Šta je novo?

Pomoc oko povezivanja

Rider84

Cenjen
Učlanjen(a)
13.06.2009
Poruke
17
Poena
154
Pozdrav od mene jos jednom, dosadan mozda, ali stvarno slabo ljudi oko mene moze da mi pomogne, pa bi Vam bio zahvalan oko pomoci u vezi mog problema.

U pitanju je povezivanje interneta na: server + 17 racunara.
Protok koji imam je adsl telekom 8192 Kb/s / 512 Kb/s i wirless 1024kb/s /1024 kb/s (dhcp)

Zelim stabilnost mreze, kao i pristup podesavanju protoka interneta ka svakom racunaru. (da mogu da povecam - smanjim protok up i down po potrebi, po mogucstvu sa servera)

Naravno da zelim sa sto manjom cenom da prodjem.

Hvala Vam puno na pomoci...
 
+1 za MikroTik. A ako neces da kupujes ruter i imas neki visak prastari racunar, mozes na njemu da dignes MikroTik OS i lepo imas ruter dzabe :D
 
Neka posebna oznaka?
Vec sam upucen ka RouterBoard 450, ali nisam znao da li moze da se upari adsl sa wirlessom...

Da li je to to sto mi treba??
Hvala vam ljudi.
 
RouterBoard 450 je ethernet ruter sa 5 portova, sto znaci da bi topologija mreze ovako izgledala:


Kod:
[adsl]------------[RB450]-------------[wireless]
                    |
                    |
                    |
                [switch]
                    |
               {racunari}

Definitivno ce ti odraditi posao kvalitetno, ali treba da zadrzis postojecu adsl i wireless opremu.

Da li wireless konekcija zahteva neki vid logina-prijave da bi se koristio internet, ili samo dobijes IP adresu putem dhcp-a i vec mozes da koristis net?
 
Poslednja izmena:
Pa trebalo bi da koristi WPA-PSK za wirelles, a to moze da podesi u MikroTiku :)
Bolje obezbediti odmah.
 
Kao sto rekoh na pocetku prethodnog posta RouterBoard 450 je ethernet ruter, sto znaci da nema predvidjeno mesto za wireless karticu.

@Rider84 ukoliko zelis da mikrotik odrzava i wireless konekciju trebace ti drugi model, RouterBOARD 433.
 
ili jos kvalitetnije da digne HotSpot na wifi... naravno na RB koji ima miniPCI slotove
 
Poslednja izmena:
ili jos kvalitetnije da digne HotSpot na wifi... naravno na RB koji ima miniPCI slotove

Sta tu treba da kupim?

Da li wireless konekcija zahteva neki vid logina-prijave da bi se koristio internet, ili samo dobijes IP adresu putem dhcp-a i vec mozes da koristis net?

ima login, da li je to problem? Treba li da pregovaram oko skidanja pass-a, ako ce manje probleme praviti?



samo router board 433 i to je to?

Hvala
 
Kakav login je u pitanju, pppoe konekcija ili se logujes u browseru ?
 
login-a nema, samo mi puste protok i sljaka, bez atentifikacije.

Routerboard 433 oko 105 eura. Ima li neko jeftinije resenje?
 
Rekao bih da u cenu RuterBoarda nisi uracunao barem jos kutiju i napajanje, a ako hoces i wireless ap na njemu onda jos i minipci karticu, pigtail i antenu.

Mozes da prodjes jeftinije ako od nekog starog PC-ja (Pentium I sa 64MB RAM-a je dosta) napravis ruter. MikroTik radi i na x86 platformi.
 
Poslednja izmena:
Imam antenu za wireless i pci karticu, pa se nadam da cu to iskoristi.
Ako je neko zainteresovan da odradi ovaj posao, neka mi se javi na pvt da vidimo koliko i kako. Pozzz
 
Vrh Dno