Šta je novo?

Pomoc oko excel formule

EmDi

Zapažen
Učlanjen(a)
05.10.2021
Poruke
4
Poena
21
Pozdrav.
Imam problem da napisem ispravnu eksel formulu.


Imam spisak tekstualnih vrednosti koje se nalaze npr. u koloni A:

A1 rukomet
A2 fudbal
A3 kosarka
A4 ragbi
A5 nista
A6 klizanje
A7 odbojka
A8 plivanje
A9 niko
A10 skijanje

Zelim da izbacim vrednosti "nista" i "niko" i da na njihovo mesto upisem narednu vrednost.
Formula koju sam smislila ide ovako
=IF(OR(A1="nista";A1="niko");A2;A1)

Medjutim, ovo nije dobra formula jer vrednosti koje slede nakon vrednosti "niko" ili "nista" ce biti dva puta ispisane, kao sto se vidi na prilozenoj slici.



1633421165005.png


Bila bih vrlo zahvalna ukoliko neko moze da mi resi ovo.
 
Dodaj u trećoj koloni očekivane vrednosti, kako bi se zahtev bolje razumeo. Ovako kako je definisan zahtev, formula je u redu.
 
Hvala na predlogu.
Evo ih ocekivane vrednosti, u koloni C
1633441332963.png
 
To što hoćeš možeš jedino formulom FILTER (ali samo Office 365), sa VBA, ili sa Advanced filter. Možeš i sa običnim filterom samo ti treba ekstra kolona sa TRUE i FALSE vrednostima koje ćeš filtrirati.
 
Poslednja izmena:
Pokušavam da u excelu napravim nešto kao sistem za kladjenje na golove (0-2. 3+ i gg/ng.
Sistem za unos navedenih podataka za dva tima (domaćin i gost) sam napravio, ali nikako da u odredjene ćelije unesem i potrebne excel formule, koje su potrebne za izračunavanje ovih podataka.

Potrebne su mi formule za sledeće ćelije sistema sa slike:
  • D8 - uneo sam formulu =LARGE(D6:E6;2)+LARGE(H6:I6;2)
  • E8 - uneo sam formulu =LARGE(D6:E6;1)+LARGE(H6:I6;1)
  • F8 - uneo sam formulu =LARGE(F6:G6;2)
  • G8 - uneo sam formulu =LARGE(F6:G6;1)
  • D9 - uneo sam formulu =(D8+E8)/2
  • F9 - uneo sam formulu =(F8+G8)/2
  • D10 - uneo sam formulu =IF(D9>=0,51;"3+";IF(D9<=0,49;"0-2"))
  • F10 - uneo sam formulu =IF(F9>=0,51;"GG";IF(F9<=0,49;"NG"))

U ćelije D6 do I6 uneo sam broj postignutih golova domaćina i gosta u opsegu 0-2, 3+ i GG i to delio sa brojem utakmica. Npr. domaća ekipa je od 10 utakmica kao domaćin postigla od 0-2 gola 6 puta, pa sam to delio 6/10 i dobio prosek od 0,6.

Hvala unapred kolegama na pomoći i mislim da rešenje nije uopšte teško.Excel sistem.jpg
 
Namučih se dok sam skapirao šta radi ova tabela. :)

Možeš da koristiš MAX i MIN formule, ili čak IF za poređenje ćelija ali ako sam dobro razumeo tabela radi baš ono što si napisao da hoćeš da radi - računa da li ćešće dolazi 0-2 ili 3+,tj. gg ili ng.
Možeš sa strane da dodaš polja za ukupan broj utakmica, broj 3+ utakmica, gg utakmica... pa da se pozivaš na ta polja, da ne kucaš to u formulama u koloni 6.

Da budem iskren nisam 100% siguran šta je pitanje.
Daj još neki detalj.
 
Због чега у D8 ниси само сабрао 0-2 за домаћина и госта, а у E8 3+ за домаћина и госта? А онда само поредиш да ли је веће Д8 или Е8. (Ако сам добро схватио шта желиш да добијеш.)
Мислим да ово твоје увек даје 1 у пољу D9.
 
Da, u pravu si, trebalo bi da se poredi zbir 0-2 domaćin/gost i zbir 3+ domaćin/gost, ovako će D9 uvek biti 1.
 
U pravu ste, ima logike da se sabiru rezultati za tip 0-2 i 3+ za domaćina i gosta, kako rezultat ne bi bio 1.
Hvala za sugestiju i pozdrav
 
Trebam još jednu pomoć za novu tabelu, a u pitanju je sledeće:
  • Treba sabrati D6 i G6 i to podeliti sa 2 (primer D6=0,10%, G6=0,10%)
  • Rezultat zbira D6 + G6/2 (0,10%) treba uneti u D8
  • Zbir D6 i G6 i deljen sa 2 može biti: 0,10%, 0,20%, 0,30% .....do 1,00% što treba biti uneto u D8
Mislim da sam uspeo da objasnim problem, ako treba objasniću odgovor na vaša pitanja.
Hvala drugari
 
Još imam jednu nepoznanicu, koja najverovatnije zahteva unos podataka u tzv nevidljivu ćeliju.
U ćelije D6, E6, F6, G6, H6, I6 trebam da uvek iznova unosim nove podatke, gde bih manji broj delio sa većim
(npr 6/10 što je 0,60). Želim da se taj podeljeni iznos ispiše kao procenat 60% i tako u svim ostalim ćelijama od D6 do I6,
naravno da neće u svim tim ćelijama biti 0,60%, jer će se deliti različiti brojevi.
Kako i gde uneti ovu nevidljivu ćeliju koja rešava ovaj problem.
Unapred hvala
 
Još imam jednu nepoznanicu, koja najverovatnije zahteva unos podataka u tzv nevidljivu ćeliju.

Da li uvek deliš sa 10 ili se ta vrednost menja?
Upiši ih gde god ti se učini da je zgodno pa ih zovi iz ćelija u kojima hoćeš da vidiš rezultat.

excel.png

Ako hoćeš da ti rezultat bude prikazan kao procenat klikni na ćeliju, CTRL+1 na tastaturi i izaberi opciju Percentage.

percentage.png
 
Pojavljuje mi se funkcija umetanja (Insert function), što kod vas nije prikazano.???
 
Kolega Cortez, molim te da zanemariš gornju poruku, ali bih hteo da te pitam da li u ćelijama D6 do I6 prilikom unosa
i deljenja broja (npr 6/10 da nemam rezultat u toj ćeliji 0,60%, nego 60%, što znači da se zanemari 0 (nula) i da li ovo može da se reši bez unosa skrivenih ćelija.
Hvala
 
Можеш да упишеш =6/10% или да подесиш формат ћелијe као што ти је Кортез горе показао (или десни клик на ћелију, па "Fornat cell")
 
Vrh Dno