Šta je novo?

PayPal i konverzije iz jedne valute u drugu sa mog računa

Adi

Čuven
Učlanjen(a)
10.02.2003
Poruke
185
Poena
619
Pozdrav forumaši, od jednog PUNOLETNOG forumaša...
OK, imam jedno jednostavno pitanje u vezi kupovine bilo čega preko mog PayPal naloga. Trebam nešto da patim recimo 200$ Imam na računu 21000 dinara, i 200$, i 200eura u banci. I sada, krenem u kupovinu. Moje pitanje je, ODAKLE ĆE se povući novac, sa kog računa prvo, dinarskog ili deviznog? Zato što sam primetio jednom u plaćanju u evrima, da su se evri pretvorili u dinare, a dinari ponovo u evre, što je za mene bio ŠOK, jer je bilo logično da povuče novac sa eviznog računa u valuti koju već posedujem. Pa je ispalo da je bolje imati dinare, i onda dođe samo do jedne konverzije, iz dinara u traženu valutu. Ali ako nemaš dinare, i osloniš se na devizni račun, oni prvo tvoje devize pretvore u dinare, pa dinare u traženu devizu, i tu se ustvari gubi dosta novca u konverzijama. DA LI SAM U PRAVU, ili sam nešto pogrešno zaključio?
Hval na odgovoru
 
Zavisi. Koja banka, koja kartica? Nije kod svih isto. Neke kartice su jednovalutne, negde postoji kombinovana potrošnja ( u određenim bankama se ne koristi dinarska partija za potrošnju u inostranstvu, dok kod pojedinih jeste takav slučaj, uz konverziju po kursu banke, a negde i dodatnu proviziju). Ako planiraš da plaćaš u USD, zamoli support preko chat-a (radno vreme od 9-17h) da ti promene valutu. Prve korake zaobiđi i odaber I want to contact agent.
Can you please change card currency for my Visa debit card ending xxxx to USD?
xxxx su poslednje 4 cifre. Ja sam tako skoro napisao i istog momenta se promenilo pa je moguće da AI prepoznaje ovo pitanje.
Onda dođe samo do jedne konverzije, iz dinara u traženu valutu. Ali ako nemaš dinare, i osloniš se na devizni račun, oni prvo tvoje devize pretvore u dinare, pa dinare u traženu devizu, i tu se ustvari gubi dosta novca u konverzijama. DA LI SAM U PRAVU, ili sam nešto pogrešno zaključio?
Hval na odgovoru
Ovo je tipično recimo za dolarske intezine kartice. Od 2018. ili kad već, utvrđeno je da evro bude obračunska valuta, tako da se dolari pretvaraju u dinare pa u evre. Tako da, u Intezi je slučaj da se mora koristiti Visa Classic Debit (zelena) vezana za evro devizni, jer istom promenom je Visa inspire (šarena, narandžasta) postala samo dinarska, a viševalutni račun razdvojen na jednovalutne.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno