Šta je novo?

Hardver Pomoc oko kupovine "Browsng PC-a"

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

mifune21

Poštovan
Učlanjen(a)
09.02.2017
Poruke
211
Poena
70
Drugari odlucio sam da se ponovim sa nekom novom konfiguracijom, pa bi bilo lepo da mi pomognete, jer sam bas ispao iz toka i oko procesora i maticnih i tako toga.
Ovde cu napisati neke smernice, da bi mi lakse pomogli:
-Komp bi se koristio za surfovanje netom, ali da mogu otvoriti 10-15 tabova u chromu opusteno, a ne da mi stekce komp i da moram u svakom trenutku proveravati koliko sam tabova otvorio i dal steka komp
-Gledanje filmova i slusanje muzike preko YT-a, full hd rezolucija neka, neverujem da bih isao preko, jer nemam ni monitor ni tv da to prati
-Igrice ne bih igrao, to sam prestao davnih dana, tako da onda mozda moze proci i sa nekom boljom grafickom integrisanom karticom
-Film skinem obrisem, nemam nesto puno slika a ovaj stari komp ostavljam tako da mi ne treba velik SSD, mozda 120gb resava posao i dodatno nista ni ne treba
-Dal ce biti Intel based ili AMD svejedno mi je, sta je sad best buy pristajem na sve i prihvatam savete
-Moze kp, moze prodavnica, mozda moze i nesto polovno al da je ok, za sve sam opcije samo da sluzi
-Budzet ni to ne znam nekih mozda 20-30-40 hiljada dinara, nemam predstavu jer ne pratim desavanja i cene, mozda i vise ako mora, ali ono neki best buy za ovo sto sam naveo, nije ni fazon da bacam pare ako mi za ovo ne treba takva masina a necu ni da stekce
-Ne znam dal ce ici Linux ili Windows, jer sad imam malo slabiji komp i skoro sam presao na linux i navikao se, tako da mozda i ostanem na linuxu pa ako je to bitno zbog hardvera

Udrite preporuke
 
U sustini , mozes da koristis Android box - 50€

Posao ti zavrsava i polovna brend konfiguracija i5 cetvrte generacije sa
8GB RAM-a i SSD 120-240GB - 120-130€

Ako ciljas novo

Ryzen 3400G ili i5-9400
2 x 4-8GB RAM-a
SSD 120-240GB

cena od 35.000
 
pa sad na Android box-u ne znam kako bi radilo 10-15 tabova odjedno u chromu hm, mada nikad nisam ni to koristio da budem iskren....
pogledacu te polovne ako za tu cenu sve bi radilo kako treba, ima dosta smeca na kp i prodaju svasta od tih brend name konfiguracija

hvala za ove procesore imacu u vidu ako budem isao na novo, samo koja maticna da se vija da je dobra grafickom na njoj ili se sad koristi grafika sa procesora (to nisam ni ispratio najbolje), ram koji, napajanje koliko vuku ti procesori vise ili manje od ovih starijih ? totalno sam ispao iz koloseka

mada ima i jos jedna opcija od ove trenutne konfiguracije mogu ostaviti kuciste (ASUS TA-915) baguje prednji usb ostalo je ok i napajanje (LC Power LC600H-12) i tu ubaciti ostalo sta mi treba
Tako da slobodno ko zeli da ucestvuje u diskusiji neka da neki predlog i procita sta sam gore napisao :D
 
Poslednja izmena:
Sta radis sa 15 prozora - tabova ???

U gomili brend polovnjaka se mogu naci odlicni primerci
koji godinama mogu da funkcionisu bez problema.

Za surf i YouTube u FHD formatu i5-4xxx je sasvim dovoljan

Integrisana grafika je odavno sa maticnih ploca preseljena u procesore.
Imas procesore sa i bez integrisane grafike.

 
10-15 tabova nije mnogo. Nemoj gledati skupe procesore, maksimalno i3-10100 (4c/8t). A i 2200G/3300G su puna kapa (4c/8t). Iskreno, ja bih uzeo Athlon 3000G (2c/4t) ili neki Pentium, stavio Linux i to je to. Jedan štap od 8GB i 250GD SSD. Kasnije, za nekoliko godina, po potrebi možeš dodati još jedan RAM modul (10 min posla) i zameniti CPU sa nekim boljim, npr. 3400G (30-45 min. posla).

Inače, za skoro iste stvari imam A8-5600K (9 godina star CPU), 4GB RAM i Ubuntu 20.04
 
Ja bih zbog podrške za HEVC i VP9 preskočio sve do Intela 7-e (eventualno 6-e) generacije. Kad se već kupuje računar koji može da posluži dugi niz godina nema potrebe mu se u startu skraćuje vek trajanja izborom previše starih modela. I ram i ssd su jeftini u poslednje vreme, a dodatna grafička nije neophodna. Izbegao bih i korišćenje polovnog LC-power osim ako nije prilično novo (do 3 godine) i korišćeno u nezahtevnim uslovima.

 
pa ne zelim da ja sluzim kompu vec on meni, da mogu imati 2-3 youtube linka, kladionicu neku, poker, novine, forume, ako gledam neke patike i neke stvari i tako to, na primer yt linkovi vuku dosta memorije kao i sajtovi od kladionica nekih i pokera...sad imam 4gb rama i steka mi zamrzava ponekad...

a kad kupujem kupovao bih da mi sluzi na duze staze a ne kasnije da nesto prckam i menjam i voleo bih da sve radi fluidno i lepo bez problema

ovo LC Power LC600H-12 (prikaceno na karticu msi ati radeon 6770 1gb i amd x4 be 9950 i samo za surf se koristi) napajanje je kupljeno u maju 2019te god. mada moze biti i kompletno nov racunar, samo sam napisao mozda bi se moglo iskoristiti.
 
Poslednja izmena:
Napajanje je ok verovatno, kućište bi bi red zameniti, posebno kad ti konektori već zezaju. Moj konretan predlog bi bio Pentium G6400 + Asus H410-M uz 8 GB DDR4 i 256-512 GB SSD.
 
Nije bacanje para, ne znam za Ryzena, taj i3 je bolji od i7 od pre par godina. Ali nije ni neophodno. U svakom slučaju imaš prostor za lagan i povoljan upgrade u budućnosti.
 
Pa ne znam ni sam dal da idem na taj G6400 ili nesto skuplje, ne znam koliko bih bio miran sa tim procesorom jel bi izdrzalo 4-5 god ?
Ako ne onda skuplja neka opcija, slobodno nek neko napise jos koji predlog
 
I zanima me jos koliko su te integrisane graficke na procesorima ok za browsing, filmove i tako neko nezahtevno koriscenje? ili je bolje uzetu neku jeftinu htpc graficku?
 
Posto su cene procesora i svega ostalog otisle gore. Odustajem od kupovine novog racunara.
Tako da je sad na snazi opcija neki polovni brend name racunar do 30k dinara.
Molio bih sve koji se razumeju, da mi posalju neki kp link na pm ili ovde ako nije zabranjeno, posto se ja ne razumem pa da se ne zafrknem 😬
hvala
 
I zanima me jos koliko su te integrisane graficke na procesorima ok za browsing, filmove i tako neko nezahtevno koriscenje? ili je bolje uzetu neku jeftinu htpc graficku?
integrisana grafička će raditi posao i više nego dobro. gledaj kod Intel-a 620 ili novije (iliti Core i 7. generacija i noviji, ima i u nekim Pentium-ima), kod AMD-a Vega (Ryzen sa G u nazivu modela).što se filmova tiče, podržava i 4K Blu-ray materijal (HEVC 10bit)
 
E ovako, posle dosta patnje, smaranja ovde ljudi sa pitanjima, gledanja po netu...
Uzeto je sledece:
Procesor:
INTEL Core i3-10100 13 990 din
Maticna:
MSI B460M PRO-VDH 10 204 din
Hard Disk:
Kingston A2000 SSD M.2 250GB 4 890 din
Ram Memorija:
Kingston HyperX Fury Black CL16 4 490 din + 4 490 din (uzeto je 2 x 8gb)
DDR4 8GB 2666MHz HX426C16FB3/8

Mozda je moglo i jeftinije i bolje, ne znam ali mislim da je ovo ok, mozda nekom i pomogne ovaj post zato ga i pisem.
Preko KP su mi neki prodavci rekli da mogu da nabave ovo sto sam naveo i posalju mi cene vece od ovih:rolleyes:, sto mi je bilo ludilo, uz pravdjanje da su cene u Madjarskoj otisle gore, zatvorene su granice i slicno. Sve je ovo uzeto u domacim radnjama sa garancijom, mozda i bolje tako, da budem mirniji.

 
Poslednja izmena:
Uzeo bih jos i neko kuciste
- maksimala 4-5000 din
-da bude crno, bez stakla ili one plastike, znaci obicno neprovidno, normalnog nekog izgleda, naravno i bez led sijalica onih
primeri:LC Power 2014MB, Cooler Master MASTERBOX E300L, Thermaltake Versa H17 CA-1J1-00S1NN-00, Fractal Design Core 1100, Chieftec ELOX HO-12B-OP, Chieftec HC-10B-OP
ovi su mi zapali za oko, najlepse mi je ovo Thermaltake Versa H17, e sad kakav je kvalitet izrade ne znam, ako mozete pomoci sta izabrati ili neki vas predlog :)

 
integrušu, naravno. znatno bolja podrška za video kodeke. inače, ta grafička je matora
 
IMG_20210316_143427.jpgIMG_20210316_143409.jpg

Stigla maticna, i gledam i primetim da jedan cinc ovaj nije na mestu, reko iskrivio se, uzmem lupu kad ono cinc je na mestu, ima stablo ono dok vrha nema....kao da je puklo ili sta vec, da li ce raditi bez toga ili da vracam nazad?
 
pa to i da hoces ne mozes tek tako otkinuti, ili sta vec, koliko znam to ako se nesto zezne onda se iskrivi, ne moze da pukne kao tek tako, jednostavno doslo je tako bez vrha tog.
A primetio sam jendnu sitnicu, uzeo sam verziju ploce bez wifi i na kutiji sve ok, pise to sto sam uzeo, a unutra antenica za wifi??? Sta oni prepakuju i sta rade ko zna
 
Maticna je iz exceed-a, zvao ih pre dva sata niko mi se ne javlja na telefon. Zvacu sutra da vidim sta se desava...
Kad sam narucivao receno mi je nema u radnji ali provericemo sa dobavljacem, i kao ima kod dobacljaca saljemo vam u ponedeljak.
 
Exceed radi do 17h. Zovi ujutru, mada nije nemoguće da i oni odluče da ne rade do ponedeljka.

Neko je tu čačkao... Nažalost, jeste sad sve to glupost, ali spremi se za cimanje. Nema gde nisu cimali ljude za oštećenja na Intel socket-ima. Kad god neko postavi problem kao što ti imaš, uvek ide neka procedura i vrteška - oštetio kupac, trte-mrte...
 
Evo da se javim, danas je stigla nova ploca. Kad sam zvao na telefon da prijavim reklamaciju oni su me po default-u napali da sam ja nasilno stavljao provesor i da sam zafknuo pinove, posle kad sam ja malo digao glas i sve lepo objasnio da mi je tako doslo, i da mi nije pin iskrivljen vec ga polomnjen ili sta vec, jer se vidi samo do pola, onda mi je receno posalji sliku na mejl, i napisi sta se desilo. Posle toga je stigao odgovor izvinjavamo se, posaljite nam nazad plocu, a mi cemo vam poslati novu.
Tako da nije bilo previse iscimavanja, u sustini kako je moglo biti, pa se moze reci lepo iskustvo sa pomenutom radnjom i firmom msi 😁
 
Nazad
Vrh Dno