratno na daljincu.
Prednost MOVE boxa je ta da nema potrebe za antenskim kablom, treba mu modem sa LAN kablom ili može i bez toga (bežična veza zna češće da koči sliku nego žična). Ima mogućnost premotavanja i video klub.
Opet, MOVE box nema mogućnost (još uvek) sastavljanja liste omiljenih kanala. Ima kategoriju omiljenih gde kanali mogu zauzeti već dodeljene pozicije (1-RTS1, 2-RTS2, 5-Prva, 100-Arena P1, 101-Arena P2...). Ukoliko stavite Arenu P1 prvu pa Arenu P2 drugu one će i dalje imati poziciju 100 i 101, pa ubacite Prvu i ona će dospeti ispred Arena sa pozicijom 5. Dakle nema pravljenja liste omiljenih i preslagivanja po volji, postoje kategorije i kanali ne menjaju pozicije ni kao omiljeni.
 
Subotica, danas sam bio MTSu, jasno sam im rekao da sam korisnik PostaNeta i rekli su mi da mogu da dobijem ugovor na 24 meseca ali samo 12 meseci sa 50% popusta. Citam ovde na forumu da nekima daju kao i meni 12 meseci sa 50% dok drugi dobijaju 24 meseca sa 50% popusta. Posto ponuda nije ista za sve korisnike da li se ovde radi o diskriminaciji korisnika i da li je time prekrsen Zakon o zabrani diskriminacije? :unsure:

Da li neko zna o cemu se radi?
 
Nije diskriminacija, to je tržište i plan širenja/očuvanja operatora u nekom gradu/opštini/kvartu. Važan kriterijum je i broj operatora u nekom ulazu stambene zgrade. Tamo gde postoji konkurencija na istom mestu, logično je da ponude budu bolje. Tamo gde konkurencije nema, znamo šta se događa. Pravno su se obezbedili za različit nivo usluge, net je "DO XY Mbps", ali i "DO XY kanala". Znaš i sam da se svako dogovorio kako je hteo: eto ja imam u Telenoru 50%, a mnogi nemaju. Nije diskriminacija što je neko drugi pristao na lošije uslove, važno da su odredbe definisane ugovorom.
 
Ne znam, nesto mi to ne zvuci kao uredu. To bi bilo kao kad bi meni neko dosao u radnju da kupi cokoladu a ja mu naplatim 500 din jer mi nije rekao dobar dan a nekom drugom naplatim 400 din jer je bio kulturan. Pa bi mi se tako cena menja od osobe do osobe. Zakon o zabrani diskriminacije nisam procitao, samo nagadjam. Znam o cemu pricas trziste itd ... ali mislim da cena ne bi smela da se menja od osobe do osobe, koji bi to haos bio ...

No ajd da vidimo da li ce se neko iz Subotice javiti ovde na forumu oko ovoga i koju su njemu cenu dali ...

Pravno su se obezbedili za različit nivo usluge, net je "DO XY Mbps", ali i "DO XY kanala"
Pitao sam i za to, kaze ona meni u MTSu da su njima brzine DO XY pa to znaci da moze biti 1Mbps u zavisnosti od tehnickih mogucnosti, ali valjda nece biti tako ... i nasmeje se ...
PostaNet je u nekim delovima svoje mreze u losem stanju, znam da kod mene nisu mogli da izguraju 100Mbps vec samo oko 80Mbps a SuperNova (MTS) nudi brzine da boli glava.
 
Pisao sam već da su raznim ljudima nudili 12,16,18 i 24 meseca upola cene. Koji su im kriterijumi? Ko to zna i taj odgovor nećemo sigurno dobiti od njih. Može da se nagađa: starosno doba korisnika usluge, paket koji ste ranije imali, ako ste ranije već bili korisnik MTS/Supernova usluga, kvalitet samih instalacija (optika ili koaks i potreba izvođenja dodatnih radova), prisustvo konkurencije (konkretno SBB-a)... Nešto od toga sigurno jeste, ako nije...:confused: Možda su nas vadili iz šešira k'o zečeve.
 
Meni su ponudili bili samo za TV, bez interneta 16 meseci 50% popusta. Pošto sam hteo veći paket i tri prijemnika, ajde da me pozove opet agent. Prošlo dva meseca, niko ne zove, pre par dana pozvao supernovu da pitam šta se dešava(20 minuta me šetali od jednog do drugog operatora) i oni kao kažu da navodno od 1. novembra su prestali da nude posebne uslove za korisnike pošte i da najviše što mogu da m ponude je 3 meseca po 1 dinar.
Da mi nije ćale zapeo za Arena kanale, momentalno bih odjavio kablovsku, da je bila samo 3 meseca po dinar i bih, ovako sam se u poslovnici dogovorio 12 meseci 50%, ne mogu više da gubim vreme sa idiotima, nadam se da će kvalitet biti OK.
p.S.
izgleda da bi bilo bolje da sam uzeo i internet, plaćao bih istu cenu kao samo za TV, izgleda da daju veće popuste za TV + Internet.
 
Cudno to sto kazes za 1. novembar..Ja sam ugovor potpisao 5.11. i dobio 24m 50%!!!
 
Trenutno gledam tv direktno preko kabla.
Kad ukinu signal, da li skidati kabl ili ga ostaviti kao opciju, da li će ga koristiti u budućnosti?
Koliko brz net mogu da puste kroz njega?
 
kabl ces moci da koristis ako potpises ugovor sa nekim drugim kablovskim provajderom koji je dosao do tvoje zgrade (barem supernova).
dovoljno brz.
 
1. novembra su prestali da nude posebne uslove za korisnike pošte i da najviše što mogu da m ponude je 3 meseca po 1 dinar
Subotica ... Zaboravio sam da napisem, da ako se ide u poslovnicu (MTS) ili se zove telefonom 0800100100 onda su cene kao na njihovoj web stranici (SuperNova) jer oni druge ugovore "ne" mogu da stampaju (tako mi je receno) a oni koji nas kontaktiraju telefonom "navodno" mogu da zakljuce ugovore kakve god hoce .... 12,16,18 i 24 meseca upola cene. E sad to se opet kosi sa Beogradom jer sam citao da je neko isao u poslovnicu (MTS) i dobio 24 meseca sa 50% popusta. Ma ovo je ludilo ... ubili konkurenciju ostali sami u vecem delu Subotice pa rade sta hoce jer imaju monopol koji opet nije po Zakonu. :mad:

@Der Schnitter
Hvala za info!
 
Ne znam, nesto mi to ne zvuci kao uredu. To bi bilo kao kad bi meni neko dosao u radnju da kupi cokoladu a ja mu naplatim 500 din jer mi nije rekao dobar dan a nekom drugom naplatim 400 din jer je bio kulturan. Pa bi mi se tako cena menja od osobe do osobe. Zakon o zabrani diskriminacije nisam procitao, samo nagadjam. Znam o cemu pricas trziste itd ... ali mislim da cena ne bi smela da se menja od osobe do osobe, koji bi to haos bio ...

No ajd da vidimo da li ce se neko iz Subotice javiti ovde na forumu oko ovoga i koju su njemu cenu dali ...


Pitao sam i za to, kaze ona meni u MTSu da su njima brzine DO XY pa to znaci da moze biti 1Mbps u zavisnosti od tehnickih mogucnosti, ali valjda nece biti tako ... i nasmeje se ...
PostaNet je u nekim delovima svoje mreze u losem stanju, znam da kod mene nisu mogli da izguraju 100Mbps vec samo oko 80Mbps a SuperNova (MTS) nudi brzine da boli glava.
Prvi problem za koji sam rekao da će iskočiti kad krenu prelaziti na Supernovu jeste loša infrastruktura Pošta neta. U kombinaciji sa lošom infrastrukturom Telekoma (neki delovi Subotice, da ne spominjem prigradska mesta, muku muče i sa 10-20 Mbps ADSL-om, dodajmo na to jedan ili dva IPTV-a...), će biti stvarno zanimljivo videti kako to sve planiraju izgurati.
 
Nista ne brini, nije losa infrastruktura ptt, izgurace. Mozda zamene neke cvorove, pojacavace ili dodaju nove ili zamene stare modeme.
Sve se moze kad se hoce.

Inace, mesas babe i zabe. Gde stvarno ne postoje tehnicke mogucnosti naravno da ce brzina biti nesto manja. Problem je sto su provajderi generalno bahati lopovi koji obmanjuju korisnike i u vecini slucajeva se cenjkaju samo zbog konkurencije ili marketinga.
Bilo je primera da se odjednom nekim cudom popravi kvalitet parice kad se predje na Telekom ADSL, koliko se secam.
 
Poslednja izmena:
Prvi problem za koji sam rekao da će iskočiti kad krenu prelaziti na Supernovu jeste loša infrastruktura Pošta neta. U kombinaciji sa lošom infrastrukturom Telekoma (neki delovi Subotice, da ne spominjem prigradska mesta, muku muče i sa 10-20 Mbps ADSL-om, dodajmo na to jedan ili dva IPTV-a...), će biti stvarno zanimljivo videti kako to sve planiraju izgurati.
Slazem se sa tobom, s tim da sam ja u centru kod poste 1 a optiku jos nemamo u zgradi, tako da sta reci. :mad:

Oni nece imati nikakav problem jer pravno gledano sve brzine su im DO XY tako im mi ne mozemo ama bas nista. Ugovor si potpisao za brzinu DO a ne postoji minimum, bitno je samo da radi. Sto se uploada tice daju sve i svasta sto je opet u praski nesto sasvim drugo pogotovo kada se koristi CGNAT pa ti tako upload i radi. Sve te brzine sto oni daju sluze samo za SpeedTest i to je to.
 
Ubačeno danas, CAM moduli. Većina kanala je najmanje istog kvaliteta kao na pošti, negde većeg, na par kanala lošij - npr Red, Euronews. ne gledam ih, ali glupo je da kanal koji pušta provajder koji se gasi ima bolju sliku. Info koji ide uz kanale koliko sam video na supernovi je tačan, dok na pošti je neretko bio pogrešan.
Raspored kanala je mnogo bolji nego na TotalTV-u, ali svejedno, jer sam izmenio sam raspored kanala(za početak grupisao serije i filmove) - ChanSort aplikacija koja radi za više televizora, konkretno kod mene je Samsung.
https://i.postimg.cc/G2Wxy98T/Chansort.png
 
Slazem se sa tobom, s tim da sam ja u centru kod poste 1 a optiku jos nemamo u zgradi, tako da sta reci. :mad:

Oni nece imati nikakav problem jer pravno gledano sve brzine su im DO XY tako im mi ne mozemo ama bas nista. Ugovor si potpisao za brzinu DO a ne postoji minimum, bitno je samo da radi. Sto se uploada tice daju sve i svasta sto je opet u praski nesto sasvim drugo pogotovo kada se koristi CGNAT pa ti tako upload i radi. Sve te brzine sto oni daju sluze samo za SpeedTest i to je to.
Ovo mislim da nije skroz tačno, što se tiče famoznog "do XY Mbps", jer se to DO obično vezivalo za overhead. Ne može on time DO, da pravda 50% slabiji protok od obećanog. Kao što je meni pokušao Orion sa zakidanjem od 30% protoka, pa su na kraju popasli od RATEL-a, i bili primorani da raskinu ugovor bez penala jer nisu ispunili ono što su potpisali. Jer ok, 10-15% mogu da tolerišem, sve preko toga je do njih isključivo. Zato postoje tehničke provere, niži paketi i lepo se kaže, ej teoretski maksimum na linini je 30 Mbps, daćemo ti 20 i to je to. A ne, daćemo ti 30, pa sad, hoće li raditi ili neće ..
 
Ovo mislim da nije skroz tačno, što se tiče famoznog "do XY Mbps", jer se to DO obično vezivalo za overhead. Ne može on time DO, da pravda 50% slabiji protok od obećanog. Kao što je meni pokušao Orion sa zakidanjem od 30% protoka, pa su na kraju popasli od RATEL-a, i bili primorani da raskinu ugovor bez penala jer nisu ispunili ono što su potpisali. Jer ok, 10-15% mogu da tolerišem, sve preko toga je do njih isključivo. Zato postoje tehničke provere, niži paketi i lepo se kaže, ej teoretski maksimum na linini je 30 Mbps, daćemo ti 20 i to je to. A ne, daćemo ti 30, pa sad, hoće li raditi ili neće ..
Nije tacno ako se shvati 100% bukvalno! Nisam mislio da sklopis ugovor i odes kuci pa postavis ruter ili modem pa ti se on nakaci na 1Mbps umesto 100Mbps! Mislio sam na usporenja neta koje neki imaju, dakle net moze da radi i sporo a moze i onoliko koliko i pise u ugovoru, dakle svakako. Ovo im se moze jer minimum nije definisan u ugovoru.

Kada net varira od recimo 20-100Mbps tesko da ces ti moci da dokazes da ti je net vise od 30% sporiji. Ne radi se ovde o overhead-u vec o infrastukturi postaNeta koja je slaba vec odavno! Ne znam da li postoji Zakon za tih 30% ali ako i postoji kako se meri tih 30%, preko cega se meri i koliko treba vremena da bude ispod 30% da bi ti se to priznalo. Nista od ovoga nije definisano pa se to proizvoljno odredjuje?!? Cuo sam i ja da su provajderi resavali primedbe za spor net ali je pitanje da li to bila njihova dobra volja ili zato sto su morali. RATELova misljenja nisu obavezujuca. Ja sam MTS prijavio Ratelu, Ratel mi je odgovorio da cekaju dokumentaciju iz MTSa i na tome se sve zavrsilo. Ja sam i bez pomoci Ratel-a resio sport sa MTSom u moju korist. Dakle toliko i od RATELa! Ni dan danas (kraj 2021) ja od Ratela nista nisam dobio a problem je bilo 2019. Po Zakonu su morali i pored toga sto sam ja problem recio da mi posalju zakljucak ili vec nesto da je moj slucaj zatvoren. Naravno da opet postoje izuzeci nekom je Ratel i pomogao .....

Ugovori koje potpisujemo su jako dobro pravno smisljeni i mislim da se tesko mogu oboriti preko Suda. Ko hoce neka proba... Ja sam se dosta namucio sa MTSom i nikad vise. Dakle u buduce sta dobijem to je to, ne vredi sve to vise mog vremena i zivaca. Inspekcije i Sudovi su svi na strani javnih preduzeca i to je to. Naravno da opet postoje izuzeci.

Govoris o tehnickoj proveri a jjoooojj, pa meni je MTS 2019. godine prodao VDSL od 100Mbps jer sam "imao" tehnicke mogucnosti. Kada su me sa 50Mbs prebacili na 100Mbps ruter se nije mogao ni nakaciti na centralu jer ustavri nisam imao tehnicke mogucnosti. Danima sam bio bez neta zbog njihovog propusta a nikog nije bilo briga da me vrate na 50Mbps da bi opet dobio net vec su me zavlacili sa glupostima. Na kraju sam vezu morao da potegnem da me vrate na 50Mbps i onda mi je on rekao na niko u zgradi nema mogucnost za 100Mbps ali da kod njih u sistem-u stoji da u celoj zgradi moze 100Mbps. Tako da problem nije bio u mojoj lokalnoj instalaciji vec u MTS podacima ko sta moze a sta ne. Toliko od toga da oni vrse neke tehnicke provere i tome slicno.

PostaNet i tehnicke mogucnosti, ufff 2021. januar odem ja do njih pitam ih za 100Mbps da li moze kod mene, odgovor je bio moze. Jos sam se zacudio pozitivnim odgovorom a oni mi opet potvrdili da da moze. Kada sam im ruter postavio kod mene kuci imao sam net oko 25-95Mbps (ne mogu se setiti tacno). Brzina je zavisila od doba dana, dakle linkovi su im bili slabi. I opet toliko od toga da oni vrse neke tehnicke provere i od onih 30% manje od ugovorene brzine.

To sto si napisao lepo zvuci i moze da se dogodi i zavisi od osobe do osobe i od dobre volje provajdera i smatram da bi tako trebalo da bude. Zakoni, inspkcije i Sudovi nisu na nasoj strani. Sto sad opet neko moze da kaze nije tacno jer je on dobio spor sa XY nekim provajderom. Dakle nista nije 100% uvek postoje izuzeci.
 
Sve zavisi koliko ne neko spreman da "bude bezobrazan" i preti RATEL-om, Efektivom, sudom i sličnim "oružjem". Ja sam pre par dana imao situaciju, gde me je MTS zavlačio dve nedelje za dobijanje IDP broja da preselim optiku na Telenor, a bili su obavezi nakon 5 dana da to reše, jer nemam ugovornu obavezu. Nakon podizanja tona, pretnji RATEL-om, rešili zahtev za manje od 48 sati, i još pride poslali gomilu mailova i zvali, a pre tog se tri meseca nisu setili da pozovu i ponude bilo šta.

Sve ja razumem, ranije sam vodio borbu i protiv Oriona jer su bili bezobrazni, tada je RATEL reagovao brzo i efikasno.

A za Supernovu preko Poštanet kabla, mogu da poželim samo sreću, jer mislim da će trebati onima koji to uzmu. A tek onima kojima neće pustiti kroz koax, već kroz bakary i nakačiti još jedno 2 IPTV-a na postojeću lošu liniju, ajoj...
 
Imam jedno glupo pitanje 😆
Posto vec imam Supernovin paket u drugom gradu i tamo visak onaj jedan uredjaj sa karticom za tv koji ne koristim,da li bi on radio da ga prikacim na postin koaksijalni kabal u Subotici? Glupo je da placam dve pretplate.
 
Dali neko zna koje su frekvencije kablovske Supernove?Prošle nedelje aktivirana mi je njihova usuga,dečko koji je ubacivao cl slot sa karticom baš nešto i nema pojma elem da nedužim,frekvencije sam prije tog našao ,tu i tamo ,uglavnom gledajući You tube,ubacivao sam ih jednu po jednu da bih izbegao automatsko skeniranje po LCN jer ovako imam mogućnost ređanja kanala,interesantno da se na tri televizora ne poklapaju kanali,na svakom po nešto nedostaje
 
U Subotici (Mali Radanovac) se dešava da TV može da nađe samo Supernova kanale. Ažurirao se sam, popbrisao Poštine i ostavio Supernova (skremblovane). Kada ručno krenem od frekvencije 346 Mhz gde je prvi kanal Pošte, jačina signala bude 88%, kvalitet 100%, što je i dovoljno za odličan prijem, ali ručnim skeniranjem ne zapamti kanale.

Na drugom TV-u u okviru iste instalacije rade, ali samo zato što nije automatski ažurirao listu. Ne smem ni da pokušam da skeniram...
 
Nazad
Vrh Dno