Šta je novo?

PDV na polovno ?

Ja sam veoma malo upućen u PDV (ne bavim se kupoprodajom, pa me ne interesuje). Koliko sam ja shvatio, a mislim da sam dobro shvatio, sa attachmenta, upravo je ono što gx-x kaže. Uvoznik plaća pdv za celu robu, ostali plaćau pdv samo na svoju zaradu (u stvari ne plaćaju oni nego krajnji kupac)
 
SurvivoR je napisao(la):
Koliko sam ja shvatio, a mislim da sam dobro shvatio, sa attachmenta, upravo je ono što gx-x kaže. Uvoznik plaća pdv za celu robu, ostali plaćau pdv samo na svoju zaradu (u stvari ne plaćaju oni nego krajnji kupac)

Nisi dobro shvatio. gx-x kaze da uvoznik ne placa pdv na uvoz jer placa i pdv na zaradu, pa kako onda 2x pdv, nego sad se izgleda stvaraju malverzacije od dobavljca do dilera, ovaj napise da je zaradio 1%, a diler mu da lupam jos 4% ispod zita, a drzava vidi samo 1% i na to ide pdv. Videcemo cene za par meseci, cinjenica je da se decembru extra poslovalo, a ko je bio pametan u janurau mu je bilo jos bolje 😉.
 
Problem je to sto smo sada i mi koji se ne bavimo klasicno prodajom (barem ne kao primarnom delatnoscu) moramo preci na PDV sistem oporezivanja jer klijentela nece da radi ukoliko nismo u tom rezimu.

U pravu je covek gore da cemo tek videti rezultate ovoga sto se desilo za koji mesec, jos je suvise rano pricati o pozitivnim/negativnim posledicama.

Evidentno je samo da su ovi sto prodaju racunare imali ekstra zaradu prethodni mesec a i dan danas vidjam oglase tipa : JOS SAMO PAR DANA itd...

Najavili su poskupljenje goriva opet a nije proslo ni 20 dana od smanjenja cene.
 
Imali su extra zaradu prethodni mesec ali i extra nestasicu kupaca.
 
ma nije to tako jednostavno sa PNP i PDV kako vi mislite. Svi ste u pravu i niste???!!!
Prvo da vam kazem da sam radio kao finansijski direktor u trgovinskoj firmi od 350 uposlenih i poznajem ovu materiju. Nije dobro citirati zakon o PDV-u a nepoznavati ostale odredbe zakona jer to vam je isto kad iz nekog stiva izvucete recenicu i objasnjavate i time materija gubi svoj smisao ili se pogresno tumaci. Problematika je daleko slozenija nego ovi vasi jednostavni matematicki racuni.

Pocecu od uvoza. Uvoznik uvozi robu i placa carinu i dobija carinsku deklaraciju za uvezenu robu. Tu su jos troskovi transporta, takse i naravno zarada uvoznika. Pa zar vi mislite da ce neko da uvozi a da radi za dzabaka????
E onda mu sledi PDV na uracunatu zaradu. Tako formirana cena zove se uvozna i spremna je za daljnju prodaju. To se zove legalizacija uvoza.

Ako uvozna cena zavisi od od svetske berze kao sto je recimo benzin i naftini derivati, normalno je da ce ako svetska cena na berzi padne i uvozna cena biti manja pa i za krajnjeg kupca. Dakle ne treba mesati babe i zabe.
Drzava takodje ima istrumente regulative za podsticaj uvoza kao i izvoza strateskih roba i sirovina. U tom slucaju primenjuju se povlascene stope oporezivanja ili cak se ukidaju jer su od drzavnog interesa. Da bi se sve ovo shvatilo i pravilno primenilo treba procitati na tone sluzbenih glasnika RS. Neki zakoni se nisu menjali a neki su promenjeni. Ovo je toliko siroka tema da ne vredi o njoj pisati.

Posto i kompjuteri i kompjuterska roba spadaju u uvozne artikle bitno je da se znaju tri osnovne stvari. Uvozna cena robe, veleprodajna cena i maloprodajna.

Smesno je kad prodavci u maloprodaji isticu cenu bez poreza. Pa valjda se skladiste ili magacin veleprodaje razlikuje od maloprodajnog objekta.

U magacinu veleprodaje vodi se magacinsko knjigovodstvo gde je roba popisana bez poreza kako bi se u fakturama moglo proveriti kada je i u kojoj kolicini nabavljena roba i po kojoj ceni.Tek kada roba napusta magacin formira se prodajna cena ( cesto uvecana za troskove transporta ) i veleprodajnu marzu.

Takva cena ulazi u maloprodaju kao osnov za kalkulaciju cene kostanja u maloprodaji. Na veleprodajnu cenu nadogradjuje se maloprodajna marza i na njoj sada PDV tako da to predstavlja krajnju cenu u kalkulaciji. Kada inspektor udje u maloprodajni objekat prvo trazi kalkulaciju i gleda cenu na njoj i uporedjuje je sa cenom koja mora stajati pored artikla koji se prodaje jer je to zakonska regulativa. Udji te u prodavnicu prehrane pa ce te videti maloprodajne cene sto isto vazi i za prodavnice komjuterske opreme.

Samo ja ne videh da na svim proizvodima stoje cene tako da se nekad roba prodaje odokativno u stilu "ovo je samo za tebe" ali ti nemogu izdati racun znas vec zbog cega.

Dakle u sustini maloprodajni objekti imaju samo jednu maloprodajnu cenu. Nemoj da vas zbunjuju neke prodavnice koje imaju dve cene sa porezom ili PDV i bez njega. One koje imaju dve cene znaci da je to firma registrovana kao veleprodajna sa pravom da ima i svoje maloprodajne objekte pa kao takva da uz izjavu ne racuna PNP ili PDV za pravna lica.

Namerno sam izbegavao termine PNP i PDV kao i njihovo objasnjenje jer to cu uciniti u narednom postu. Bitno je da se zna da postoje sijaset mogucnosti u trgovini i da su one legalne a neke su strogo propisane kako bi se imao uvid u poslovanje.

Naravno nasi trgovci pronalaze raznorazne cake ali im je ovaj PDV dosao glave. Sada se sve mora evidentirati i nema prodaje na crno sto je i bio osnovni smisao donosenja zakona o PDV-u. Znate i sami kakve su kazne sto govori da se drzava ne zeza i koliko ce njih platiti debele kazne dok to ne shvate.

Kod konignacione prodaje iako onaj koji prodaje nije njegova roba , duzan je svaki dan da odjavi prodatu robu sa uplatom pazara u banku. Nemoze danas da proda recimo kubik daske a da pazar uplati sutradan kad na racunu stoji predhodni dan. I opet sve to zbog provere. Na stanju imas onoliko robe koliko imas na konsignaciji umanjenu za kolicinu i vrdnost izdatog racuna kupcu i uplacenog pazara u banci.

Ma dobri su zakoni samo sto ih mi ne postujemo a inspektori koji uvek mogu uci u trag malverzacijama zazmure na jedno oko i malo napune svoje dzepove jer su im ionako male plate???!!
Pozdrav do nastavka!!!
Zurim zena ce me ubiti jer vec kasnim!!!
 
@astrolog

a kazi zasto nece firme da saradjuju sa agencijom koja nije u pdv sistemu oporezivanja?
 
PavleB je napisao(la):
@astrolog

a kazi zasto nece firme da saradjuju sa agencijom koja nije u pdv sistemu oporezivanja?

Pa iz prakticnih razloga. Firme koje nisu u pdv sistemu neiskazuju na racunu iznos poreza ili ti PDV-a. Pa kad firma (mislim na one ciji bruto godisnji promet prelazi cifru od recimo 20miliona dinara, obracunavaju ili prebijaju PDV kvartalno ili tromesecno ) onda imaju muku da sloze poresku knjigu baz zbog takvih racuna i izbegavaju poslovanje sa pausalcima dakle onima koji nemaju PDV.
Nadam se da sam bio jasan.
Pozdrav :wave:
 
astrolog je napisao(la):
Pa iz prakticnih razloga. Firme koje nisu u pdv sistemu neiskazuju na racunu iznos poreza ili ti PDV-a. Pa kad firma (mislim na one ciji bruto godisnji promet prelazi cifru od recimo 20miliona dinara, obracunavaju ili prebijaju PDV kvartalno ili tromesecno ) onda imaju muku da sloze poresku knjigu baz zbog takvih racuna i izbegavaju poslovanje sa pausalcima dakle onima koji nemaju PDV...

Blizu, ali ne bas tacno (nema veze sa poreskom knjigom)...
Firma ima pravo da svoje poreske obaveze na kraju obracunskog perioda (na kraju meseca ili tromesecja, u zavisnosti od prometa firme) umanji za iznose PDV-a koji je platila kroz racune drugim firmama (dobavljacima robe ili usluga).
Dakle, ako agencija "PavleB" fakturise 11800 dinara i nije u sistemu PDV-a, kupac nema poresko umanjene. Ako je u PDV sistemu i fakturise 10000 + 1800 PDV, kupac ima pravo na umanjenje svojih PDV obaveza na kraju obracunskog perioda za 1800 dinara...
Sve u svemu, PDV je prava stvar 😉
 
Poslednja izmena:
astrolog je napisao(la):
ma nije to tako jednostavno sa PNP i PDV kako vi mislite. Svi ste u pravu i niste???!!!
Prvo da vam kazem da sam radio kao finansijski direktor u trgovinskoj firmi od 350 uposlenih i poznajem ovu materiju. Nije dobro citirati zakon o PDV-u a nepoznavati ostale odredbe zakona jer to vam je isto kad iz nekog stiva izvucete recenicu i objasnjavate i time materija gubi svoj smisao ili se pogresno tumaci. Problematika je daleko slozenija nego ovi vasi jednostavni matematicki racuni.

Pocecu od uvoza. Uvoznik uvozi robu i placa carinu i dobija carinsku deklaraciju za uvezenu robu. Tu su jos troskovi transporta, takse i naravno zarada uvoznika. Pa zar vi mislite da ce neko da uvozi a da radi za dzabaka????
E onda mu sledi PDV na uracunatu zaradu. Tako formirana cena zove se uvozna i spremna je za daljnju prodaju. To se zove legalizacija uvoza.

Ako uvozna cena zavisi od od svetske berze kao sto je recimo benzin i naftini derivati, normalno je da ce ako svetska cena na berzi padne i uvozna cena biti manja pa i za krajnjeg kupca. Dakle ne treba mesati babe i zabe.
Drzava takodje ima istrumente regulative za podsticaj uvoza kao i izvoza strateskih roba i sirovina. U tom slucaju primenjuju se povlascene stope oporezivanja ili cak se ukidaju jer su od drzavnog interesa. Da bi se sve ovo shvatilo i pravilno primenilo treba procitati na tone sluzbenih glasnika RS. Neki zakoni se nisu menjali a neki su promenjeni. Ovo je toliko siroka tema da ne vredi o njoj pisati.

Posto i kompjuteri i kompjuterska roba spadaju u uvozne artikle bitno je da se znaju tri osnovne stvari. Uvozna cena robe, veleprodajna cena i maloprodajna.

Smesno je kad prodavci u maloprodaji isticu cenu bez poreza. Pa valjda se skladiste ili magacin veleprodaje razlikuje od maloprodajnog objekta.

U magacinu veleprodaje vodi se magacinsko knjigovodstvo gde je roba popisana bez poreza kako bi se u fakturama moglo proveriti kada je i u kojoj kolicini nabavljena roba i po kojoj ceni.Tek kada roba napusta magacin formira se prodajna cena ( cesto uvecana za troskove transporta ) i veleprodajnu marzu.

Takva cena ulazi u maloprodaju kao osnov za kalkulaciju cene kostanja u maloprodaji. Na veleprodajnu cenu nadogradjuje se maloprodajna marza i na njoj sada PDV tako da to predstavlja krajnju cenu u kalkulaciji. Kada inspektor udje u maloprodajni objekat prvo trazi kalkulaciju i gleda cenu na njoj i uporedjuje je sa cenom koja mora stajati pored artikla koji se prodaje jer je to zakonska regulativa. Udji te u prodavnicu prehrane pa ce te videti maloprodajne cene sto isto vazi i za prodavnice komjuterske opreme.

Samo ja ne videh da na svim proizvodima stoje cene tako da se nekad roba prodaje odokativno u stilu "ovo je samo za tebe" ali ti nemogu izdati racun znas vec zbog cega.

Dakle u sustini maloprodajni objekti imaju samo jednu maloprodajnu cenu. Nemoj da vas zbunjuju neke prodavnice koje imaju dve cene sa porezom ili PDV i bez njega. One koje imaju dve cene znaci da je to firma registrovana kao veleprodajna sa pravom da ima i svoje maloprodajne objekte pa kao takva da uz izjavu ne racuna PNP ili PDV za pravna lica.

Namerno sam izbegavao termine PNP i PDV kao i njihovo objasnjenje jer to cu uciniti u narednom postu. Bitno je da se zna da postoje sijaset mogucnosti u trgovini i da su one legalne a neke su strogo propisane kako bi se imao uvid u poslovanje.

Naravno nasi trgovci pronalaze raznorazne cake ali im je ovaj PDV dosao glave. Sada se sve mora evidentirati i nema prodaje na crno sto je i bio osnovni smisao donosenja zakona o PDV-u. Znate i sami kakve su kazne sto govori da se drzava ne zeza i koliko ce njih platiti debele kazne dok to ne shvate.

Kod konignacione prodaje iako onaj koji prodaje nije njegova roba , duzan je svaki dan da odjavi prodatu robu sa uplatom pazara u banku. Nemoze danas da proda recimo kubik daske a da pazar uplati sutradan kad na racunu stoji predhodni dan. I opet sve to zbog provere. Na stanju imas onoliko robe koliko imas na konsignaciji umanjenu za kolicinu i vrdnost izdatog racuna kupcu i uplacenog pazara u banci.

Ma dobri su zakoni samo sto ih mi ne postujemo a inspektori koji uvek mogu uci u trag malverzacijama zazmure na jedno oko i malo napune svoje dzepove jer su im ionako male plate???!!
Pozdrav do nastavka!!!
Zurim zena ce me ubiti jer vec kasnim!!!


Da nastavim sa onim sto sam obecao. PDV ili PNP su potpuno ista kategorija samo sa razlicitim efektima.
Ono st vas najvishe zbunjuje na forumu je ko sta placa i kako placa. :d
Poceo sam od carine i uvoznika pa tu i nastavljam. Dakle na ukupan iznos carine i svih dazbina formira se cena sa PDV-om. To je prvi trgovac u lancu. On svoja dugovanja prenosi sledecem kupcu obicno nekoj veleprodaji koja placa pun iznos sa PDV-om. Onda ta veleprodaja moze prodati proizvod drugoj takodje u punom iznosu zajedno sa svojim PDV-om. Znaci sto je vise njih u trgovinskom lancu to se drzavi vise isplati jer u svakoj transakciji uzima svojih 18%. Punu cenu placa krajnji korisnik pa nek vidi sta ce.

Uzmimo primer stamparije. Ona nabavlja sirovinu odnosno papir za svoju delatnost. Fakturu placa zajedno sa PDV-om. Kada ista ta stamparija odstampa neki plakat zaracunava kupcu ulaznu cenu papira sa PDV-om, svoje troskove i naravno zaradu na koju opet ide PDV. To sve placa krajnji kupac. U zavisnosti od velicine godisnjeg prometa stamparija je duzna da svoje poreske knjige slozi recimo kvartalno gde ce ulazne fakture biti na dugovnoj strani a izlazne na potraznoj. Normalno da je potrazna veca jer u sebi sadrzi i zaradu stamparije. Razlika koja se iskaze a ona je po pravilu pozitivna osnov je za uskladjivanje PDV-a.
Desi se i situacija kada se recimo nabavi vise papira nego sto bi se tromesecno potrosilo pa se onda moze desiti minusni saldo sto niko ne voli a inspektori jedva cekaju takvo stanje da ceprkaju po knjigama. Od sada ce i proizvodjaci u ovom slucaju usluga voditi racuna o poslovanju i politici nabavke. :d

Sta je sa proizvodnim firmama? Uzmimo recimo MB pivaru. 😀

Oni su duzni primeniti PDV na proizvodjacku cenu a ne kao sto ste vi pisali samo na zaradu.
U ovom slucaju posto je PNP bio 20% a PDV 18% pivo treba da pojeftini za 2%. Naravno da se to nece desiti. Nisu uvek gramzivi razlozi u pitanju kako vecina na forumu misli.
Zamislite ko ce da popise sve zalihe gotovih proizvoda i sirovine i pravi presek sa 31.12.2004 godine pa da iskazuje razliku od 2% sve po artiklima odnosno proizvodima. Jednostavnije i prakticnije je da se koriguje kalkulacina na -2% ili uvecaju neke stavke iz kalkulacije tako da krajnja cena sa PNP bude ista kao i ona sa PDV-om. I opet veletrgovina placa punu cenu, pa sledeci u lancu sve do maloprodaje odnosno krajnjeg korisnika.

Koja je posledica sto svi u lancu moraju platiti PDV. Pa sigurno nije poskupljenje jer kupovna moc nije takva da to moze podneti. Umanjuju se rabati i marze i tako se dolazi do normalne cene. Jos jedna za nas bitna stvar je da izjave vishe ne postoje jer te niko ne moze osloboditi poreza koji je vec uracunat u cenu. Dobra strana je ta da se izjednacavaju pravna i fizicka lica pri kupovini.
Pa ljudi su uz izjavu kupovali namestaj, sporet, klimu za kucu a navodno sve za firmu. Bila su to lepa vremena. Moze i sad to da rade ali je vec platio porez pa mu je sve jedno gde i sta kupuje jer je sve oporezovano. 😀

Na kraju ostaju oni ciji bruto promet ne prelazi 2 miliona dinara godisnje pa su u obavezi da vode poresku knjigu ali ne i da iskazuju odnosno obracunavaju PDV na fakturama vec mesecno uplacuju odredjen iznos ( pausalno ) za porez i prebijaju se na kraju poslovne godine gde se iskazuje razlika po poreskoj knjizi i po mesecnim uplatama.
Dakle sva pravna lica su u zakonskoj obavezi da svoje knjige faktura overe u opstini od rednog broja tog i tog tek da ne bi se muvalo. Isto vazi i za poreske knjige koje se moraju overiti.

Neko me je od vas pitao koji oblik firme da otvori. Da li SZR, DOO....ako postoji takva dilema jos neka mi se javi na ovoj stranici foruma. 🙂

Izvinite na na malo poduzem tekstu jer tesko je zaista sve bas objasniti u jednom postu.
Pozdrav :wave:
 
astrolog je napisao(la):
...
Pa ljudi su uz izjavu kupovali namestaj, sporet, klimu za kucu a navodno sve za firmu. Bila su to lepa vremena.
...

Namestaj i belu tehniku nije bilo moguce kupovati uz PI-3 izjavu (kao osnovno sredstvo) za firmu ni ranije - u pitanju je klasicna zloupotreba - tj. utaja poreza...
 
Paja je napisao(la):
Blizu, ali ne bas tacno (nema veze sa poreskom knjigom)...
Firma ima pravo da svoje poreske obaveze na kraju obracunskog perioda (na kraju meseca ili tromesecja, u zavisnosti od prometa firme) umanji za iznose PDV-a koji je platila kroz racune drugim firmama (dobavljacima robe ili usluga).
Dakle, ako agencija "PavleB" fakturise 11800 dinara i nije u sistemu PDV-a, kupac nema poresko umanjene. Ako je u PDV sistemu i fakturise 10000 + 1800 PDV, kupac ima pravo na umanjenje svojih PDV obaveza na kraju obracunskog perioda za 1800 dinara...
Sve u svemu, PDV je prava stvar 😉

Pajo sve sto si napiso je apsolutno tako. Samo ona stavka umanjenje i bez umanjenja odvraca firme od agencija koje rade bez PDV-a. Radi se cisto o tehnickim stvarima. A opet sve to prodje kroz poresku knjigu pre ili kasnije a sigurno do kraja poslovne godine kada se iskazuju bilansi poslovanja.
I ja mislim da je PDV prava stvar sto mozes iz narednog posta zakljuciti.
Hvala na konstruktivnom caskanju. 🙂
 
A kad zloupotreba u ovoj drzavi nije bilo. Shvati da nisam hteo da se rashirim sa pisanjem i sve pojedinacno objasnjavam.
Jednostavno sam uprostio stvar onoliko koliko je prosecnom korisniku na forumu potrebno da zna.
Strucne rasprave odvele bi nas predaleko. Na kraju krajeva ovo je forum o IT tehnologiji a ne "Privredni vodic". Kad ovo kazem ne mislim nista lose cak naprotiv drago mi je da upoznam coveka koji se razume u ovu materiju i moze dati doprinos kvalitetnijem pisanju ove teme.
Pozdrav!
 
Paja je napisao(la):
Blizu, ali ne bas tacno (nema veze sa poreskom knjigom)...
Firma ima pravo da svoje poreske obaveze na kraju obracunskog perioda (na kraju meseca ili tromesecja, u zavisnosti od prometa firme) umanji za iznose PDV-a koji je platila kroz racune drugim firmama (dobavljacima robe ili usluga).
Dakle, ako agencija "PavleB" fakturise 11800 dinara i nije u sistemu PDV-a, kupac nema poresko umanjene. Ako je u PDV sistemu i fakturise 10000 + 1800 PDV, kupac ima pravo na umanjenje svojih PDV obaveza na kraju obracunskog perioda za 1800 dinara...
Sve u svemu, PDV je prava stvar 😉


Da, to je to.
 
gx-x je napisao(la):
ja ne znam kako vama nije jasno, izgleda da vam treba objasniti ko deci - slikovito 🙂
kaze cika Djelic: PDV je jednostavna stvar, od onoga sto si zaradio odvoji 18% i plati drzavi !

Jel vam sad jasno ??? 🙂 Ako nije pojasnicu vam: Majca koju prodavac prodaje za 100 dinara vas nece kostati 100din +18% (sa PNP bi bila 100din +20%) vec ce vas kostati u zavisnosti kolko je prodavac odlucio da zaradi na majci. Znaci on ju je nabavio za 80 din, prodaje je za 100din, znaci na 20din ON placa PDV 18% koji je 3.6din i to vama dodaje na cenu, znaci majca ce vas kostati 103.6 din umesto 120din kolko bi vas kostala sa PNP.
Jeste tako. Ali jos uvek u 99% firmi su cenovnici bez PDV-a!!! Cak i maloprodajni.
Prema tome, dobijes cenu bez PDV-a a na nju dodas 18%. Tako da kompjuteri i TFT monitori, hard diskovi itd... na sta nije isao porez sada ide i skuplje je 18%
A sto se tice piva, ili soka u prodavnici, to je jeftinije za 1.666% posto je inace isao PP od 20%.
E sad tu su finese, kao sto je placanje poreza na dodatu vrednost u slucaju sledece transakcije. Naime, VP cenovnici ce biti i dalje bez PDV-a zato sto se PDV obracunava na razliku koju napravis izmedju nabavne i prodajne cene. Na tu razliku ide 18%, a pre je islo 20%. To je u stvari to sto ti kazes, porez na dodatu vrednost.
Pri nabavci sirovina, PDV je 20% od ukupne vrednosti sirovine, u sledecoj fazi se cena obradjene sirovine uvecava i za 18% na to dodatno uvecanje.
I jos jedna stvar, zbog cega ce sve da poskupi. Ne postoji vise osnov za oslobadjanje od poreza. Naime, ti drzis firmu i posto sad moras da placas PDV na tvoja osnovna sredstva za rad, automatski ti se povecavaju troskovi proizvodnje sto rezultuje vecim krajnjim cenama.
 
drfedja je napisao(la):
Jeste tako. Ali jos uvek u 99% firmi su cenovnici bez PDV-a!!! Cak i maloprodajni.
Prema tome, dobijes cenu bez PDV-a a na nju dodas 18%. Tako da kompjuteri i TFT monitori, hard diskovi itd... na sta nije isao porez sada ide i skuplje je 18%
A sto se tice piva, ili soka u prodavnici, to je jeftinije za 1.666% posto je inace isao PP od 20%.
E sad tu su finese, kao sto je placanje poreza na dodatu vrednost u slucaju sledece transakcije. Naime, VP cenovnici ce biti i dalje bez PDV-a zato sto se PDV obracunava na razliku koju napravis izmedju nabavne i prodajne cene. Na tu razliku ide 18%, a pre je islo 20%. To je u stvari to sto ti kazes, porez na dodatu vrednost.
Pri nabavci sirovina, PDV je 20% od ukupne vrednosti sirovine, u sledecoj fazi se cena obradjene sirovine uvecava i za 18% na to dodatno uvecanje.
I jos jedna stvar, zbog cega ce sve da poskupi. Ne postoji vise osnov za oslobadjanje od poreza. Naime, ti drzis firmu i posto sad moras da placas PDV na tvoja osnovna sredstva za rad, automatski ti se povecavaju troskovi proizvodnje sto rezultuje vecim krajnjim cenama.


drfedja ti ocigledno nisi citao post koji sam napisao. Da si kao ja 11 godina radio u trgovini razumeo bi jednu stvar. Zakonodavac propisuje a mi se u privredi prilagodjavama ona kako nam je lakse. 😀
Nije tacno da u maloprodaji 99% cenovnika nemaju PDV. Pa to mora da stoji u kalkulaciji koju ti kao kupac naravno i ne vidis. Vidis krajnju cenu istaknutu kraj robe i to je to. I dalje sustina zakona je da platis porez ili PDV a kad ces celu zalihu po klakulaciji prodati to je tvoja stvar. Po tebi 99% maloprodaje krsi zakon! :d
A kakve su kazne cisto sumljam da je bash tako. Ono sto si matematicki obracunavao je tako i to uopste nije sporno samo u prasksi nije tako. I to sam objasnio. Ne radi se samo o pojeftinjenju piva i soka od 1.666%. Sta je sa zalihama iz prosle godine? Da li si video prodavnicu sa dve cene iz 2004 i 2005. Nisi. Vrsi se nivelacija u minus sto bi po cistoj matematici bio gubitak zbog starih skupljih zaliha koje si vec platio! Ajd' malo razmisli?

Veleprodaj nije finesa nego pravilo da se u njoj magacioner veleprodaje zaduzuje komadno ili robno a ne finansijski iz razloga bas koje navodis ( bez PDV-a ). Dajkle nema krsenja zakona pa ni finesa.
Da rezimiramo veleprodaja se u magacinu zaduzuje komadno ili robno sve dok ne napusti magacin. Maloprodaja se zaduzuje finansijski a ne komadno ili robno. Iz tih razloga radnje moraju imati za svu svoju robu obracunat PNP ili PDV.

U pravu si da sada i na svoja osnovna sredstva placas porez. Ali je ukinuta minimalna stopa amortizacije osnovnih sredstava koja su morala da stoje u banci na izdvojenom racunu. Ako nista ono fiktivno kako je u praksi i bilo.
Sad stopu amortizacije sam odredjujes u zavisnosti procene tehnicke zastarelosti. Kad otplatis recimo neku masinu njena vrednost u knjigovodstvu je 0 din. Medjutim postoji i trzisna vrednost po kojoj u tom trenutku mozes prodati to osnovno sredstvo sa PDV-om naravno. Tu vrednost kad saberes + ono sto si od amortizacije stvarno izdvojio sposoban si da kupis novu tehnicki napredniju masinu koja ce ti doneti vecu zaradu.

Pa nije Djelic po vam izmislio PDV. On se na zapadu vec odavno primenjuje samo tamo trgovci i proizvodjaci roba i usluga rade sa daleko manjim procentom zarade pa im je i cena normalna a drzava bogada iz poreza tako da moze da vodi socijalnu, zdravstvenu..i ostalu politiku.

Za srbina posao nije posao ako za godinu dan ne zaradi bar za kucu ili stan i jedan automobil. To na zapadu nema i svima ce ubrzo to biti jasno. I tamo penzioneri ne cekaju po godinu dana penziju ( poljoprivredne penzije ) jer drzava nema para.

Pare prikupljene iz poreza usmeravace se na profitabilne grane a ne na sverc i sivu ekonomiju. "Sablja" je trebala da iskoreni kriminal. :d
Kriminal se upravo ovakvim potezima iskorenjuje samo da se zakonodavac drzi strogo propisa i da nema povlascenih sto se nadam da i nece biti cim ulete u lanac PDV-a.
Ekonomija i finansije se izucavaju na fakultetima i ne znam zasto pojedini clanovi foruma koji znaju matematiku + procitaju sluzbeni glasni SR misle da znaju o ovoj materiji. Nauka i praksa uvek su se razlikovale ali su i nalazile zajednicki jezik u medjusobnoj interakciji. :smoke:
 
mene najvise fascinira ranije navedena situacija: prodavnica polovne robe je prosle godine od nekog otkupila (preko novinskog oglasa itd) moitor xyz za 50e. Znaci to je bilo prosle godine. monitor se nije prodao, usao je u novu godinu. Cena mu je (lupam) 100e (prodavac se ugradio 50e). Covek ulazi u prodavnicu i prodavac mu kaze cena je 100e + pdv 18%. Cista pljacka. Prodavcu u knjigama stoji nabavna cena 50e, zarada 50e i sasvim mu je jasno da je PDV 18% na 50e njegove zarade, a opet vara kupca i oce da mu otme pare... Strasno. Ne znam kako taj moze da spava nocu...
 
@gx-x

Za to gore si u pravu, ali to je ako se posluje na nivou pravno lice- fizicko lice.

U mom slucaju je pravno lice-pravno lice i pravo da ti kazem, ne zalim ni centa, sto ih vise oderem to mirnije spavam.
 
Nazad
Vrh Dno