Šta je novo?

Par pitanja oko podesavanja rutera (TD-8840)

Tom^Cat

Slavan
Učlanjen(a)
28.11.2004
Poruke
228
Poena
320
Kupio sam nedavno ruter TP-Link TD-8841 (u naslovu stavih 8840 jer je to ustvari potpuno ista stvar s'tim sto 8840 ima +1 USB port na sebi).
Ruter radi, veza je vise-manje ok, ali ima nekih stvari koje mi nisu jasne:

1. DNS: Objasnjenja koja sam nasao po forumima i uputstvo za ruter se razlikuju. Sta u TCP/IP podesavanjima LAN-a upisati kao DNS ? Uputstvo kaze - DNS koji dobijemo od provajdera, a neko na netu rece - ip adresu rutera. I sto je najgore oba podesavanja rade :D
U cemu je tu fora i koja varijanta je bolja ?
Kad smo vec kod toga, da li ste namestili da ruter automatski "dobije" DNS ili ste uneli vrednosti. U opcijama je to pod DNS -> Enable Automatic Assigned DNS ?

2. DHCP - da li se nesto dobija koriscenjem ovoga ? Ja sam ga iskljucio (LAN -> Disable DHCP Server) mada je po default ukljuceno. Ako sam dobro shvatio tada ruter sam dodeljuje ip adrese racunarima ukoliko se tcp/ip stavi na automatic... ali ne razumem koja je svrha ?

3. QoS - da li se primeti velika promena u radu kada se podesi ili je to vise fora ? I da li postoji neko ko bi se smilovao i pojasnio malo kako se podesava posto sam se tu potpuno pogubio a nigde nema objasnjenja :D

Eto, to je to, nadam se da nisam bio preopsiran i da neko zna odgovor (i da ce ga podeliti sa nama :) )
 
1. Mozes kako hoces, bitno je da radi. Dakle, racunari iz mreze mogu da se obracaju ruteru da razresi adresu hosta (www.nesto.com), a mogu i direktno DNS(Dommain Name Server)-u provajdera. Recimo da je elegantnija prva varijanta. Naravno, u ovoj varijanti tvoj ruter mora nekako da bude u mogucnosti da razresi adresu (kako bi mogao da odgovori racunaru koji ga je kontaktirao) tj. za njega moras da podesis DNS. Moze automatski ili rucno.
2. U slucaju da je DHCP (Dinamic Host Configuration Protocol) ukljucen, racunar koji se kaci na mrezu ne mora da podesava staticki parametre (vec se samo prikljuci i dobije IP adresu). Mana je sto ne znas tacno koji racunar je na kojoj adresi. Ako imas malo racunara u mrezi definitivno je lakse da sam podesis parametre, dakle da ne koristis DHCP.
3. Ne vredi ti QoS (Quality of Service) na ruteru kada ti ga provajder sigurno ne nudi. Potpuno je nebitno da li ces da ukljucis ili ne.
 
@MarkoS

Za ovu stavku pod 3, mislim da nisi u pravu. QoS na ruteru nema veze sa QoS-om koji moze da nudi provajder. QoS opcija na samom ruteru sluzi za odredjivanje prioritetnog saobracaja na egress interface-u, to jest, ka Internetu, a korisnici na LAN segmentu ce osetiti QoS tek kada agregirani, odlazni saobracaj dostigne CIR rate... U tom slucaju se moze uporediti kvalitet veze sa i bez QoS servisa, i bice primetne razlike. Narocito ako se u mrezi koristi VoIP.
 
Moguce. Ja sam kod sebe ukljucio, nista me nije kostalo. Nisam poredio.
 
Hvala puno na odgovorima.
Na osnovu nekih stvari koje sam citao na netu i ja mislim da QoS na ruteru nema veze sa provajderom.
Nego, kad vec koristite QoS, ajde napisite par reci o podesavanju :) ? Hteo bih da podesim da najveci prioritet ima surf, sve ostalo mi je nebitno, ali ima tamo par opcija za koje ne znam cemu sluze.
 
Navedi koje su to opcije. I, da, ne znam kako se proceduralno QoS podesava na tvom modelu rutera, ali ako te bas zanima QoS u sustini, na Internetu mozes naci gomilu linkova koji obradjuju tu temu. Na primer, evo dobrog linka http://en.wikipedia.org/wiki/QoS .

Pozdrav,

Igor
 
:) Bas sam prekljuce citao taj clanak, ali hvala u svakom slucaju.

Evo copy opcija koje postoje, mislim da ce tako biti lakse da objasnim nego da prepricavam (pored svake opcije je padajuci meni cije opcije sam naveo u < >, italic je samo text )

Add Network Traffic Class Rule
The screen creates a traffic class rule to classify the upstream traffic, assign queuing priority and optionally overwrite the IP header TOS byte. A rule consists of a class name and at least one condition below. All of the specified conditions in this classification rule must be satisfied for the rule to take effect. Click 'Save/Apply' to save and activate the rule.


Traffic Class Name: <mesto da se upise ime>
Enable Differentiated Service Configuration <ovo se stiklira>

Assign ATM Priority and/or IP Precedence and/or Type Of Service for the class
If non-blank value is selected for 'Mark IP Precedence' and/or 'Mark IP Type Of Service', the correcponding TOS byte in the IP header of the upstream packet is overwritten by the selected value.
Note: If Differentiated Service Configuration checkbox is selected, you will only need to assign ATM priority. IP Precedence will not be used for classification. IP TOS byte will be used for DSCP mark.


Assign ATM Transmit Priority: <low, medium, high>
Assign Differentiated Services Code Point (DSCP) Mark: <pojavljuje se samo kad je stiklirano ono gore, gomila konfuznih skracenica koje pocinju sa AF ili CS i neki brojevi>
Mark IP Precedence: <1,2,3,4,5,6,7>
Mark IP Type Of Service: <normal service, minimize cost, maximize troughput, maximize realibility, minimize delay>
Mark 802.1p if 802.1q is enabled on WAN: <1-7>


Specify Traffic Classification Rules
Enter the following conditions either for IP level, SET-1, or for IEEE 802.1p, SET-2.


SET-1
Protocol: <TCP, UDP, TCP/UDP, ICMP>
Source IP Address: <uneti>
Source Subnet Mask: <uneti>
UDP/TCP Source Port (port or port:port) <uneti>
Destination IP Address: <uneti>
Destination Subnet Mask: <uneti>
UDP/TCP Destination Port (port or port:port): <uneti>
Naredne 4 se pojavljuju samo kad je stiklirana gore ona opcija
Source MAC Address: <uneti> Source MAC Mask: <uneti> Destination MAC Address: <uneti> Destination MAC Mask: <uneti>

SET-2
802.1p Priority: <1-7>


E, sad, sta je Enable Differentiated Service Configuration i cemu sluzi ?
Da li sva ova polja moraju da se popune ? Ako moraju, sta da stavim kao Source IP Address i Source Subnet Mask ako hocu da dam prioritet surfovanju ?
Cemu sluzi SET-2 ?
Znam da je malo opsirna tema i da ima dosta pitanja :type: ;)
 
Uh, stvarno je hard-core, hvala, sad cu malo da se edukujem :)
Sa ruterom se dobije disk na kome ima manual ali su u njemu objasenjena samo osnovna podesavanja, pise da se za napredna podesavanja pogleda na sajtu, a na sajtu isto nema nista :D :D bas im je glupa fora, mogli su da se iscimaju i da naprave pristojan manual
 
Eto, sada smo opet dobili odgovor na pitanje: "sto je cisco toliko skup?". U njihovu cenu proizvoda, ne dobijas samo obican uredjaj sa propratnom dokumentacijom debljine letka za lokalnu piceriju :)


Pz.
 
Stigao mi je ovaj ruter danas i za sada je sve ok.

Trebala bi mi mini pomoc kako da osposobim QoS

ovako izgleda :

qos2ca4.png


zeleo bi da surf ima top prioritet, a download sledeci pa na kraju torenti.
 
Nazad
Vrh Dno