Šta je novo?

pomoc hitno...

Perpetual

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
22.12.2006
Poruke
410
Poena
319
imamo HP-ov server...nije bitna toliko konfiguracija problem je sledeci..ima 4 diska u mashini,svi su SCSI,problem je sto je naravno C particija prestala da bude butabilna,a operativni sistem je linox red hat... moze li neko dati neki koristan savet kako da izvuchemo podatke sa tog diska..probali smo klasichno povezivanje na desktop rachunar,disk vidi sve kao radi ,ali ga u my computer ne ochitava..tj kao da ne postoji ni jedan disk..dale bilo kakav savet sto pre bi bio jako koristan.. PODACI SU JAKO BITNI,OPCIJE KOJE DONOSE GUBLJENJE PODATAKA NE UZIMAMO U OBZIR. :wall::wall::wall::wall::wall:
 
Ako sam dobro shvatio stavljao si disk sa linux particijom na racunar sa windowsom i kazes da ga windows nije smestio u my computer? Tu nema nista cudno. Vidi jel postoji u device manageru.
 
1. Ne panici podaci su tu.
2. Izgleda mi kao da nisi bas najupuceniji u ovu materiju tako da bi ti savetovao da se obratis nekoj firmi koja se profesijonalno bavi recovery-om. Izaci ce te oko 400-500 e dakle nije jeftino ali ono ako su podaci must have to onda i nije toliko mnogo.
 
imamo HP-ov server...nije bitna toliko konfiguracija problem je sledeci..ima 4 diska u mashini,svi su SCSI,problem je sto je naravno C particija prestala da bude butabilna,a operativni sistem je linox red hat... moze li neko dati neki koristan savet kako da izvuchemo podatke sa tog diska..probali smo klasichno povezivanje na desktop rachunar,disk vidi sve kao radi ,ali ga u my computer ne ochitava..tj kao da ne postoji ni jedan disk..dale bilo kakav savet sto pre bi bio jako koristan.. PODACI SU JAKO BITNI,OPCIJE KOJE DONOSE GUBLJENJE PODATAKA NE UZIMAMO U OBZIR. :wall::wall::wall::wall::wall:

Jednostavno probaj da ubacis disk na desktop racunar ali sa linuxom na sebi...
 
Kao što reče Stator bolje pošalji to nekome ko se profi bavi spašavanjem podataka, ne isplati se igrati se.
 
Često zbog toga što neko "proba" nastane još veće sr.nje, pa tek onda bude kukanje kada im se ispostavi račun.
 
Ako je problem hardverske prirode, dakle nije logički, onda itekako može.

Ako je elektronika onda nema veze,jedino ako disk nije sjeba* ali cisto sumnjam da jeste tako da ja bi mu preporucio da ipak proba... Jer on do diska nemoze da dopre trenutno tako da nema sta da sjeb*...
 
probane su sve opcije osim stavljanja diska u pc sa linuxom na sebi.... elektroniku smo menjali...nishta sve isto.. ali mi nije jasno zasto nije radio automatski backup na drugi disk?? zar serveri nisu iole pametni da to automatski rade? otom potom.,i ruchno smo probali i od toga nema nista.. SVE JE PODESHENO DA SE AUTOMATSKI BACKUP-uje....btw odgovor na pst iznad ...da stavljen je u pc sa windowsom ali ga ne vidi,acronis partition manager,niti bilo koji drugi program...
 
probane su sve opcije osim stavljanja diska u pc sa linuxom na sebi.... elektroniku smo menjali...nishta sve isto.. ali mi nije jasno zasto nije radio automatski backup na drugi disk?? zar serveri nisu iole pametni da to automatski rade? otom potom.,i ruchno smo probali i od toga nema nista.. SVE JE PODESHENO DA SE AUTOMATSKI BACKUP-uje....btw odgovor na pst iznad ...da stavljen je u pc sa windowsom ali ga ne vidi,acronis partition manager,niti bilo koji drugi program...

Probaj jos da ga stavis u drugi racunar ali sa linuxom ako neuspes znas sta ti je ciniti...
 
Kao sto ti je vecina rekla, Windows ne vidi sadrzaj EXT2,3,4 i ostaluh FS-a koji se koriste na linux-u bez third party software-skih reshenja.
Moras prikaciti disk na Linux mashinu ili instalirati neki software koji prepoznaje ext3 i sl.
Serveri su glupe mashine kao i obicni racunari... na njihovom administratoru je da ih podesi da rade backup ili mirroring ili shta-vetj-hocesh.
Da li su diskovi bili u RAID rezimu?
 
@taraba
eh..evo do sada smo maltene pokushavali sve i svashta,samo zvog toga instalirali linox na jednoj mashini,pa trazili glupe scsi kontrolere..elem,sve je proshlo kako treba do nismo podigli red hat,nakachili disk (diskove) i..nista..ochita on disk hardverski...u ponudi nikakva particija.. i na sva chetri isto tako bili sistemski ili ne. da diskovi su radili u RAID-u,radjen je neki mirroring u koji se ja ne razumem uposhte,sve u svemu koliko je meni poznato on je trebao automatski da pokrene sistem sa drugog diska,tj da nastavi tamo gde je ovaj ugasio...sto se naravno nije desilo,niti ce verovatno. Mozda ovo shto sam sad napisao nije chitko,to je verovatno posledica celodnevnog przenja...
 
Nemozes da ocekujes da se skrseni RAID niz podigne sam od sebe i nastavi da radi tamo gde je stao. Ako je npr, neki od diskova otkazao, a imao si kombinaciju mirror i stripe, potrebno je ponovo rebuildovati raid da bi se podaci videli.
Vec su ti rekli... odnesite sve to kod nekog ko zna kako se to radi. Svaki upis na takve diskove je ubitacan po podatke koji se jos nalaze na njima.
 
Da li si probao da boot-uješ server sa nekom Linux Live distribucijom, knoppix na primer?
 
Боље да не испробава, видиш да чак Линукс зове Линокс тако да није упућен и може само нешто да зезне... :)
 
Uff.. prvo treba da natera taj scsi kontroler da radi, pa da u njemu konfigurise RAID niz (jer je to pravi hw raid) i onda da pokusa oporavak.

Sad nagadjam.. ako je imao 4 diska i npr po 2 su stavljena u stripe par, a zatim su ti parovi stavljeni u mirror. Ako je jedan od ta 4 zveknuo, onda je taj par neupotrebljiv, ali zato ima drugi par.
Treba naci koji je par ispravan, samo njih zakaciti na SCSI kontroler i konfigurisati stripe i podaci bi trebalo da su tu. E sad neznam koliko je kontroler pametan i da li ce umeti da prepozna par i ne obrise vitalne informacije sa diskova (potpis na pocetku o poziciji diska u RAID nizu). Obicno podaci o RAIDU se nalaze u NVRAMu kontrolera i tablica je snimljena na svaki fizicki disk koji se nalazi u RAID nizu.

U principu trebalo je da iskljucite server, zamenite neispravan disk, ukljucite server, dodate novi disk u RAID niz, inicirate rebuild celokupnog RAID-a i odete na rucak (jer rebuild ume da traje dosta dugo).

Ali opet.. neka to nosi kod nekoga ko se profesionalno bavi tim poslom.
 
Poslednja izmena:
@pera---nisam i necu jer je ovo sto je napisao __zevs__ bash tachno...
ovo sto je yooyo napisao ima neke logike ali je suvishe iznad mog nivoa probi i spremnosti na zrtvu ovog servera jer koliko god da je pokvaren UVEK moze josh da se dodatno upropasti...inache diskovi iz servera se sutra nose kod nekog tipa na "chitanje" il sta vec...
 
Mozda bi bilo dovoljno da ste pozvali nekoga kod vas posto ako server ima raid (pravi raid, dakle ne 0), onda bi trebalo da su podaci tu.
Srecno u svakom slucaju! :wave:
 
da od ove priche nema nista...odneli diskove,chovek nas posle par sati zvao tj pre neki sat..kaze zao mi je ne mogu nista da uradim,ovde uopste nema operativnog sistema ili ga moja apratura ne vidi..WTF??? chak i ja mogu da primetim da je izlupetao za sve pare,aparatura ga ne vidi?? neka me neko ispravi ako ovo moze da bude istina..
 
Hm, jako laicki receno... Jel zna on da je tu Red Hat? Mozda zna da radi samo sa windowsima (jel instalira neko na takve servere windows?).
Jel znas u kom Raid modu su diskovi radili?
 
Cek.. da li je i OS bio na tim diskovima ili je OS na nekom posebnom disku (van RAID niza), a na RAID-u samo podaci?
 
da od ove priche nema nista...odneli diskove,chovek nas posle par sati zvao tj pre neki sat..kaze zao mi je ne mogu nista da uradim,ovde uopste nema operativnog sistema ili ga moja apratura ne vidi..WTF??? chak i ja mogu da primetim da je izlupetao za sve pare,aparatura ga ne vidi?? neka me neko ispravi ako ovo moze da bude istina..

Kome si uopšte nosio diskove?
 
OS je bio na tim diskovima naravno... u raidu su bili 1-3 2-4... recheno mu je da nije win nego linux.
Ne bi znao u kom su modu samo znam da su vezani preko Smart Array kontolera 642... to je su trenutno sve informacije kojih mogu da se setim.. @mrva gazda je odneo nekom prijatelju drugog prijatelja.. ne znam ja lichno ko je taj chovek da li je to uopste neka firma ili ko je to vec...
 
RAID 1(+0): breaking mirrors and rebuilding drives:
http://bizsupport2.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c00378986/c00378986.pdf

HP Smart Array 641/642 Controller User Guide:
http://bizsupport2.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c00280558/c00280558.pdf

Ovde izaberite OS i skinite ACU (HP Array Configuration Utility):
http://h20000.www2.hp.com/bizsuppor...kId=135&prodTypeId=329290&prodSeriesId=348488

Obzirom da neznate da li je Linux uopste ziv na tim diskovima, mozda bi bilo bolje zakaciti obican IDE disk u taj server i na njega instalirati Linux. Zatim konfigurisati taj linux da prepozna SCSI kontroler. Kada to zavrsite, imate nesto sa cime mozete pokusati dalje vadjenje podataka.


Samo zapamtite... svaki upis na te diskove moze biti KATASTROFALAN za podatke. Ako nema particije na diskovima onda nemojte ni da ih pravite.


I dalje tvrdim da je bolje da nosite ceo server sa sve diskovima kod nekog ko zna da to radi. Da ustedite muke oko transporta, telefonom pitajte da li serviser uopste zna da vadi podatke sa RAID niz koji se vrteo pod Linuxom. Ako nezna, ne gubite vreme sa njim.

I pitajte drugara gazdinog drugara da li je nesto pisao po diskovima... jos bolje da navede sta je sve radio sa njima.

Pitanje za kraj... Kako znate da su diskovi problem? Mozda je SCSI kontroler crko?
 
Poslednja izmena:
predpostavljamo jer chim se zameni glavni disk na kome je nekada bio OS,raid prijavi da je doshlo do promene da li hocemo tako da nastavimo i spreman je za novu instalaciju..ali nama nije ponta sada instalirati nov linux...videcemo sta ce mo izvuci od tog :majstora: pa sta bude... skinuo sam ova uputstva koja si postavio i software za kontroler,javicu sta ce mo uraditi u naredno,pa skorije vreme.. hvala na trudu nadam se da ce mo ipak nesto uraditi na kraju ;)
 
Nazad
Vrh Dno