Šta je novo?

Pomoc oko planiranja mreze.

obi_van

Slavan
Učlanjen(a)
11.02.2005
Poruke
1,336
Poena
350
Pozdrav svima,

pokusavam da osmislim sta mi je najpametnije da bih imao mrezu na svom placu. Dodao sam skicu neku, koja pokazuje poziciju kuce (A), pomocnog objekta (B) i kraja placa (C), to jest tacke do koje mi treba mreza/internet. Na skici su i priblizne mere. Svuda ima struje na sve tri tacke, i na tacki (C) na kojoj bi hteo internet. Ja sam pokusao sa dva TP-Link rutera, i to radi, ali ne dobacuju do dole. Naime, nekada i stigne signal, ali je jako slab. Dakle, neki savet kako da "isprojektujem" ovo. Da li da uzimam neku "antenu", ili neke extendere, vise njih, ili...? Hvala u napred na savetima. Pitajte sta vas zanima, ako nisam dovoljno jasan, a moguce da nisam :).

mreza.jpg
 
Na krov objekata "C" postavi najmanju grid antenu. Poveži kablom sa access pointom (poseban uređaj, ne može modem od provajdera) i usmeri je prema objektu "A". Nađi neki najmanje oprerećen kanal i imaćeš signal i kod komšije. Nemoj zaboraviti da staviš šifru za pristup.
 
Ili nabavi tp link 5210g i usmeri ga ka objektu C, imaces mnogo jaci signal nego sa omnica antena. Zavisi koja su tvoja ocekivanja. Ja imam tp link5210 tu kod mene kuci i sa njim pokrivam deo pored reke ispod kuce i sasvim solidno zavrsava posao. Hvatam signal od oko 2 crtice na nekih 400m od kuce gde je AP i izvlacim nekih 5-15mb/s sa telefonom.
 
^ Upravo to sam I isplanirao. Uzecu jedan 5210g, pa cu videti sa njim kako ide. Mislim da ce biti ok. Hvala na savetima.
 
Ne znam zašto ljudi toliko beže od kablova? Višestruko je jeftinije od AP-ova i antena i dobija se neuporedivo kvalitetnija veza na duze staze. Nikada ne znate kada ce vam komsija napraviti interferenciju nekom svojom opremom, a onda cela stvar pada u vodu.

Zasuči rukave i ukopaj kabl! Uz neku zaštitu/bužir/baštensko crevo naravno.
 
Ne znam zašto ljudi toliko beže od kablova? Višestruko je jeftinije od AP-ova i antena i dobija se neuporedivo kvalitetnija veza na duze staze. Nikada ne znate kada ce vam komsija napraviti interferenciju nekom svojom opremom, a onda cela stvar pada u vodu.

Zasuči rukave i ukopaj kabl! Uz neku zaštitu/bužir/baštensko crevo naravno.

Peco razumem te u potpunosti. Kad god nesto radim pa cak i do 200 metara ja prvo razmisljam kako da dovucem kabl. E sad, treba uloziti rada i truda u sve to, lakse je samo izneti antenu i cao :). Jos mozda covek zeli da pokrije siri prostor zbog telefona tableta itd...
 
Naravno tu su I tableti I mobilni telefoni itd, a I nije bas prakticno da vukljam kablove sa sobom. Nije u pitanju kancelarija ili radno mesto, vec jednostavno deo placa na kome bi zeleo da imam net :). Opet da sam se setio kada sam provlacio struju, pa da sve bude lakse. Sada bi mi stvarno bilo cimanje da opet kupujem kablove, buzire, pa da kopam kanal, itd, itd.
 
Nazad
Vrh Dno