Šta je novo?

Plasma vs. lcd

tesla

Slavan
Učlanjen(a)
12.06.2005
Poruke
86
Poena
310
Da li neko moze da mi objasni razliku izmedju plasme i lcd,a da me ne kritikuje:wave: :wave: da gledam ostale postove jer sam ih vec pregledao:wall: :wall: :wall: :wall:Sta je bitno prilikom kupovine datog uredjaja:smash: :smash: :smash:
 
Kako me nervira kad neko ovako lupi cistu glupost i sto je najgore ostane ziv. Mogao bi da obrazlozis ovo trucanje. Ja cu licno uvek pre da se odlucim za plazmu nego za lcd, iz milion razloga. Jedina prednost lcd-a su vece rezolucije ali meni to nije mnogo bitna stvar. Prikaz boja, dinamika slike, prikaz brzih promena scena (sport, akcioni filmovi), sve je to na strani plazme, i tu lcd nema sta da trazi.

Prednost vise rezolucije ? Panasonic i ostali jaki igraci odavno prave 42+" sa 1920x1080. Obzirom da realno nista manje od 50" ne mora da ima 1920x1080 jer se toliko mali pixeli jednostavno ne vide i mnogo vise uticaja ima kontrast ja se nikako ne mogu sloziti da je plasma inferiornija od lcd-a po pitanju rezolucija. Da je skuplja, jeste, jer 42" u 1920 treba platiti vise ako je plasma nego LCD.

No, prakticno je sve ostalo sem burn-ina na strani plasme.
Ko kaze da nema razlike u ghostovanju/blurovanju kada je plasma i lcd u pitanju prica na pamet ili ne vidi dobro. Pogledaj kontrastni telop ili brzi sport hokej/fudbal kako prolece na plasmi a kako na lcd-u i to ce biti kraj price.

Sto se tice radnog veka, ne znam kome treba TV koji traje vise od 10 godina....
 
e svasta se ovde moze cuti
driver-ov komentar nije vredan rasprave :d
NHF :-devil-:

...Mana plazme koja je potvrdjena je kraci zivotni vek od LCD-a...

pa koji proizvodjac LCD panela je deklarisao zivotni vek panela na 100.000 radnih sati? ja nisam cuo ni za jednog ali za plazmu znam i naravno rec je o Panu.

@Zver

evo matrice 42PV80 ako si u mogucnosti okaci i matricu od 37PV80 pa da vidimo u cemu je razlika sa pixelima ;)

 
Poslednja izmena:
Ne želim da ulazim u raspravu plazma vs LCD, ali navešću moj primer.
Pre par nedelja otišao sam u Tehnomarket sa idejom da kupim Panasonic 37PV7 jer je u tom trenutku bio izuzetno jeftin (59000 din). Razlog zašto sam želeo da kupim baš pomenutu plazmu je što u većini testova i mišljenja korisnika koje sam pročitao na netu je preovlađivalo mišljenje (tvrdnje) da je plazma bolja za SDTV i za sadržaje u kojima se slika brzo menja (sport, akcioni filmovi, itd) a to je sadržaj koji me najviše interesuje.
Međutim.
Otac i ja smo zajedno otišli (on je glavni finansijer;)) u prodavnicu i prvo smo pogledali PV7. Upoređujemo sliku sa prar LCD-a koji stoje iznad njega, na LCD-u svetlija slika deluje oštrije, a i neprimećuje se da je slika na LCD-u sa više šuma nego na plazmi. Pošto je otac Sony fan odlazimo da pogledamo 32S3000 tražimo od prodavca da nam pusti kanal na kome je emitovan tenis (sreća). Prilikom kretanja tenisera ne postoji bilo kakvo zamućenje, ali ako se prati loptica postoji blago zamućenje i jedva primetan "trag" koji loptica ostavlja na ekranu. Tačno iza pomenutog Sony-ja bio je postavljen 42PV7 sa istim kanalom. Slika deluje muljavo, ali rekoh to je zbog veličine (slika obično deluje ostrije na ekranima manjih dijagonala), a onda šok "trag" loptice koji ostaje na ekranu je dužine jedno 5 cm. Blago rečeno katastrofa. Odlazimo ponovo do 37PV7 i tražim da mi pusti kanal sa tenisom "trag" lopice je manji nego kod 42-jke ali je vidljiviji nego na S3000. Prodavac komentariše kako plazma ima puno bolju sliku i prosipa podatke koji su ispisani na papiriću pored 37PV7, a kada sam mu objasnio da to što tu piše (npr. kontrast 10000:1) nije tačno počeo je da se izvinjava (retko im šalju ispravke navedenih podataka itd) i prebacio je priču da im je stigla nova plazma koja je još bolja - 42PV8. I zaista da li zbog 100Hz ili nečeg drugog slika na ovoj plazmi je bila znatno bolja i bez pomenutih duhova ali je znatno više koštala u tom trenutku.
Posle svega viđenog nisam imao argumente da ocu kažem kupi plazmu, tako da je kupljen Sony 32S3000.

Već dosta dugo odlažem kupovinu TV-a jer nisam mogao da se opredelim šta je bolje kupiti plazmu ili LCD. U već pomenutoj radnji dosta dugo je 37PV7 bio zakačen za plejer koji je emitovao test koji prikazuje kvalitet HD slike. Na isti plejer bio je prikačen i 37 LCD (ne sećam se oznake ali se sećam da je na papiriću koji opisuje TV pisalo da mu je kontrast 7000:1 - daj bože da stvarno ima 3000:1 naravno dinamički). Pošto su TV-i postavljeni jedan iznad drugog bilo je lako uporediti sliku. Slika na plazmi je bila neuporedivo bolja. Nivo detalja u tamnim scenama je znatno veći na plazmi nego na LCD-u. Međutim na mesto 37 LCD (nepoznate oznake) postavljen je Philips 37 serije 3 (najlošija serija kod Philips-a). Razlike u slici više nije bilo tako lako primetiti, čak je slika na Philipsu delovala bolje: oštrija (veća rezolucija panela) sa podjednako zasićenim bojama u odnosu na plazmu.

Preporuka, ne verujte svemu što pročitate na Internetu pogledajte sami šta vam više odgovara. Tražite od prodavca da vam na TV-u pusti kanal sa sadržajem koji vas intreresuje.
I ono najvažnije kupite TV u vreme nekog teniskog turnira :).

Pozdrav
 
!

pa plazma ti je bolja za HD filmove i next gen games. kažem ti, jedino windows, ali jedino. plazma daje "filmsku sliku", a lcd "previše čistu" koja odgovara samo windows-u. moja (skoro) 1k€ plazma ti čisti 1k€ lcd u svakom pogledu sem u windows-u.

ovo mi zvuci kao "moj je veci od tvoga" :S:

"plazma ti je bolja za HD filmove "

ma daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj :trust:
 
Prilikom kretanja tenisera ne postoji bilo kakvo zamućenje, ali ako se prati loptica postoji blago zamućenje i jedva primetan "trag" koji loptica ostavlja na ekranu. Tačno iza pomenutog Sony-ja bio je postavljen 42PV7 sa istim kanalom. Slika deluje muljavo, ali rekoh to je zbog veličine (slika obično deluje ostrije na ekranima manjih dijagonala), a onda šok "trag" loptice koji ostaje na ekranu je dužine jedno 5 cm. Blago rečeno katastrofa. Odlazimo ponovo do 37PV7 i tražim da mi pusti kanal sa tenisom "trag" lopice je manji nego kod 42-jke ali je vidljiviji nego na S3000. Prodavac komentariše kako plazma ima puno bolju sliku i prosipa podatke koji su ispisani na papiriću pored 37PV7, a kada sam mu objasnio da to što tu piše (npr. kontrast 10000:1) nije tačno počeo je da se izvinjava (retko im šalju ispravke navedenih podataka itd) i prebacio je priču da im je stigla nova plazma koja je još bolja - 42PV8. I zaista da li zbog 100Hz ili nečeg drugog slika na ovoj plazmi je bila znatno bolja i bez pomenutih duhova ali je znatno više koštala u tom trenutku.
Posle svega viđenog nisam imao argumente da ocu kažem kupi plazmu, tako da je kupljen Sony 32S3000.

Plasma panel, sam po sebi nema kasnjenje. A da li ga neka elekronika zbog greske ili u vidu nekog efekta "implementira" je pitanje. Ono sto je meni vazno jeste sto cu ja naci Plasmu koja ima blur 0, ali takav LCD necu naci jer sam LCD panel pati od toga.
Ne valja svaka plasma, sigurno, kao sto ni svaki LCD nije los. Ali, vrhunska plasma je po meni bolja od vrhunskog LCD-a.

Pozdrav
 
Prilikom kretanja tenisera ne postoji bilo kakvo zamućenje, ali ako se prati loptica postoji blago zamućenje i jedva primetan "trag" koji loptica ostavlja na ekranu. Tačno iza pomenutog Sony-ja bio je postavljen 42PV7 sa istim kanalom. Slika deluje muljavo, ali rekoh to je zbog veličine (slika obično deluje ostrije na ekranima manjih dijagonala), a onda šok "trag" loptice koji ostaje na ekranu je dužine jedno 5 cm. Blago rečeno katastrofa. Odlazimo ponovo do 37PV7 i tražim da mi pusti kanal sa tenisom "trag" lopice je manji nego kod 42-jke ali je vidljiviji nego na S3000.

Da si pročitao ovu temu od početka, video bi da se spominjao (Vuk je čak napravio i slike) krajnje negativan efekat uključivanja MPEG Noise Reduction filtera na Panasonic plazmama. Osim što slika više "kasni", postaje muljava i pojavljuju se raznorazni artefakti. Znači, potrebno je samo u meniju isključiti taj filter, i sve je u redu.
 
Da si pročitao ovu temu od početka, video bi da se spominjao (Vuk je čak napravio i slike) krajnje negativan efekat uključivanja MPEG Noise Reduction filtera na Panasonic plazmama. Osim što slika više "kasni", postaje muljava i pojavljuju se raznorazni artefakti. Znači, potrebno je samo u meniju isključiti taj filter, i sve je u redu.

Čemu to služi a uz to i ne radi?

Čemu filter ako on višestruko kvari sliku. Da li to znači da Panasonic plazmama serije 7 fali procesorske snage ako se pri uključenom filtru za uklanjanje šuma dobija slika koju je nemoguće gledati?

Gledao sam ja i Samsung C91 plazmu (takođe je bila na popustu) koja je da li zbog kontrasta 15000:1 ili boljih podešavanja izgledala bolje ali ni sa njom nisam bio inpresioniran po pitanju odziva.

Pozdrav
 
Čemu to služi a uz to i ne radi?

Čemu filter ako on višestruko kvari sliku. Da li to znači da Panasonic plazmama serije 7 fali procesorske snage ako se pri uključenom filtru za uklanjanje šuma dobija slika koju je nemoguće gledati?

Gledao sam ja i Samsung C91 plazmu (takođe je bila na popustu) koja je da li zbog kontrasta 15000:1 ili boljih podešavanja izgledala bolje ali ni sa njom nisam bio inpresioniran po pitanju odziva.

Pozdrav

Taj filter prvenstveno služi da prividno poboljša kvalitet relativno statičnih slika.
Svi ti filteri su u stvari "navlakuše" za naivne. Kada se iskoriste na pravi način, zaista mogu zavarati. Pošto je i u narodu poznato da se "od g**ana pita ne pravi", treba lepo poisključivati sve te filtere, i koristiti najkvalitetniji mogući izvorni materijal.
Znači, mogu plazme da služe i za gledanje lo-fi analogne kablovske, ali to je onda obično bacanje para. Kao da uzmeš nekog ferarija i voziš ga u gradu za vreme špica.

Ako ćeš da upoređuješ različite plazme, onda lepo zahtevaj da ti spoje u prodavnici dvd plejer preko komponentnog YPrPb (danas to svi imaju) ili hdmi priključka, pa onda sudi... (ponesi kvalitetan snimak neke utakmice na dvdu ili nekog filma sa brzim scenama)
 
Taj filter prvenstveno služi da prividno poboljša kvalitet relativno statičnih slika.
Svi ti filteri su u stvari "navlakuše" za naivne. Kada se iskoriste na pravi način, zaista mogu zavarati. Pošto je i u narodu poznato da se "od g**ana pita ne pravi", treba lepo poisključivati sve te filtere, i koristiti najkvalitetniji mogući izvorni materijal.
Znači, mogu plazme da služe i za gledanje lo-fi analogne kablovske, ali to je onda obično bacanje para. Kao da uzmeš nekog ferarija i voziš ga u gradu za vreme špica.

Ako ćeš da upoređuješ različite plazme, onda lepo zahtevaj da ti spoje u prodavnici dvd plejer preko komponentnog YPrPb (danas to svi imaju) ili hdmi priključka, pa onda sudi... (ponesi kvalitetan snimak neke utakmice na dvdu ili nekog filma sa brzim scenama)


Možda je taj filter postavljen da "pegla" sliku i da prividnim "kvalitetom" privuče kupca ali je kod mene učinio upravo suprotno.
Razlog zašto sam prvobitno odlučio da kupim plazmu je priča da ta vrsta panela se bolje snalazi sa SD signalom. Možda već pomenuti filter dobro radi posao kada je izvor kavlitetan (DVD, digitalna kablovska ili satelitska, ...) ali ima problema kada je signal slab pa se samim tim procesor stavlja na muke jer mnogo toga mora da popravi.
Prema mom iskustvu, nebih se složio da je kupovina LCD-a za gledanje kablovske bacanje para jer verovatno zbog kvalitetnijeg tjunera mnogi kanali su bolji nego na starom CRT 20 inčnom TV-u. Naravno da je slika sa DVD-a puno bolja (probao sam da priključim portabl DVD plejer preko činč priključaka) od analogne kablovske ali nije moguće isključivo gledati DVD ili HD (sa računara) jer postoje sadržaji koji su trenutno dostupni samo kao analogni TV signal (pre svega mislim na prenose sportskih događaja).

Upoređuješ plazmu sa ferarijem. Ferari je auto koji maksimalno zadovoljstvo korisniku pruža na otvorenom putu ali je takođe i auto za pokazivanje. Da li si čuo da je neko kupio Ferari (a da nije F40) da bi isključivo vrteo krugove po pisti? Ja bih 37PV7 pre uporedio sa Astrom klasik 2 - završava posao i nudi ograničenu količinu zadovoljstva.

Pozdrav
 
Upoređuješ plazmu sa ferarijem. Ferari je auto koji maksimalno zadovoljstvo korisniku pruža na otvorenom putu ali je takođe i auto za pokazivanje. Da li si čuo da je neko kupio Ferari (a da nije F40) da bi isključivo vrteo krugove po pisti? Ja bih 37PV7 pre uporedio sa Astrom klasik 2 - završava posao i nudi ograničenu količinu zadovoljstva.

A sta bi onda bile plazme PY serije ili Pioneer Kuro? btw koji to 37'' LCD pruza "neogranicenu kolicinu zadovoljstva"?
 
Poslednja izmena:
A sta bi onda bile plazme PY serije ili Pioneer Kuro? btw koji to 37'' LCD pruza "neogranicenu kolicinu zadovoljstva"?

Neki ljudi mi stvarno nisu jasni.
Ja sam opisao zašto sam odustao od kupovine najjeftinije plazme, a sada se odjednom u priču ubacuju modeli koji su 3-4 puta skuplji i na osnovu njih se dokazuje superiornost plazme?!? Šta kupio si zastavu 10 pa ti slabo vuče uz brdo, eeee da si kupio porshe ...

Da li je kvalitet slike bio loš zbog uključenog filtera (koji nebi trebalo da bude uključen, a to mogu da znam ako u glavi držim 500 postova sa raznoraznih foruma) ili je konkretnom modelu nešto falilo ja to ne mogu da znam.

Kuro nisam imao prilike da vidim na "delu", tako da ne mogu da komentarišem šta to nudi i zašto se svi "plazmisti" kunu u njega. PY sam imao priliku da vidim ali nisam previše obraćao pažnju jer je previše skup. Ono što sam mogao da primetim je da PY ima oštriju i svetliju sliku (mada je to možda i zbog podešavanja) od PV serije, ali zbog veće rezolucije deluje mi da je šum vidljiviji na PY - možda i grešim.

Pozdrav
 
Možda je taj filter postavljen da "pegla" sliku i da prividnim "kvalitetom" privuče kupca ali je kod mene učinio upravo suprotno.
Razlog zašto sam prvobitno odlučio da kupim plazmu je priča da ta vrsta panela se bolje snalazi sa SD signalom. Možda već pomenuti filter dobro radi posao kada je izvor kavlitetan (DVD, digitalna kablovska ili satelitska, ...) ali ima problema kada je signal slab pa se samim tim procesor stavlja na muke jer mnogo toga mora da popravi.
Prema mom iskustvu, nebih se složio da je kupovina LCD-a za gledanje kablovske bacanje para jer verovatno zbog kvalitetnijeg tjunera mnogi kanali su bolji nego na starom CRT 20 inčnom TV-u. Naravno da je slika sa DVD-a puno bolja (probao sam da priključim portabl DVD plejer preko činč priključaka) od analogne kablovske ali nije moguće isključivo gledati DVD ili HD (sa računara) jer postoje sadržaji koji su trenutno dostupni samo kao analogni TV signal (pre svega mislim na prenose sportskih događaja).

Upoređuješ plazmu sa ferarijem. Ferari je auto koji maksimalno zadovoljstvo korisniku pruža na otvorenom putu ali je takođe i auto za pokazivanje. Da li si čuo da je neko kupio Ferari (a da nije F40) da bi isključivo vrteo krugove po pisti? Ja bih 37PV7 pre uporedio sa Astrom klasik 2 - završava posao i nudi ograničenu količinu zadovoljstva.

Pozdrav

Pogrešno si me razumeo. Nisam upoređivao nijedan određeni model plazme sa ferarijem, već sam na tom primeru hteo da ukažem koliko je besmisleno bacati pare na nešto čije mogućnosti uopšte nećeš koristiti. Ali možda nekima i nije cilj da gledaju sliku na ekranu, već da se pokažu pred komšijama i prijateljima. :p
btw nabavi satelitsku tv ili digitalnu kablovsku - imaš tamo i sportskih kanala.
 
Pogrešno si me razumeo. Nisam upoređivao nijedan određeni model plazme sa ferarijem, već sam na tom primeru hteo da ukažem koliko je besmisleno bacati pare na nešto čije mogućnosti uopšte nećeš koristiti. Ali možda nekima i nije cilj da gledaju sliku na ekranu, već da se pokažu pred komšijama i prijateljima. :p
btw nabavi satelitsku tv ili digitalnu kablovsku - imaš tamo i sportskih kanala.

Poznato je da je pretpostavka majka svih zajeba, ali si ti ipak pretpostavio sta ce covek i kako koristiti tj. zasta mu treba.
Ajde da se suzdrzimo ovakvih komentara, svako je, makar bi trebalo, svestan svojih potreba i mogucnosti, pa valjda i onoga koliko mu je dostupno i sta mu resava te potrebe. Svako ima svoje razmisljanje i misljenje.
Konacno, ako su mu namere da pokaze komsiji ciji je veci, ako, covek za svoje pare moze da radi sta hoce, pa i da se pokazuje ako treba. Njegova odluka, njemu na cast.

Ne kazem da si ti to rekao RUS-u, kapiram da si pricao generalno, no i to je pogresno, pusti bre ljude da misle svojom glavom, ako i pogresno misle.
 
Poslednja izmena:
Upoređuješ plazmu sa ferarijem. Ferari je auto koji maksimalno zadovoljstvo korisniku pruža na otvorenom putu ali je takođe i auto za pokazivanje. Da li si čuo da je neko kupio Ferari (a da nije F40) da bi isključivo vrteo krugove po pisti? Ja bih 37PV7 pre uporedio sa Astrom klasik 2 - završava posao i nudi ograničenu količinu zadovoljstva.

Pa recimo da je PY Ferrari, ali to ne znaci da ne postoji Lamborghini, Bugati, Porsche itd.. :D

Kupuju ljudi razne stvari za razne potrebe iz raznih pobuda, ajde da ih pustimo.
Tebi se dopao LCD, smatras da je bolja kupovina za tvoje potrebe i to je ql. Ja "pozdravljam" tvoju odluku, probao si razlicito i doneo je. To je mnogo bolje nego pricanje na pamet sto nazalost cini mnogo korisnika ovde iako....
A sad, dali si uradio ono sto bi uradio neko drugi, pa valjda smo zato ljudi, svi razliciti.
No, ako je i neko razlicit, ne mora da svoje misljenje "forsiras" i podcenjuje tudje. Iznesi stav, to je ok, ali nemoj da ga nabacujes drugima.

A ako neko hoce da kupi Kuro i gleda Grand paradu na njemu ili Ferrari za voznju po gradu, ako, neka kupi gleda i vozi.
Ti budi pametniji pa to nemoj da radis i to je odmah pobeda za tebe.
Live and let live :)
 
Poslednja izmena:
satelitski hd risiver

Grand paradu gledajte na neo tv-u ali kupovina plazme ili lcd-a bez sat. hd risivera je bacanje para.Trenutno najbolja kupovina je moj Katrein ufs910.Podrzava cs i ex. hdd,slika dobra i na sd kanalima pa mi LG lcd od 94cm deluje kao ferari.
 
...
No, ako je i neko razlicit, ne mora da svoje misljenje "forsiras" i podcenjuje tudje. Iznesi stav, to je ok, ali nemoj da ga nabacujes drugima.

A ako neko hoce da kupi Kuro i gleda Grand paradu na njemu ili Ferrari za voznju po gradu, ako, neka kupi gleda i vozi.
Ti budi pametniji pa to nemoj da radis i to je odmah pobeda za tebe.
Live and let live :)

Ovo o čemu pišeš je upravo ono o čemu sam ja pisao. Izneo sam svoj slučaj i svoj rezon prilikom kupovine ništa drugo.
Dag je pomenu da postoji filter koji treba isključiti da slika nebi imala kašnjenje koje sa primetio i to je korisna informacija jer neko ko se u ovom trenutku dvoumi da li plazmu ili LCD da može od prodavca da traži da isključi pomenuti filter i nakon toga da uporedi šta mu više odgovara. Da sam ovo znao pre kupovine možda bih i izabrao plazmu ko zna.

Na ovom forumu, čini mi se, preovladava mišljenje da je bolje kupiti 29 CRT TV nego neki od ravnih panela ukoliko je primarno gledanje SD signala. Ja ne delim to mišljenje. CRT tehnologija je na izdisaju i kupovina takvog tv-a je tek bacanje para. Ravni paneli omogućavaju praćenje SD signala podjednako kvalitetno (čak i kvalitetnije od nekih crt-a koji imaju loš tjuner), a omogućavaju i praćenje HD sadržaja.

Pozdrav
 
Na ovom forumu, čini mi se, preovladava mišljenje da je bolje kupiti 29 CRT TV nego neki od ravnih panela ukoliko je primarno gledanje SD signala. Ja ne delim to mišljenje. CRT tehnologija je na izdisaju i kupovina takvog tv-a je tek bacanje para. Ravni paneli omogućavaju praćenje SD signala podjednako kvalitetno (čak i kvalitetnije od nekih crt-a koji imaju loš tjuner), a omogućavaju i praćenje HD sadržaja.

Ne samo na ovom forumu. Pitaj bilo koga iole upućenog, i dobićeš isti odgovor. Jednostavno, i prosečan crt daje lepšu sliku na našoj analognoj kablovskoj od najboljih plazmi i lcd. Sad da ne ponavljam razloge (pročitaj šta je ranije pisano na tu temu), ali ukratko: kod crt nema digitalizacije analognog signala prepunog šuma, i crt ima prirodni "antialiasing".
Kada u igru uđu i dvd-ovi, onda je prednost na ravnim panelima, ali samo za kvalitetne dvd filmove. (znači nikakvi sa trafike za 100din ili neki frankenštajni pravljeni u kućnoj radinosti prebacivanjem sa divx ili sa bioskopskog snimka)
Zato ako ti je stalo da gledaš kvalitetnu sd sliku na ravnim panelima, obavezno moraš uzeti i digitalnu satelitsku, kablovsku ili zemaljsku tv.
 
Ne samo na ovom forumu. Pitaj bilo koga iole upućenog, i dobićeš isti odgovor. Jednostavno, i prosečan crt daje lepšu sliku na našoj analognoj kablovskoj od najboljih plazmi i lcd. Sad da ne ponavljam razloge (pročitaj šta je ranije pisano na tu temu), ali ukratko: kod crt nema digitalizacije analognog signala prepunog šuma, i crt ima prirodni "antialiasing".

Tačno je da će slika na ekranu koji podržava 640x480 lepše da izgleda signal manje rezolucije nego na ekranu koji ima više od 4x tačaka. Npr. na portabl DVD plejeru koji ima rezoluciju 480x234 tačaka razlika između Divx i DVD je neprimetna dok se na 32 TV sa 1366x768 tačaka razlika itekako vidi.
Potpuno druga stvar je što neki ljudi "mekšu" sliku (ja to zovem mutniju) vide kao kvalitetniju. Možda je to i stvar navike.

SD slika na ravnim panelima je dovoljno dobra (ako ne i više od toga - moje mišljenje) da bi bilo ko imao dilemu CRT ili ravan panel.

Pozdrav
 
Tačno je da će slika na ekranu koji podržava 640x480 lepše da izgleda signal manje rezolucije nego na ekranu koji ima više od 4x tačaka. Npr. na portabl DVD plejeru koji ima rezoluciju 480x234 tačaka razlika između Divx i DVD je neprimetna dok se na 32 TV sa 1366x768 tačaka razlika itekako vidi.
Potpuno druga stvar je što neki ljudi "mekšu" sliku (ja to zovem mutniju) vide kao kvalitetniju. Možda je to i stvar navike.

Nije uopšte toliko stvar u rezoluciji panela, već o njegovim fizičkim dimenzijama. Sasvim je normalno da na malecnom prenosnom dvd plejeru nećeš uspeti da vidiš razliku između dvd i divx. Što je fizički veći ekran, lakše vidiš sve ono što kvari sliku. ;)
 
Nazad
Vrh Dno