Šta je novo?

Portabilne aplikacije

nick79

Slavan
Učlanjen(a)
31.05.2004
Poruke
103
Poena
320
Interesuje me vase misljenje o koriscenju portabilnih aplikacija na klasicnim windows masinama. Koje su po vama prednosti, a koje mane. Cini mi se da je jedna od prednosti, s'obzirom da ove aplikacije ne zahtevaju instalaciju da je samim tim i registry baza manja => trebalo bi da win radi malo brze.
 
Iz mog iskustva startovanje programa koji su portabilni je sporije, jedino sam to primetio, inace, odlican koncept.
 
To što program ne zahteva instalaciju ne garantuje da program tokom svog rada ne koristi registry masovno odnosno ne snima ništa u registry od parametara za između dve sesije.
 
To što program ne zahteva instalaciju ne garantuje da program tokom svog rada ne koristi registry masovno odnosno ne snima ništa u registry od parametara za između dve sesije.

Da, izgleda da si u pravu. Sad sam nesto proveravao i neke aplikacije posle prvog startovanju dodaju kljuceve u registry bazu.
 
To je prosto stvar stila programiranja; neki programer će rado kroz registry "zapamtiti" veličinu i koordinate prozora kada je program poslednji put startovan, fajl koji je poslednji put bio otvaran u tom programu, opcije (ako program nudi podešavanje) i slično. Drugi će radije za to da iskoristi neki svoj cfg ili ini fajl u home diru korisnika (malčice zastareo pristup, pogotovo za programe bez instalacije). Nekad nije stvar preferencije, nego moranja - npr. ako program ima svoj tip fajla, poželjno je taj tip registrovati u sistemu (da bude dostupan i preko shella). Ali kako program ima više i više interakcije sa ostatkom sistema, onda ima i više logike da program bude "stacionaran". Neinstalacijom samo štediš ključeve koji po defaultu imaju veze sa installerom.
 
Generalno, ja volim portabilne aplikacije. Da li se startuju sporije? Ponekad da, kad koriste poseban starter.

Bilo je puno žalbi da je FF 2.0 spor. Da se ne bih gnjavio sa reinstalacijom ako je stvarno falš instalirao sam FF 2.0 portable. Ta verzija toliko brzo i glatko radi da sad samo nju koristim (mada je sasvim moguće da se podiže sporije od "normalnog" FF-a). Čak nisam instalirao noviju portable verziju jer se bojim da neće tako lepo i glatko raditi.
 
Vrh Dno