Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

ili neka stavi sve lepo u jednu malu nadgradnu razvodnu kutiju
 
Sada mi je jasno na šta mislite, nije dobro da se vidi ogoljena žica, treba da bude izolovana ili sa termo buzirom.

Hvala na savetu. Jedino je problem žice koje idu sa bojlera skratiti jer se na njima nalaze buksne, a ne bih dirao njih jer cu svakako da stavim prekidač koji je baš za bojler
 
@mirop sonoff bez nule je beše mini model?
Imas link od Shelly tastera za svetla?
Ove koristim: https://kb.shelly.cloud/knowledge-base/shelly-wall-switch-1-2-and-4
Šta ovo znači? Možeš li da opišeš kako se ponaša?
Klasican prekidac spaja kolo u jednom polozaju, u drugom je prekinuto.

Taster samo pusti struju dok je pritisnut, kao zvono na ulaznim vratima. Na shelliju i sonofu koje koristim taj taster samo uradi promenu trenutnog stanja releja - ako je iskljucen, ukljucice ga, i obrnuto.
Sada mi je jasno na šta mislite, nije dobro da se vidi ogoljena žica, treba da bude izolovana ili sa termo buzirom.

Hvala na savetu. Jedino je problem žice koje idu sa bojlera skratiti jer se na njima nalaze buksne, a ne bih dirao njih jer cu svakako da stavim prekidač koji je baš za bojler
Kod mene u kupatilu vlaznost vazduha dodje i do 75% :d zato sam izbegavao da stavim relej ispod bojlera :) ne znam da li ovo utice na radni vek ili ne daj boze nesto drugo…
 
Poslednja izmena:
Relej je u svakom slucaju hermeticki zatvoren, vodovi su fizicki odvojeni.

ja sam odavno stavio prekidac za bojler, cak sam negde ovde i kacio slike releja i ploce da vidite kako izgleda.
mana tuya prekidaca je sto nehotice neko ugasi bojler kada treba da radi, i sto previse sija u mraku.
backlight moze da se iskljuci u aplikaciji ali onda ne mozete da nabodete prekidac ako ga ne vidite.
 
I kod mene radi vec 6 meseci najnormalnije wifi verzija tuya, ali kontam da je upitan kvalitet samog releja na delu gde je kontakt, usled varnicenja moze doci do potrosnje lose dizajniranog kontakta pa samim tim i opterecenja pa i pregorevanja ovog dela.
 
Ja imam sreću sa vlažnošću vazduha u kupatilu jer je kod mene prozor ogroman pa je dobro ozračen, mada je vlažnost sigurno veća od one koja je u stanu.
 
Klasican prekidac spaja kolo u jednom polozaju, u drugom je prekinuto.
Taster samo pusti struju dok je pritisnut, kao zvono na ulaznim vratima. Na shelliju i sonofu koje koristim taj taster samo uradi promenu trenutnog stanja releja - ako je iskljucen, ukljucice ga, i obrnuto.
Pitao sam zato što ovi zigbee switch moduli koje sam uzeo imaju da se parametar namesti da bude jedno ili drugo. Koristim Home Assistant i našao sam da je podešavanje u delu:
Manage Zigbee device
Clusters: TuyaZBExternalSwitchTypeCluster​
Attribut: external_switch_type (id: 0xd030)​

value se podesi da bude:
ExternalSwitchType.Momentary​
ili
ExternalSwitchType.Toggle​

Ovo je da li koristiš fizički taster ili prekidač. Siguran sam da i za Shelly ima parametar koji može da se podesi.
 
Da li postoji neki ir remote koji može da se kontroliše Android box Mi box s?

Sa ovim sam probao, ali ne mogu da ga povežem. Ir remoteScreenshot_2024-05-15-21-40-05-305_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
 
Pitao sam zato što ovi zigbee switch moduli koje sam uzeo imaju da se parametar namesti da bude jedno ili drugo. Koristim Home Assistant i našao sam da je podešavanje u delu:
Manage Zigbee device
Clusters: TuyaZBExternalSwitchTypeCluster​
Attribut: external_switch_type (id: 0xd030)​

value se podesi da bude:
ExternalSwitchType.Momentary​
ili
ExternalSwitchType.Toggle​

Ovo je da li koristiš fizički taster ili prekidač. Siguran sam da i za Shelly ima parametar koji može da se podesi.
Ima na sheliju, to sam promenio, ali iz nekog razloga mi je privlacan taster :) verovatno zato sto je dubina samog tastera oko 1cm pa mi ostaje prazna dozna da bez problema ubacim taj sonoff mini za kontrolu svetla.
 
Naručen Dongle P koji će da služi kao koordinator, za početak takođe naručio sonoff zbmini L2, koliko sam shvatio ne zahteva nulu, a kako u prekidačima za svetlo ni nemam nulu (2 žice) kontam da je to to.

Mislio sam da naručim i mini r4 za slučaj kada treba nula, ali sam malo zbunjen po pitanju njega jer negde piše da mu treba nula, negde piše da ne treba,tako da pojma nemam.

Od Shelly 1pm sam odustao, u official store ga nema na stanju (14$), a na Ali je skoro duplo skuplji, 23$ + sipping 2/3$.

Edit: Sad vidim da je R4 zapravo WiFi, a Mini bi trebalo da je Zigbee ekvivalent i da se ponaša kao router. Samim tim msm da je nula neophodna, jer bez nule ji se ponašao kao end device. Ako moze samo neko da potvrdi, da ne puknem pare ako nije to to. Imam 3 žice kod prekidača.
 
Poslednja izmena:
Za shelly probaj kupujem prodajem, bolje su cene nego na aliju… ako bude bilo potrebe kasnije…
 
Ja sam danas nastavio sa igranjem. Uspeo sam da dodam robote usisivače u HA. Nisam još uspeo da dodam i njhove mape tako da za sada samo vidim status baterije i mogu da ih pustim da čiste i ostale osnovne funkcije.
Uspeo sam i klimu da dodam. Nisam siguran da ću da joj radim neku automatizaciju, ali možda koristi kad dođe leto.
Garažna vrata još odolevaju. Uzeo sam model zigbee prekidača koji nije baš podržan kako treba. Moraću neki hack...
 
Video sam taj HACS ali nisam stigao da ga odradim. Nije baš na click nego mora da se ručno pravi direktorijum i kopiraju fajlovi. Trenutno koristim Home Assitant koji je instaliran preko snaps. Malo mi je komplikovano da radim sa fajlovima, a koliko vidim ni nemam config direktorijum kod sebe... mislim da pređem na Home Assistant OS pa onda ponovo da celu kuću odradim tamo kako treba.
Da li se na tim mapama vidi trenutna pozicija robota. Da li je sve isto kao i u aplilkaciji na mobilnom za usisivače?
 
Ne moraš kretati od nule ako prelaziš na HAOS, samo vrati backup od postojeće HA instance.
 
Možda uradim i tako... Mislio sam da isprobavam sve i svašta na ovoj mašini, pa kad se rešim da napravim kako treba da sve odradim ponovo.
 
Ja sa ovom integracijom imam sve funkcije za Mi Robot Vacuum-Mop 2, baci pogled da nije i tvoj robot na listi podržanih.
Ja koristim Xiaomi Miot integraciju uz koju moze da se doda Xiaomi Cloud Map Extractor za mapu. Kod mene je problem sto kad odradim to i dodam mapu, CPU usage se poveca za +10%. Znaci od default 7-8% ode na 17-18% i konstanto sedi tu.
Tako da sam na kraju batalio mapu..

Ta tvoja integracija je slicna, koristi takodje ovaj map extractor za mapu koliko vidim..
 
Da li se na tim mapama vidi trenutna pozicija robota. Da li je sve isto kao i u aplilkaciji na mobilnom za usisivače?

Vidi se trenutna pozicija, i HA "zna" šta usisivač radi trenutno pa možeš da automatizuješ druge stvari (npr. da mu se upale svetla ako je mrak). Interfejs se naravno razlikuje od Mi aplikacije, ali sve funkcije su tu, makar za moj robot.

Ne savetujem da koristiš Home Assistant bez HACS-a u produkciji, pre ili kasnije će ti zafaliti nešto, tako da gledaj da ga osposobiš pre nego što uđeš dublje, jer će biti sve teže i teće krenuti od nule kako se ukućani budu navikavali na nove životne pogodnosti.
Ja koristim Xiaomi Miot integraciju uz koju moze da se doda Xiaomi Cloud Map Extractor za mapu. Kod mene je problem sto kad odradim to i dodam mapu, CPU usage se poveca za +10%. Znaci od default 7-8% ode na 17-18% i konstanto sedi tu.
Tako da sam na kraju batalio mapu..

Ta tvoja integracija je slicna, koristi takodje ovaj map extractor za mapu koliko vidim..
Da, koristi isti taj extractor. Ja nisam primetio neki povećani CPU usage, ali moj HA radi u kontejneru na "pravom" hardveru, cpu je stalno na 99% idle.

Uz ovu gore integraciju moj robot dobija funkcije koje nije imao kroz Miot, npr. slanje u određene sobe.
 
Poslednja izmena:
Hvala. HACS će biti svakako uključen.
Trenutno su mi robot usisivači dosta nisko na listi. Slabo ih koristimo otkako deca razbacuju sitne igračkice po podu. Tako da svako pustim ručno kada proverim da nema ničega što može da im se zaglavi.
Trenutno čekam ostatak zigbee uređaja za svetla i roletne. To koristim svaki dan više puta pa mi najviše i znači.

Skoro mi je stigao ovaj merač temeperature i vlažnosti vazduha:
Sviđa mi se i planiram da poručim još nekoliko. Problem sa poručivanjem sa Aliexpressa je što za jedan komad dobijem povoljnu cenu, a kada hoću da poručim više komada onda bude skuplje. Recimo, ovaj me je koštao 3,7€, a 10 komada koštaju 49,49€. Isto važi i za ostale uređaje, pa poručujem i testiram 1-2 komada. Nije neka ušteda, ali me čudi logika da je više skuplje (i nema veze sa poštarinom).

Uspeo sam da dodam WiFi Tuya uređaje koje imam od ranije. Trenuto za njih koristim HA integraciju preko clouda, ali odradio sam sve potrebno da budu Tuya Local, samo nisam stigao da ih tako povežem.

Namestio sam i WiFi kamere da rade preko HA, tako da skoro ni ne pokrećem njihovu native aplikaciju preko mobilnog. Koristio sam prvo Generic Camera integraciju koja stiže sa HA, ali mi je imala kašnjenje strima od 10-tak sekundi, sada koristim HACS WebRTC Camera i radi mnogo bolje.
Ideja mi je da podignem i Frigate kada namestim HAOS pa da automatizujem i detekciju pokreta, snimanje i slično...
 
Frigate je poprilično CPU intensive, osim ako ne uzmeš recimo Coral
 
Taman da iskoristim hardver :)
Za HA koristim HP ProDesk 400 G2 mini PC i totalno je neiskorišćen što se tiče performansi. Ideja je bila da ga koristim i kao PC za TV da gledamo filmove i slično, ali koliko ga koristimo za to mogu i laptop da povežem s vremena na vreme.
 
Poslednja izmena:
Koristimo sličan hardver, moj je HP Prodesk G3 Mini (i5-7500T/16GB/M.2 256GB) ali se zbog "viška" resursa Proxmox vrti na njemu sa 1 VM (HA) i 3 kontejnera trenutno (PiHole, UnFi Controller i WordPress). Probao sam i InfluxDB u kontejneru ali sam ostavio kao add-on u HA, lakše mi je tako za upravljanje. Plex mi se vrti na QNAP NAS-u a reprodukcija ide preko nVidia Shield/AppleTV 4K.

Razmisli o Proxmoxu i HA u VM, može se lepo iskoristiti taj ProDesk :)
 
Poslednja izmena:
Još uvek se dvoumim oko Proxmoxa. Mislim da će ipak ići bez njega. Mrzi me i da to sad učim. Nije hardver toliko skup, a ako Frigate bude radio, mislim da će biti do dovoljna kombinacija da mi ne bude žao da tako stoji :)
Nisam do sada čuo za ovaj Coral AI accelerator. Deluje kao fina stvar. Ako bude trebalo, možda ga kasnije i poručim. Deluje kao da može lako da se doda po potrebi.
 
Slabo ih koristimo otkako deca razbacuju sitne igračkice po podu.
Ovo sa igračkama sam rešio tako što ne usisavam dečiju sobu. 😆

Namestio sam i WiFi kamere da rade preko HA, tako da skoro ni ne pokrećem njihovu native aplikaciju preko mobilnog.

Koje kamere imaš? Da li ih koristiš kao bejbi monitore i kakve su za tu namenu? Obavezno napiši i kako je prošla integracija kroz Frigate kada je budeš uradio. Meni je to na listi, hoću da izbacim Ćaomi špijunski uređaj iz dečije sobe.
 
Imam neke kineske PTZ WiFi koje koriste ICsee aplikaciju. Imam ih već godinama, ne znam ni ko je prozvođač. Kroz HA samo gledam strim. Nemam tu ništa od opcija koje ima ICSee aplikacija (praćenje pokreta, prepoznavanje ljudi, pomeranje kamere, paljenje svetla, zvučnika,...). Meni je dosta za sada da vidim ko mi je na vratima ili da li pas glođe biljke na terasi :)
Ideja mi je, da kad namestim Frigate, da dobijem notifikaciju da je poštar doneo paket ili da je neko u garaži i slično. Eventualno da uhvati screenshot po nekoj logici.
Fregate će biti kad pređem na HAOS, a to će biti kad mi stignu svi uređaji koje čekam sa Aliexpressa... verovatno na leto.
 
Čitam sad vaše poruke, pa me zanima da li je za HA bolje uzimati ovako neki HP ProDesk ili Intel Nuc recimo? Planiram u nekoj budućnosti da stari laptop na kome se vrti HA preko docker container zamenim za nešto "više namenski".
 
Totalno nebitno, HA je običan OS kao i Windows/Linux, možeš da ga instaliraš gde god. Ja preferiram NUC/RPi zbog toga što su mali i možeš da ih staviš bilo gde. I mali su potrošači..
 
Nazad
Vrh Dno