Šta je novo?

Pistanje iz kucista?

Vuk_

Slavan
Učlanjen(a)
01.07.2007
Poruke
2,195
Poena
380
Javlja mi se sinoc drugar i preplaseno me obavestava da mu nesto konstantno pisti iz kucista i da se njemu cini da je u pitanju hard disk. Koliko ja znam, hardovi ne ispustaju nikakav slican zvuk i oni kad crknu - crkli su. Nisam jos stigao da odem kod njega da mu pogledam masinu, ali kako me on obavestava, sve radi super, dakle nema nikakvih anomalija u funkcionisanju racunara osim pistavog zvuka koji dopire iz kucista. Danas treba da odem do njega da vidim u cemu je rec. Ponecu mem test 86, (posto meni to smrdi na memoriju), hard disk sentinel, (cisto provere radi) i eventualno prime95 i 3D mark da vidim kako ce se proc i grafika ponasati prilikom malo tezeg opterecenja. Sta mi jos savetujete da probam?...

BTW, konfiguraciju mu je bazirana na nekoj matoroj LGA 775 ploci, Q6600, 9600 GT i, cini mi se, 2 GB 667 memorije...
 
mozda je pre do napajanja ili grafike. umeju zavojnice da piste. pokreni prime95, linx i furmark pa osluskuj...
sacekaj jos neki strucniji savet.
 
Hoce i hdd da pisti, imao sam slucaj sa WD RED 1 TB, pisti konstantno, i zamenjen je za drugi, inace hdd je normalno radio, nije imao losih sektora, health 100% itd ali je "propistao"
 
upali komp i osluskuj sta se cuje obicno zavojnice iz psu ili kuler na gpu i cpu a hard na dodir prenosi vibracije
nista osim da licno proveris
 
Zaustavi svaki kuler na kratko rukom i prati da li se i dalje cuje. Upali masinu sa iskopcanim hdd-om. Kuler od napajanja zaustavis olovkom sa zadnje strane. Nema tu neke nauke.
 
Zaustavi svaki kuler na kratko rukom i prati da li se i dalje cuje. Upali masinu sa iskopcanim hdd-om. Kuler od napajanja zaustavis olovkom sa zadnje strane. Nema tu neke nauke.

Koji savet..

Hard Diskovi ispustaju svakakve zvuke, pa i pistajuce (zujanje), ali to su mahom oni stari Quantum i slicni.. I to se lako primeti. Upalis komp, osluskujes kako HDD zavrti. Ako tad krene da pisti (da se polako pojacava prilikom pokretanja, pa je posle konstantan) onda je to to. No, u vecini slucajeva su zavojnice na napajanju i obicno je potrebno vrlo malo da taj zvuk nestane. Malo veca ili malo manja potrosnja. Neka overklokuje malo procesor ili grafiku, ili da pusti neki tester da optereti jedno od ta dva pa neka vidi da l' se i dalje cuje.
 
Zaustavi svaki kuler na kratko rukom i prati da li se i dalje cuje. Upali masinu sa iskopcanim hdd-om. Kuler od napajanja zaustavis olovkom sa zadnje strane. Nema tu neke nauke.

Koji savet..

Hard Diskovi ispustaju svakakve zvuke, pa i pistajuce (zujanje), ali to su mahom oni stari Quantum i slicni.. I to se lako primeti. Upalis komp, osluskujes kako HDD zavrti. Ako tad krene da pisti (da se polako pojacava prilikom pokretanja, pa je posle konstantan) onda je to to. No, u vecini slucajeva su zavojnice na napajanju i obicno je potrebno vrlo malo da taj zvuk nestane. Malo veca ili malo manja potrosnja. Neka overklokuje malo procesor ili grafiku, ili da pusti neki tester da optereti jedno od ta dva pa neka vidi da l' se i dalje cuje.
Upravu si. Bolje da klokne procesor, grafiku, mozda i neko dizanje napona u sitnim koracima, nego da za dva minuta sistemom eliminacije dodje do "problema". Jos ako ima aktivno hladjenje cipseta, pa tu ima jos stvari koje mogu da se klokuju, overvoltuju. Ne znam samo da li moze i hard da se klokuje. Mislim da sam negde procitao da moze i to. Treba i to proveriti.
Al ajde, mozda sam ja nov u svemu ovome pa ne znam... Svaki dan saznam nesto novo.
Edit: A da li ako klokne grafiku i testira je, da li ce to zagrejati dodatno i procesor pa ce se i njegov kuler brze vrteti ili nece?
 
Poslednja izmena:
Za pismene pise, klok ili test program, samo je potrebna malo veca potrosnja struje. Kao sto je vec napisano, lepo i kulturno. Time se eliminise mnogo toga. A o savetu da nabija olovku u vent stvarno nemam komentar.
 
Verovatno nepotreban odgovor, ali mozda ti pisti modem? Ja sam imao slicnu situaciju, mislio sam da je iz kucista ali bio je u pitanju modem koj je odmah pored. Reset je resio problem.
 
Uz duzno postovanje, na glupa pitanja ne odgovaram.
 
Koji savet..

Hard Diskovi ispustaju svakakve zvuke, pa i pistajuce (zujanje), ali to su mahom oni stari Quantum i slicni.. I to se lako primeti. Upalis komp, osluskujes kako HDD zavrti. Ako tad krene da pisti (da se polako pojacava prilikom pokretanja, pa je posle konstantan) onda je to to. No, u vecini slucajeva su zavojnice na napajanju i obicno je potrebno vrlo malo da taj zvuk nestane. Malo veca ili malo manja potrosnja. Neka overklokuje malo procesor ili grafiku, ili da pusti neki tester da optereti jedno od ta dva pa neka vidi da l' se i dalje cuje.


Ne, nek lepo baci PC sa prozora, pa nek slusa u letu sta zuji,to bi bio jos bolji savet da si mu dao, ovo je nista sto si ti predlozio, slabo je to.

Javlja mi se sinoc drugar i preplaseno me obavestava da mu nesto konstantno pisti iz kucista i da se njemu cini da je u pitanju hard disk. Koliko ja znam, hardovi ne ispustaju nikakav slican zvuk i oni kad crknu - crkli su. Nisam jos stigao da odem kod njega da mu pogledam masinu, ali kako me on obavestava, sve radi super, dakle nema nikakvih anomalija u funkcionisanju racunara osim pistavog zvuka koji dopire iz kucista. Danas treba da odem do njega da vidim u cemu je rec. Ponecu mem test 86, (posto meni to smrdi na memoriju), hard disk sentinel, (cisto provere radi) i eventualno prime95 i 3D mark da vidim kako ce se proc i grafika ponasati prilikom malo tezeg opterecenja. Sta mi jos savetujete da probam?...

BTW, konfiguraciju mu je bazirana na nekoj matoroj LGA 775 ploci, Q6600, 9600 GT i, cini mi se, 2 GB 667 memorije...

Zavojnice 99%, jos je i napajanje staro vrlo verovatno?
Al tu manje vise nema leka, tj ima da ulepljuje, itd...ako oce da se zeza, al tek kad otkrije koja je! znaci veselo....

Meni je zujala ova ploca, svojevremeno
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=1717#ov
ECC, 4 slota za ram, AGP PRo, cudo mudo, namucio sam se da je nabavim, i eto....zujala je, nervni slom sam dobio, i na kraju je crkla, lik iz Zemuna mi vratio pare, svaka mu cast!
 
Poslednja izmena:
Prosto, MSI Afterburner ili SpeedFan. 5 minuta posla. Daleko lakse od otvaranja racunara i cackanja, ili ne daj Boze nabijanja tvrdih materijala u ventove. Ali kakvih sve servisera ima..

Ali, OK.. Ipak kontam da smo Srbi. Ako nesto ne ide, onda sve na O-RUK tipa udri televizor kad je losa slika! :)
 
Poslednja izmena:
Nekad moraju da se zasucu rukavi, pa pod haubu u kanal!
 
Da pojasnim.. Zavojnice na naponskoj jedinici su u vecini slucajeva "zvucne" sa odredjenim naponom ili rasponom napona. Nekada je dovoljna i mala promena napona da bi zvuk nestao.
 
^^^
Apsolutno se slazem, "udje u oscilaciju",al ako jednom pocnu da zuje, tu nema nekog spasa, kolko se meni cini, ako znas nesto bolje, ti reci, al ako pocnu da zuje, zujace stalno, samo da ih zamenis, ili zalijes necim.
A sta ces ako pisti grafika? Kako ces tu da menjas napon? Ili napajanje?
 
Ma ima.. Imao sam jednog LC600H 12 koji je pistao.. Samo sam malo promenio frekfenciju procesora za nekih 200MHz (i5 655k je bio u pitanju) i vise se nije cuo.. Ultra tiho. Zanimljivo da je pistalo samo u idle, u loadu ne. Za graficku ne znam, nikad nisam imao prilike da radi msa takvom.. Ne znam da l' bi blagi overclock promenio nesto.

Mogu i da se premazu (zaliju) bezbojnim lakom, moze da pomogne.

A najgore je sto to pistanje zavojnica ne podleze reklamaciji, makar meni nisu uvazili. Nisam im ni slao da budem iskren, samo se raspitao.
 
Poslednja izmena:
Da, zvojnice nikad ne podlezu garanciji, uredjaj je ispravan i radi, a to sto mu malo dimi auspuh, pa Boze moj, nikom nista!
...
Ovo za promenu frekvence cu zapamtiti, dobar savet!
Da, blagi OC, samo da se promeni napon, ili cak ako oce, i da underklokuje, ako mu to lakse!
 
Da, bilo sta. Najlakse se otkrije da l' je to resenje pustanjem nekog test programa tipa Prime95, FurMark, ili pak oba. Pusti load i osluskuje kuciste (napajanje). Ako nestane pistanje znaci da ima resenja, koliko god ono banalno bilo. Ako ne nestane, e onda se otvara i cacka dalje, trazi pravi uzrok.

Nego nam nema coveka sa problemom.. Postovao i nestao, a mi ovde razglabamo u nedogled. :)
 
Poslednja izmena:
Da bre!
Aj laku noc! tj dobro jutro...
 
Kako kome. :)
 
Nazad
Vrh Dno