Šta je novo?

Pitanje o uparivanju slicnih RAM-ova?

NemanjaKT

Poznat
Učlanjen(a)
09.02.2021
Poruke
14
Poena
35
Moja oprema  
CPU & Cooler
Amd Ryzen 5 1600 AE (3.2-3.6GHZ) / Stock cooler
Matična ploča
Asus Prime A320M-K [6210]
RAM
16GB (2x8) DDR4 Kingston Fury Beast @3200mhz CL16
GPU
AMD Radeon RX 580 8GB XFX GTS XXX
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250gb / Toshiba P300 1TB / Western Digital Blue 1TB / Toshiba P300 2TB / Seagate Barracuda 2TB
Zvuk
Altec Lansing VS2320 2.0 / Gembird GHS-402 / Superlux HD681 + Lusya Fever / Edifier H180
PSU
RAIDMAX THUNDER RX-735AP-R 735W 80 PLUS BRONZE [Semi-Modular]
Kućište
MS Industrial Spectrum MIDI Tower
Monitor
View Sonic VX2457 TN Panel 24" (75hz) FullHD
Miš & tastatura
Asus TUF M3 / Aula F2066-1 Mechanical Keyboard Blue Switch
Ostale periferije
Maxell Pro-MaxCam WH
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE 6GB/128GB 5G SD
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 42mm SM R810
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav,

U racunaru imam jedan RAM modul Apacer DDR4 2400Mhz 8GB i planiram da kupim jos 8GB...i tu nastaje dilema.
Ploca koji imam je Asus Prime A320M-K ( Verzija biosa v5862 ) i ona ima dva slota za RAM , gde je prvi popunjen pomenutim ramom a drugi je prazan.
Posto sam se 2017te godine susreo sa problemom kada sam kupovao komponente - Ram koji sam kupio je bio Samsung 8GB 2133Mhz DDR4 koji se nalazio na QVL listi kompatibilnosti za plocu i listi za kompatibilnost za Ryzen prvu generaciju , koji nije hteo da radi na ploci pa je u garanciji zamenjen sadasnjim Apacer Ram-om , pa sam hteo da se ovde konsultujem po pitanju kupovine slicnog Apacer Ram-a.
Informacije o mom trenutnom Ram-u:
Manufacturer : Apacer
Memory Speed : DDR4-2400 (1200 MHz)
Latency : CL17
DRAM Manufacturer : Samsung
Module Size : 8 GB (2 ranks, 8 banks)
Module Type : Unbuffered DIMM
Manufacture Date : Week 41 / 2017
Module Voltage : 1.2 V
Serial Number : 29717415h (359952681)
Module Name : Apacer 78.C1GQB.4032B

Ram nosi ime Apacer AU08GGB24CEABGH pa shodno tome sam na raznim sajtovima trazio ram istog imena .... i nisam uspeo da nadjem.Naisao sam na Ram imena Apacer AU08GGB24CEYBGH serijskog broja 231701204427 koji se nalazi na QVL listi A320M-k ploce i koji je slicnih karakteristika kao i Ram u mom racunaru ( CL17 , 1.2v , 2400Mhz , 8GB ) ali na sajtu Apacera psotoje dva jako slicna tipa tog Ram-a razlicitih P/N gde ja ne znam koji je Ram taj :

Screenshot_3.png

Bio sam kod nekoliko servisera u mom gradu i od svakog dobio isti odgovor ( Nisam ne mogu da ti garantujem moras probati pa ako radi-radi ) tj odgovor koji sam i sam znao.
Sad mene interesuje da li bi ova dva Ram-a uoste radila , i ako bi radili da li bi radili u Dual Channel modu (Koliko znam za DC mod treba da se imaju dva potpuno ista Ram-a ili takodje mogu i dva Ram-a istih karakteristika : Isti proizvodjac , latencija , brzina , proizvodjac memorijskog kontrolera ) . Mogu da kupim i dva potpuno nova rama u paketu koji bi sugurno radili ali ne zelim jer bih onda morao da prodam moj Ram a to me iskreno mrzi da radim.

Sad mene interesuje da li neko ko ima iskustva sa svim ovim zna da mi odgovori da li ce ovo raditi ili ne ?
 
90% šanse je da će raditi.
 
Moguće ali nije zagarantovano, Isti Rank, freqvencija i Cl poboljšavaju šanse mnogo (prizvođač je najmanje važan). Problem može da pravi i ploča i BIOS a 300 series chipset i specijalno A320 imaju svoje probleme sa mnogo memorija i bez takvih komplikacija. Dual channel može da bude još veća zavrzlama a bez toga se gubi dosta performansi. Ako je APU prve generacije, bolje da se "namučiš" da prodaš stari RAM i uzmeš dobar par.
Moguće ali nije zagarantovano, Isti Rank, freqvencija i Cl poboljšavaju šanse mnogo (prizvođač je najmanje važan). Problem može da pravi i ploča i BIOS a 300 series chipset i specijalno A320 imaju svoje probleme sa mnogo memorija i bez takvih komplikacija. Dual channel može da bude još veća zavrzlama a bez toga se gubi dosta performansi. Ako je APU prve generacije, bolje da se "namučiš" da prodaš stari RAM i uzmeš dobar par.
 
Moguće ali nije zagarantovano, Isti Rank, freqvencija i Cl poboljšavaju šanse mnogo (prizvođač je najmanje važan). Problem može da pravi i ploča i BIOS a 300 series chipset i specijalno A320 imaju svoje probleme sa mnogo memorija i bez takvih komplikacija. Dual channel može da bude još veća zavrzlama a bez toga se gubi dosta performansi. Ako je APU prve generacije, bolje da se "namučiš" da prodaš stari RAM i uzmeš dobar par.
Moguće ali nije zagarantovano, Isti Rank, freqvencija i Cl poboljšavaju šanse mnogo (prizvođač je najmanje važan). Problem može da pravi i ploča i BIOS a 300 series chipset i specijalno A320 imaju svoje probleme sa mnogo memorija i bez takvih komplikacija. Dual channel može da bude još veća zavrzlama a bez toga se gubi dosta performansi. Ako je APU prve generacije, bolje da se "namučiš" da prodaš stari RAM i uzmeš dobar par.

Sve znam....a i osetio sam xD.
Uzecu Ram pa sta bude valja nekad i rizikovati....
Imam Ryzen 5 1600 i nije mi DC mnogo bitan ali ono ako vec bude moglo neka bude DC.
A i mislis da je bitno ko je proizvodjac kontrolera tj cisto sumljam da bi u DC radio samsung sa npr Hynix-om ili Ramaxelom.....
 
Ja bi svakako išao na nov 2x8 i prodao stari.
Kad ti je danas cena za 2x8 3200/cl16 od 55e pa na gore..
Pa kad staviš računicu da kupiš kod nas za neki sporiji jeftinije ti izadje da zameniš i kupiš kod komšija.
 
Pravi memory controller je u processoru, na Ram-u je samo JEDEC i eventualno XMP da BIOS pročita i namesti. Bios može ali i ne mora da sve da implementira a može i ručno da se promene.
 
Pozdrav,
Interesuje me da li bi ova dva modela rama radila kako treba i u DC modu...U pitanju je Intel platforma laptop Lenovo Legion Y530
Ram sa druge slike imam u laptopu a ovaj prvi bih naknadno kupio.
 

Prilozi

  • big-131018017_61eed77eae6d90-2448218061eed778c312d6-.jpg
    big-131018017_61eed77eae6d90-2448218061eed778c312d6-.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 13
  • viber_image_2022-01-25_20-54-07-271.jpg
    viber_image_2022-01-25_20-54-07-271.jpg
    184 KB · Pregleda: 13
moze jedno pitaje, posto je rec o ram memorijama, na kompu ima jedan stap od 8gb, u biosu pise da radi na 2133mhz, a kad udjem u cpu z pise 1066mhz, windows 10 64bit u cemu je fazon ?
 
moze jedno pitaje, posto je rec o ram memorijama, na kompu ima jedan stap od 8gb, u biosu pise da radi na 2133mhz, a kad udjem u cpu z pise 1066mhz, windows 10 64bit u cemu je fazon ?

Fazon je u tome što je DDR skraćenica od Double Data Rate i tvoj RAM radi na 1066MHz, ali zato što je DDR to je efektivno 2133 MT/s (megatransfera u sekundi). Al' eto to se već 20+ godina reklamira u megahercima jer je DDR SDRAM naslijedio SDR SDRAM (Single Data Rate).
 
Oznaka u BIOS-u za brzinu memorije od 2133 je u stvari oznaka za brzinu prenosa podataka na memorijskoj magistrali koja povezuje procesor sa memorijom, u ovom slučaju 2133 miliona prenosa podataka u sekundi (T - transfera) ili 2133MT/s. A oznaka od 1066Mhz u CPU-Z označava brzinu memorijske magistrale i ona je uvek polovina vrednosti brzine prenosa, jer se za prenos podataka koriste i uzlazna i silazna ivica impulsa, odnosno jedan impuls nosi dve promene ili dva podatka (otuda oznaka DDR ili double data rate - dupla brzina prenosa).
 
hvala vam, znaci sve je ok, tako treba :D vec sam mislio da moram nesto da cackam u biosu ili da ne valja memorija haha
 
Jedan bump ovde da ne pravim novu temu, Jel pametno kupovati RAM koji nije na QVL listi na maticnoj/procesoru? KF426C16BBK2/16 RAM i 1600 AF procesor
 
Uporedite neku memoriju koja jeste na listi sa ovom KF426C16BBK2/16 koja nije na listi (brzinu, radni napon, latency timing), pa odlučite.
 
Pozdrav,
Na maticnoj ploci Gigabyte GA-990XA-UD3 sam imao ugradjena dva RAM modula od po 4GB, na taktu od 1600MT/s. Kupio sam sa Aliexpress-a jos dva modula od po 8GB na istom taktu. Kada ubacim ta dodatna dva modula, takt sva cetiri opada na 1333MT/s, dok kada ubacim samo nova dva takt je 1600MT/s. Pokrenuo sam memtest86+, memorija na novim modulima je HMT351U6EFR8A-PB, a na starim KHX1600C9D3/4GX. Procesor je FX-6300. Da li procesor ne moze da izdrzi rad sva 4 modula na vecem taktu, ili je nesto drugo u pitanju?
 
To je čest problem, memoriski komtroler u procesoru ne može da izdrži oba kanala pa smanji brzinu. Gubiš nekih 0.1% performansi sistema pa ti je bolje da imaš više memorije.
 
Nazad
Vrh Dno