Šta je novo?

podešavanje VPN-a na Android TV uređaju

daxyco

Slavan
Učlanjen(a)
24.06.2009
Poruke
3,109
Poena
365
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam pitanje koje je vezano za Android TV uređaj ali ne stick ili box, ali se nadam da i pored toga može u ovu temu, verujem da je primenjivo svuda.

Imam Real Debrid premium nalog, koji bi trebalo da se koristi samo sa jedne IP adrese, koristim za stremio. Imam Mikrotik ruter kod kuće i elementarno poznavanje routerOS. Brat ima Philips TV sa android tv sistemom.

Da li postoji vpn app za android tv koji će da uradi split tunneling samo za stremio aplikaciju, a koji bi se povezivao na VPN server pokrenut na mom ruteru (trenutno imam wireguard ali po potrebi mogu i neki drugi protokol)? Potrebno je da se VPN povezuje automatski pri svakom paljenju TV-a, bez potrebe za akcijom korisnika. Znam da postoji mogućnost da se izvršavaju neke skripte na android TV ali sa tim nemam iskustva pa bi mi trebalo neko usmeravanje.

Hvala unapred :)
 
Samo mali savet u vezi WireGuard Android aplikacije i split tunneling-a: iz samo njima znanog razloga kad se WireGuard app (isti je fajl i za Android i za AndroidTV OS) pokrene na AndroidTV OS genijalci su odlučili da sakrivaju "edit" dugme i time sakrili i pristup UI za podešavanje slit tunneling-a.
Rešenje tog problema je da se WireGuard app ne otvara direktno iz AndroidTV Launcher-a već npr pomoću Sideload Launcher-a jer se kad se otvorila iz Sideload Launcher onda se WireGuard app otvori u "phone" UI režimu i ima dostupne opcije za edit config fajlova.

Nisam siguran kako bi i da li bi na AndroidTV OS mogao da odradiš start on boot & autoconnect na VPN server.

Da, još jedva napomena: u zavisnosti od verzije Android OS kad se koristi split tunneling u WireGuard app na neki uređajima NEMA indikator ikonice da je trenutno konektovan uređaj na neki VPN. A na istim uređajima bude ikonica u slučaju kad se radi full tunneling...
 
Poslednja izmena:
Hvala na komentarima. Da li su ovi config fajlovi obično vidljivi iz nekog fajl menadžera? Pa da se otvore i tu ručno izmene? Ili da se napravi config fajl na kompu pa prebaci na tv i tu da se učita?

Za automatizaciju, pao mi je tasker na pamet, ne znam koliko je pouzdan i da li radi na android tv OS-u, ali mi je logično da nešto može da se napravi. Tipa, kada se povežeš na wifi, pokreni wireguard app i poveži se na taj i taj VPN. Moraću da ekperimentišem znači...
 
Napravi config fajl na kompu pa prebaci na box. Ono, možeš ti ručno da u sam config fajl zadaš Include ili Exclude aplikacija ali onda moraš ručno da upisuješ package id aplikacija što je smor ako treba više od jednu-dve aplikacije da dodaš 😂

Za Tasker: nemam pojma, niti sam ikad koristio Tasker na uređaju bez root-a niti sam koristio na AndroidTV OS. Plus nisam ga ni koristio uopšte od Android 6-7 recimo 😅 A Android svakom novom major verzijom dodatno limitira šta može da se pali / gasi / menja bez kliktanja po UI...

Re-connect VPN konekcije posle vraćanja iz standby / sleep bi vaaaljda? svakako trebalo da radi sam WireGuard app?
Da li su ovi config fajlovi obično vidljivi iz nekog fajl menadžera?
Da, tako se i dodaju unutar WireGuard aplikacije.
 
Poslednja izmena:
Openvpn ima opciju reconnect on boot, ali nema split tunneling na androidtv. Možda da probaš sa komercijalnim vpn ili tailscale.
Edit: izgleda da može nisam testirao.
 
Naravno da može split tunneling sa tom nezvaničnom OpenVPN app.
 
Koja je nezvanična openvpn app? Ja sam instalirao zvaničnu sa PS i nema advanced settings za split tunnel.
Screenshot_20240115-120116.png
U pravu si mora da se ide na olovku i onda se otvore opcije👍
 
A može i da se instalira openvpn aplikacija za mobilne. Onda treba miš ali nije problem jer kad se jednom upali nema više potrebe da se koristi sve dok se uređaj ne resetuje isključivanjem struje.
Koristim na philips tv-u ovu "nezvaničnu" aplikaciju, a na eon boxu ovu za mobilne i obe rade savršeno.
P.S. kad kažem "nezvaničnu" mislim na ovu što je antara postavio
 
Koja je nezvanična openvpn app?
Pa ta "OpenVPN for Android" je nezvanična u smislu random lik je napisao i objavio, "OpenVPN Connect" je zvanična, published by OpenVPN the company.

Pisali smo već ovde na forumu nekoliko puta o toj "OpenVPN for Android" aplikaciji u kontekstu split tunneling-a... kad se neko žalio da zvanična AndroidTV app tog nekog VPN provajdera ne nudi split tunneling pa sam baš ja savetovao tom nekom Benchmark korisniku da vidi ako može da sajta njegovog VPN provajdera koji je već platio XY meseci da skine config fajlove za OpenVPN servere i iskoristi ih u ovoj OpenVPN for Android aplikaciji da napravi split tunneling.
 
Poslednja izmena:
Nije besplatno ako moraš da izgubiš pola dana na setovanje svega, a još postoji ogromna verovatnoća da to neće baš uvek raditi kako bi trebalo.
 
Nije baš tako, ja sam podesio wireguard VPN na svom ruteru pre više od godinu dana, nikad ništa nisam morao da intervenišem, sve radi savršeno.
 
Mikrotik HAP ac2
 
Eto nisam ni znao da hap ac2 (a i RouterOS generalno) podržava WireGuard protokol. To pretpostavljam na Router OS 7.x?
 
Da, od rOS 7 je dostupan i podešava se u par klikova.
 

Prilozi

  • mikrotik.png
    mikrotik.png
    8.6 KB · Pregleda: 15
1000004247.png

Eto, ali nije da mi je stvarno trebalo, imam WireGuard server i OpenVPN server na Raspberry Pi 4 još od 2019. :D
 
Da se vratim na svoje inicijalno pitanje, dakle OpenVPN bi odradio posao sa neoficijelnom client app na Android TV-u, kod mene na Mikrotiku da dignem OpenVPN server i to bi trebalo da radi?
 
Kod mene radi tako, s tom razlikom što je openvpn server dignut na tplink ruteru. Tv je philips the one
 
Trebalo bi da radi. Tvoja upload brzina će biti njegova max DL brzina. Neka se konektuje i pusti nešto a ti nadgledaj koja je ip adresa u RD izašla.
 
@daxyco Testiraj na tom Android TV-u kako se ponašaju i ta "OpenVPN for Android" i WireGuard app.

Ja sam evo kod mene na brizinu testirao obe aplikacije na AndroidTV boxu sa AndroidTV 9.0 (koji em što nema u Settings UI vidljivu sekciju za VPN podešavanja, em što neće ni ručno da startuje "Activity" od "vpndialogs" aplikacije), i koliko vidim stvari funkcionišu ovako:

WIREGUARD app:
Nakon što sam ručno u WireGuard app se konektovao na jedan od više servera koje imam dodate dalje i posle restarta uređaja i posle shutdown kad se sledeći put ponovo upali box sam se (bez ikakvih notifikacija) u pozadini automatski rekonektovao na taj WireGuard server koji je bio korišćen pre gašenja boxa.

Dakle, sam WireGuard app ne nudi nikakve opcije podešavanja šta je default VPN server i za "always on VPN".


OPENVPN FOR ANDROID:

Aplikacije u podešavanjima nudi opcije "Default VPN" (da izabereš koji config je default) i "Keep VPN connected". S tim da na ovom AndroidTV 9.0 boxu pri aktiviranju opcije "Keep VPN connected" otvara dijalog koji nudi prečicu za "Open VPN settings" i napominje da da se izabere "Always on feature" i OK dugme, i kod mene ne radi otvaranje te sekcije Android OS VPN podešavanja ali ako samo u OpenVPN app dijalogu kliknem na OK dugme i posle toga ostane uključenja ta opcija "Keep VPN Connected" onda radi automatsko konektovan pre reboot-u boxa... iskače i par "toast" notifikacije da se konektovan i na šta se konektovao.
Ako se deaktivira "Keep VPN connected" onda se više ne rekonektuje na VPN server pomoću te "OpenVPN for Android" aplikacije.
 
I kod mene posle restarta Shielda se rekonektuje OpenVPN sam. Ja bih na njegovom mestu ipak proveravao da li se konektovao na vpn pre nego što pusti bilo šta. Tako je bar siguran da šljaka i da je ON.
 
Slažem se da krajnjeg korisnika treba "dresirati" da zna da otvori VPN app i proveri da li je konektovan ili nije :)
 
Nazad
Vrh Dno