Šta je novo?

Hardver Polukonfiguracija za Win 11

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
897
Poena
180
Bas tako. Stize novi Win, moj procesor nije podrzan pa razmisljam o upgrade-u koji bi bio kompatibilan sa novim windowsom.
Ne bih zurio, verovatno bih pazario tu oko nve godine (mozda bude nekih popusta).
Mislio sam da uzmem Ryzen 7 5700g, pa me interesuje koju bi mi plocu preporucili za njega i koji RAM. Isao bih na barem 16GB RAM-a, a ako finansije dozvole i vise.
Takodje me interesuje da li ima smisla od stare kofiguracije zadrzati Nvidia Geforce GTX 1050 ili je pored ovog APU ona nepotrebna?
Unapred hvala na svakom korisnom savetu i sugestiji.
 
Jel si probao da podignes W11 na staroj polukonfi?
 
Nisam jos. Svakako cu probati kada budem imao vremena. Ali koliko citam i ovde i na drugim mestima, shvatio sam da to moze da se instalira ali niko sa sigurnoscu ne moze da kaze kako ce raditi i kako ce bit sa apdejtima, narocito sigurnosnim, da li ce praviti neke bagove i tome slicno. A racunar je potreban studentu za rad, ucenje, online nastavu isl, tako da bih zeleo da to radi stabilno a ne da se stalno zeza sa nekim Win problemima, ako ne mora.
Stara polukonfa je inace FX 8350 sa 16GB RAM-a na ASUS M5 A97 EVO R2.0 ploci. To cu ja sebi da zadrzim i u zdravlju i veselju jos dosta dugo da trosim na Win 10 za svoje minimalisticke potrebe. Mislim da mi je to pametnije nego da je prodajem za smesne pare, ali o tom potom.
 
To je dobro pitanje. Meni nista ne smeta na Win 10, ali gledam da pripremim odgovarajuci hardver za Win 11 jer ce podrska za desetku polako poceti da slabi i moracemo hteli mi to ili ne da idemo na novi OS. Kao sto nas niko nije pitao ni desetku kada su uvodili. Kukali mnogi tada i plakali za sedmicom, ali nema od toga nista.
Sto se tice Win 11 sacekacu da se rese decije bolesti i sistem postane stabilan pre nego sto predjem na njega. A do tada pripremim adekvatnu masinu i cekam pravi momenat
Nego, bilo bi lepo ako bi neko znao da mi preporuci adekvatnu plocu za procesor koji planiram da uzmem i da mi odgovori na pitanje u vezi graficke kartice. :)
 
Win 10 ce biti podrzan do 2025 godine, nema potrebe za zurbom. A svakako ce izaci zanimljivi procesori sledece godine :)
 
Zadrži tu grafiku i uzmi jeftiniji procesor...1050 je malko brža od grafike u 5700G, ne dobijaš ništa s te strane, a procesor je skup...
 
Poslednja izmena:
Win 11 nije podržan na AMD FX tako da ne vredi isprobavati.
ako nećeš preterano da overklokuješ, uzmi B550 ploču. ako se ne varam, već je pisano (u nekoj skoriojj temi) koje konkretno ploče i memorije uz Ryzen 5xxxxG

zamolio bih da se ne ulazi u razloge zašto neko traži konfiguraciju za 11-icu pošto to nije tema. hvala na razumevanju
 
Naravno da ne treba zuriti sa WIndows 11, u normalnim okolnostima ne treba zuriti sa Windows-om <2015, posto je Microsoft raspustio QA pred izlazak circa 2015, ovo je pogotovo bitno, a takodje kad ima velikih promena za procesore kao sad.

Evo na primer L3 cache ne radi kako treba na AMD Ryzen procesorima, i imaju 15% umanjene performanse, i ceka se patch za ispravku, ...
 
Nazad
Vrh Dno