Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Iz nekog razloga naši slabo/nikako prevode originale sa azijatskih jezika (verovatno nema dobrih poznavalaca koji bi prevodili, tj bave se nečim drugim).
Isti problem sam imao sa Kobo Abe- Četvrto međuledeno doba, ali sam se prilagodio prevodu i danas imam dobar utisak o toj knjizi (ali sam mogao komotno da je odbacim istog dana, zbog čudnih kontrukcija u rečenici).
Murakamija (i jednog i drugog) vazda dobro prevode.
Biće da je do Geopolitike, manji obim, veći kvalitet. Laguna samo štanca.
 
Goran Skrobonja-Nakot

Srpska verzija knjige Midvičke kukavice na osnovu kojih je Karpenter posle snimio Village Of The Damned

Zanimljivo da je knjiga pisana 88-89 a da je u knjizi opisano zagađenje vazduha u Beogradu, nošenje maski i filtera da bi se moglo disati
 
Yevgeny Zamyatin - We

Iz razloga što mi je Orvelova 1984 jedna od 3 najbolje knjige ikada, i kako volim distopijsku tematiku, odlučih se da pročitam ovo.
Navodno je Orvel ustvari prepakovao ovaj roman i stekao svetsku slavu na tuđoj ideji.

Žalim što moram da kažem da knjiga nije opravdala moja očekivanja i nadljudskom snagom volje sam se naterao da je dovršim.
Stil mi nikako nije legao (doduše - slušao sam audio), i jedva sam uspevao da ispratim šta se dešava, a radnja nema mnogo likova.
Za moj ukus suvoparno i nezanimljivo, jasno mi je sada zašto je roman relativno nepoznat (?).

Ipak, daleko od toga da je za preskočiti, sigurno je da će mnogima leći bolje nego meni.
Osim osnovne ideje radnje uopšte nisu iste, tako da ne bih rekao da je Orvel uradio samo "rimejk".


Što se mene tiče, prelazim na Solženjicinov "Gulag archipelago" započet ranije ali prekinut zbog nedostatka vremena za slušanje - ali ako je suditi po prvoj polovini, knjiga je za svaku preporuku. Svaka sličnost sa situacijom na ovim prostorima je namerna :censored:.
 
Što se mene tiče, prelazim na Solženjicinov "Gulag archipelago" započet ranije ali prekinut zbog nedostatka vremena za slušanje - ali ako je suditi po prvoj polovini, knjiga je za svaku preporuku. Svaka sličnost sa situacijom na ovim prostorima je namerna :censored:.

Gde ima da se kupi ova knjiga?
 
Nije iz jednog dela, ali ima u bilo kojoj većoj knjižari - Delfi, Vulkan.

Najjeftinije kod izdavača - Akademska Knjiga. Prevod je isti kod svih izdanja, taj jedan jedini, i odličan, nema brige.
 
Bogami Orvelova 1984 mi se svidela skoro sam je pročitao i fantastično je opisao kao da si ti sam tamo. Naravno da izaziva mlogo zašto ovo, kako ono ali to nije poenta već ono što je pisac hteo da kaže. Inače mislim da tako nešto nikada ne bi uspelo da takvo društvo postoji a da niko nije izvršio samoubistvo. Tu leži "naučna" fantastika. Inače sada iščitavam Tesla od Karlsona i još dve knjige Isus to nije rekao i Nauka otkriva Boga, Volja za Laž.....
 
Još jednom Skrobonja ovog puta Poklade i druge priče knjiga

Za nijansu mi je bolja Klopka što se tiče priča. Više su mi legle po sadržaju nekako.
 
"Devet Prinčeva Ambera"

Solidna priča, zanimljiv i originalan svet magije, pisanje ama baš, ama baš ništa posebno ali da me ubijete ako znam što je ovde toliko cenjeno i legendarno... 😁🙄
Imam osećaj da bi mi se ovo mnogo više svidelo da sam pročitao pre 10-15 god. Sad jok.
Svakako i dalje samo "Veliki Pad" od Handkea ostaje jedina knjiga od koje sam odustao tako da idemo na "Puške Avalona".
Interesantno da u mojim mislima sve podsvesno poredim sa "Točkom vremena" i Tolkinom. Ako mi je sad sve mlako mogu da zamislim da će mi posle "Malaške knjige palih" sve biti smešno.
 
Malaska knjiga palih bi trebalo da je bolja od tocka vremena?
 
Evo i mene :D Procitah zadnjih desetak strana,cisto da vidim kakvo je vase misljenje o audio knjigama,i iznenadio sam se koliko su prihvaceni audio zapisi.Zbog na neki nacin ubrzanog (bar meni) zivota sve je manje vremena za knjigu,pa cu pokusati sa ovim audio zapisima,cisto da vidim da li mi to odgovara. Pre nego sto pocnem,mislio sam da treba ipak da budem sam u sobi,koncetrisan na audio koji cu slusati,ali vidim da pisete,da slusate u kolima,dok trcite... pa mi sad sve deluje jos zanimljivije. Nadam se da bilo koja druga radnja uz audio knjigu ne remeti njeno slusanje i paznju
 
Treba ti koncentracija za knjigu, ali vremenom se ta vestina stekne. Za pocetak uzmi neku laganu knjigu da ti ne zahteva 100% koncentracije. Ja sam tako od posla do kuce pre par dana preslusao prokletu avliju, a procitao bih je nikad
 
Sto ljudi, sto ćudi. Ja audiobooks u 90% slučajeva slušam dok šetam eventualno može da se desi uveče dok ležim da slušam. Tako da kod mene nema teorije da slušam audiobook dok istovremeno radim nešto što zahteva iole pažnje (a da se voze kola na "autopilot"-u baš i ne ide; da šetam mogu jer em cepam pravolinijski kilometrima em usput ne sretnem 2 čoveka jer šetam stazom koja spaja 2 sela :D :D Rizikujem kad se udubim u knjigu & generalno zbog slušalica samo da me neko s leđa raspali biciklom, motor, skuterom :D :D :D ). čak i kad samo slušam nije retkost da mi odluta pažnja i misli... plus postoje definitivno žanrovi koje prosto ne mogu da konzumiram putem audiobook inače ne ispratim 70% bitnih stvari i ne popamtim imena likova :D
Za sad konzumiram audibooks samo kad radim "re-read" nečega što sam već čitao čitao.
 
Poslednja izmena:
Sto ljudi, sto ćudi. Ja audiobooks u 90% slučajeva slušam dok šetam eventualno može da se desi uveče dok ležim da slušam. Tako da kod mene nema teorije da slušam audiobook dok istovremeno radim nešto što zahteva iole pažnje (a da se voze kola na "autopilot"-u baš i ne ide; da šetam mogu jer em cepam pravolinijski kilometrima em usput ne sretnem 2 čoveka jer šetam stazom koja spaja 2 sela :D :D Rizikujem kad se udubim u knjigu & generalno zbog slušalica samo da me neko s leđa raspali biciklom, motor, skuterom :D :D :D ). čak i kad samo slušam nije retkost da mi odluta pažnja i misli... plus postoje definitivno žanrovi koje prosto ne mogu da konzumiram putem audiobook inače ne ispratim 70% bitnih stvari i ne popamtim imena likova :D
Za sad konzumiram audibooks samo kad radim "re-read" nečega što sam već čitao čitao.
Kad slusam podkaste uvece,pa ako je slucajno ukljucen TV ili ima nekog u prostoriji,nema sanse da bar 10 puta ne vratim neki segment da bih ga ponovo cuo,razumeo... pretpostavljao sam da ce sa knjigama biti jos teze,pa su mi par tih postova o slusanju u autu,na trcanju uneli dozu optimizma,al sam isto tako svestan da je svako od nas drugaciji,i da svako ima svoj stil. Mislim da cu startovati sa Malim Princom,cisto da vidim da li ce mi sve biti zanimljivo. :) Instalirao sam Smart AudioBook player al neku verziju gde valjda samo mesec dana imam full aplikaciju,a posle postaje Basic.Nadam se da nece biti mnogo osakacena,jer trenutno nemam tehnickih mogucnosti da platim istu.
 
Tj sad se čak malo i izmotavam sa ovom knjigom da kad slušam to dok sam u sobi da na telefonu slušam audiobook pored mene stoji Kindle sa otvorenom istom knjigom u Koreader-u gde je namešten tajmer za "auto turn page" (= da sam okreće stranicu na svakih X sekundi/minuta) da otprilike prati tempo naratora audiobook pa tako po potrebi bacim pogled na text tipa da proverim ime nekog lika, mesta i slično... ili povremeno čak i pratim čitave paragrafe pogledom :D

Kao DYI alternativa Amazon-ovom "Immersive reading" (bez samog hightlight-ovanja rečenice koju upravo slušaš) koji radi na Kindle for Android app kad se kupe i ebook i audiobook.
Pre sto godina sam se slično zezao kombinovanjem (naravno piratskog) audiobook-a i FBReader-ove Text-to-speech funkcionalnosti (gde uključim TTS na FBreader a skroz smanjim zvuk TTS = služi samo da lista stranice i hightlight-uje rečenice :D :D ).
 
Audio knjige su sjajna stvar, ali malo ih ima kvalitetnih. Obicno citaju random ljudi koji nemaju dara niti umeca. Kada sam poslusao 'knjiga o milutinu' u izvedbi Petra Božovića shvatio sam da nista losijeg kvaliteta ne mogu da svarim.
Ja uglavnom skidam audio knjige sa Youtube-a u mp3 formatu...Ima li nekih linkova za besplatne audio knjige na srpskom?
Kad slusam podkaste uvece,pa ako je slucajno ukljucen TV ili ima nekog u prostoriji,nema sanse da bar 10 puta ne vratim neki segment da bih ga ponovo cuo,razumeo... pretpostavljao sam da ce sa knjigama biti jos teze,pa su mi par tih postova o slusanju u autu,na trcanju uneli dozu optimizma,al sam isto tako svestan da je svako od nas drugaciji,i da svako ima svoj stil. Mislim da cu startovati sa Malim Princom,cisto da vidim da li ce mi sve biti zanimljivo. :) Instalirao sam Smart AudioBook player al neku verziju gde valjda samo mesec dana imam full aplikaciju,a posle postaje Basic.Nadam se da nece biti mnogo osakacena,jer trenutno nemam tehnickih mogucnosti da platim istu.
Super ti je aplikacija -Simple ABP free- nije narocito lepa ali je super i ima dosta podesavanja...
 
Ja sam krenuo da slusam audio knjige jer vise nisam imao vremena da citam i da odmorim oci od konstantnog buljenja u neki ekran ili papir. Slusam dok idem na posao ili obavljam neke poslove o gradu, sredjujem po kuci ili radim nesto o cemu ne moram aktivno da razmisljam. Za mene je mana audio knjiga sto dok slusam moram nesto da "radim" tipa hodam, sredjujem itd, ne mogu samo da sedim i gledam u prazno i sto uvece ako legnem da "citam" previse lako zaspim, pa posle ujutru moram da jurim dokle sam stigao. Sleep timer sprecava da se knjiga previse "procita" dok spavam.
Ttenutno koristim VLC za preslusavanje knjiga
 
Sto ljudi, sto ćudi. Ja audiobooks u 90% slučajeva slušam dok šetam eventualno može da se desi uveče dok ležim da slušam. Tako da kod mene nema teorije da slušam audiobook dok istovremeno radim nešto što zahteva iole pažnje (a da se voze kola na "autopilot"-u baš i ne ide; da šetam mogu jer em cepam pravolinijski kilometrima em usput ne sretnem 2 čoveka jer šetam stazom koja spaja 2 sela :D :D Rizikujem kad se udubim u knjigu & generalno zbog slušalica samo da me neko s leđa raspali biciklom, motor, skuterom :D :D :D ). čak i kad samo slušam nije retkost da mi odluta pažnja i misli... plus postoje definitivno žanrovi koje prosto ne mogu da konzumiram putem audiobook inače ne ispratim 70% bitnih stvari i ne popamtim imena likova :D
Za sad konzumiram audibooks samo kad radim "re-read" nečega što sam već čitao čitao.
Ja baš suprotno, mnogo duže pamtim preslušane, nego pročitane knjige...

Ako moderatori dozvole mogu ja okačiti link ka sajtu sa audio knjigama na srpskom jeziku...
 
Meni je najveća mana audio knjiga to što ih mahom snimaju amateri pa bude jezivo loše za slušanje. Praktikujem samo audio knjige sa bookmate-a snimane od strane profesionalnih naratora i glumaca.
 
Ako moderatori dozvole mogu ja okačiti link ka sajtu sa audio knjigama na srpskom jeziku...
Pa cek,jel nisi vec kacio na jednoj od prethodnih strana? :) U principu koliko sam vas razumeo,plejer je tu najmanje bitan,tj.svaki radi posao,bitno je ili naci kvalitetnom naratora ili uopste naci motiv i zapoceti avanturu sa knjigama.Jel realno primamljivije zvuci pogledati film nego slusati knjigu. Probacu ovih dana,pa cu videti da l ce mi biti primamljivo.A recimo Idiota nikad nisam citao,i mozda je bas audio zapis resenje.Videcemo
 
pa film ne možeš da gledaš dok šetaš, ne vidim kako je to uopšte za poređenje.
Audio knjige mahom slušaš dok šetaš, ideš na posao, sređuješ kuću itd, radiš radnje koje zahtevaju 20% mozga i slušaš knjigu. Ako blejiš u krevetu i gledaš u zid onda je normalno primamljiviji film
 
pa film ne možeš da gledaš dok šetaš, ne vidim kako je to uopšte za poređenje.
Nisam od onih koji koriste sluske,i koji mogu zvucno da se izoluju medju ljudima,tako da meni ta ideja otpada u startu.Samo kad sam solo u prostoriji imam taj neki "moj svet" za multimediju,zato sam i rekao da cu probati,pa cu videti gde ce me sve odvesti :)
 

Jel uzeo neko?
Deluje soc, meki povez, mali manga format, ko zna kakav prevod, kvalitet hartije (nadam se masna) i štampe...
Nervira me što nema pdf preview da vidim kakav je kvalitet...

Takođe nisam siguran koliko je Darwood u stanju da iznese tako dugovečan serijal da ne prekinu izdavanje posle deset svezaka...
 
Poslednja izmena:

Jel uzeo neko?
Deluje soc, meki povez, mali manga format, ko zna kakav prevod, kvalitet hartije (nadam se masna) i štampe...
Nervira me što nema pdf preview da vidim kakav je kvalitet...

Takođe nisam siguran koliko je Darwood u stanju da iznese tako dugovečan serijal da ne prekinu izdavanje posle deset svezaka...
Da odgovorim sam sebi...
Poručio sam danas prve četiri sveske (toliko je za sada izdato kod nas), a nakon gledanja ovog videa gde je čovek sve lepo prezentovao.

Rezime, kvalitet je iznadprosečan za naše standarde i u pitanju je najnovija verzija (izdanje).

Znam da je do sada u svetu izdato 41 sveska (a nije okončan serijal) i kada se sabere da je svaka sveska 500 din, to će popriličan izdatak, ali pošto drugih poroka nemam ;) neće mi teško pasti...

Jedino me je strah da ovi naši ne prekinu objavljivanje...
 
Ja uglavnom skidam audio knjige sa Youtube-a u mp3 formatu...Ima li nekih linkova za besplatne audio knjige na srpskom?

Audio knjige uglavnom snimaju razna udruženja slepih i slabovidih osoba, pa ćeš tako najlakše i da nađeš. Na sajtu saveza slepih i slabovidih Vojvodine imaš nekoliko hiljada audio knjiga, sve su besplatne, čitaju ih volonteri. Takođe, imaš i druga udruženja slepih i slabovidih (udruđenje u BIH ima oko 20000 naslova) pa pogledaj šta sve ima od knjiga na njihovim sajtovima. Od foruma možeš da pogledaš na Balkan download, ali mislim da ti je lakše i preglednije na sajtovima ovih udruženja.
 
Nazad
Vrh Dno