Šta je novo?

Paper craft - modeli od papira (hobi) + mala uskršnja ideja

TwistedMind

Slavan
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poruke
7,043
Poena
485
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-13600KF & Noctua NH-D15S chromax.black
Matična ploča
Gigabyte Z790M AORUS ELITE AX
RAM
Corsair VENGEANCE 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000MHz C36
GPU
ASRock RX 6700 XT Challenger Pro 12GB OC
Storage
1TB Samsung 990 PRO NVMe M.2 SSD
Zvuk
FiiO K7 + HiFiMan Sundara, Soundpeats H1 TWS
PSU
Seasonic Prime PX 850W Platinum
Kućište
Cooler Master Storm Trooper
Monitor
2x ASUS MG279Q
Miš & tastatura
Logitech G502 LIGHTSPEED & Asus ROG Falchion MX Brown
Ostale periferije
Playstation 5
Mobilni telefon
Lenovo Z5
Pametni uređaji
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Već neko vreme se bavim malim modelima od papira pa rekoh da podelim sa ljudima laganu i jeftinu zanimaciju.

Pre svega, šta je paper craft?
To je umetnost slaganja papira u 3D modele. Za razliku od origamija, ne koristi se jedan list papira već jako puno komada precizno isečenih delova. Najlakše rečeno, ovo su 3D slagalice.

Šta je moguće napraviti od papira?
Bilo šta. Ograničenja skoro i da ne postoje. Najkomplikovaniji su kružni oblici jer je materijal ravna površina i nije moguće napraviti savršenu sferu, već se umesto toga prave poliedri. Osim toga, jedino ograničenje je iskustvo.

Šta moram da znam pre nego što se upustim u avanturu i ko sve može da se bavi paper craftom?
Nikakvo predznanje nije potrebno. Modela postoji jako puno i svako može naći svoj nivo težine. Modele može da izrađuje svako ko ume da koristi skalpel i lepak.

Gde mogu naći te modele za sklapanje?
Izvora je jako puno i uglavnom su to privatni blogovi iskusnih umetnika. Najveću bazu, odnosno skup svih izvora predstavlja papercraftsquare.com. Modeli su besplatni.

Šta mi je još potrebno da bih počeo?
Jedna od velikih prednosti paper crafta je cena materijala i opreme. Potrebno je odštampati šablon na papir, iseći šablone i zalepiti delove. Većina nas je već opremljena osnovnim sredstvima kao što su skalpel, makaze, lepak za papir i štampač. Za prvi model je ovo sasvim dovoljno, mada ne predstavlja kompletan arsenal.

Ok, šta još?
Teškoje navesti sve što nekome može zatrebati. Počeću sa standardnim alatima.

Prvo idemo na softver.
- Pepakura viewer.
Besplatna verzija pregledača .pdo fajlova. PDO fajlovi su dizajnirani u Pepakura designer programu i predstavljaju "odmotan" 3D model kreiran u jednom od mnogih 3d softvera. Odavde je moguće štampati šablone na papir. Osim toga, služi kao pomoć prilikom sastavljanja jer se vrlo pregledno može videti koji deo se sa čime spaja. Poseduje i još nekolicinu korisnih funkcija.
PDO fajlovi sadrže nekoliko informacija. To su teksture, outline, peraja za lepljenje i linije za savijanje.
- Dodatni alat je pdo tools u kompletu sa Inkscape.
Pošto je pepakura viewer relativno ograničen po pitanju nekih opcija, možete se naći u potrazi sa dodatnim alatima. PDO tools je zapravo exporter pdo fajlova. Njegova prednost je odabir sadržaja za export. Pepakura može odštampati šablon bez tekstura i moguće je smanjiti vidljivost linija povećavanjem transparentnosti, dok pdo tools sve eksportuje posebno u vidu .svg fajla (vektor) u odvojenim layerima. SVG fajlove je moguće otvoriti i obraditi u Inkscape na bilo koji način. Verovatno najveću prednost predstavlja mogućnost smanjivanja vidljivosti linija za savijanje (koje se štampaju preko tekkstura i vide se i na gotovom modelu) dok linije za sečenje ostaju vidljive.
O softveru ćemo kasnije detaljnije.

Ručni alati i materijali.
- Skalpel. Svaki skalpel će kako-tako završiti posao, mada ja nikako ne preporučujem velike skalpele. Najbolji izbor predstavljaju hobi skalepli sa okruglim tankim drškama. Moguće ih je kupiti vrlo jeftino iz inostranstva. Ebay je pun, a takođe ih ima i na dx i sličnim. Cena za skalpel sa 5 rezervnih nožića je oko 3$. Ima i jedna domaća firma koja prodaje američki Xcelite za oko 400 din, mada rade samo veleprodaju.
1138_prev.jpg
- Metalni lenjir. Plastični lenjiri će se prelako oštetiti. Dobar skalpel prolazi kroz plastiku kao kroz puter. U najboljem slučaju, plastični lenjir neće imati ravnu liniju. Jedino metalnim lenjirom ćete osigurati prave linije.
- Podloga za sečenje (samoobnavljajuća). Ja sam svoju A4 nabavio preko ebay za 6-7$. Ona će, pre svega, zaštiti sve površine od ogrebotina. Dodatno će sačuvati skalpel oštrim duže vreme. Brazde u drvenim površinama takođe mogu odvesti sečivo na pogrešnu stranu.
58909-1001-1-3ww-l.jpg
- Makaze (veće i manje). Lično ih nikada nisam koristio, ali mogu lepo poslužiti.
- Alat za kružno sečenje. Ni ovo nikada nisam koristio. Površine koje se moraju precizno iseći su one koje se spajaju sa nekom drugom. One su uvek ravne. Tu i tamo ima nekih estetskih potreba, mada sam to sekao skalpelom i okretanjem papira :D
57471-00003ww-l.jpg
- Alat za bigovanje (scoring). Pored skalpela, najvažniji alat. On služi za stvaranje linija za savijanje papira. Kao kada olovkom jako pritisnete papir pa se on savija na tom mestu. Bez kreiranja linija za savijanje, papir će se gužvati prilikom oblikovanja. Ovo je takođe moguće izvesti i skalpelom i pravljenjem minimalnih rezova. Bigovanje skalpelom treba izbegavati jer se posle savijanja vide bele linije zbog cepanja papira. To je moguće ispraviti bojicama, ali je lakše uraditi pravilno od početka. Potrošene hemijske olovke će raditi sasvim solidan posao. Samo gledajte da je guglica što manja. Mnogi koriste igle, mada i one grebu papir.
- Lepak. Prvo i osnovno kod lepka je NE KORISTITI OHO. OHO sadrži aceton koji će razmazivati boje. Pored toga, sporo se suši i mnogo se razvlači što pravi nered, a i ima užasna isparenja.
Najbolji izbor su tečni lepkovi u olovkama. Postoje lepkovi dizajnirani za craft sa preciznim vrhovima za nanošenje, mada ih kod nas nisam našao. U našoj ponudi je moguće naći one školske sa mrežicom. Lepkovi na vodenoj bazi su dobar izbor, mada se moraju nanositi u minimalnim količinama kako ne bi nakvasili papir. Ja se najčešće snalazim sa nekim GIOTTO kupljenim u knjižari draško za 200 din. Nanosim ga tvrdom četkicom za slikanje.
- Dodatni alati poput pincete, spajalica, štapića, četkica.... mogu dobro doći u nekim momentima, mada nisu obavezni.

Ne treba zaboraviti ni osnovu svakog modela, a to je papir. Običan papir za fotokopiranje nije srećan izbor. Možete se igrati sa probnim modelima i delovima, ali za sam rad je potrebno koristiti teže papire. 120g i veće. Težine zavise od samog modela i veličine. Teži/deblji papir se ne može savijati i sastavljati toliko precizno, dok se tanji papiri lako ugibaju na velikim modelima. Ja koristim 250-300g za veće delove kao što su stalci, dno automobila... 160+250 za standardne delove i 120g za sitne delove kao što su šake sa prstima i komadima veličine 2-3mm[SUP]2[/SUP].
Boja zavisi od teksture. Često ima delova kao što su majice, plaštovi, oružja... bez puno detalja i koje je moguće uraditi na jednobojnom papiru. Sve što ima puno detalja se radi na belom. Prednost kolor papira je dvostrana boja.
Papire je još moguće kupiti glatke i grube (hamer). Hamer je odličan za odeću, dok su glatki super za kožu, metal...
Idealan primer za raznolikost papira je super saiyan Goku.

U BG se papiri mogu kupiti na nekoliko mesta. Ima na trgu jedna knjižara sa raznim umetničkim materijalima. U Kraljice Natalije postoji nekoliko slikarskih radnji, od koji Raško ima najveći izbor kolor papira. Beli papiri raznih gramaža se mogu kupiti u fotokopirnici data copy u Kneza Miloša iznad beograđanke. Možda i copy planet može da proda papire na komad.

Mislim da je to dovoljno za početak. Kasnije ću opisati neka osnovna podešavanja za pepakura.

I kao što naslov kaže, mala uskršnja ideja. Radi se o despicable me minion kostimima za jaja. Ovo može biti sjajan uvod u paper craft jer je model izuzetno jednostavan. Sigurno će i klincima biti zanimljivo.
Šablon je u psd formatu kako biste mogli da sastavite svog miniona po želji. Usta i oči su odvojeni fajlovi. Nisam stigao da kreiram nekoliko novih pogleda već je ovo iskopirano i obrađeno sa drugog izvora. Takođe sam planirao još vrsta ruku i rekvizita, ali avaj.
Postolje mora biti od, barem, 200g papira, mada je poželjno i više. Dupli sloj će isto funkcionisati. Ovo ostalo nije problem, 120-160g će raditi posao.
20150408_195307.jpg
https://mega.co.nz/#!uJBTmZ7a!uqAPK6wCJrxzO3Jy87VR8jz6xYAYygZe6RVlWT-B4nA
 
Poslednja izmena:
Sjajna stvar vidjao sam jako komplikovane modele. Zanimame sta si ti do sad napravio i koliko vec vezbas?
 
Poslednja izmena:
Ne radim baš dugo. Oko 3 meseca čini mi se. Uradio sam 10ak modela, ali nijedan od onih najtežih kojim bih se hvalio. Vreme sečenja delova sam prepolovio od prvog modela i sada se spremam za atraktivnije stvari. Konkretno, onaj goku od gore.
Najzanimljiviji su mi bili portal turret i chibi batman .
Ja svoje modele nemam gde da čuvam pa ih onda delim. Ili bacam ako nisam zadovoljan rezultatom.
BTW, modele deljene preko pdf-a ne treba uzimati zdravo za gotovo. Nisu uvek najsrećnije rešenje. Već 2 komada su me razočarala. Jedan od njih je bmw m3, čiji delovi nisu u proporciji i nemoguće ga je sklopiti pravilno. PDO nema greške.
 
I ja sam se počeo baviti ovim pre jedno dve godine , za jednostavnije modele je potrebno samo malo strpljenja i vremena. E sad za složenije modele je potrebno paziti da li je dizajn dobar da se ne zeznete kao i ja. Sastavljao sam neku glavu zmaja i na skoro 2/3 puta sam shvatio da neću noći da završim jer nisu dobro napravljeni šabloni. Za sad sam u procesu pravljenja kacige Daft Punk-a , konkretno OVE . Većinu početnih modela sam bacio jer nisam znao koji papir da koristim ili sam bio previše aljkav. Samo omiljene sam zadržao za sad. I moram da nabavim bolji skalpel iako mi ovaj radi posao ali to nije to. :) Čisto sam okačio neke što sam radio. :)

phMLPuDm.jpg
nGQrYram.jpg
sawqyCsm.jpg
 
Nazad
Vrh Dno