Šta je novo?

Particionisanje novog SSD-a za instalaciju Windows 11

Kako je moguce da toliko zeza novi disk?

Ja bi to već Vratio
 
da, ajd da je nekome novom, vec vip clanu benchmark foruma.

ako ne moze da se kreira particija u disk managementu postojeceg windowsa, nesto sigurno nije ok sa diskon
 
Ljudi. Preterujete sa glupostima. Windows instalacija i particionisanje na novom SSD-u MORA da prođe i to je jedini pravi način za particionisanje i instalaciju. Ako particionisanje iz same instalacije Windows-a ne prolazi, to je pouzdana indikacija da nešto nije u redu i tu se mora stati dok se uzročnik ne ukloni. U njegovom slučaju problem mogu biti dve stvari.

1. Fioka.
2. Neispravan SSD.

95% je fioka, 5% je SSD. Ručno pravljenje particija 3rd party programima je najgori savet koji ste čoveku mogli da date. Čak i da mu je to prošlo, problem nije rešen nego zaobiđen.

I on sam pravi radikalnu grešku jer je lenj. Mrzi ga da otvori kućište, pa pokušava da instalira Windows na SSD koji je fioci. Većina eksternih fioka ima kontroler u čijem je firmware-u iz sigurnosnih razloga onemogućen pristup MBR-u i pravljenje butabilnih particija nije moguće.

Disk mora biti nakačen direktno na ploču SATA kablom i samo tako može da se odradi instalacija.

Druga stvar, to jest pitanje koje niko nije postavio, zašto SSD već nije u mašini? Čemu fioka ? Šta on zapravo pokušava da uradi sa tim SSD-om kad napokon odradi uspešnu instalaciju?
 
Pokušava da fura Windows sa USB diska a to nema veze dal ije Fleska, SSD ili HDD. Nijedni Windowsi ne mogu tek tako da se instaliraju i rade sa njih. To se radi na način Windows to go"
 
Pokušava da fura Windows sa USB diska a to nema veze dal ije Fleska, SSD ili HDD. Nijedni Windowsi ne mogu tek tako da se instaliraju i rade sa njih. To se radi na način Windows to go"
Tačno tako.

Mada, mi ne znamo šta je on zapravo naumio. Mora u detalje da nam opiše šta planira. Gde ide taj disk? Na šta će biti priključen? Za koga je ta instalacija Windows-a?
 
Ima vec 850 EVO pa hoce to isto na 870 EVO bez da radi dual boot. Ili ima sticker na kucistu, ko zna.

Garant je nastao sou sa Legacy / UEFI boot + fioka + nacin na koji je napravljena butabilna instalacija, zato sam mu i rekao da napravi novu butabilnu flesku sa WMCT, mada ce verovatno opet fioka da ga zeza i u tom slucaju.
 
.
Pokusao sam da napravim bootabilni flash u Strelecu, ali Windows Media Creation tool nece da radi ni u Strelecu.
DISKPART komandu ne umem da koristim, te nisam pokusavao. Previse sam "zardjao", nisam ovakve stvari radio godinama.
870EVO sam uspeo nekako da dovedem u online status, ali ne mogu nista da upisem na njega. Ne znam o cemu se radi, evo kako ga vidi Disk Manager u Strelecu (fotografisao sam ekran jer ne umem da uradim screencapture u Strelecu).
WinNTSetup sam probao i on ne "vidi" 870EVO.

EDIT: propustio sam par komentara gore, pa da odgovorim. Cilj mi je da imam dva OS-a na dva SSD-a, a da ubacujem jedan ili drugi u fioku. Win7 imam legalan, a Win10 cu kupiti ako mi proradi. Nemam nameru da ubacujem u kuciste i radim dual boot, ovo mi vise fizicki odgovara. 850EVo i Win7 rade normalno iz fioke.
.
_DSC0990.JPG
 
Onda neka ti je sa srećom.
 
Upali Strelec, pronadji Minitool Partition Wizard i formatiraj tu particiju u NTFS, nema nikakav file system koliko vidim. Bukvalno ne mozes da pogresis s tim programom.

Kako je krenulo, ako nije vec polumrtav, verovatno ce da bude sa ovim zaobilaznim "resenjima".
 
.
Ubacio sam ga u laptop umesto CD-ROM-a, startovao Minitool Partition Wizard i formatirao sam tu particiju u NTFS, kako Lanikor rece. Minitool Partition Wizard javlja da je proslo uspesno, ali ga Strelec i dalje ne vidi, Computer Management pokazuje istu sliku kao sto sam gore okacio, tj. ne pokazuje nikakav file sistem. Moguce da sam unistio SSD, ne znam vise nista...

EDIT: kada udjem u Win7, Disk MAnagement vidi SSD normalno, pokazuje da je NTFS file system, Healthy (Active, Primary partition), ali se u My Computer ne vidi.

DM_Chk_1.jpg
 
Poslednja izmena:
pa moras da mu dodelis letter

kakav strelec, fioke, gluposti…
ubacis ssd u komp gde ti je windows ( na drugi sata konektor), udjes iz tog windowsa u disk management, delete sve sto ima na to ssdu, create new parition, format ntfs i to je to.
posle ugasis komp otkacis disk gde ti je windows i ostavis samo ovaj ssd, ubacis bootable flash win 10 installer i instaliras na ssd windows.

da li je realno da toliko komplikujemo ovu prostu proceduru?
 
Poslednja izmena:
posle ugasis komp otkacis disk gde ti je windows i ostavis samo ovaj ssd, ubacis bootable flash win 10 installer i instaliras na ssd windows.

da li je realno da toliko komplikujemo ovu prostu proceduru?

Još prostije je, ne gasiti još uvek računar, ubaciti šta treba sa WinNTSetup na SSD, ugasiti računar, izvaditi i prebaciti SSD i sve je tu (na SSD-u), bez potrebe za bilo kakvom fleškom.
 
Još prostije je, ne gasiti još uvek računar, ubaciti šta treba sa WinNTSetup na SSD, ugasiti računar, izvaditi i prebaciti SSD i sve je tu (na SSD-u), bez potrebe za bilo kakvom fleškom.

Ja mu nešto tako i savetovao... Naravno pre toga da aktivira i pravilno particioniše disk.
 
.
Svima mnogo hcala na pomoci! Konacno sam uspeo da instaliram Win10.
.
 
Jel može opis kako ste rešili problem? Jel za win 10 ide MBR ili GPT?
 
Nema veze koji Windows. MBR je za Legacy BIOS a GPT za UEFI.
 
.
Problem sam resio na, moglo bi se reci, glup nacin, ali jedini koji mi je uspeo. Napravio sam image Win7 sa SSD-a koji radi normalno preko Acronisa, onda sam taj isti image "upucao" u novi SSD, posle toga pokrenuo instalaciju Win10 i sve je proslo glatko.
.
 
Nazad
Vrh Dno