Šta je novo?

Pecom 64

marty

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
185
Poena
619
Evo mene opet sa nekom egzotikom :)

U pitanju je čedo Elektronske Industrije iz Niš zvano PECOM 64.

Problem je u tome što je prethodni vlasnik otsekao/iščupao kabl za napajanje.
Na drugoj slici je prikazan trafo sa tri žice koje vire i za koje nisam siguran čemu koja služi.
Ako neko može na osnovu slike da pogodi gde treba dovesti napon (i kakav, pretpostavljam da ide direkt 220v ?), ili kojim slučajem ima negde ovakvu zverku pa da može da proveri, bio bih veoma zahvalan.

Ako gledate odozgo na dole, prva i treća žica idu na trafo dok srednja žica ide do ploče sa tastaturom.

Slikama sam malo smanjio kvalitet ali mislim da se sve lepo vidi.
 

Prilozi

  • pecom.jpg
    pecom.jpg
    179.6 KB · Pregleda: 411
  • trafo.jpg
    trafo.jpg
    104.6 KB · Pregleda: 301
Poslednja izmena:
Meri otpor na trafou.Mnogo veci otpor je primarni ,tj 220v.Uzemljenje na tastaturu...definitivno mozda...
 
Imam ja Pecom isto, ide normalno napajanje 220v kabl se direktno ukljucuje u struju tj. nema transformator(a ako hoces ti proveri jos jednom unimerom kod sebe da ne bude posle boom:) Imam i shemu za povezivanje dzojstik porta na Pekom ako te to interesuje. I to je original fabricka shema tj. nacrtao je lik koji je sklapao Pecome na proizvodnoj traci hahahaha.Samo sto ce biti cimanje naci neke programe za kucanje posto ima Basic...
 
Konačno sam našao vremena da se ponovo poigram sa ovim čudom.

Uzeo sam običan trožilni kabl, gornja žica 'uzemljenje', donje dve 'faza' i 'nula'.
Zalemio, uključio u struju, pomerio prekidač i ... nestade struje ... :zgran: WTF
Nema struje u celom NS, dobro je, nije do mene :D

LM, kad je došla struja ponovo pokrenem i READY :)

Još kad bi znao kakav je ovo interpreter kod njega, BASIC ili već šta?
Na wikipediji spominju i assembler u ROM-u ?
 
Poslednja izmena:
@mmicko: hvala za linkove

Pise ovo:

© Ei PECOM 64
READY
:
 
Nema na cemu. Verzija koju sam ja imao na testiranju prikazivala je: © Ei PECOM 64 VER. 4.0
Tako daje izgleda ovde druga verzija ROM-ova. Ako bude bilo prilike mogao bih napraviti ROM dump od te tvoje verzije, posto radim trenutno na emulaciji Pecom-a.
 
Nema na cemu. Verzija koju sam ja imao na testiranju prikazivala je: © Ei PECOM 64 VER. 4.0
Tako daje izgleda ovde druga verzija ROM-ova. Ako bude bilo prilike mogao bih napraviti ROM dump od te tvoje verzije, posto radim trenutno na emulaciji Pecom-a.

Nema problema.
Radiš emulaciju Pecoma? A meni kažu da nisam normalan kad me vide da se igram sa nekom od ovih retro mašina... :p
 
Sreca pa ti koji ti to kazu ne zalaze u retro forum na benchu :)
 
Evo par slicica da vidite dokle je stigla emulacija, manje vise sve je gotovo, samo da se usminkaju detalji.

Ovo ce biti dostupno u MESS 0.129 (www.mess.org)
 

Prilozi

  • 0000.png
    0000.png
    1.3 KB · Pregleda: 224
  • 0001.png
    0001.png
    2 KB · Pregleda: 255
  • 0002.png
    0002.png
    1.8 KB · Pregleda: 229
Dobio sam Pekom 64 od prijatelja, zamenio odsecen napojni kabl i sve radi. Nisam uspeo da pronadjem nista za njega, pa bih bio zahvalan nekome ko ima informacije o ovom racunaru da podeli. Onih par linkova kojih ima na netu, ukljucujuci i ove iz topika, ne pomazu bas mnogo. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Na ovoj stranici: http://www.emma02.hobby-site.com/pecom.htm i linkovima na njoj imaš još malo o mašini, ali koliko znam, to je otprilike to. Ja još uvek pokušavam da nađem bilo papirno, bilo skenirano uputstvo/knjigu koja je originalno išla uz njega, kao i knjigu Časlava Dinića "Pecom 64"...
 
Zdravo !
Mom Pekomu je izgoreo transformator .. pa ako neko ima podatke koja snaga i naponi su na njemu ..
Dali ima cela shema ili bar mrezhi deo ?
 
Zdravo !
Mom Pekomu je izgoreo transformator .. pa ako neko ima podatke koja snaga i naponi su na njemu ..
Dali ima cela shema ili bar mrezhi deo ?
Malopre sam pogledao, i Pecom trafo je baš nezgodna zverčica:

Pecom Trafo.JPG

Natpisi kažu da izbacuje 3 AC napona, 10V, 13V i 8V. Izmerio sam 9.5, 13 i 7.7 respektivno. Snaga je samo 0.02A / 4.5W (sudeći po nalepnici na dnu kućišta Pecoma). Zašto mu trebaju tri različita AC napona, to pojma nemam. No, s obzirom na to koliko je specifično, verovatno ćeš morati naći nekoga ko mota trafoe po narudžbiti pa tražiti da ti naprave takav.
 
Zdravo !
Mom Pekomu je izgoreo transformator .. pa ako neko ima podatke koja snaga i naponi su na njemu ..
Dali ima cela shema ili bar mrezhi deo ?
Dodatno od nekog iskusnijeg (Stevan P): Pecom od ta tri napona pravi +12, +5 i -5. Ako nađeš npr. stabilisano napajanje koje daje ta 3 napona, možeš izbaciti Pecom-ovu elektroniku koja ih generiše od AC napona, pa ubaciti to.
 
Koja je ovo fora kod Pekoma:
10 PRINT "Hello W

jos nisam dovrsio naredbu, ponavljam SHIFT DEL, on krece da mi ispisuje otkucano ali UNAZAD do pocetka reda!?
 
Nazad
Vrh Dno