Šta je novo?

Pomoc za sklapanje home theater sistema

ubojan

Čuven
Učlanjen(a)
27.03.2002
Poruke
137
Poena
619
Resio sam da kupim plazmu ili lcd tv (naginjem ka plazmi) i da preko njega gledam filmove, koncerte i ostalu multimediju sa kompjutera. Dakle televizija me slabo interesuje, mozda samo ponekad. Zato bih plazmu upario sa zvucnicima microlab solo 6c koje vec imam. E sad moje pitanje je konekcija tih uredjaja sa PCjem. U attachemntu sam napravio semu sobe u kojoj bi bio sistem: 5m siroka i 4m visoka (gledajuci sliku). HDMI kablom bih HDMI izlaz Asus ATI 3650 (DVI-HDMI konvertor) povezao sa HDMI konektorom na plazmi. Koliko kontam tim kablom ide i video i audio. Onda bih audio out sa TV povezao na audio in RCA ulaze zvucnika (zvucnici imaju dva para ulaza jedan za PC input; drugi za multimedijalni input). E sad kolko cenim ovo povezivanje plazme i zvucnika nije problem, nego duzina HDMI kabla izmedju kompa i plazme. Duzina kabla bi trebala da bude oko 11-12m. Kabl ne bi mogao da ide drugim putem jer bio onda morao preko njega da gazim kad ulazim u sobu sto nije opcija.
Na kraju, da kupim jos i Radio remote control za PC i preko girdera upravljam multimedijalnim centrom.

Posto nemam iskustva sa plazma - lcd televizorima kao i HDMI konekcijom (PC-TV), pitam ovom prilikom iskusnije za savet.

1. Da li je ovako nesto izvodljivo ili je optimum za sobu u kojoj bi bio sistem?
2. Ako jeste, da li neko zna di da nabavim toliki HDMI kabl? Da li moze obican pasivni, ili aktivni za dobar kvalitet slike?
3. Takodje ako moze neka preporuka za plazmu/lcd do 50000 din (koja iljada gore dole, ne previse), koja bi se najvise uklopila u ovaj sistem (PC out signal).
 

Prilozi

  • Home_entertainment.JPG
    Home_entertainment.JPG
    23.7 KB · Pregleda: 200
Poslednja izmena:
Jesi li resio problem? I mene interesuje jer imam slicne nedoumice. Pozz
 
Pa nisam jos, cekam da kupim TV pa cu onda da vidim sta i kako.
Jedino sto sam kupio daljinski na radio kontrolu, tako da ne moram da ga uperim pravo ka kompu.
 
Pa nisam jos, cekam da kupim TV pa cu onda da vidim sta i kako.
Jedino sto sam kupio daljinski na radio kontrolu, tako da ne moram da ga uperim pravo ka kompu.

Obavezno javi kad budes postavio kakvi su utisci a i slike su dobrodosle:wave:
 
Ako jos razmisljas...
- Preko DVI-HDMI konvertora se gubi zvuk.
- HDMI kabl od 12 metara ce biti dosta skup (ako ga nadjes).
- Razmisli i o povezivanju preko komponent kabla (trebace ti DVI-komponent konvertor).
- Umesto komponent kabla mozes koristiti obican malo kvalitetniji trostruki cinc-cinc kabl.
- Proveri da li TV ima analogni audio out.
 
Cek ti daljinskim upravljacem radis sta ?

Nije valjda da ti je tesko da ustanes i pokrenes film na kompjuteru :D ?!?
 
Narucio sam Panasonic th42-pv70.

@akter
Hvala na predlozima i odgovorima.
- nisam siguran za to, koliko sam video ATI 3000 serija ima podrsku za audio i video. Medjutim stavka je i kabl i hdmi verzija koju tv podrzava (mislim da je 1.3), tako da dok ne povezem necu znati.
- to jeste stvarno je skup. Proverio sam na dva tri mesta i cene su slicne: 10m = 4000 din, 15m 11000 din. Na moje pitanje zasto tolika razlika u ceni - razlika u kvalitetu kabla, koristi se drugaciji kabl. Postoji i opcija da se uzme hdmi repeater (al opet treba imati i napajanje od 5v za repeater) i dva jeftinija kraca kabla. U tom slucaju se dolazi do slicne cene.
- Ne znam kakva je slika u tom slucaju. Tv ima rezoluciju 1024 * 768, najvise bi gledao divx, mkv i x264 720p, tako da je mozda ovo i optimalno resenje, posto mi ne treba 1080p kvalitet slike.
- I o cincevima cu da razmislim
- Koliko vidim na netu ima audio out, al opet cena hdmi kabla mi se ni malo ne svidja

@Blind Guardian
Znaci mi daljinski dosta, pogotovo sto ne mora da ga uperim ka kompu ili ka risiveru. Mogu da pokrenem film na kompu al koristim i premotavanje unapred i unazad na plejeru kad ima neka zanimljiva scena u filmu ili seriji itd, a i volume /\ i \/.

I za kraj, za ljude koji su imali iskustva sa S-Video, Skart, cinc kablovima duzine 10+m - koji je kabl najbolji za ono sto meni treba (max 720p)?
 
Poslednja izmena:
DVI-HDMI može da propusti i zvuk, sve zavisi od uređaja. DreamBox 800 HD ima DVI kao izlaz i uredno pušta zvuk. Mislim da neke grafičke imaju takav DVI preko kojeg može da se propusti i audio. Možda to onda i nije DVI i možda ima neki pin viška ali bitno je da propušta i audio.

Da li si razmišljao da napraviš sam kabl?
 
@ljubanve
Nisam :). Ranije sam jednom radio kabl sa cincevima i nisam bio zadovoljan kvalitetom, pa ne bih ni sad da se zezam, kontam da je hdmi jos teze lemiti. Krenuo sam i sam da pravim komodu za tv, pa mi je i to dozlogrdilo i jedva cekam da zavrsim.
 
moj integrisani ati3200 pusta zvuk preko dvi a hdmi-dvi kabl od 2.5m/600din ga vodi do tv-a
 
De nađe taj DVI-HDMI za 600 din? Ja video samo Bandridge DVI-HDMI 2m 2200 din, 5m 3800 din, a 5m HDMI-HDMI 2500 din. Meni nekako logičnije HDMI-HDMI + DVI-HDMI adapter pa to posle može da se kombinuje uz (nisam siguran koliki) gubitak na kvalitetu.

BTW, nisam ni proveravao dal' ove naše biostarke puštaju audio kroz DVI. Hvala za koristan info.
 
U ns u technotroniku... kabl je no name ali je odlican.
Imaju i duze, jedino nisam siguran za tih 15m.

Ako ti taj adapter dvi-hdmi ne valja, dzaba ti dobrog kabla.
Nisam ni ja bio siguran za zvuk, ali sam probao kad me je neko pitao i radi definitivno... no ne koristim tako jer je meni racunar iza tva... za tih 10000din se tacno vise isplati kupiti neki asus eee pa ga montirati na tv ili tako nesto...
 
kabl HDMI/HDMI M/M-15m Intex ima da se nadje za cca 30E...
 
Pa sad da ne bude reklama, al mogu da nabavim ako nekom treba. Može na PM
 
@chimpresco
Nabavio sam hdmi - hdmi kabl 15m za 3000din. Odlicno radi, slika je dobra. Radi i hdmi audio.

Da sve ne bude super :), pobrinuo se Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio device (Asus Ah3650 agp i MSI nForce3 ploca) koji mi pravi 80% zauzece procesora ako ga ne disejblujem. Vec pola godine ga drzim tako bez ikakvih problema.
Sad nastaje problem jer ako je iskljucen gubim hdmi audio. Juce nisam hteo da se bakcem sa ovim nego sam starim audio kablom povezao line out na zvucnoj sa zvucnicima.
 
Poslednja izmena:
Evo i slike:
 

Prilozi

  • hometheater.jpg
    hometheater.jpg
    121.5 KB · Pregleda: 193
Josh samo da spakujes ove kablove malo lepse i milina ziva :-D
 
Prvo da ti cestitam, izgleda fenomenalno:D
Imam par pitanja!
1. Gde si uzeo stalke za zvucnike i koliko su kostali?
2. Kakav je to uredjaj ispod TV-a?
3. Koji je tacno ovo model Panasonica i kako si zadovoljan sa slikom preko kablovske? Ovo drugo pretpostavljam da je sve ok, mada ako te ne mrzi daj neka svoja zapazanja slike, tj poredjenja divx, dvd, mkv, 720 i 1080 signal?
4. Kako si zadovoljan sa Micro solo 6c zvucnicima i kako si njih povezao, na Tv direktno ili preko kompa?
5. Gde si uzeo daljinski i koliko je kostao?
6. Jesi li pravio HTPC ili imas normalan racunar?

Mnogo pitanja, ali se nadam da ces me razumeti, jer imam slican problem kao i ti, tj ti ga vise nemas, resio si ga, pa bi mi sad svaka informacija znacila;)
Pozdrav i UZIVAJ:banana:
 
Poslednja izmena:
Hvala, hvala :)

1. 4audio - 7000din
2. radio sat :)
3. th42-pv70. U sobi nemam izvedenu kablovsku, pa ovo ne mogu da komentarisem. Sto se tice video formata 1080 nisam probavao tj nisam imao. 720p izgleda odlicno, bas sam zadovoljan, mkv od 4-5gb film sam pogledao izgleda takodje super (ne znam koja je kompresija, valjda x264). Ono sto me najvise iznenadilo je da i divx od 700MB izgleda odlicno. Vidi se razlika u odnosu na 720 ali je slika dobra i uopste me ne iritira. Najvise materijala koji pogledam je upravo divx. DVD je tako u rangu kvalitetnog Divx, mozda malko bolje;
4. Solo 6c su odlicni zvucnici, stvarno sviraju za sve pare. Nisam ekspert, ali moj utisak je da daju uravnotezen zvuk, tako da nisu izrazene ni niske ni visoke ni srednje frekvencije (slicno Sennheiser sluskama koje imam - za razliku od Creative sluski i zvucnika koji stalno potenciraju niske frekvencije od kojih me boli glava). Snaga je sasvim dovoljna da ispuni sobu od otprilike 25m2. Po meni ne mogu da se porede sa zvucnicima slicne cene, za klasu su ispred (ima jos nekoliko dobrih Microlab modela).
5. Daljinski je Logitech UltraX remote, uzeo ga u IDEA centru (u Big Bang radnji) kosta 1000din. RF veza mnogo znaci ne mora da uperim daljinski, radi dobro, jedino ne mogu da nateram sve dugmice da rade ni pod Girderom ni pod EventGhostom, al mi i ne trebaju samo mi treba da ima premotavanje unapred i unazad i volume up and down.
6. Imam obican komp, Sempron 2800, i Asus 3650 grafiku. Video ide preko HDMI (15m), audio preko line outa (12m) pa na cinceve Microlaba. Ne bi nikom preporucio Asus karte, mnogo su bahati izbace jedan drajver i zabole ih za update.
I da jos napomenem da mi radi i audio preko HDMI, radi i veza TV cinc audio out -> Microlab i to odlicno, al me j*be Microsoft UAA bus driver device, pravi mi 80% zauzece procesora u idle rezimu, samo pravi interapte, tako da sam disableovao ovaj device, zbog zauzeca procesora al sad nemam HDMI audio. U principu mi i ne smeta jer cesto hocu samo da slusam muziku preko Microlaba, tako da bi mi opet trebao obican audio kabl.
 
Poslednja izmena:
Bravo majstore i puno hvala :)
U zdravlje da te sluzi!
 
Nazad
Vrh Dno