Šta je novo?

PC users :(

milanbb

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
02.11.2000
Poruke
5,749
Poena
770
Bez ikakve namere da pocnem neki flame-war, vise u duhu kovaceve besede o Jacku Tramielu, Commodoreu i kucnim racunarima i tome koliko je znacilo za 'opstu racunarsku pismenost' poceti tih dana sa bavljenjem racunarima...

http://www.amiga.org/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=37056&forum=9

Zamoljeni da odrzavaju sistem, majstori su naravno seli za Amigu, uradili format DH2: misleci da je 120M sasvim logicno 1.2M HD floppy :( ....
 
Poslednja izmena:
stvarno vrh :)

kako to amiga formatira harddisk? krece od poslednjeg sektora? i kako uopste izgleda amigin file sistem? koliko se secam pocetni sektor na flopy disku je na 40 tragu (waljda kao na sredini pa da se glava najmanje seta... ?)

mada je rad sa Amiga flopyjem tragicno spor u odnosu na ST (bez namere da pocnem bilo kakav flame war :p :D - sala mala ;))...
 
Sto bi rekao moj drugar ''pretpostavka je majka svih za*eba'' ...

Rosedream je to ucinio ovde : ''I thought that since there was no such thing...''
 
Poslednja izmena:
Hm mozda je OFS (tako je kasnije nazvan kada je sa wb2 doneo usavrsen FFS)bio spor ali je po meni to sve bila vise odlika rada kicka sa flopijem nego stvar samog fajl sistema.Licno nisam nesto preterano puno koristio flopije a i kada sam ga koristio bilo je sa FFS,AFS,SFS fajl sistemima .Sada sam ih malo i izmesao koji je koji, ali zadnja dva su bila bas brza u radu sa flopijem i to je bila amigina najveca prednost od kickstarta 2.0 jednostavno umountujes novi device sa fajl sistemima i uzivas u brzom flopiju.SFS je doneo formatiranje DD flopija na 1,2mb umesto standardnih 0,88mb ,ili to bese AFS. Slicno se radilo i sa hardom neprosirene amige su koristile FFS na hardu sa svim njegovim manama a bilo ih je dosta u radu sa hardom,dok je makar sa prosirenjem rama u upotrebu ulazili drugi fajl sistemi (PFS,AFS,SFS i jos gomila drugih sa drugih masina mac,pc,linux) ja licno sam koristio PFS ,ali da ne davim vise ako nekog zanima detaljnije nacin rada harda na amigi neka priupita da nastavim dalje.....
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_Old_File_System
http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_Fast_File_System

ovde ima nesto generalno informacija, mada su ove vezane za FFS delimicno netacne... ST koristi FAT zar ne?

originalno da, mada sa MiNTom mislim da cita/pise sve unix like FS (minix FS je po defaultu).

...da, evo sad citam na vikipediji da OFS ima rootblock na sredini diska (flopyja) ali ne pise zbog cega? zbog sigurnosti ili brzine? da li na OFS postoji nesto kao FAT tabela (u FAT FS-u :D)?
da li sve igre za A500 koriste OFS?
 
Poslednja izmena:
Ne nepostoji tako nesto amiga ima bitmap tabelu zauzetih blokova na disketi.Nisam preciznije zalazio u disketni fajl sistem ali mislim da su but blokovi bili na nultom i prvom sektoru.
Bar je tako bilo na hard diskovima ,ali amiga nije koristila MBR poput pc-racunara.
Zbog posebnog nacina mountovanja hdd mogli su da se koriste i diskovi sa bad blokovima.Jednostavno disk se mountuje u lokaciji gde su ispravni svi cilindri , ali su ovakvi diskovi mogli da se koriste samo kao drugi hdd ili da se butuje sa flopija ako je neispravan pocetak diska.
 
originalno da, mada sa MiNTom mislim da cita/pise sve unix like FS (minix FS je po defaultu).

...da, evo sad citam na vikipediji da OFS ima rootblock na sredini diska (flopyja) ali ne pise zbog cega? zbog sigurnosti ili brzine? da li na OFS postoji nesto kao FAT tabela (u FAT FS-u :D)?
da li sve igre za A500 koriste OFS?

root block je na sredini koja između ostalog sadrži pointere na hash tabelu prvog bloka svakog fajla. Fajlovi su imali spregnutu listu korišćenih blokova na disku. Zbog svega ovoga, pristup disku je mnogo sporiji od fat, ali je zato sigurnost daleko veća. Kod fat sistema kad vam ode fat tabela, odoše i fajlovi. Kod ofs/ffs moguće je rekonstruisati root block i bitmap tabelu korišćenih blokova, iščitavanjem celog diska. Kod flopija nije problem, ali probajte da vidite koliko traje "validacija" hard diska od par gb :p

Samo igre koje su se učitavale preko amigados-a su koristile fajl sistem. Velika većina su se bootovale custom loaderima i nisu koristile nikakav fajl sistem, ni amiga dos. I brže su se učitavale nego na atariju. :-devil-:
 
sta je hash tabela?

dakle svaki fajl, odnosno blok, je u sebi sadrzao informacije od sledeceg fajla? i ako ti treba informacija gde pocinje npr. neki 5 fajl moras da prodjes/procitas 4 prethodna (mislim 4 bloka koja sadrze ove informacije)? znaci na ovaj nacin imas garantovano setanje glave 4 puta (ako su fajlovi malo veci pa ne staju u jedan trag/track).

pa i fat tabela moze da se rekonstruise tako sto se analizira ceo disk... zar ne?
secam se da mi je na atariju crko Quantum BigFoot 4GB 5.25" (ako se neko seca ovih harddiskova :D - za malo para puno prostora) tako sto sam ga pipnuo rukom (!) dok je radio (i to za metalno kuciste). Totalno je pobrljavio bash FAT tabele (i jednu i drugu). Posle toga sam pustio Diskus (program za /|\) i posle pola dana rekonstruisao je FAT tabele + neko smece + morao sam nesto i rucno da kopam ali sve je bilo ok na kraju. btw od tog dogadjaja pa na dalje redovno radim backup svega sto imam na racunaru (ili racunarima...) :D

iskreno ni jedna igra se nije brze ucitavala na amigi nego na atariju - zato sto su imale bolju grafiku i zvuk pa je trebalo vise ucitati :) :)

btw na atariju su pirati dodatno pakovali sve igre (menu disk) tako da su se takve pakovane igre brze ucitavale od originala :D
 
sta je hash tabela?

dakle svaki fajl, odnosno blok, je u sebi sadrzao informacije od sledeceg fajla? i ako ti treba informacija gde pocinje npr. neki 5 fajl moras da prodjes/procitas 4 prethodna (mislim 4 bloka koja sadrze ove informacije)? znaci na ovaj nacin imas garantovano setanje glave 4 puta (ako su fajlovi malo veci pa ne staju u jedan trag/track).

pa i fat tabela moze da se rekonstruise tako sto se analizira ceo disk... zar ne?
secam se da mi je na atariju crko Quantum BigFoot 4GB 5.25" (ako se neko seca ovih harddiskova :D - za malo para puno prostora) tako sto sam ga pipnuo rukom (!) dok je radio (i to za metalno kuciste). Totalno je pobrljavio bash FAT tabele (i jednu i drugu). Posle toga sam pustio Diskus (program za /|\) i posle pola dana rekonstruisao je FAT tabele + neko smece + morao sam nesto i rucno da kopam ali sve je bilo ok na kraju. btw od tog dogadjaja pa na dalje redovno radim backup svega sto imam na racunaru (ili racunarima...) :D

iskreno ni jedna igra se nije brze ucitavala na amigi nego na atariju - zato sto su imale bolju grafiku i zvuk pa je trebalo vise ucitati :) :)

btw na atariju su pirati dodatno pakovali sve igre (menu disk) tako da su se takve pakovane igre brze ucitavale od originala :D

evo za hash tabelu: http://en.wikipedia.org/wiki/Hash_table
Blokovi od istog fajla su spregnuti u listu
Kod fat fajl sistema je moguće spasiti dosta toga, ali samo zbog postojanja sekundarnih tabela za foldere. Uglavnom sve što je bilo u rootu je verovatno izgubljeno. Kod ofs/ffs je moguće vratiti sve što fizički nije prebrisano drugim podacima.

bigfoot... al' se taj dernjao dok radi :d
 
Nazad
Vrh Dno