Šta je novo?

PlayStation VR2 (PSVR2) - Opšta diskusija

Quest 2 sam davno koristio i ne pada mi na pamet koji je još bio, jedan od prvih oculus rift modela. Mozda 2. Ali to je bilo "probaj vidi" na koji minut. Znaci ni jednom nisam imao svoj licno kao sto sam sad uradio. A i to su bili sve prvi pokusaji. Kada sam bio kod kolege i kada smo se divili VR2 i GT7 autima, ni jedan od nas nije znao za sweetspot pa je ocito bilo momenata da ga nastimamo i da je ok, a u nekim momentima da je mutno. Nismo znali sta radimo.
A kakvo je iskustvo tvog kolege? Da li postoji isti problem koji si ti opisao ili ne? Moguće da je to individualno i da zavisi od više različitih faktora.
 

sammy

Jedno je po zakonu a jedno je raspravljati se sa ljudima i sad ganjat prituzbe itd, tako da sam pozurio da prijavim problem prvom prilikom.

Rizmal

Lol kako nisam imao VR pa nisam bio u toku sa tim VR youtuberima. Moguce da je *****.

Koliko ja znam GT7 VR verzija nema motion blurr. Nema ga nikako. To sto imas dojam da je blurr je zapravo pojacan fiktivni framerate sa 60FPS i najbolje se vidi ako uzmes neku VR igru koja koristi kontrolere pa ispred sebe mašeš rukom. Onda uocis mali fps jer ostvalja tragove kao motion blurr.

A taj po strani blurr nije efekat vec je to rezultat sto ne koriste pancake lenses kao drug VR setovi. To je suština mog problema :) Nije efekat. Evo me metar od 27" 1440p ekrana, gledma pod uglom u sat i datum windowsa i nije mi nista mutno. Ja zaista taj problem in real life nemam. Znaci ne pricam o deapth of feeld.

Sto se tice 600-700€ koliko kosta VR, sve to stoji. U tom rangu nemaju konkurencije. Ja se nadam da ni sa VR3 nece ici wireless i ako bi ti mozda sa kablom mogao probat uzeti neki USB c produzetak. Isto tako je extra sto rade skeniranje sobe umjesto snezora koji idu na zidove sobe. Ima VR2 dobre opcije u poredjenju sa primitivnim drugim setovima.

SabreMan

On ima pozitivna iskustva ali je potvrdio da moram gledati u sredinu. Iskljucivo da okrecme glavu a ne da vrtim ocima. Njemu je iskustvo super ali nije demantovao moje kritike. Tako da se opet ide na to da li isto vidimo ili zaista drugi imaju bolje iskustvo.

Ali da je sama sredina, ta neka mala povrsina oštra kao ekran sa manjom rezolucijom. Ja bi se mozda navikao. Ali meni sama sredina, sami centar izgleda ovako:

image.png


Nema jedan piksel da kazes oštar. I drugi su mi to potvrdili ali kao navikneš se. A po strani, meni nije mutno ovako:

image.png


Vec ovako:

image.png


To definitivno nije moja dioptrija vec sociva. Znaci blurr je radialni a ne konzistentni da iams dioptriju. Jer se gleda u lece pod uglom koji je bolje odradjen sa pancake lenses.
 
Poslednja izmena:

On ima pozitivna iskustva ali je potvrdio da moram gledati u sredinu. Iskljucivo da okrecme glavu a ne da vrtim ocima. Njemu je iskustvo super ali nije demantovao moje kritike. Tako da se opet ide na to da li isto vidimo ili zaista drugi imaju bolje iskustvo.​

Tu i jeste poenta, na istom hardveru i u istoj igri, imate potpuno različit doživljaj i iskustvo (njemu je super ali ti ne bi više ni stavio headset na glavu). Tu je kolega nekako u prednosti, ti ćeš za njegov nivo iskustva morati da odvojiš (ne)srazmerno više novca.
 
Racket Fury je dobar, mada meni postao tezak na sampionatu drugi tier drugi protivnik, nema sanse njega da predjem, bilo na arcade bilo na simulaciji, do njega sam presao sve i na arkadi i na simulaciji.
MP je zabavan mada izgleda malo weird kada protivnik udari lopticu, nekako poskakuje, nije bas najsjajnije taj deo odradjen vizuelno, ali moze da se igra.
Što se tiče tog čudnog poskakivanja loptice u multiplayer-u, kod mene to izgleda kao problem network konekcije odnosno visokog ping-a. U singleplayer modu toga nema, što ide u prilog tome da je mogući problem loša veza između dva igrača. Na Quest 2 igram Eleven Table Tennis i tamo jako retko dolazim u situaciju da imam visok ping, možda zbog većeg broja online igrača ili su sami serveri bolji.
 
Jel igrao neko C Smash, razisljam se izmedju njega i Rocket Fury.
 
Probao bio C Smash demo davno, nisam mogao da krenem sa igrom, nesto nije radilo kako treba, ne mogu da se setim tacno sta, mislim da je bilo nesto tipa "press L2 to get the ball" , tako nesto, i nista se ne desava, nebitno dal' pritiskam L2 ili neko drugo dugme jer sam iz ocaja probao sve zivo, mozda su popravili u medjuvremenu, ili sam ja retardiran.

Racket Fury je odlican svakako, samo imao si vise nego dobar popust do pre par dana, nekih desetak dolara je kostao ako se ne varam, sad vidim da je full cena ($30)
 
Cekacu popust za stoni tenis a c smash treba da povuces loptu ka sebi kao u Cosmonius High delove slagalice. Barem sam tako video na nekom review. Valjda stisnes L2 ili R2 i povuces.
 
Mozda im je demo sjeban, ne znam, mislim da sam bas probao tj. da sam se zainatio da vidim u cemu je fora ali nisam uspeo, hteo sam i igru da uzmem ali sam pomislio ako ne mogu demo da odrade kako treba onda nema smisla ni uzimati igru, ali to je bilo stvarno davno, mozda probam opet, ako se setim. U stonom tenisu stsnes L2 i tako lopticu drzis, onda pomeris ruku gde hoces da je spustis, tada pustis L2 da loptica padne i onda desnom rukom tras :D
 
Probao opet demo i radi sad kako treba ali u poredjenju sa stonim tenisom i Tennis on court igra je smesna u svakom smislu, mozda je imala neki smisao pre ove dve igre kao jedina tog tipa ali sada po meni nema je smisla uzimati. Ali dobro, mozda se nekome svidi, sve je to stvar ukusa. Reviews inace barem sto se mene tice sluze samo okvirno da se vidi igra i o cemu se radi u istoj, ali ocene pojedinih reviewera su bizarne, dobiju key pre nego sto igra izadje i onda je napljuju i kasnije ne revidiraju review nakon patcha koji izadje dan dva nakon izlaska igre, ovde mislim na Tennis on court recimo, slicno je i sa ostalim igrama, PSVR without parole je napljuvao dok je Myles Dyer odradio solidan Let's play, iako je i on igrao sa verzijom pre patcha, njega jedino zapravo i volim da gledam, realnu sliku igara daje, ali opet sve je to individualno, mora covek sam da dozivi neku PSVR2 igru, review i snimak sa flat screena jednostavno ne moze to da docara a i ne leze svima iste stvari.
 
PSVR2 ima jezivo losu optiku. Dzabe mu i OLED i sve ostalo. To je nesto sto necete ni u jednom review-u da procitate i na zalost samo kroz licno iskustvo mozete da dozivite to zadovoljstvo mutne slike. Jako bih voleo da ljudi prestanu pisati kako je problem u ljudskom faktoru i namestanju slike. Sve sto je Glenn naveo apsolutno mogu da potpisem i 100% je tako. PSVR1 je u tom smislu bio zapravo bolji. Veliko razocarenje od momenta kada sam ga kupio i razlog zasto osim povremene voznje Kayaka maltene vise i ne palim PSVR2. Nadao sam se da ce biti upotrebljiv i za filmove i za flat screen / big screen gaming, ali nije. Kao veliki VR entuzijasta, nisam zeleo da ga prodajem verujuci da ce Sony izbaciti jos poneki "killer app" game, sto se naravno nije dogodilo. Pare mi nisu problem, VR headset je parce buducnosti i cak i tako jadno, mutno iskustvo, vredi para.

Moj spas je dosao u vidu Meta Questa 2. Headset koji me je kostao skoro duplo manje, ali od momenta stavljanja na glavu jasno je bilo da je slika bolja i ostrija sa manjim naporom za oci. OS user friendly, vidi se da je tu ulozen ozbiljan kreativni napor da bude doterano za prosecnog korisnika. Filmovi su apsolutno fantasticni sa Virtual Desktop aplikacijom, jednostavno neopisivo iskustvo. Imate bez preterivanja, pravi pravcati bioskop u kuci. Takav dozivljaj bi imali mozda u privatnom bioskopu od 500K EUR. Renderuje 20-tak bioskopskih sala, ne zna se koja je vise cool, moze cak da se koristi za light browsing i youtube u virtuelnim apartmanima i sobama. Ali filmovi su daleko bolji dozivljaj nego na LG OLED TV-u. Kakva rezolucija kakvi bakraci. Imerzija je 500%. Ima cak i fantastican stereo zvuk, maltene ti ne trebaju ni slusalice. Filmove strimujem preko kucnog desktop racunara, preko 5Ghz wi fi-a, tako da je dodatni hardver neophodan i neki host racunar. Ima i standalone Netflix app koji nije los (renderuje neki low poly netflix kolibu), kao i Big Screen app koji ima support za recimo Disney +, ali je sa PC-a iskustvo godlike. Ne znam kakva je 3-jka, malo sam skeptican nakon odlaska John Carmaka, i nakon loseg iskustva sa PSVR2, novo nije uvek na zalost bolje... neke stvari su odradili uzasno nekompetentno, kao sto je reprojekcija na coarse grid za full color passtrough sto cini da slika u tom modu leluja i izgleda najblaze receno kao neki acid trip. Nema u toj meti izgleda vise niko da nesto zna osim Carmaka i blago sam zabrinut za buducnost VR-a generalno... Doduse, ono sto sam video u Lex Fridman podcastu, realtime VR intervju sa Zukerbergom na Questu 3, strasno obecava i jednostavno se moze reci da je cudo tehnologije.

Kontroleri su takodje mnogo bolji na Questu. AA baterije traju zauvek, prilicno su udobniji, PSVR2 ima iritantno amorfni i simetrican oblik pa ne znas kako da ih uhvatis, koji je levi koji desni, jedva ih nataknes i na punjenje, a brzo se isprazne. Punjac je dodatnih 60e.. ako necete da koristite usb-c kablove, sto je sirotinjska varijanta.

Quest 2/3 je u sustini obican android, ima i relativno jednostavan nacin za sideloadovanje igara tako da nema troska eksploatacije dok sve igre na PSVR2 kostaju papreno.

Ali, eto. Ostaju PSVR ekskluzive. GT 7 je fantastican, iako sam strasno kivan sto nisu hteli da naprave upravljanje sa VR kontrolerima nego moras da koristis dzojped ili volan. Kakva je to bila prilika propustena. I tinja jos mala nada da ce tu biti jos par dobrih igara. To je to od ove generacije, zali boze..
 
Poslednja izmena:
Zvuci kao zavera neka, da je slika mutna i ne valja nista a onaj koji tvrdi suprotno je placen da prica kako nije tako, takodje ne moze o toj istini nigde da se nadje nista, jer zavera ...
Osim tu i tamo neki komentar koji se provuce nekim cudom.
 
Ja posedujem i Oculus/Meta Quest 2 i PSVR2 (imao sam i PSVR1) i uživam koristeći oba headset-a. Trenutno više "arčim" PSVR2 jer sam se primio na Resident Evil 4 u VR modu. Nikad nisam imao top igrački hardver, počevši od Sinclair ZX Spectrum 48K koji je mučio muku zbog nedostatka čipa zaduženog za zvuk pa je morao u CPU interaptu da na kratko zapišti i grafičkog gliča (ustvari hardversko ograničenje) poznatog kao "colour clash" iliti samo 2 boje u atributu veličine 8x8 piksela, ali sam proveo nezaboravne sate uz bukvalno svaki komadić hardvera koji sam imao od te davne 1983. godine pa sve do danas. Da li bih više uživao da su svi ti uređaji bili boljih tehničkih karakteristika (a bilo ih je samo što ja nisam posedovao iste), uključujući i PSVR2? Verovatno da ali meni je i ovo iskuistvo zaista super (što bi rekao Glennov kolega).
 
Poslednja izmena:
Kad smo vec kod ZX Spectruma, koji je bio moj prvi racunar davne 1982 LOL , mogu reci da je RE4 najbolja igra koju sam igrao do sada, ne u VR nego uopste gledano, dakle najbolja igra koju sam igrao.
Naravno, u flat verziji igra ne bi bila nista posebno hehe , ali ovaj VR mod su odradili nevidjeno, u soku sam kako je dobra igra.
Evo upravo sam zavrsio chapter 16 ako se ne varam, oslobodio Ashley i sad treba pobeci sa ostrva, valjda cu je zavrsiti veceras, kad god mislim da je kraj prevarim se i ima jos :ROFLMAO:
27 sati provedenih, standard mode, sledeci run u hard modu uz skupljanje trofeja ce biti epic.
 
Ja pikiram da ga uzmem sada na popusti. Presao sam 1 i remake dvojke, trojka ceka na prelaz. Ne znam da li prvo da predjem remake 3 pa 4 u vr ili pravo na 4ku?
 
Ja sam igrao samo Village pre ovoga, flat verzije serijala nisam nikada igrao, znam generalno o cemu se radi i cuvenoj Umbrelli ali mislim da ne mora redom da se igra.
Story u ovom delu je fenomenalan, u Village mi je bio meh.
Zaboravio sam u prethodnoj poruci da dodam da audio bas kida kako je dobar u RE4, sto dodatno pojacava imerziju.
U odnosu na Village dosta toga je unapredjeno ovde, pocevsi od subtitles i trofeja, koje su nedostajale u Village.
Trgovac oruzjem je takodje mnogo bolji , odlican je i ima dobre fore :D
Jedinu zamerku bih imao na snajper, nije bas najsrecnije odradjen i bio mi je bolji u Village.
 
Jedinu zamerku bih imao na snajper, nije bas najsrecnije odradjen i bio mi je bolji u Village.
I ja sam ukapirao da mi snajper i nije od neke koristi pa sam ga prodao i umesto njega kupio samostrel, u kombinaciji sa dodatnim eksplozivnim punjenjem na strelicama zna da napravi dobru štetu.
 
Samostrel sam ostavio za hard kad budem krenuo, tu ce vec morati ozbiljno da se stedi municija, koja mora i na Standard nivou, ali pretpostavljam da je na sledecem nivou to jos prilicno teze.
Rifle onaj prvi na koji moze da se stavi scope sam prodao ali sam scope stavio na automatsku pusku, koja koristi istu municiju.
Imam trenutno i submachine gun, na koji se stavlja onaj biometrijski scope, cini se da za submachine ima vise municije ili ja ne koristim taj gun uopste pa mi se cini da ga ima, vrlo slabo zapravo ga koristim, kao i magnum, koji isto kuburi sa municijom, jedino bas ako nemam nista drugo, a desavalo se i to. Zato i jeste dobar samostrel ali hteo sam da ovaj run probam sve gunove.
Bombe su generalno dobre, najomiljeniji mi je shotgun sa cilindrom, prilicno jak sa par upgrejdova, mada uglavnom koristim handgun sa laserom.
 
Zavrsio, zapravo ima Hardcore iznad Standard nivoa a sad sam otkljucao i Professional, mislim da cu taj sledeci put.
Uzeo sad Propagation Paradise Hotel, kad smo vec kod horora da nastavimo dalje u tom stilu, hvale prilicno igru i ima dobre ocene, pa da vidimo :D

Resident Evil 4_20231222231552.jpg
 

Prilozi

  • Resident Evil 4_20231222231804.jpg
    Resident Evil 4_20231222231804.jpg
    192.8 KB · Pregleda: 6
  • 20231222232145.jpg
    20231222232145.jpg
    113.8 KB · Pregleda: 6
  • 20231222232157.jpg
    20231222232157.jpg
    88.7 KB · Pregleda: 5
Zvuci kao zavera neka, da je slika mutna i ne valja nista a onaj koji tvrdi suprotno je placen da prica kako nije tako, takodje ne moze o toj istini nigde da se nadje nista, jer zavera ...
Osim tu i tamo neki komentar koji se provuce nekim cudom.
Evo ovih dana kako istrazujem, ono sto je meni zasmetalo, ima tacno ime. Tacan termin je:

"Edge to edge clarity"

VR2 ga pratkicno nema.

Radialni blurr je nemoguce zaobici na VR2 radi sociva koje koriste. Mora biti prisutan. Moja pretpostavka je da su rezali budjet na staklima radi OLED-a. Fizički nije moguce da slika bude oštra osim u samom samom centru. Dok drugi headsetovi sa pancake lenses dozvoljavaju "edge to edge clarity".

Znaci ne moras orketati glavi da nesto vidis jasno i oštro vec mozes samo oci. Ovi sto koriste quest za racing mi na forumima fino kazu: Im using eyes to look at the mirrors, I dont need to turn my neck like in PSVR2.

Ali ja to nisam znao. Nisam znao da je edge blurr uopste faktor. Ybg nisam pratio. Zasto o tome niko, ko radi vr2 recenziju/ima vr2, ne prica. Zaista ne znam. Ali nemaš pojma koliko mi je bilo drago kada sam skontao da nije do mene. Da bi situacija ostala ista kako god ja stavio VR2. Sve dok Sony ne izda pancake lenses verziju. Mozda VR2 PRO sa 50$ bumpom.

Ja sada gledam PC VR headsetove i sveo sam istrazivanje na quest 3. Pogledaj molim te od 26:40 i i na 33:05 i tacno lik govori isto sto i ja na ovoj temi. :)



Pogledaj na ovom, 8:00:



Cita brojeve koji su meni sitni na eikanu dok u VR2 ne mozes nesto sto je 3x vece. A on to radi jos po strani. To koliko kosta VR2 nije izgovor jer Quest 3 kosta isto a koristi pancake lenses.

..i skontat ces sada da su VR2 recenzije obicni klikbejt trash. Vise sam saznao o PS VR2 čitajuci situaciju sa drugim VR headsetovima. Samo VR2 nije podrzan na PCu pa nije ni testiran od velike grupe ljudi.
 
Poslednja izmena:
Verujem ja da ti imas taj problem, sve sto sam rekao je da si ga mozda prerano vratio ali i da razumem oko povrata novca.
Sumnjam da je uredjaj koji si dobio defektan, jer u sustini radi, jedino sto je tebi slika mutna i blurovana, rekao sam da je do tebe i podesavanja headseta jer imao sam i ja slicne probleme na pocetku, da se ne ponavljam, ali daleko su bili od tvog iskustva, slika jeste bila mutnija ali sam vremenom provalio kako da namestim headset i od tada mi je slika kristalno jasna, verovao ti meni ili ne tako je.

Mada moguce je da je svima blurovano i ekstremno mutna slika po defaultu, koju je prakticno nemoguce namestiti da bude jasna slika i bez blura, samo recenzije VR2 su shilovane i slabo ko prijavljuje taj problem.
Nekim spletom okolnosti sam mozda ja dobio defektan uredjaj i uspeo da ga podesim.
Ne bih znao sta vise da kazem od toga, zao mi je sto imas takvo iskustvo, barem si uspeo da povratis novac tako da nisi na gubitku.
Imas alternative pa probaj sa njima.
 
Treba dosta vremena ubosti, meni je kliknulo posle 5-6 igranja. Ne mogu da ibjasnim ali nekako dodje do asimilacije 🙂, baš je wow u fazonu pa da to je to. Ali svakako je jedan od vecih downside ovog seta sto treba vremena. Nusam imao druge ali se secam da HTC kada sam probao pre 10ak god kad je Bench organizovao test nije bilo toga.
 
Ja sada gledam PC VR headsetove i sveo sam istrazivanje na quest 3. Pogledaj molim te od 26:40 i i na 33:05 i tacno lik govori isto sto i ja na ovoj temi. :)
Imaš Meta Quest 3 temu i ovde, na Benchmark forumu, pa možeš i tamo da nađeš neke korisne informacije iz prve ruke.
Cita brojeve koji su meni sitni na eikanu dok u VR2 ne mozes nesto sto je 3x vece. A on to radi jos po strani. To koliko kosta VR2 nije izgovor jer Quest 3 kosta isto a koristi pancake lenses.
To je super stvar, s novcem koji si dobio kao refund za PSVR2 model možeš da kupiš Quest 3, bez doplate.
 
Poslednja izmena:
Postoji li u Beogradu neko mesto gde se moze isprobati PSVR2? Razmisljam da ga kupim ali ipak zelim da isprobam ako mogu.
 
Ima da se iznajmi za 4000 po danu, vrlo lako se nalazi preko gugla.
 
Ma ne bih iznajmljivao, samo bih na brzinu da probam da vidim kako je.
 
Ma ne bih iznajmljivao, samo bih na brzinu da probam da vidim kako je.
Možda je najbolja opcija da naručiš PSVR2 preko firme koja nudi opciju vraćanja uređaja u slučaju da nisi zadovoljan istim. To probanje na brzinu može da bude nedovoljno da bi se upoznao sa svim dobrim i lošim stvarima nekog VR headset-a. Jesi li imao iskustva sa PSVR1 ili nekim drugim VR-om?
 
Nisam, ovo bi mi bio prvi VR set, zato se malo neckam.
 
Ma ne bih iznajmljivao, samo bih na brzinu da probam da vidim kako je.
Na brzinu svakao ne mozes da steknes utisak kakav je , po meni ni iznajmljivanje mozda nije dobra varijanta zbog toga sto ga treba znati namestiti zbog malog sweetspota da ne bi bilo da je mutan itd, tako da samo ako neko ima pa da probas kod nekog ko ce ti prvi put podesiti sve kako treba i da imas vremena da probas kako treba. To ti je moj savet. Mozda neka igraonica gde ce ti neko od osoblja prilagoditi VR tebi pa da imas lepo podeseno i doboljno vremena za igru da steknes utisak.
 
Zavrsio Propagation Hotel, ne mogu da verujem kako je kratka igra, ali je dobra, mislim da je jedina u kojoj sam se bas uplasio, ima bas scary momente :D
Pisalo je "to be continued", tj tako se zove trophy koji se dobije na kraju, mozda se nastavi za vec postojece vlasnike igre ili se planira DLC neki, mozda i poseban nastavak, ne znam.
Ali ima dobre neke stvari, health mi se svidja kako radi, zanimljiv fazon, ima neki sprej i puni se sa nekom bocom koja se skuplja, sprej poprskas po faci i oporavis se :D
Shotgun nije los kao ni sam pistolj, dobar je i inventory sistem kao i mapa koja moze da se vidi dok se ide.
Anyway, kao sto rekoh dobra igra ali nisam imao predstavu da je toliko kratka, to joj je mana, stoji da sam proveo u igri 6 sati ali mislim da realno treba manje, jer krenuo sam prvo na hard pa mi je stvarno bilo hard da sam jednostavno onda morao da krenem na default medium ili kako se vec zove.

Kad sam vec tu da pohvalim i Light Brigade, roguelite shooter, ima zanimljiv sistem napredovanja, dobar je sigurno da se baci ponekad jedna sesija, grafika je nesto losija jer jebg igra je Indie, vidi se da je niskobudzetna ali nije ni toliko losa, audio je nekako pogresan, u smislu da se koraci neprijatelja cuju kao da su tu iza coska a ustvari su dosta dalje, ima se 3 zivota po jednoj sesiji ali se pamti rank i nadogradnje, rank se povecava naravno ubijanjem, ali kako si ti jaci cini mi se da su i oni dosta jaci, sto je i normalno, vrzino kolo :D
 
Nazad
Vrh Dno