Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

@banexbanex videćeš i sam kad budeš čitao Karizija.
Prvi serijal tj prve tri knjige o Mili Vaskez mu je odličan kao i o Markusu ali onda uhvatiš štos jer se ponavlja i otprilike već na pola svake sledeće knjige znaš šta će i kako će da se završi

Npr Noć mi te uzima mu je odlična knjiga (nije povezana ni sa Milom ni sa Markusom) i tu je možda čak i ispao bolji od Nesbea.
 
Sjajan "Kosmar" od Las Keplera.
 
RJ Baker - Goods of Wyrdwood

Na prvi pogled intersantna premisa, šuma, bogovi, pokajanje, upliv budističke premise o povezanosti svih i svega ali suviše šuplje, dijalozi mrtvi, likovi kao iz anime pravljene za srednješkolce.
Od mene 2/5
 
Dečaci Pavlove ulice

Mislim da se većina nas seća ove lektire iz osnovne škole ali čitati je tada i sada u zrelom dobu nije isto.
Ne znam jel još knjiga na programu osnovne škole kao lektira ali iako je ovo u biti dečija knjiga ja ovo ne bih davao deci da čitaju.
 
Nije bila ni 90ih kada sam ja išao u školu. Veednosti koje propagira su možda malo udaljene od današnjih, plus malo ekstremniji kraj za dečije pojmove, ali zašto smatraš da deca ne bi trebala da je čitaju?
 
Pa sam si napisao: ekstremniji kraj za dečije pojmove

Mislim da ne bi decu u tom uzrastu trebalo suočavati sa tim.

Ja se sećam da smo je imali u osnovnoj školi 5 ili 6 razred, znači negde 1995-96 otprilike
 
Dečaci Pavlove ulice

Mislim da se većina nas seća ove lektire iz osnovne škole ali čitati je tada i sada u zrelom dobu nije isto.
Ne znam jel još knjiga na programu osnovne škole kao lektira ali iako je ovo u biti dečija knjiga ja ovo ne bih davao deci da čitaju.

Odličnu temu su pokrenuo. Ja obrćem ponovo neke knjige koje sam čitao u mladosti čisto da vidim kako bi ih doživeo u ovim zrelim godinama, pročitaću i "Dečaci Pavlove ulice", čak imam neke komplete lektira iz 60ih.
Neke od njiga koje nisam kapirao svojevremeno i potpuno drugačije doživeo kasnije su Dnevnik Ane Frank, Ubiti pticu rugalicu, Ana Karenjina, Autostoperski vodič i još dosta naslova tu ima..
Takođe planiram da pročitam i neke knjige koje su me fascinirale u tom dobu da mogu i tu da izvučem neke paralele
 
Knjige iz najranijeg perioda mog čitalaštva, 20.000 milja, Robinzon, Kroz pustinju... nikada posle nisam želeo da obnovim, jer znam da će mi pokvariti sećanja na tadašnje nevino ushićenje.

Dočim sam se vraćao čak i nekoliko puta, nekim naslovima iz kasnijih lektirskih kompleta.
 
Ne smatram da tragedije treba izbacivati, možda ne baš za peti razred ali pored svog nasilja i smrti koje se uzima zdravo za gotovo na tv-u i online, nešto što izaziva pravu emociju ne može da škodi. Koju godinu kasnije čitaju Kada su cvetale tikve, opet ima svačega i tu, bolje postepeno.

Prava knjiga sazreva sa čitaocima rekao bih, u različitim dobima se drugačije shvataju, znam da sam Dunu sa 15 i 25 potpuno drugačije video, ali i dalje je smatram odličnom knjigom, o klasicima da ne govorimo. Naravno što kažeš nešto je pisano za određeni uzrast i magiju čitanja u tom momentu života ništa ne može ponoviti.
 
Ne smatram da tragedije treba izbacivati, možda ne baš za peti razred ali pored svog nasilja i smrti koje se uzima zdravo za gotovo na tv-u i online, nešto što izaziva pravu emociju ne može da škodi. Koju godinu kasnije čitaju Kada su cvetale tikve, opet ima svačega i tu, bolje postepeno.

Sve je to izbačeno, program lektira za osnovce je skroz promenjen i to u drugu krajnost rekao bih.
 
Odličnu temu su pokrenuo. Ja obrćem ponovo neke knjige koje sam čitao u mladosti čisto da vidim kako bi ih doživeo u ovim zrelim godinama, pročitaću i "Dečaci Pavlove ulice", čak imam neke komplete lektira iz 60ih.
Neke od njiga koje nisam kapirao svojevremeno i potpuno drugačije doživeo kasnije su Dnevnik Ane Frank, Ubiti pticu rugalicu, Ana Karenjina, Autostoperski vodič i još dosta naslova tu ima..
Takođe planiram da pročitam i neke knjige koje su me fascinirale u tom dobu da mogu i tu da izvučem neke paralele
Krenuo pre nekih 2 ili 3 meseca autostoperski vodič i jednostavno stao posle 60tak strana. Ne znam zašto ali knjiga me uopšte ne privlači i poprilično dosadno mi delovala.
 
Od tih knjiga iz detinjstva meni je Alisa u zemlji čuda najveći šok ostavila kada sam je čitao posle škole i faksa.
Onako u školi mi delovala kao dečija knjiga, posle kad sam je čitao kao odrasto delovala mi kao psihijatrijska studija:ROFLMAO:
 
Meni žao što je izbačena "Zvezda Kec" Aleksandra Beljajeva (bila lektira za 5.osnovne), to mi je bio prvi SF koji sam čitao. Toliko sadrži interesantnih detalja o letu u Svemir ... Uvek sam se divio starim autorima otkuda im toliko znanja.
 
Nije bila ni 90ih kada sam ja išao u školu. Veednosti koje propagira su možda malo udaljene od današnjih, plus malo ekstremniji kraj za dečije pojmove, ali zašto smatraš da deca ne bi trebala da je čitaju?
Ja sam krenuo isto 90ih u osnovnu i citali smo je tada. Moram da kazem da sam bas bio skenjan kada sam je procitao, ali odlicna knjiga.
 
Dečaci Pavlove ulice

Mislim da se većina nas seća ove lektire iz osnovne škole ali čitati je tada i sada u zrelom dobu nije isto.
Ne znam jel još knjiga na programu osnovne škole kao lektira ali iako je ovo u biti dečija knjiga ja ovo ne bih davao deci da čitaju.
A Хајдуци ?
"Појео сам два тањира пасуља, баш је био сладак" - Мита Трта пре одласка у хајдуке.
"О мени су владала подељена мишљења. Многи су мислили да сам ја лоше дете. А ја сам за себе мислио да сам добро дете" (Главни јунак).
Има фора које одрасли могу да схвате :)
Odličnu temu su pokrenuo. Ja obrćem ponovo neke knjige koje sam čitao u mladosti čisto da vidim kako bi ih doživeo u ovim zrelim godinama, pročitaću i "Dečaci Pavlove ulice", čak imam neke komplete lektira iz 60ih.
Neke od njiga koje nisam kapirao svojevremeno i potpuno drugačije doživeo kasnije su Dnevnik Ane Frank, Ubiti pticu rugalicu, Ana Karenjina, Autostoperski vodič i još dosta naslova tu ima..
Takođe planiram da pročitam i neke knjige koje su me fascinirale u tom dobu da mogu i tu da izvučem neke paralele
Много сам волео Дневник Ане Франк јер је била реална, а не измишљена књига. Мајка се стално плашила да се не истраумирам. И та идеја писања дневника је за оно време била добра, данас то деца не раде.
 
To je kultna knjiga i koliko se sećam jedina lektira u srednjoj školi koju je ceo ali baš ceo razred pročitao.

Kod drugih lektira je bilo štrebera koji pročitaju i pola onih koji ne pročitaju.

Tikve su baš svi pročitali i to mi je baš onako ostalo urezano u sećanje.

Naravno da sam je posle čitao više puta a i imam je u kućnoj biblioteci.
 
To sam prvo iskusio kroz Mikijev almanah u vanrednim brojevima :)
Kakav blast to the past se pokrenuli... Tom Sojer, ne zna se da li je bolja knjiga ili film.
 
Jel se secate onih knjiga koje su imale vise razlicitih krajeva?
Jao da ali pokušavam da se setim ko ih je pisao ali ne uspevam.
Uzimao sam ih redovno iz školske biblioteke i to uvek negde pred raspust jer biblioteka onda nije radila i mogao sam da čitam sve krajeve i da pravim priču kakvu sam hteo
 
Našao sam na netu spisak. Iskreno, ne mogu ni da se setim o čemu se radilo koliko je davno bilo :)
Moram kada odem kod babe da proverim šta je ostalo od tih izdanja Narodne knjige:
1. Zabranjeni zamak-Edvard Pakard
2. Treca Altarova planeta-Edvard Pakard
3. Podzemno Carstvo-Edvard Pakard
4. Ko je ubio Harloa Trombija-Edvard Pakard
5. Opstanak na moru-Edvard Pakard
6. Trka bez kraja- Rejmond Montgomeri
7. Zagonetka maja-Rejmond Montgomeri
8. Grozni snezni covek-Rejmond Montgomeri
9. Balonom do Sahare- Daglas Terman
10. Slucaj kralja svile- Son Gilijen
11. Tajna piramide- Son Gilijen
12. Zevsov Presto- Son Gilijen
 
Bile su štampane na onoj smeđoj , ne kvalitetnoj novinskoj hartiji...
 
Ima covek 500 kompleta od 6 knjiga, sad sam.klincu naručio. Malo googlajte. Na KP nema više, barem što sam pitao.

Ovo je u kompletu
Podzemno carstvo-Edvard Pakard
Zagonetka Maja-Rejmond Montgomeri
Tajna piramida-Ricard Brajtfild
Balonom do Sahare-Daglas Terman
Ko je ubio Harloa Trombija-Edvard Pakard
Zabranjeni zamak-Edvard Pakard
 
Erich Fromm - Anatomija ljudske destruktivnosti, 2. tom.
 
Severne vode od Ijan Makgvajera
Svaka preporuka. Malo sam odmorio od skandinavskih trilera.
 
Šta smo pisali beše...sad kad nema bookdepositoryja gde kupovati knjige u fizičkom obliku što se tiče stranih sajtova?

Amazon mi za knjigu od 28€ traži poštarinu 69€😂
 
Čitam mini serijal od Greg Bear-a "The Way". Prvu knjigu ( Eon) sam završio, sad sam na drugoj, a treća me čeka. Šta znam, dobro je. Nije napeto da ne možeš prestati, a nije ni dosadno da ostaviš.
 
Nazad
Vrh Dno