Šta je novo?

Pilici - Velika Youtube prevara i manipulacija

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne bih imao ništa protiv jer verujem u copyleft a ne u copyright. Cilj je napraviti što bolji proizvod a ne zaštiti prototip da bi onda ceo život sisao drugima krv jer su se drznuli da naprave istu stvar. Jer ti si bio PRVI pa samim tim ćeš imati prava na to čitavih 50 godina ili koliko već je propisano. Glupost neviđena.

Moze komotno lock teme, vecu glupost je nemoguce odvaliti.
 
I sad je djnick blokirao pilice koji su bili postavljeni na kanalu IDJDigitala. U svakom slucaju ovo je bio klasican pokusaj da se na brzaka preuzme profitabilan video. Niko nema pismeni dokaz tako da je bezveze raspravljati ko je u pravu ali jasno je da je najveci gubitnik IDJDigital koji je kupio "prava" od Hrnjaka u nadi da ce profitirati.
 
Ćale te je izgleda baš lepim stvarima učio. Verujem da si se tako i obrazovao kako si učen, nemoj da se uvrediš.
Taj tvoj copyleft je obična kradja, ništa drugo. Zašto mi ne daš nešto lično tvoje da ga koristim i radim sa njim šta hoću? Kakvo ne razlikuješ da je svaki proizvod rezultat nečijeg rada, umnog ili manuelnog? Napišem knjigu, ti preradis jedan pasus i tvoja je? To je copyleft?

Ti bi kao pravnik trebao da znaš bolje od mene šta je copyleft, pogotovo pošto si već godinama član jednog IT foruma. Ceo internet stoji na open source softveru koji se distribuira na taj način. Ali ti ipak to ne znaš, za razliku od mene koji sam imao SAMO JEDAN ispit na fakultetu koji se dotiče prava intelektualne svojine.

Ta izreka nije izmišljotina mog ćaleta već potiče sa Zagrebačkog univerziteta iz vremena kada su univerziteti na ovim prostorima vredeli nečemu. Jer tada su ipak neki drugi fakulteti bili na ceni, isti oni koje današnje generacije studenata žele da pohađaju posle nekoliko decenija vladavine ekonomskog i pravnog fakulteta. Jer su skontali da ovde posla nema a Švabi ne treba srpski pravnik, dok sa srpskim mašincem ili elektrotehničarem ipak može raditi pošto se na tim fakultetima uče neke nauke koje ne poznaju teritorijalne i jezičke barijere ;)

Evo da ti objasnim copyleft ukratko. Ja uzmem tvoju knjigu koja je prvobitno zaštićena copyleftom (ne može biti copyrightovana jer onda kršim zakon), promenim pasus i ta knjiga nije postala moja već je i dalje slobodna. Ja tu knjigu mogu da iznajmljujem ili da na neki drugi način zarađujem na njoj ali je ja ne posedujem. Ona je opšte dobro. Kao što je opšte dobro muzika na kojoj je Sanja Ilić zaradio pare i popularnost, da bi njevog bajni sin danas otvarao firmu iDJvideos sa drugarom reperom i igrali se kvazi patent trolova u Srbiji jer su nekom liku koji nema da plati sud dali nešto para za prava na nekakve piliće koji su postali popularni između ostalog zahvaljući i ovom forumu. Sada isti ti iDJvideos bacaju pare na domaće novine iliti žutu štampu koji u maniru bravura Miloša Stankovića prenose epove o novim pilićima tj. spamuju ljude da klikću na tu glupost da bi i oni uzeli pare a ne samo DJ Nick.

Iz ove priče se da zaključiti da copyrighta nije ni bilo dok Hrnjak nije otišao u policij... ovaj zaštitio svoje piliće posle 20 i kusur godina od rada na video igri. On čak nije ni nacrtao piliće koji se pojavluju u Nikovom klipu već je platio nekom da to uradi. Što se sad taj neko ne javi sa pričom da je bio prevaren i da suma koju je primio ne odgovara onome što zaslužuje kao autor likova pilića? Jer on je nacrtao te piliće a ne Hrnjak. Piliće koje je crtao Hrnjak možeš videti na slici iz 90tih godina prošlog veka i oni ne liče puno na nove piliće. Sporan je art a ne lik. Naravno taj odnos firma i zaposlenog crtača se da lako rešiti kada je firma ozbiljna i velika, ali ovde se radi o smešnoj firmici i usmenim dogovorima dođem ti, dođeš mi. Tu može svako svakog da tuži za prevaru. Ovaj što je crtao možeš da tuži Hrnjka ukoliko bi to hteo jer sigurno ni tu nisu čista posla.

Samim tim Nik se ponašao i dalje se ponašao kao da su pilići copyleft tj. svačija svojina koju niko ne može prisvojiti ali svako može da zarađuje na njoj. Što je on i uradio, napravivši muziku na grafiku pilića. I po sopstvenom priznanju nema problem da neko dalje modifikuje njegov rad i pravi novac na tome, ukoliko je sposoban da napravi bolje od njega. Pod uslovom da je bio iskren u toj izjavi, naravno.
 
Svet bi se raspao posle godinu dana kada bi ljudi sa tvojom ideologijom bili vlast. Ali opet svako ima pravo na svoje misljenje i to se postuje.
 
Nije to više ideologija, to je realno stanje na internetu. Ceo backbone interneta je na softveru otvorenog koda. Google i Facebook bi sutra propali da moraju da plaćaju nekome licencu za softver za svaki server koji poseduju. Kutija, administrator ovog foruma, ima firmu koja zarađuje od softvera koji se slobodno distribuira. Ogroman broj korporacija zavisi i ulaže u softver otvorenog koda.

Onda naravno dođe nova generacija benchforumaša koji dalje od video igrica i mobilnih telefona nisu videli i počnu sa pričom kako je to glupost.
 
Ok, nemam pojma šta je copyleft. Ali iz tvog pisanja sam zaključio da je za copyleft potrebna saglasnost tvorca autorskog dela. Ili da nema copyright. To je u redu, svako radi sa svojim delom šta želi. Ali ne možeš nešto što je zaštićeno da ukrades i kažeš živeo copyleft. Ono što sam ja stvorio svojim rukama, umom, a da imate karakteristike autenticnog dela je moje, neću da dam nikome i u čemu je tu problem? Neka plate ukoliko žele tu stvar. Ili će mi je oteti zato što su jači, bogatiji, bolje pravno potkovani. ;) I zato je dobra ona analogija sa početka.
Na Pravnom je takođe bio SAMO JEDAN ispit koji se ticao ove materije.
P. S. Ubija me predikcija u SwiftKey i ne mogu više dva pišem.
 
Poslednja izmena:
G@W
To o cemu ti pricas ne moze da se striktno svede samo na internet i ti to znas ali guras pricu kroz internet i otvoreni kod jer je to jednostavan primer za ubedjivanje u tvoju ideju. Ta tvoja ideologija o zajednickom dobru je super za drustva gde najvise ima neradnika i tako tih ljudi koji sede kuci ne rade nista i kritikuju uspesne ljude za svoj neuspeh. Redovno slusam te price na putu ka poslu i nazad svuda vas ima. Samo fali da neko drugi bude stvaralac i da kreira nesto a vi bi da se prikacite pa da svi profitiramo od tudjeg rada. Ziveo copyleft.
 
Poslednja izmena:
Poenta je da se isključi ta komponenta sedenja na lovorikama i življena od stare slave i da se fokus prebaci na rad i stalno unpređivanje. Zarađuješ onoliko koliko radiš, a ne ko kralj da ubireš porez od drugih jer si se ti tako rodio. Tu je i taj aspekt unapređenja kroz rad zajednice jer sve su u obavezi da promene objave javno. Niko te ne sprečava da zađuješ od toga, ali ni ti nikoga ne možeš sprečiti da zarađuje. Nema ekskluzivnosti. A ne ko Volt Dizni što je od 2010. pa naovamo pukao milione dolara na glupim filmovima ali i dalje živi od prodaje licence za pravo korišćenja glupavog nacrtanog miša i njegove družine. Ili čuveni RAMBUS, kompanija čiji proizvod nikada nije bio konkurentan, pa samim tim nije ni zaživeo na tržištu ali su kroz patent trol kompaniju koju su angažovali sebi obezbedili deceniju egzistencije.
 
Poenta je da se isključi ta komponenta sedenja na lovorikama i življena od stare slave i da se fokus prebaci na rad i stalno unpređivanje. Zarađuješ onoliko koliko radiš, a ne ko kralj da ubireš porez od drugih jer si se ti tako rodio. Tu je i taj aspekt unapređenja kroz rad zajednice jer sve su u obavezi da promene objave javno. Niko te ne sprečava da zađuješ od toga, ali ni ti nikoga ne možeš sprečiti da zarađuje. Nema ekskluzivnosti. A ne ko Volt Dizni što je od 2010. pa naovamo pukao milione dolara na glupim filmovima ali i dalje živi od prodaje licence za pravo korišćenja glupavog nacrtanog miša i njegove družine. Ili čuveni RAMBUS, kompanija čiji proizvod nikada nije bio konkurentan, pa samim tim nije ni zaživeo na tržištu ali su kroz patent trol kompaniju koju su angažovali sebi obezbedili deceniju egzistencije.

Znaci ti hoces da kazes da je isto ako ja razvijem/kreiram/izmislim nesto novo i ako ti samo dodjes i unapredis to i prodas ? Kakvo je to drustvo gde nemas prava na ekskluzivnost za svoj rad ? Ja cu da napravim neku inovaciju i ti ces da dodjes izmenis nesto i prodas moju inovaciju i zaradis na kraju vise od mene koji sam proizvod razvio od ideje do prototipa ? Apsurdno je i diskutovati o ovome jer si ti ogranicio svoje razmisljanje na internet ne shvatajuci da ta ideologija utice na celu ekonomiju i drustvo.
 
Svet bi se raspao posle godinu dana kada bi ljudi sa tvojom ideologijom bili vlast. Ali opet svako ima pravo na svoje misljenje i to se postuje.

Pa ne bi bas za godinu dana - vec ulazimo u 4. godinu takvog in vivo eksperimenta u Srbiji, ali svakako se vidi na svakom koraku kuda to vodi.
 
Tumarajuci kroz ovu temu, nekako ne naidjoh na obvious komentar, pa evo sam da ga dam:

Pilici su ocigledno kreacija vise ljudi odjedared. Poceli kao ideja za promo igrice, naknadno iskoriscen profitabilni momenat uz cinjenicu da je postao zanimljiv na YT-u.

Sami pilici - su jbno smor. Kako je uopste dostiglo medjunarodnu popularnost, beats me, jer je video krajnje jednostavan i ja nisam do ovog trenutka hteo da blatim ni zmiju, ni mamu-bebu a ni pilice ali takvi video klipovi su pravljeni jos u eri stop-motiona pred kamerama kad Atari nije bio ni u najavi da se napravi. Jednostavnost same stvari me je naterala da se zapitam gde je taj efekat "e ja sam cale, sad cu da obradujem decu sa klipom "pa-ka, pa-ka" i gomilom pilica nacrtanim u South Park stilu u Paint-u, i to cu da radim deci naredne 4 godine"

Umesto da taj vec neobjasnjivi uspeh neceg poprilicno prostog ne razdelite na ravne casti sobzirom da vas je realno uk*njalo, vi se ciganisete tako da ste obezbedili bar nama sa bencha da vas sve komplet gledamo kao ja*are koji bi da zgrabe sve za sebe, bez ijednog izuzetka od svih upletenih u pricu.
 
Apsurdno je i diskutovati o ovome jer si ti ogranicio svoje razmisljanje na internet ne shvatajuci da ta ideologija utice na celu ekonomiju i drustvo.

Što bi išao dalje od interneta? Jesi li čuo za Internet of Things? Moja lična karta je biometrijska i moji podaci putuju internetom. Ja tebe ne poznajem ali se dopisujemo već godinama preko interneta. Najinterestantnije teme su ove gde se rasprava o krađi prava na popularne virtuelne piliće koji su svoju popularnost stekli na internetu. Druga popularna tema je o internet aplikaciji koja bi trebala da uvede promene u prevoz građana u velikim srpskim gradovima. Moderni zemljoradnik koristi umreženi traktor, kombajn, sistem za navodnjavanje.

Internet će za nekoliko godina obuhvatiti globalnu ekonomiju i ljudsko društvo. Biće sloj iznad, osnovni sloj, kao materijalna stvarnost.
 
Što bi išao dalje od interneta? Jesi li čuo za Internet of Things? Moja lična karta je biometrijska i moji podaci putuju internetom. Ja tebe ne poznajem ali se dopisujemo već godinama preko interneta. Najinterestantnije teme su ove gde se rasprava o krađi prava na popularne virtuelne piliće koji su svoju popularnost stekli na internetu. Druga popularna tema je o internet aplikaciji koja bi trebala da uvede promene u prevoz građana u velikim srpskim gradovima. Moderni zemljoradnik koristi umreženi traktor, kombajn, sistem za navodnjavanje.

Internet će za nekoliko godina obuhvatiti globalnu ekonomiju i ljudsko društvo. Biće sloj iznad, osnovni sloj, kao materijalna stvarnost.

Internet je sredstvo i nikada nece biti osnovni sloj ili nesto sto je vise od materijalne realnosti. A i da pricamo o internetu ja i dalje ne vidim zasto bi ja stvorio nesto i dao tebi da to koristis/unapredjujes i preprodajes za dzabe... Tragate vecito za nekom utopijom ili ti savrsenim drustvom koje zajedno napreduje a svesni ste da ce i u takvom drustvu opet biti stvorene klase jer je to neminovno i nalazi se u DNA svakog od nas.
 
Kakvo je to drustvo gde nemas prava na ekskluzivnost za svoj rad ?
Koji rad? Imas pravo na rad i zaradu od tog rada - ovo sto ti potenciras je zarada od NERADA.

Patenti, autorska prava i slicne gluposti su samo nacin da bogati postaju bogatiji ne radeci nista. Nece siromah nikada od toga videti hleba, to je parilaza za glupu javnost.
 
Tragate vecito za nekom utopijom ili ti savrsenim drustvom koje zajedno napreduje a svesni ste da ce i u takvom drustvu opet biti stvorene klase jer je to neminovno i nalazi se u DNA svakog od nas.
Nažalost,ali je tako...
 
Koji rad? Imas pravo na rad i zaradu od tog rada - ovo sto ti potenciras je zarada od NERADA.

Patenti, autorska prava i slicne gluposti su samo nacin da bogati postaju bogatiji ne radeci nista. Nece siromah nikada od toga videti hleba, to je parilaza za glupu javnost.

Ne znam sta da odgovorim na ovo. Meni je ovo jedna od vecih gluposti koje sam procitao zaista. G@W potencira svoju ideju drustva ali ti si sad izjavio da je osoba koja nesto IZMISLI i NAPRAVI neradnik.... Ja sam neradnik zato sto sam zastitio svojih ruku delo.
 
Poslednja izmena:
ali svoj trud i znanje zaista cenim, te Vas molim da ne navodite kako ste me platili dajuci mi platu od 200 evra, koju nema ni cistacica.
Nije malo 200 evra. Za te pare si mogao da platis advokata koji bi te savetovao kako da zastitis svoje interese, pa danas ne bi bio u ovoj situaciji. Sad ce malo vise da te kosta.
Jer su skontali da ovde posla nema a Švabi ne treba srpski pravnik, dok sa srpskim mašincem ili elektrotehničarem ipak može raditi pošto se na tim fakultetima uče neke nauke koje ne poznaju teritorijalne i jezičke barijere ;)
Ko kaze da nema posla. Iz ove price ce sa najvise para da izadju advokati ;)

Mislim da ce po djnicka biti koban upravo ovaj stav prema pravnicima, koji je mozda najvise izrazen kod ovih sto "uce neke nauke koje ne poznaju teritorijalne i jezicke barijere". Dok se ovde prepricavaju caletove mudrosti, ova idj ekipa verovatno papreno placa neku od ozbiljnih advokatskih kancelarija koje se bave iskljucivo intelektualnom svojinom (a takvih kod nas ima samo nekoliko i ne moze bas svako da ih priusti, jer oni svoj trud i znanje zaista cene).
 
Ne znam sta da odgovorim na ovo. Meni je ovo jedna od vecih gluposti koje sam procitao zaista. G@W potencira svoju ideju drustva ali ti si sad izjavio da je osoba koja nesto IZMISLI i NAPRAVI neradnik.... Ja sam neradnik zato sto sam zastitio svojih ruku delo.

Bitno je da si ti za desetku prevrnuo sta sam ja napisao :)
Neradnik jeste ako zeli da zaradi zbog patenta, autorskih prava ili bilo cega slicnog. Ako hoce da mu se nadonkadi PRETHODNI RAD, to je OK. Ali nije OK da moze lupiti koju hoce cifru i da ubira profit od toga.
Apple napravi oblik ekrana - patentira ga, i uzima profit ZA PRAVOUGAONIK KOJI JE ZAOBLJEN :)
To sve na kraju dovodi do toga da kupci placaju vise, a napretka nema, u stvari ovo pomaze da ima sto manje napretka. Jer se ne radi na tome da se prave bitne i korisne novine naprave, vec samo ono sto moze da se isprodaje i unovci.
 
ok,nije više zanimljivo,može lock :p
 
Bitno je da si ti za desetku prevrnuo sta sam ja napisao :)
Neradnik jeste ako zeli da zaradi zbog patenta, autorskih prava ili bilo cega slicnog. Ako hoce da mu se nadonkadi PRETHODNI RAD, to je OK. Ali nije OK da moze lupiti koju hoce cifru i da ubira profit od toga.
Apple napravi oblik ekrana - patentira ga, i uzima profit ZA PRAVOUGAONIK KOJI JE ZAOBLJEN :)
To sve na kraju dovodi do toga da kupci placaju vise, a napretka nema, u stvari ovo pomaze da ima sto manje napretka. Jer se ne radi na tome da se prave bitne i korisne novine naprave, vec samo ono sto moze da se isprodaje i unovci.

Slazem se da postoje apsurdni patenti i da se tu mora uvesti red ali nije u redu da generalizujes stvari tako i da ispada da su patenti i autorska prava losa stvar. Nisu patenti i autorska stvara losa stvar vec je lose sto je dozvoljeno da se patentiraju neke generalne stvari.

"Ako hoce da mu se nadonkadi PRETHODNI RAD, to je OK. Ali nije OK da moze lupiti koju hoce cifru i da ubira profit od toga." Vidis ja kao ekonomista ne razumem bas sta si ovde hteo da kazes.
 
Poslednja izmena:
Tito (i njegovi "naslednici") su ovom narodu prosto izmenili dnk-a... bukvalno ;)
Sve za "dz" ako moze i da se naravno nikom ne zavidi :) jer poenta je da svi imamo "isto"... i onaj sto kopa u rudniku i sekretarica nekog "sojica" sto pljuga djoke, pije kafe i bleji... "Sve je svacije" i mirna backa ;)
Nece da moze "drugovi"... istorijski dokazano i pokazano ;)
Najbolje od svega sto ovakve "ideje i ideale" krajnje ostrasceno zastupa npr. dokazani svercer (u tiletovo vreme crnoberzijanac ;)) koji, po sopstvenim priznanjima, ne bi npr. novcanik (a ni mobilni telefon) nadjen na ulici slucajno mozda vratio vlasniku!!!??? Jer eto to nekome verovatno vise i ne treba a njemu naravno apsolutno pripada... po nekakvoj valjda "kosmickoj pravdi" sta li... Slika i prilika drustva... Divota od "stava" i licemerje naravno na 10-ti stepen... Samo covek da se smeje... i to onako od srca :)
 
Ta izreka nije izmišljotina mog ćaleta već potiče sa Zagrebačkog univerziteta iz vremena kada su univerziteti na ovim prostorima vredeli nečemu. Jer tada su ipak neki drugi fakulteti bili na ceni, isti oni koje današnje generacije studenata žele da pohađaju posle nekoliko decenija vladavine ekonomskog i pravnog fakulteta. Jer su skontali da ovde posla nema a Švabi ne treba srpski pravnik, dok sa srpskim mašincem ili elektrotehničarem ipak može raditi pošto se na tim fakultetima uče neke nauke koje ne poznaju teritorijalne i jezičke barijere ;)


I.
Onda su ti sa Zagrebackog univerziteta prosto receno veoma glupi ljudi.
Jer takva generalizovana izjava je tolko prosta i glupa i govori dovoljno o onome odakle potice.

Neka su drugi fakulteti 20x tezi i bolji.
Neka sa drugim fakultetima ima 10x vise posla, pogotovu u inostranstvu.
Bez obzira na sve to tako nesto izjaviti, ko sto rekoh vecu glupost u zivotu ne procitah.

Isto bi napisao za bilo koji fakultet, ili bilo koju generalizaciju na osnovu fakulteta bez obzira dal je dobra ili losa.
 
Poslednja izmena:
Tragate vecito za nekom utopijom ili ti savrsenim drustvom koje zajedno napreduje a svesni ste da ce i u takvom drustvu opet biti stvorene klase jer je to neminovno i nalazi se u DNA svakog od nas.

Klase u DNK?

tFK8urY6XHj2w.gif
 

:smash: Razumeo si sta sam hteo da kazem. Svi smo razliciti i uvek ce biti ambicioznijih/pametnijih koji ce normalno imati vise i vremenom ponovo stvoriti klase. I kroz istoriju robovi naprave pobunu pa opet izaberu lidere i formiraju klase. Nema savrsenog drustva i tesko da ce ga biti
 
Ovo za pravnike, izvini ako si se našao uvređenim. Mene je ćale kada sam mali bio naučio onu student prava, dupe glava a ja sam kroz život i iskustva sa pravnicima, došao do zaključka da tačnije izreke nema :)

Pošto sam pravnik, ovo shvatam kao uvredu. Ni jedna profesija se ne sme ovalovažavati na ovakakv način. To što neko ne želi da uči je njegov problem, ali nema pravo da druge omalovažava.
 
Sasvim slucajno ili ne, na youtube mi izadje preporuka za sledeci video:



jel ovaj kanal Lola Kindy ima tvoju "DJNick" dozvolu da postavlja tvoj video ?
 
Zasto

Zasto ja sad nebi mogao da napravim tv isti kao LG, Panasonic... samo ga nazovem Kanta i prodajem ga? Ili sta god? A mogao bi, to se vec radi, pa da. A sto onda nebi mogao da nacrtam pilad i ne nazovem ih pilici nego pilad for children?
 
Sasvim slucajno ili ne, na youtube mi izadje preporuka za sledeci video:



jel ovaj kanal Lola Kindy ima tvoju "DJNick" dozvolu da postavlja tvoj video ?


Pogledaj info tog klipa na jutubu, videces da pise DJNick.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno