Šta je novo?

Pomoc oko izbora budzet aparata

LiLa

Čuven
Učlanjen(a)
01.07.2002
Poruke
697
Poena
620
Kako mi je potreban fotoaparat za opštu i porodičnu upotrebu i ne želim da dam više para nego što moram jer sam ipak početnik po tom pitanju i ne znam zaista šta prvo da gledam kod aparata i kako utiču broj megapiksela, veličina optičkog i digitalnog zuma i kako te i ostale karakteristike međusobno utiču na kvalitet fotografija zamolio bi pomoć oko nekoliko trenutnih ponuda koje mi se čine najzanimljivije. Naravno kupovinom samog aparata nameravam da se malo više i upoznam sa njima. Pročitao sam bench test i tamo su mi nekako najprirodnije slike i nebo na njima od fujiA900 ali mi nisu ni canon slike loše pa me zanima koja je najbolja ponuda od navedenih.

1.Canon A550 + torbica - 7000din
2.Canon A470 + torbica + punjač sa dve baterije - 9000din
3.Fuji A900 + SD 2GB Kingston + Punjac sa 4xAA 2000mAh + Torbica hardcase - 10400din ili bez dodataka za 9000din

Kvalitet fotografija ali i video zapis su mi na prvom mestu pa potom i lakoća upotrebe jer će aparat koristiti osobe čije poznavanje engleskog jezika blago rečeno nije sjajno. Takođe ako postoji neka bolja ponuda koju nisam naveo ovde i nju bi uzeo u razmatranje. Hvala.
 
Poslednja izmena:
cena za canon a550 deluje odlicno i mislim da je najbolji izbor od navedenih. Ja sam na nekom od canona A serije video srpski...
 
I meni se to čini vrlo povoljno... Znači kvalitetniji aparat je a550 od a470? A da li je dovoljno uzeti karticu od 1gb za njega i da li je svejedno koju ili treba većeg kapaciteta i da li postoji predlog neki za punjač i baterije ili je svejednoa ako se uzme neki najeftiniji?
 
Poslednja izmena:
A kakva kartica bi bila dovoljna za snimanje videa u 640x480 pri 30fps ? Kolika brzina?

Definitivno ću onda uzeti A550 samo da ne nestane do ponedeljka u metrou jer sam izgubio karticu sa novčanikom koji je pronađen u Novoj Pazovi :S: , pa moram prvo to rešiti. Inače drugar je u americi sad i mogao bi da donese A590IS za 150dolara ali ima svadba rodbinska koja se mora uslikati pre toga :wall:
 
Sve kartice su dovoljno brze a racunaj da ti staje oko 20 minuta snimka na 1GB. SD kartice su danas toliko jeftine da ispod 4GB nema smisla kupovati uopshte.
 
Imas jeftine transcend kartice u web house u Durmitorskoj. Nesto sam drugo trazio i video da imaju, cena oko 1500din, dok su one kingston oko 30e. Pricam ti za 4GB.
 
Hvala, uzeću verovatno u novom sadu u metrou isto i karticu i punjač ako imaju da se nađem u nagradnoj igri :). Jel moguće brisanje snimaka i slika direktno sa aparata ?
 
Naravno...
 
Ja se izvinjavam što se opet javljam ali sam ponovo u nedoumici...taman kad sam mislio da krenem u kupovinu pojavila se nova ponuda pa me zanima koliko je to povoljno u odnosu na A550 ? Koliko su kvalitetnije fotografije kod A580 sa obzirom da zaostaje po pitanju video zapisa, da li se isplai doplatiti još nekih 20-ak evra ako se izuzme punjač ? Pošto u narednih par sati moram krenuti u pazar svaki savet koji što pre stigne je dobrodošao. :)

http://img383.imageshack.us/img383/1208/a580il0.jpg
 
Poslednja izmena:
A550 ima manuelne modove i taj bolji video, a oba imaju senzor iste velichine i sigurno prave slichne fotografije u kontrolisanim uslovima, ali zato A550 moze vishe i odlichan je za uchenje ako te to interesuje.
 
Eto ja se ipak odlučio za A550 posle ovoga, i to nakon još jednog pregleda komentara na putu za tamo, ali ne leži vraže...na prvom mestu nakon dužeg čekanja je ustanovljeno da nema više aparata na akciji ali ima istih tih za dve i kusur hiljade dinara više a na drugom mestu imaju aparat sa punjačem na akciji ali bez punjača :S: i niko nigde ništa ne zna...katastrofa. Zahvaljujem na savetima pa ako se nigde ne popravi situacija ove nedelje evo mene verovatno opet sa novim dilemama ali bolje upućenog jer se ovog puta nisam stigao detaljnije informisati.
 
Poslednja izmena:
Pa eto ti kad chekash :) To po akcijama se kupuje odmah (nije da znam, kupovao sam tako samo chajnu kobasicu i vocni jogurt :D).
 
Poslednja izmena:
pa ja sam hteo da prokomentarisem da toga na akciji najcesce ni nema (tj bude npr 200 koji odmah planu i posle se prodaju u novelu za 2-3hiljade vise), al reko mozda covek zna nesto sto ja ne znam |)
 
Ma sve je to u redu ali je problem bio u tome što se u metrou nisu javljali na telefon a ja sam bio izgubio novčanik sa karticom po koji sam morao otići za vikend van grada i ponedeljak je najranije što sam mogao otići a u novelu ne da su dobili samo nekih 200 koji su odma planuli nego su dobili ništa. Dobili su apparate sa punjačem na akciji ali nisu dobili punjače pa su mi elegantno ponudili da ga kupim bez punjača po istoj ceni ili po ceni iz prošlog meseca...
 
mislio sam na metro akcije... tu stvari brzo planu ako je akcija stvarno dobra jer je to ustvari regularno za nabavku maloprodajama...
 
Akcije nikada nisu dobre, tu se uvek prodaju najjeftiniji/najgori modeli ili oni koje niko nece da kupi. Jedino shto si dobio je "komad hardvera za jeftine pare" i nishta vishe..
 
Poslednja izmena:
Evo ako bi mogao ja da se vratim u temu pošto je došao krajnji rok za kupovinu pa da pitam da li se isplati dodati 2000din za A590IS u odnosu na A580. Koliko je zaista veća kontrola nad aparatom i slikama i kvalitetu istih koje pravi? Koliko i na koji način znači IS stabilizacija i kako utiče na kvalitet slika?

edit: Takođe da li neki od panasonic aparata slične cene ili ovaj HP mogu da ponude više od gore dva pomenuta ?

Želeo bi da sutra to obavim ako je moguće zbog gužve u kojoj sam trenutno pa ako nešto bude od komentara do onda bio bi vrlo zahvalan.
 
Poslednja izmena:
Tako nešto sam i mislio nego kako sam ipak početnik i ovo bi mi bio prvi aparat mislio sam da vredi pitati kako bi bio siguran. Jedino eto još sam neodlučan da li da doplatim 2000din više za A590IS jer ne znam mnogo i ne znam koliku bi mi razliku napravilo više manuelnih kontrola što kažu da ima na njemu, ne znam kako one utiču na fotografije kao i koliko i kako utiče IS na slike pa onako slepo verujući iskusnijim od sebe pitam ovde da li ću primetiti razliku i da li je ona vredna razlike u novcu iako ona nije velika ali je možda bolje utrošena na neko drugo parče hardwera ako je neću osetiti?
 
Poslednja izmena:
IS ti znachi dosta i samo zbog njega vredi doplatiti te pare, a manuelne komande naravno mogu da naprave znatno bolje fotke, samo morash da znash da ih koristish :)
 
Poslednje pitanje obećavam. Kako stoji Canon A560 u odnosu na A590IS pošto im je cena slična osim što snima u 640x480 pri 30fps ?
 
Da se ne ponavljam. A570IS je najbolja kupovina iz Canon A5xxx serije. Dobre fotke u razlicitim uslovima fotkanja ( noc- dan ), IS stabilizacija pri slikanju mnogo znaci i odlican video mod do 60fps na 640x480 ali treba neka ultra brza SDHC memorijska karta. Mada ovo je nepotrebno jer samo povecava velicinu fajla. A tih 30 fps je zaista 30 bez ikakvog "stucanja" kod brzih pokreta.

Lila, ja ga imam od marta pod garancijom i radi perfektno. Ne koristim ga od juna kad sam uzeo Fuji S6500fd. Ako si zainteresovan mozes se javiti na PM.
Izvinjavam se modovima jer je OFF a i nisam bas zainteresovan da ga prodajem bud zasto, osim nekom clanu foruma koji ce znati koristiti odlican aparat za tu cenovnu klasu. Sem samog aparata sve stoji fabricki zapakovano u kutiji,
A ima i fotki na forumu pa se vidi sta taj malisa moze. :)
Pzzz
 
Evo da se javim da sam uzeo Canon A590IS iako bi mi zbog 640x480 pri 30fps bolje legao A570IS ali su okolnosti ispale takve i sad ne verujem da mogu vratiti zato što sam se predomislio. Upravo sam potrošio alkalne baterije i za sada sam sem već pomenutog video u 640x480 zadovoljan ali mnogo detaljnije testiranje sledi kad se razvedri i nađem malo više vremena. Hvala svima na savetima i za početak jedno pitanje. Da li IS radi i kada je isključen blic jer mi vrlo teško polazi za rukom da ne bude mutna slika kada zumiram i malo je slabije osveljenje ?
 
Poslednja izmena:
IS nema veze sa blicem, a to shto su ti mutne fotke ne mora da znachi da je IS iskljuchen, on ti samo pomaze, nije svemoguc. Ako si pokushao da napravish fotku u kuci pod jednom sijalicom na ISO100, teshko ce ti pomoci bilo shta ;) Najbolje da okachish fotku sa exifom (save as, ne save for web iz photoshopa), pa cu ti reci u chemu je problem...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno