Šta je novo?

Pitanja vezana za gejming laptopove...

Imao sam skoro klasican laptop koji se isto tako gasio na punjacu a radio na bateriji normalno, u BIOS-u je mogao da radi i na punjacu kao i da vrti Memtest satima bez problema. Gasenje se desavalo i kada se pokrene instalacija Win7, Win10, Linux, sve isto. Probao bez svega sto moze da se otkaci, samo klot ploca i procesor, drugi ram, sve isto. Maticna ploca ima neki problem oko punjenja verovatno i to nisam uspeo da resim, jedino da se zameni m ploca a to se nije isplatilo kao ni neka popravka ploce jer je mator model. Inace prvi put video takav kvar.
 
To zna biti kvar super io čipa i to je tek zezancija i po. Čak i se nađe druga ploča i prelemi čip, opet ne mora da znači da će da radi jer se taj čip kodira ponaosob po ploči. Da se uzme novi prazan čip, opet mora da se upišu odgovarajući podaci unutar, a proizvođači laptopa neće da dostavljaju takve informacije.

Nažalost za @Gileb-a nemam predlog jer problem kojeg on ima prevazilazi mogućnosti foruma i zahteva detaljnije testiranje koje (verovatno) on, a posebno njega kćerka ne mogu da odrade.
 
Tebi hvala puno na trudu i pomoci. Ist takav laptop na kp je oko 500e, ploca na AE od 150-300e.Kako stvari stoje umesto laptopa uzecu joj xbox i neki obican laptop za skolu, a ja cu sebi uzeti taj laptop za neki normalan rad kod kuce,bez igranja igrica .
 
Ajde i ja da pitam nesto. Cerka mi probi glavu. Naime njan laptop Lenovo IdeaPad 700-15ISK(80RU00LKYA)15.6",i7-6700HQ/8GB/1TB/GF950M 4GB/BT/HDMI sa dodatkom m2 hdd-a se gasi u toku zahtevnijeg rada. Stavljena je nova kvalitetna termalna pasta,ociscen od prasine. Iskljucivala je nvidiu i probala sa integrisanom intel,opet se gasi. Temperatura je max 65-70°C pri opterecenju u igricama. Diskonektovala je bateriju sa ploce i probala sa punjacem samo, i ista stvar. Ono sto je bitno je da se ne gasi kad je samo na bateriji. Na zakost ona u tim zahtevnijim igrama izdrzi max 30minuta a pri normalnom koriscenju 2-3 sata.Drugo originalni punjac je bio 20v 6.25A a ona koristi neki zamenski kupljen u radnji kod nas koji ima 20v 3.25A. Ja mislim da on pravi problem. Kaze da joj se taj punjac bas greje. Prethodni punjac je takodje bio zamenski iste marke,kupljen u istoj radnji ali je imao 4.25A i nije se grejao toliko. Ipak otisao je posle dve godine. Ima li leka?
Da prenesem kako sam resio ovaj problem. I sa originalnim punjacem laptop se gasio kao i bez njega. Juce mi pade na pamet da nije problem u m2 disku jer je gasenje pocelo nedugo posle njegove ugradnje. Lutajuci prostranstvima interneta :) naleteh na neki post na nekom stranom forumu gde je covek imao isti problem na nekom hp racunaru u kome je imao m2 i klasican hdd. Uglavnom,problem je resio proglem tako sto je startovao IRST(Intel rapid storage) i disejblovao link power managment. Uradio sam isto i problem je nestao kao rukom odnesen. Neverovatno. Laptop je ponovo funkcionalan i ponovo moj :). Cerka je dobila xbox :).
 
Opet problem sa navedenim laptopom. Uzeh iz dosade pre par dana da ga otvorim i ocistim ponovo.(terao me neki djavo bez potrebe :) ) Nakon toga nece da se upali. Zasvetli tastatura,upali kulere ne baci sliku. Kontam problem sa ramom. Posto ima dva stapa od po 4Gb ukapiram da jedan slot ne radi. Oba modula rade u prvom slotu ali u drugom nece ni jedan. Kapiram- otisao ram slot. Ubacim memoriju u prvi,laptop se upali,udjem u bios i onako ,,na zivo,, ubodem drugi stap u drugi slot. Izadjem iz biosa i udjem regularno u windows. Naravno da on vidi samo 4Gb u prvom slotu. Ono sto me buni je to sto cpu-z i Speccy vide da postoje dva slota sa po 4gb i pokazuju ispravno 8Gb. Restartujem i opet isto. Kad ga iskljucim on naravno nece da podigne sistem dok ima nesto u drugom slotu. ,,Izduvao,,sam slot kompresorom,prskao ga kontakt sprejom i nista. Procesor nije vadjen jer je zalemljen na plocu pa nisu mogli pinovi da se pokrive. Da li je slot otisao u vecna lovista? Kazem,buni me to sto ga ova dva programa vide kad stavim ram ,,na zivo,,. Opet oba programa i sam win pokazuju da imam 4 slota iako ih ja fizicki imam dva.Izguglah da je to ok.Resicu problem tako sto cu kupiti jedan stap od 8gb a prodati ova dva od 4gb,ako se utvrdi da je slot otisao.
 
Reset cmos/bios podešavanja vađenjem cr2032 baterije npr?
 
Radio sam i to,zaboravih da napisem. Doduse samo sam izvadio i vratio. Nisam ostavljao da stoji duze vreme. Mozda sam treba da sacekam neko vreme? Vadio sam bateriju,iskljucio punjac i drzao 30sekundi power dugme.
 
Znam to. Morao sam da rizikujem i probam.
 
Nazad
Vrh Dno