Šta je novo?

Hardver PC za igre + video obradu

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

perafilozof

Slavan
Učlanjen(a)
06.03.2013
Poruke
2,705
Poena
275
Moja oprema  
Steam
perablenta
Pristup internetu
  1. Optički internet
Plan je preći na novi PC koji će da me služi minimum par godina bez da nešto menjam za najzahtevnije igre i video obradu za YouTube.

Čitao sam danima o top AMD i Intel procesorima, gledao reviews, čudio se radnim temperaturama od 100c.

Napisaću trenutnu konfiguraciju i potencijalnih par, ali i da dobijem savet: "nećeš puno dobiti", neću se buniti ostaću još koju godinu na istom. Budžet za novi je: "koliko god je potrebno i dovoljno".

Trenutna konfiguraciju:
I7-11700F
B560M Aorus Pro
DDR4 3200MHz Kingston Hyper X Predator
RTX 4090 ASUS ROG Strix OC Edition
2 m.2 nvme, 2 SSD, 2 HDD
MSI MPG A1000G PCIE5 80+Gold
kućište je TUF Gaming GT501

Potencijalne varijante:
Ryzen 9 7950X3D
Noctua NH-D15 ili Be Quiet! Dark Rock Pro 4
Asrock X670E Taichi
2x G.Skill 16GB DDR5

i9-13900KS + NH-D15
Gigabyte Z790 Aorus Master
2x G.Skill 16GB DDR5

i9-13900K + NH-D15
Gigabyte Z790 Aorus Master
Kingston Fury Renegade KF564C32RSK2-32

i7-13700K +Noctua NH-D15
Asus TUF Z690-Plus
DDR4 Corsair, G.Skill, Crucial 2x16GB

Neka slabija varijanta:
AMD Ryzen 7 7800X3D 4.40GHz AM5
ASROCK X670E Steel Legend

Ako treba još jače napajanje možda SEASONIC Vertex GX 1200W PCIe5 ?

Nisam pisao za novi m2 nvme, SSD i HDD, ako imate iskustva sa nekim koji imaju veliki kapacitet, dobru brzinu i pouzdani su, pišite, verovatno bih koristio kao ranije sistem 2 M2, 2 SSD, 2 HDD.

Da li bi NH-D15 cooler to mogao da održi na vazduhu i koliko bi moralo da se radi undervolt i/ili underclock ? Ako mora drugačije hlađene koje "vodeno" može s obzirom na kućište i CPUs iz predloga? Nije mi potreban wifi na ploči iako ga ima na ovim pločama. I da li ići na I7 ili I9 14xxx ako se pojave u dogledno vreme kod nas? Koristim Movavi Video editor, kod njega imam opcije za nVidia, AMD i Intel acceleration.

Ako sam nešto loše, pogrešno sklopio molim Vas ne zamerite mi.
 
Ne moraš da pucaš pare na najjače verzije procesora ako se obradom videa ne baviš profesionalno (tj. ne zarađuješ od toga) i možeš brzo da povratiš uloženo...7800x/13700K su dovoljni za amaterske uslove, ljudi streamuju i drže YT kanale sa njima. Ako misliš da je to slabo, poslužiće i regularni 7900x/13900K.
Ne moraš ni da daješ 500+ evra na matičnu ploču jer funkcionalno ne dobijaš ništa što ploča od 250-300€ ne daje. Osim ako nemaš neki specifičan zahtev poput Thunderbolta, 10Gb LAN-a, 5 M.2 slotova, više od 4 SATA porta, i slično. Bolje uloži te pare u više RAM-a ili nešto drugo...
Za napajanje je dovoljno tih 1000W, nema potrebe da menjaš.
Hlađenje procesora će ti biti najbitnije, jako su vreli u full loadu ako se ne ukrote preko power limita i/ili undervolta...mislim da ti to ne gine. Iako i sam preferiram vazduh, mislim da bi dobro vodeno poput Arctic Liquid Freezera (ARGB verzija zbog boljih ventova) pomoglo da spustiš temperaturu koji stepen niže, samo ako može da stane u taj Asus...
Ne znam koliko se isplati čekati 14. generaciju, mahom je isti đavo sem 14700K koji ima 4 E-jezgra više od 13700K i navodno 15-ak % bolji MT pa ne bi bio loša kupovina, zavisno od cene. Što se tiče AMD vs. Intel, lično mislim da je isti đavo jer i jedni i drugi će za par godina (2025.) imati nove sockete i arhitekture pa ti svejedno ne gine prelazak na novu platformu tada...Intel je možda trenutno bolja kupovina jer ima bolju DDR5 podršku (možda će Ryzen 8000 da popravi to ali sumnjam da bi menjao procesor svake godine) i tipično video softver preferira NVidia/Intel za akceleraciju. Najbolje da se raspitaš kod drugih korisnika Movavi-ja, sigurno će znati bolje od mene...
 
Nazad
Vrh Dno