Šta je novo?

Hardver PC konfiguracija za 600e

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Vladimir2101

Poštovan
Učlanjen(a)
01.01.2018
Poruke
759
Poena
80
Pozdrav svima,
Drugar me je zamolio da mu pogledam neki komp za oko 600e +-100e. Prvo je hteo da ide do 1000e ali na rate, medjutim ubrzo sam ga odgovorio i ubedio da je bolje za ovu cifru ali na ruke.
Elem, treba mu komp najviše zbog muzike (Ableton) a isto tako i za gaming (voleo bi da igra novije igre na pristojnim podešavanjima). Još uvek je 1080p i mislim da neće prelaziti skoro na 1440p.
Hteo bi da bude miran par godina sa konfiguracijom, ukoliko je moguće naravno.
Što se delova tiče, otvoreni smo za sve mogućnosti (nešto novo, nešto polovno(ako mora), madjari itd...)
Računar bi uzeo kroz mesec, mesec i po dana.

Ukoliko nisam dao neke informacije, slobodno pitajte da bi što preciznije odredili neophodno.

Hvala svima :)

P.s. da ne bude da nisam tražio teme slične, jesam, ali nijedna ne odgovara ovim kriterijumima.
Sad vidim da ovaj Ableton i nije toliko zahtevan haha..
 
Biće skoro nemoguće sa sadašnjim cenama grafika da se drže pristojna podešavanja za tu cenu (jesu cene grafika spale, ali ne toliko). Bez 300e nema iole dobre grafike da može par godina da drži. I to polovna. Minimum za grafiku koji bi trebao da se gleda je 6700xt, od nvidije 3060ti. Kome igra uloga frame generation, onda čak i preskupa 4000 serija.

Je l' bilo razmišljanja o što jačoj konfi (sa integrisanom grafikom) Intel ili AMD (7xxx serija), pa onda da se dokupi grafika kroz neko vreme?
 
Slažem se apsolutno za grafiku, ona me je i najviše kopkala... Eventualno možda da uzme neku "iole" dobru pa za godinu dve da je pojača, ukoliko ostatak konfiguracije bude dobar¿

Ne verujem iskreno da bi išao na integrisanu.
 
Od RTX serije 3000 bih gledao samo 3080 koja sad polovna moze da se nadje za ispod 400e. 3060Ti/3070/3070Ti ne bih uzimao u razmatranje zbog samo 8GB VRAM-a koje je vec sad malo, a tek ce da bude u nadolazecim igrama. 3060 (non-Ti) ima 12GB, ali nema dovoljno snage. Za oko 300e ima RX6700XT, a za oko 350e RX6800 (non-XT). Znaci za ostale komponente bi mu ostalo oko 350-400e. Pretpostavljam da nema ni napajanje ni kusicte?
 
Slažem se apsolutno za grafiku, ona me je i najviše kopkala... Eventualno možda da uzme neku "iole" dobru pa za godinu dve da je pojača, ukoliko ostatak konfiguracije bude dobar¿

Ne verujem iskreno da bi išao na integrisanu.
Došlo je nažalost vreme, da ako želi nove-nove igra da igra, jedva rade posao (i to na low) grafike koje su do samo pre godinu dana bile neki mainstream u Srbiji. Tipa RX580, GTX1060. Sada, sa zahtevnošću novih igara, one (po zvaničnim informacijama) su i ispod onoga što se može videti. Bukvalno se ide na to da 6700 ili 3060 budu minimum (i to čak za 1080p medium). Gotovo sve UE5 igre imaju (ne)opravdanu zahtevnost (koje su do sada izašle) i bez gore navedenih grafika u mojoj prethodnoj poruci (ja preferiram AMD jer nudi jače grafike za iste novce, ali mi se kod nvidije sviđa frame generation u 4000 seriji koja je još uvek preskupa), nema komotnog igranja. Još ako uračunaš da ne smeš uzeti krš procesor, i zbog tog programa i da se kasnije ne bacaju ponovo pare, pa minimum 1tb brzog ssd-a (tipa kc3000), pa makar 32GB memorije i ako uključiš i dobro napajanje tu (jer sve nove i jake grafike vuku poprilično)... Nezgodno da dobiješ sve to za ove pare. Negde se mora uštekati i po meni je bolje grafiku sada preskočiti (gurati integrisanu) i dokupiti posle nešto propisno, nego celu osnovu (koja može godinama da bude oslonac i adekvatna za nadogradnju) pokvariti.
 
Hmm, kad se pogleda iz tih uglova, ispada tako.
Moram da vidim zahteve njegove što se tiče igrica, da li baš želi nove-nove ili je to klasičan spisak igara od pre 2 3 god, ne računajući cs i ostalo.
Ako bi uzeo neki jači procesor i recimo GTX1080ti, mislim da to ne bi funkcionisalo najsjajnije.. opet, ne znam.
Guram godinama R5 2600, Gtx 1070 i 32gb rama, ali sam svestan svojih limita i šta može a šta ne.
 
Pazi, samo napajanje za takve kombinacije nije ispod 100e. :) Gde će ostalo sve da pokupuje...

Vidi svakako, ali ja sam još uvek pri stavu što bolja osnova, pa dokupljivanje grafike kada bude moglo. Neće biti posle onoga, moram da uzmem ovo, pa ono, pa em je plaćeno na mostu, sada se plaća i na ćupriji.
 
RX 6600 je oko 230€ i može lepo da posluži još neko vreme. Za 600€ malo teže, ali za 700€ može da se sklopi ok konfiguracija (ako se ide na Ryzen 5000 ili intel 12000 i DDR4 ploče), 16GB RAM i 500 GB SSD je ok, a lako se nadogradi po potrebi
 
Moglo bi nesto ovako da se sastavi za nesto malo preko 700 evrica:
  • Ryzen 5 5600 - 115e (KP)
  • Gigabyte Aorus Elite B550M - 95e (KP, madjarska)
  • Kingston Fury Renegade 2x16GB 3600MHz CL16 - 80e (KP, madjarska)
  • Kingston KC3000 1TB SSD NVMe Gen4 - 60e (KP, madjarska)
  • RX6700XT 12GB VRAM - oko 300e (koriscena - KP)
  • FSP CST130 Basic - 35e (IT Svet)
  • Napajanje moze da se nadje neko ok za 60-ak evra
Najeftinija maticna sa B550 cipsetom u madjarskoj je oko 80e, ali mislim da navedeni Aorus vredi doplate tih 15-ak evra. KC3000 NVMe od 512GB je oko 47e, ali za 13-ak evra razlike ima model od 1TB. 6700XT trenutno na KP koriscena moze da se nadje za 280e, odlicna graficka za 1080p sa max. podesavanjima grafike. 16GB RAM-a je sad apsolutni minimum, svakako savetujem 2x16GB, a ovaj model Kingston-a je odlican (i sam ga imam). Ryzen 5600 procesor po navedenoj ceni je odlicna kupovina i nece pretstavljati usko grlo ni za jace graficke od 6700XT. I ovo FSP kuciste mi se cini kao dobar izbor jer ima mesh prednju stranu, a bagatela je. Za napajanje vec nemam pojma koje bi bilo dobar izbor za nekih 60-ak evrica.
 
^^ I dalje je dobra grafika, da. Pre bi jurio AMD koliko ga znam, njihov je fan haha.

^ Zanimljivo, mislim da bi se pružio i malo preko 700 ako postoji razlog, a ovde kako vidim postoji. Amd voli brzi ram, tako da mislim da je ovo sa kingstonom dobra opcija. Eventualno videti corsair neki ako ima u tom rangu?
Matična je ok. Jedino ne znam taj nvme, vidim već dvojica vas ga je spomenulo a nisam nikako čuo za njega. Istražiću..
 
Jedino ne znam taj nvme, vidim već dvojica vas ga je spomenulo a nisam nikako čuo za njega. Istražiću..
Reci cu samo da je jedan od najboljih i najbrzih Gen4 NVMe-a, a po ovoj ceni za 1TB model je apsolutni best buy.
 
Nazad
Vrh Dno