Šta je novo?

Pitanje za MAC OS poznavaoce

mmisic

Čuven
Učlanjen(a)
01.11.2002
Poruke
31
Poena
604
Instalirao sam 10.4.4 na moj x86 sistem. Elem, zbog problema sa SATA diskom morao sam da instaliram prvo sve na vmware pa tek onda preko linux-a da prebacim image diska sa virtualne masine na fizicki disk. Medjutim napravio sam malu gresku, naime image fajl diska na virtuelnoj masini je bio cca 8GB a ja sam ga prebacio na fizicku particiju od 10GB tako da mi je 2GB ostalo u vakuumu :)
Sada kada sam se uverio da MacOS radi kao podmazan na mojoj masini, hteo bi da ubacim u igru ova 2GB koja sam izgubio i da uradim resize particije na nekih 50GB. Da li na MacOS-u postoji neki program nalik na PartitionMagic ili slican koji bi mi pomogao u datoj operaciji? Kako ovo najelegantnije uraditi i da li je moguce ovo odraditi sa sistemske particije ili opet moram da se patim sa spooorim vmware-om (pod njim imam 10.4.3)? svi predlozi su dobrodosli....
 
Koliko sam upoznat sa pricom. Postoje programi slicni partition magic-u ali oni su AFAIK iskljucivo powerPC binary i da bi resize-ovali system-sku particiju moras da boot-ujes system sa njihovog cd-a ili nesto slicno, ali posto onda nemas rosetu da ti emulira powerPC code (a i posto se mac-ovi imaju open firmware) to je nemoguce.

E sada ne znam zasto nisi radio native instalaciju (ne znam za 10.4.4, ali mislim da 10.4.3 moze sigurno da se instalira sa dvd-a direktno).. Najbolje resenje ti je da ponovo instaliras os na particiju od 50GB.
 
Cak i da mozes da emuliras PowerPC, PowerPC mac-ovi koriste 'Apple Partition Tables' a Intelovi 'GUID', tako da bi operacija bila neuspesna. Nasao sam neki program koji je izbacio universal binary verziju - iPartition, probacu sa njim da obavim posao!

Nisam radio native instalaciju zato sto instalacija ne prepoznaje Nforce SATA kontroler a moj jedini disk je SATA, pa sam morao da instaliram na vmware-u i da ubacujem rucno Device ID u ekstenziju (da bi MacOS uspesno video moj hard).....za sada, ovo je jedini nacin za nForce SATA!
 
Off-Topic: Koliki ti je refresh rate u Mac OS X-u?
 
Posto imam Ati 9200 koja radi u VESA 2.0, po defaultu je bio refresh rate 60hz! To ne moze softverski da se promeni pa sam morao da editujem BIOS graficke, tako da sada kod mene radi 1280x1024x32@85Hz.
Mislim da za graficke koje rade u VESA 3.0 ne moras da se zezas sa flashovanjem biosa, nego to mozes da uradis iz bootprompt-a Darwin-a, navodjenjem rezolucije i odgovarajuceg refresh rate-a.
 
...ili editujes com.apple.boot.plist.

iPartition ne radi kao PMagic. Tj. ne moze da edituje startup disk. Najbolje je, mozda, uzeti neki drugi disk, instalirati na njemu MacOS X (na PATA diskovima instalacija prolazi 100%) i onda sa te nove instalacije, editovati prethodnu startup particiju. Posle toga izvadis PATA disk i butujes sa onog koji si editovao pomocu iPartition-a...
 
Nisam ni mislio da moze, pokrenucu 10.4.3 iz vmware-a i onda cu preko njega editovati startup particiju!
 
Ne znam koji FS koristi Mac OS X, ali ako ga ima na listi:
Kod:
01 FAT12                        
02 XENIX root
03 XENIX usr     
04 FAT16 <32M 
05 Extended  
06 FAT16       
07 HPFS/NTFS      
08 AIX                 
09 AIX bootable          
0A OS/2 Boot Manager     
0B W95 FAT32             
0C W95 FAT32 (LBA)       
0E W95 FAT16 (LBA)       
0F W95 Ext'd (LBA)      
10 OPUS                  
11 Hidden FAT12          
12 Compaq diagnostics    
14 Hidden FAT16 <32M
4F QNX4.x 3rd part
50 OnTrack DM
51 OnTrack DM6 Aux1
52 CP/M
53 OnTrack DM6 Aux3
54 OnTrackDM6
55 EZ-Drive
56 Golden Bow
5C Priam Edisk
61 SpeedStor
63 GNU HURD or SysV
64 Novell Netware 286
65 Novell Netware 386
75 PC/IX0 DiskSecure Multi-Boo
80 Old Minix 
81 Minix / old Linux
82 Linux swap / Solaris
A8 Darwin UFS
A9 NetBSD
AB Darwin boot
B7 BSDI fs
B8 BSDI swap
BB Boot Wizard hidden
BE Solaris boot
BF Solaris
C1 DRDOS/sec (FAT-12)
C4 DRDOS/sec (FAT-16 <
C6 DRDOS/sec (FAT-16)
C7 Syrinx
DA Non-FS data
DB CP/M / CTOS / ...
DE Dell Utility
DF BootIt
E1 DOS access
E3 DOS R/O

Onda možeš da iskoristiš cfdisk.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno