Šta je novo?

Pomoc!

kosmik

Slavan
Učlanjen(a)
11.10.2007
Poruke
200
Poena
319
Drustvo molim vas za pomoc.
Imam nameru da se upustim u posao na sledeci nacin.
Znam da ce se mnogi nasmejati ali kod nas na selu je tako.
Radi se o tome da bih isao na razna veselja i zalosti i radio fotografije i video materijal.
E sad, sta mi treba od opreme sto ce stati u auto, da napravim fotografije i video materijal, i na licu mesta da izradim fotografije i snimim dvd-ove.
Ne bih da ulazem neka ogromna sredstva, ali se obracam vama koji ste koliko vidim profesionalci u ovome, da me uputite kako da prodjem sto jeftinije a da odradim posao.
Gledao sam kako to neki rade u ekipi,jedni sklikaju i snimaju a drugi trce do najblizeg grada da to izrade i snime pa trk natrag.
Ja bih da sve stavim u auto i na licu mesta da zavrsim posao i uzmem pare.
Ako vam nije problem, molio bih vas da mi kazete koje kamere i sta vec mi treba za ovo, a naravno i koji softver je najprostiji za izradu istih.
Unapred vam hvala!
 
Pozz

Sto se tice kamere, po meni je najbolje da uzmes Sony DCR-VX2100E.
Ja je imam i prezadovoljan sam, extra odradjuje posao.Sto se tice izrade slika na licu mesta, moraces da sacekas da ti neko drugi da odgovor, nisam toliko upucen.
Inace, kasnije materijal prebacim na hard,izmontiram i zatim prebacim na dvd.
Za montazu koristim Adobe Premiere Pro, za effekte Adobe After Effects, a za pravljenje dvd-a DVD Architect.Znam da ce ti sve ovo delovati komplikovano, ali veruj mi to je samo na prvi pogled.Nikada nisam na licu mesta snimao dvd diskove.Bolje je da to kasnije odradis.Od mene toliko.
 
Nije prakticno izradjivati slike na licu mesta, mali broj ljudi to radi.
A verovatno nije toliko ni isplativo.
 
A kako ti uopshte mislish da to radish ako ne znash ni kako, ni chime ? Valjda treba sve o tome da znash pre nego shto udjesh u posao ili mislish da je dovoljno imati kameru i fotoaparat (i to josh shto jeftinije) ?
 
Najlakse je kupiti opremu, ali treba se izboriti za posao. I naravno biti dobar u tome sto radis.Lepo ti je rekao kolega iznad ;)
 
Poslednja izmena:
MOj savet:
Sony DCR-VX2100 za snimanje, posle prebacivanje firewire konektorom zakacis na neki kucni DVD rezac (gledaj da kupis neki sa sto vecom garancijom) i odma direktno prebacis na DVD, sklopi neki lowbudget komp u njega ubaci 5 DVD rezaca i sa njim kopiraj diskove, e sad da bi sve to radilo u kolima treba ti neki pretvarac 12->220 ili agregat!!!

Kamera Sony DCR-VX2100 ti je oko 1800 evra,
Kucni DVD rezac oko 150-250 evra!!!
Komp sa rezacima oko 300-400 evra!!!

Za slike ti nemogu pomoci!!!
 
Evo ovako, mislio sam uzeti neki laptop sa dvd-rw, i na njega prikaciti neki stmpac, uzeti neku kameru za video i picture i raditi posao.
Imam vec nekog iskustva sa racunarima ali nisam neki profi da se covek najezi.
Zato sam mislio da vas pitam za savet,sta bi to bilo dobro nabaviti za male pare a da odradi posao na licu mesta.
Cuo sam za te canon kamere sa direkt printom, i jos mnogo toga, ali ja nisam neki master da znam sta je isplativo zato vas i pitam.
Sto se tice posla ako ubodem ovo bicu glavni u bar nekoliko sela ovde u vojvodini a ovi trkaci ce otpasti.
Ako neko ima konkretno savet u vezi opreme i softvera koji ce mi olaksati posao bio bih vam zahvalan.
 
To je jako komplikovano sto si zamislio,ajde za slike i mozda mozes da uradis na nekom boljem i brzem stampacu ali mu cena nije uopste mala a pogotovo za dopunu boje kad ih potrosis,samim tim i slike bi morale biti skupe u prodaji.
A za snimanje i rezanje DvD-a odmah je potrebno imati laptop u koji ces uz pomoc nekog softvera da prebacis materijal u mpeg pa jos dve tri operacije do narezivanja i sve to uopste nije jednostavno a ni toliko brzo kao sto ocekujes.
Dakle,to bi mnogi zeleli da mogu ali tesko je izvodljivo po meni.
Ulaganje ti je najmanje 2000-3000e osim ako uzmes neku kucnu kameru za 150e,u tom slucaju ti treba najmanje 1000e.
P.S.Ako mislis sa kamerom i da slikas,odmah da znas da je to los kvalitet.
 
Poslednja izmena:
Evo ovako, mislio sam uzeti neki laptop sa dvd-rw, i na njega prikaciti neki stmpac, uzeti neku kameru za video i picture i raditi posao.
Imam vec nekog iskustva sa racunarima ali nisam neki profi da se covek najezi.
Zato sam mislio da vas pitam za savet,sta bi to bilo dobro nabaviti za male pare a da odradi posao na licu mesta.
Cuo sam za te canon kamere sa direkt printom, i jos mnogo toga, ali ja nisam neki master da znam sta je isplativo zato vas i pitam.
Sto se tice posla ako ubodem ovo bicu glavni u bar nekoliko sela ovde u vojvodini a ovi trkaci ce otpasti.
Ako neko ima konkretno savet u vezi opreme i softvera koji ce mi olaksati posao bio bih vam zahvalan.

Nema sanse da ovako mozes da radis!!! Ako ne mislis da ulozim minimum 2500-3000 evra bolje odma odustani!!! Svi ovi uredjaji nisu predvidjeni za toliki rad posluzice ti 2-3 puta i onda ce da riknu!!! Taj stampac moze da ostampa maksimum 15-20 fotografija sa jednim ketridzom (izracunaj koliko kosta jedan ketridz + papir za stampanje fotografija), sto se tice rezanja diskova na laptopu razmisli malo koliko ce potrajati taj rezac i koliko ce se zagrejati laptop kad narezujes 50 diskova jedan za drugim i koliko ce ti vremena trebati da sve to uradis: 1 sat materijala treba da skines da ga iskompresujes da napravis DVD od njega i da sve to narezes u nekoliko primeraka!!! Ovo za kameru ne treba ni komentarisati nemoj misliti da mozes da snimas nesto bez dobre kamere i nekog DSLR fotoaparata!!!
 
^ Mislish da ne moze ? Ma u ovoj zemlji sve moze, pogotovo ako se radi o fotografisanju/snimanju, za 6 meseci ima da bude jedan od najjachih u tom poslu :d
 
Kao sto sam rekao,mali broj ljudi radi to na licu mesta.Kupi dobru kameru i dobar aparat,odradi tezgu,pa kuci prebaci materijal u pc, pa se bacis u umnozavanje.Nece im stati srce ako ne dobiju diskove istog dana.
 
Ideja ti nije loša, ali definitivno ne može bez povećeg ulaganja!

Međutim, ne možeš ni fizički sve da stigneš... bar ne sam!

Kao što je već neko pomenuo, ti svakako moraš da snimaš sa jednom, a najbolje sa BAR DVE kamere...
Sirov materijal prebaciti na računar traje koliko si i snimao...
Dakle svadba (3-4 sata) + venčanje, opština, crkva... Pa još ako radiše sa dve kamere...
Dakle cca 10h!
Nema šanse da uradiš sve to na terenu!
+ obrada materijala... što je opet posao od sat-dva... dakle da izmontiraš +
dok računar "sažvaće" i ispljune DVD... (u zavisnosti od računara, ali minimum 3-4 sata za "MASTER" dvd) a posle toga po 15min svaka kopija, ukoliko radiš sa jednim rezačem!

U teoriji bi mogao da prikačiš kameru na neki laptop pa da imaš materijal u realnom vremenu, ali ni od toga nema leba!

Da pomenemo još i ulaganje u software!?
To ti je još nekih 500-1000 eur, ako ćeš legalno.... ,)

Što se opreme tiče, ako još uvek imaš istu ideju, treba ti prenosivi računar od bar 1000 eur!
Mada i dalje ne mogu da zamislim kako ćeš sedeti na zadnjem sedištu i montirati svadbu... A, ako uzimaš kombi (sa klimom :banana: ) onda može da ti stane i neki desktop... pa opet napajanje....
Moram da ponovim, dobra ideja, ali NEREALNA!!!

Što se kamera tiče, po meni, nema potrebe uzimati kameru od 1800 eur!
I ove od 300-500 eur mogu da ti završe posao!
Tu su još kamere koje snimaju na svoj HDD i to želim da pomenem, ali prebacivanje materijala nije mnogo brže, a svakako je manje kvalitetno, nego snimati na kasetice!
Pored kamere, moraš obezbediti izvor svetla!
Što bolje osvetljenje, biće lepši snimci!

E, sad fotografije...
Zaboravi na izradu fotografija, a da ne radiš na mašini od 20-40 HILJADA eur!!!

Kao što je i to već neko napomenuo, za ove uređaje od 100-150 eur ćeš morati da menjaš za svaku svadbu, a i pitanje da li će ti završiti posao za jedno veče...
Inače, izrada ovakvih fotografija nije preskupa... cca 30din po komadu... Pričam ti o utrošenom materijalu...
Dok iste te slike kad platiš punu cenu kod fotografa, dakle bez tvoje ugradnje, platiš 12-15 din...

Mislim da ti je marketinški mnogo bolje da daš po nižoj ceni nego drugi, nego da daješ lošiji kvalitet zbog brzine!:smash:
Što se uređaja tiče, za fotografisanje ne možeš da koristiš bilo šta!
Definitivno moraš da imaš neki, ne mora profesionalni, ali uređaj od nekih 400 eur pa na gore!
I što je još važnije, čak važnije nego kod video materijala, je opet to SVETLO!!!
OBAVEZNO moraš imati dobar BLIC koji takođe može da košta čak i više nego sam aparat!
Ali, bez svetla nema slike...

Uz sve to moraš da imaš 2-3 čoveka u timu da bi sve ovo završio....

Hmmm...
Laka lova na svadbama?
Pa, ne bih rekao, ako si i pomislio na tako nešto...
Realno, ako misliš da radiš bar kvalitetno, ako ne i profesionalno, moraš jako puno da uložiš, da se dobro izvežbaš i dobro uigraš tim...
Daleko od toga da je ne izvodljivo, ali definitivno neće biti lako!

Ukoliko se odlučiš i uradiš nešto,
obavezno postuj,
a ja ti dotle želim puno sreće i uspeha!!! :wave:
 
Što se kamera tiče, po meni, nema potrebe uzimati kameru od 1800 eur!
I ove od 300-500 eur mogu da ti završe posao!
Tu su još kamere koje snimaju na svoj HDD i to želim da pomenem, ali prebacivanje materijala nije mnogo brže, a svakako je manje kvalitetno, nego snimati na kasetice!
Pored kamere, moraš obezbediti izvor svetla!
Što bolje osvetljenje, biće lepši snimci!

Ako nešto neznaš, onda nemoj lupati bez veze!!!:mad:
Sony DCR-VX2100E je MiniDV kamera, i to ti je najeftinija 3ccd poluprofi kamera!!!
Kakvo osvetljenje ti pominješ, je znas nekoga ko nosi rasvetu na svadbu???:wall:
 
Hvala vam sto ste me sprecili da izvrsim samoubistvo iz zasede i da bez potrebe bacim pare.
Zaista sam mislio da je to dobra ideja i da je izvodivo, ali sad nakon vasih sugestija sam se dozvao pameti, koliko sam shvatio izrada fotografija bez profesionalne opreme ne dolazi u obzir kao isplativa, a izrada video materijala nista bez PC-ja,ostaje mi samo da vidim kako bi bilo da uzmem dobre kamere i kako da se povezem sa nekom fotografskom radnjom za izradu slika,a video kod kuce pa na rezac.
U svakom slucaju hvala drustvo za savete.
 
Ovako, sto se tice izrade slika,znas i sam da ima milion radnji koje to rade.
Znaci kupi za pocetak 1.kameru (Sony DCR-VX2100E), i neki bolji fotoaparat,imas ih po pristupacnim cenama.Normalno je da ce da ti treba i solidan PC,zbog montaze i svega toga.Ulaganja su malo veca ali se vremenom isplati, odnosno zavisi koliko imas posla.Kasnije vremenom kupis jos jednu kameru i to je to_Odes na veselje snimas,islikas,odes u radnju izradis fotke i podelis.Kuci ubacis materijal,pa odradis montazu pa na dvd.

Razmisli dobro,pozdrav.
 
Ako neces da montiras materijal (ako je sve snimljeno kako treba), jednostavnije ti da uzmes neki kucni DVD rezac i direktno sa kamere prebacis na DVD!!! A posle na kompu ga iskopiras u onoliko primeraka koliko ti treba!!!
A za kameru se slazem Sony DCR-VX2100 ti je kamera koja ce ti savrseno odraditi posao u svim mogucim uslovima!!!
 
Hvala!

Sta mislis koji kucni rezac je najpogodniji za taj posao u odnosu cena-kvalitet?
 
Neki sa sto vecom garancijom (3 godine ako nadjes) u prodavnici koja ima dobar servis, jer koji god da uzmes ima da ti se kvari na svaka 3 mesaca (nisu predvidjeni za toliki rad), a po mom misljenju ako imas para Sony ili Pioneer pokazali su se kao najbolji (U sustini svi su isti i sve njih braca kinezi prave)!!! A ovo za garanciju ti ozbiljno kazem to ti je najbitniji parametar za kupovinu, i imaj u vidu da ces izludeti prodavce pojavljujuci se svaka tri meseca:-devil-:!!!
A inace ja sam ga otplatio za mesec dana prebacujuci samo VHS kasete na DVD, a da ne pominjem druge stvari!!!
 
Nazad
Vrh Dno