Šta je novo?

Pomoc molim vas ne mogu vise... Sumnjam da je ploca!

Stefan1989

Poštovan
Učlanjen(a)
11.07.2015
Poruke
118
Poena
70
Pozdrav. Cekam na build vec 6 meseci... Neverovatno kroz koje stresove sam sve prolazio cak i vracao neke stvari i naletim na problem opet... Ne znam dal se meni jednostvano ne da da imam dobar komp ili ne znam.

Sta je problem molim vas ako mozete da mi kazete. Juce je sve radilo kako treba do danas, cak sam i windows instalirao. Za danas sam ostavio da kulere ugradim i ostale HDD is starog PC. Prvo sam kulere instalirao, upalio racunar i sve radi super. Onda sam izgasio lepo komp da ubacim hard diskove is starog kompa uradio cable managment zatvorio kuciste lepo seo kao covek da konacno uzivam u lepoti novog racunara medjutim nista. Kompijuter ne reaguje uopste na power on switch. Jednostavno kao da ploca ne prima struju. Kako to odjednom!? Sad, sva sreca pa imam stari komp da uradim dijagnostiku... Staro napajanje na nov build ista prica. Novo napajanje na stari build radi, znaci da nije do napajanja. Oba napajanja i, staro i novo rade na starom kompu, ali nece na novom. Sve sam iscupao, i jumper resetovao ostavio BIOS bateriju pola sata, stiskao power dudgme da ispraznim struju itd. Onda sam stavio samo kabl za plocu i CPU, i probao BIOS flashbachk button, ali ni on ne reaguje. Znaci ploca uopste kao da ne dobija struju, ne razumem? A napajanje radi i verujem da napajanje ima struju.
Molim vas ako mozete da mi kazete sta je ovo, posto mi se zaista ne cima da vracam u Suboticu itd itd muka mi se vise kurira i svega! Ne znam sta je ovo zaista, a sve radilo juce, samo odjednom.

Konfiguracija:

CPU: AMD Ryzen R5 5600G
Mobo: MSI Tomahawk Max II B450 pre beta BIOS
PSU: Corsair TX550M
RAM: G.Skill RipJaws V Series 32GB (2 x 16GB) 288-Pin SDRAM DDR4 4000 CL18
 
Mobo: MSI Tomahawk Max II B450 pre beta BIOS

Koji zapravo imaš bios 7C02vH81(Beta version)2022-05-24 ? B450 matične mora da se filešuju za Ryzen iz serije 5. Za početak raskači sve i postavi samo osnovne stvari (1 štap rama, napajanje). Možda je neka glupost, nisi ubacio konektor osmopinac u ploču.
 
Napomenuo sam u tesktu da sam vec instalirao windows juce. BIOS je vec flesovan i sve je radilo juce. Cak i danas je radilo do tog shut down-a kada sam samo hteo da jos ugradim dva hard diska. Posle toga ma sve probao, i kao da nema struje u ploci. Ne razumem zaista.
Koji zapravo imaš bios 7C02vH81(Beta version)2022-05-24 ? B450 matične mora da se filešuju za Ryzen iz serije 5. Za početak raskači sve i postavi samo osnovne stvari (1 štap rama, napajanje). Možda je neka glupost, nisi ubacio konektor osmopinac u ploču.
Imam BIOS pre toga, koji je radio sve normalno.
Sve sam raskacio bio... Jedno pet puta. Svih devet srafova drze plocu tako da se ne krivi ako stisnem jace. Jednostavno nece. Ne razumem da je crkla tek tako danas a nema poente da crkne zbog jednog shut down-a. Ne razumem zaista
 
Probaj van kućišta, samo osnovno.
 
A zasto van kucista, zasto ne bi radilo u njemu ne razumem? Van kucista sam flesovao BIOS itd.
Mislim probacu svakako na kutiji od maticne ploce, nego pitam ovako.
 
... Kompijuter ne reaguje uopste na power on switch. Jednostavno kao da ploca ne prima struju. ... Staro napajanje na nov build ista prica. Novo napajanje na stari build radi, znaci da nije do napajanja. Oba napajanja i, staro i novo rade na starom kompu, ali nece na novom. ... Onda sam stavio samo kabl za plocu i CPU, i probao BIOS flashbachk button, ali ni on ne reaguje. Znaci ploca uopste kao da ne dobija struju, ne razumem? A napajanje radi i verujem da napajanje ima struju.
Meni je sad ovde malo nejasno, jel napajanja rade ili ne rade na novom računaru?
 
Pa ne rade na novom, a na starom rade. @Stefan1989 Predlog van kucista je jer se moze desiti u 1% slucajeva da kuciste negde napravi kratak spoj, a kad probas na kutiji od maticne radi. Mada mi je i to sve cudno jer kapiram da ti je komp radio u novom kucistu. Mozda je do cable managementa, da je nesto istegnuto, iskrivljeno..
 
Takodje podrzavam predlog da se ploca izvadi iz kucista. Imao sam dva puta situaciju da u kucistu ne radi a van kucista proradi.
Sto kazu vozaci Fiata, "J**e te masa". Kacis samo cpu, 1 stap rama i napajanje, palis srafcigerom ili spajalicom, cesto bude problem u konektorima za kuciste.
Ako upali, super, vratis u kuciste, palis, gasis i dodajes jedno po jedno.
Ako ne upali, krastavac.

edit: I mozda najvaznija napomena - bez nervoze i panike. Imas u glavi mindset da to treba da radi, nema razloga da ne radi. Ako treba, izadji napolje, izduvaj pa posle kad se vratis kreni ispocetka. Sav taj haos od delova , kutija i zurbe moze da dovede do jos ozbiljnijih problema. Strpljenja i bice sve ok. Sve ti je u garanciji i nista ne gubis.
 
Poslednja izmena:
Pa ne rade na novom, a na starom rade.
To je pisao sve do ovog dela:
Onda sam stavio samo kabl za plocu i CPU, i probao BIOS flashbachk button, ali ni on ne reaguje. Znaci ploca uopste kao da ne dobija struju, ne razumem? A napajanje radi i verujem da napajanje ima struju.
Tako da je iz njegovog opisa i dalje nejasno da li je napajanje (koje god) u novom računaru radilo kad je priključio samo ono što je potrebno za flešovanje BIOS-a, ili nije radilo ni tad, ali je on neznajući šta više da proba, ipak hteo da pritisne to dugme za flešovanje BIOS-a.
 
To je pisao sve do ovog dela:

Tako da je iz njegovog opisa i dalje nejasno da li je napajanje (koje god) u novom računaru radilo kad je priključio samo ono što je potrebno za flešovanje BIOS-a, ili nije radilo ni tad, ali je on neznajući šta više da proba, ipak hteo da pritisne to dugme za flešovanje BIOS-a.
Oba napajanja i staro i novo rade na starom kompu, tj na staroj ploci i komp dobije struju na starom, a na novom nece oba. A to za flesovanje BIOS-a sam samo rekao da sam probao i to dugme da pritisnem dok je maticna jos u kucistu, samo sa 24 pinskim i CPU 8 pin, ali ni ono nije reagovalo (lampica treba da zasija tri puta i da stane, jer nema nista u USB portu za fles BIOS-a, samo sam zbog struje proverio). Sve je radilo do juce,i kada sam samo izgasio komp da povezem jos dva hard diska i jos po nesto i cable managment.. Onda sam zatvorio obe strane i nece da upali, bukvalno se nista ne desava.
Takodje podrzavam predlog da se ploca izvadi iz kucista. Imao sam dva puta situaciju da u kucistu ne radi a van kucista proradi.
Sto kazu vozaci Fiata, "J**e te masa". Kacis samo cpu, 1 stap rama i napajanje, palis srafcigerom ili spajalicom, cesto bude problem u konektorima za kuciste.
Ako upali, super, vratis u kuciste, palis, gasis i dodajes jedno po jedno.
Ako ne upali, krastavac.

edit: I mozda najvaznija napomena - bez nervoze i panike. Imas u glavi mindset da to treba da radi, nema razloga da ne radi. Ako treba, izadji napolje, izduvaj pa posle kad se vratis kreni ispocetka. Sav taj haos od delova , kutija i zurbe moze da dovede do jos ozbiljnijih problema. Strpljenja i bice sve ok. Sve ti je u garanciji i nista ne gubis.
Hvala ti.. Zaista pokusavam da se smirim ali ne mogu. Drhte mi ruke znojim se i stresno mi je jer sam bez kompa 6 meseci i skupljao pare za build jos mi treba komp za posao itd. Imam projekat neki. Ne mogu vise iskreno. U pravu si. Smiricu se i uradicu polako. Javljam rezultate danas.
 
Porbao sam i van kucista sa srafcigerom jednostavno nema struje, nece, ne reaguje... Do cega moze biti? Kako moze ploca da odjednom ne radi ne razumem posle shut down-a. Moracu da vracam ocigledno. Ne znam , recite mi sta mislite.
Probsam sam i BIOS flashback dugme da vidim dal ce da se pojavi crveni blinking led medjutim ni toga nema, ploca je bez struje i van kucista. Jednostavno se nista ne desava,
Zaista nema logike da je ploca tek tako crkla i da ne prima struju uopste, a juce je sve radilo...
 
Msi Flash button može bez procesora, tako probaj bez njega, da isključiš procesor, inače mora reklamacija ploče.



Takođe proveri još jednom da se nije neki pin u naponskim konektorima na ploči polomio/iščupao, kao i da li možda neki opiljak pravi spoj.
 
Ma ovo je jako stresno... CPU cooler ne mogu da skinem a probao sam da vucem malo jace. Neverovatno!!! Termalna pasta je zategnuta za procesor, zalepljena bulvano. Mrda levo desno klizi ali jako tesko ide. Plasim se bukvalno
 
Vidim da je Corsair napajanje polu-modularno, ne znam da li je i drugo napajanje takvo? Da nisi greskom pomesao kablove i kablove od jednog koristio na drugom napajanju?
 
Ma ne nikad , nisam lud, to znam. Cak i pise u Corsair manual-u da se ne mesaju kablovi nikako i procitao sam to iako znam.

Corsair napajanje i njegove kablove sam na stari komp prikacio i radilo je sve kako treba. Staro napajanje isto radi u starom kompu, a oba u novom nece da pokrenu nista. Cim ih prikacim na MSI Tomahawk Max II nema struje, tj nista se ne desava.
 
Ma crkla ploca, kraj, nema tu sta da se pametuje vise... Probao bez icega i ne daje znake... Kraj... Desava se, felericna neka...
 
Proverio si sve "iza" napajanja, proveri i ono što ide do njega (utičnica, napojni kabal, produžni...), za svaki slučaj. Ako je to sve u redu, onda je najverovatnije do ploče. A što se tiče skidanja kulera, probaj da ga zarotiraš, pa polako.
 
Kabl i istu uticnicu iz produznog sam koristio za stari komp i radilo je sve kako treba, tako da je sa te strane okej takodje. Jedino sto nisam skinuo procesor samo. Samo je on ostao na ploci, sve ostalo sam skinuo. Ali iskreno neverujem da bi to poboljsalo stvari kada bih procesor skinuo.
 
Ta mantična ploča koliko sam video ima i 8 pinski konektor. Da li si povezao i njega ?
 
To je za procesor, mora da je povezao...ps aj vidi jos i da nisi mozda kod reseta biosa dirao jumper i ostavio prespojen...
 
Ma jesam. Prvo sto uradim je connect 24 pinac i osmopinac. Jumper plastiku nemam, samo pinove.
 
Ma jesam. Prvo sto uradim je connect 24 pinac i osmopinac. Jumper plastiku nemam, samo pinove.

Sasvim je moguće da je matična. Odnesi u servis matičnu procesor i ram pa neka izvrše dijagnostiku. To je najeftinje i najbolje da uradiš pre reklmacije. Meni nije prvi put da mi dođe neispravna matična. MSI Tomahawk Max II B450 je odlična ploča.
 
Da ali meni nije jasno kako je moguce da je radila dva dana i onda posle shut down-a ne radi? Sta vi mislite zasto, i da li je to moguce uopste da se desi? To mi je jedino cudno. Da je ja nisam slucajno sjebao, da li moze kuciste da je sjebe? Imao sam svih devet standoff-sa koji su drzali plocu i lepo su bili zasrafljeni.

Jos jednom da ponovim postupke natenate , molim vas.

1. (Nisam build radio na tepihu lol) Izvadio plocu iz kutije i postavio na kutiju. Takodje i napajanje.
2. Upalio napajanje, ubacio USB flash, startovao flashback dugme i krenulo je flesovanje BIOS-a koje se uspesno zavrsilo.
3. Postavio procesor pa kuler, RAM, i ubacio plocu u kuciste zasrafio svih 9 standoff-sa da dobro drzi, i samo konektovao 24 pinski i 8 pinski kabl i DVI-D u integrisanu da upalim komp da vidim dal ce da post uradi.
4. Sve je radilo i ubacio me u BIOS. Voltage okay, temperatura procesora i ploce 26/27 stepeni, Ryzen 5600G takodje ucitan.
5. Izgasio kompijuter da ubacim SSD i da pokrenem instalaciju windows operativnog sistema. Upalio racunar i to je uspelo.
6. Otvorio HWMonitor Pro proverio i tamo voltage itd sve deluje ok.
7. Instalirao essentials cisto da pokrenem benchmark. Otvorio division 2 igru i posle dva sata sam dobio restart? Event viewer je rekao kernel power 41. Mislio sam da je do XMP profila posto mi je memorija bila na 4000MHz i na 1.4v, ali posle restarta BIOS memoriju nije vratio na normalu 2667Mhz, niti je bilo plavog ekrana uopste, samo cist restart.
8. Ignorisao sam to. Nastavio kompijuter da radi normalno jedno tri 4 sata bez XMP profila za sada.
9. Sutradan ujutru upalio kompijuter i sve je radilo kako treba. Temperature voltaze itd sve ok.
10. Izgasio kompijuter da finalizujem build, da spojim kontroler hub na sata kabl , i da ubacim jos dva hard disk-a.
11. Probao da upalim racunar posle toga maticna ne dobija struju.

E sad sto se tice dijagnostike sve znate. Staro i novo napajanje rade na staroj maticnoj , na novoj nece oba itd itd.
Sta sam uradio pogresno? Da li sam ja negde zeznuo stvar? Ali neverujem ni to posto sam pazio jako, i kompijuter se nije sam izgasio pa nije mogao da upali, nego sam ga ja izgasio normalno, sve je bilo okej do tog shit down-a.
 
"Naprasna smrt" računarske komponente izazvana strujnim udarom elektrostatičkog porekla?
 
Све си урадио, што се каже, по ПС-у, али електроника је то, довољно да откаже неки отпорник или кондензатор и оде све. Јесте чудно што је тако одједном отказала, али и то се дешава. Мени се тако нешто десило са LC Power напајањем, само одједном рачунар не може да се укључи, мртав, а било ново напајање, радило дан-два.
 
jedino ti onda jos ostaje clerar cmos pokusaj odnosno vadjenje baterije pa onda proba paljenja van kucista obavezno bez diskova i icega drugog. moze i bez rama za probu.
ta ploca treba da ima led indikaciju da je pod naponom. ako to izostaje kad prikacis napajanje na on onda je to veoma los znak i malo se toga moze uraditi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno