Šta je novo?

P35 vs. 965

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poruke
9,435
Poena
1,025
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD X4 @ 3,5Ghz
Matična ploča
GA-990FXA-UD3
RAM
32Gb DDR3 @ 1666Mhz
GPU
Strix RX480 8Gb
Storage
256Gb 850Pro + couple of AliExpress SSD's
Zvuk
Creative
PSU
Zalman ZM600-HP (Heat-Pipe :) )
Kućište
Alexander Weiss (glass front + glass side)
Monitor
AOC 32" IPS
Miš & tastatura
G602 & Drevo 87 key (Red Switch)
Mobilni telefon
Moto G9 Plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Zašto se svi odlučuju za lošije proizvođače ali noviji čipset, kolika je to razlika kad svi znamo da su procesori limiteri sa FSB Wall-ovima?
Zašto uzeti P35?!?
 
Podrzava i ddr2 i ddr3 i podrzavace Penryn procesore Intela.
 
mali dodatak :)

Postoje ploce sa P35 cipsetom koje podrzavaju samo DDR2 i samo DDR3, nema i jedno i drugo :)

Primer:
Gigabyte GA-P35T-DS4 ---> DDR3
Gigabyte GA-P35-DS4 ---> DDR2

ili

Asus P5K3 ---> DDR3
Asus P5K ---> DDR2

Inace sve imaju podrsku za sledecu generaciju Intel procesora radjenoj u 45nm tehnologiji...
 
Poslednja izmena:
Ne podrzavaju sve ploce sa P35 chipset-om DDR3!
Samo neke,ali sve podrzavaju DDR2 na 1066Mhz!(ispravite me ako gresim):wave:

Najn...

Opet ponavljam... samo DDR2 ili samo DDR3.
Ploce koje podrzavaju DDR3 nece raditi sa DDR2 memorijom (nebitno da li je 1066MHz). Uvek bilo tako i uvek bice ;)
 
Poslednja izmena:
Evo ja sam igrom slucaja(neplanirano) pre par dana presao sa Gigabyte P965 DS3 na Gigabyte P35 S, pa mogu izneti par utisaka.
Za pocetak razlika u ceni je mala, svega nekih 15e. Kod P965 moze da vam uleti neka losa koja ce ipak biti limitator. P35 podrzava nadolazece procesore. Tako da mislim da tu nema nekog prevelikog razmisljanja koji chipset odabrati.
Konkretno sto se ove moje dve ploce tice, na DS3 sam imao problem sa PCI-E prilikom clockovanja sto nije tako retka pojava kod ploca sa tim chipsetom, na P35 toga nema i to mi je vec bio dovoljana razlog za zamenu. Kod stare ploce nije bas najbolje radila ona opcija da ako preterate sa nekim podesavanjima u BIOSU pa ne moze da se upali odma vrati vrednosti na default, bilo je potrebno cekati nekih 5min pa onda upaliti komp i tek tada bi to uspelo, na P35 ploci ovo idealno radi, maltene ni ne shvatite da nije uspelo prvo paljenje. Ova ploca mi se i ne pregreva sto me je malo mucilo sa starom, istina to je vise moja krivica i dobrih klimatskih uslova u mom kucistu.
Eto toliko, po meni je skroz logicno opredeliti se za P35.
 
@omnik

pa nije bas tako.........
GA-P35C-DS3R
 

Prilozi

  • motherboard_productimage_ga-p35c-ds3r_big.jpg
    motherboard_productimage_ga-p35c-ds3r_big.jpg
    67.5 KB · Pregleda: 150
Manite se hibridnih resenja gde je sve zbudzeno na jednu plocu :) To jednostavno ne moze da valja...
Jos uvek je pametnije ici na DDR2 ako je P35 u pitanju. DDR3 ima smisla na X38 :wave:

P.S.
P35 je isto sto i 965 samo u sitnijem proizvodnom procesu. Prednost mu je manje grejanje, bolje OC mogucnosti i detaljnije podesavanje sekundarnih latencija :wave:
 
Evo ja sam igrom slucaja(neplanirano) pre par dana presao sa Gigabyte P965 DS3 na Gigabyte P35 S, pa mogu izneti par utisaka.

Zar nije ga-p35-ds3,kako s?

Sad vidim da postoji GA-P35-DS3 i GA-P35-S3! Zna li neko u cemu je razlika?
Izvinjavam se sto sam otisao u offtopic!
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa lepo S, nema Solid Capacitors, ostalo isto.
 
P35 je isto sto i 965 samo u sitnijem proizvodnom procesu. Prednost mu je manje grejanje, bolje OC mogucnosti i detaljnije podesavanje sekundarnih latencija :wave:

Ajde obajsni mi ovo "bolje OC mogucnosti" jer i sa 965 čipset-om problem prave procesori a ne čipset.
Inače nemam nameru da kupim ploču da bih je 1h u mesec dana hladio Azotom.
Znači govorimo OC za svaki dana odnosno vazduh - voda.
Gde si to video da je neki CPU probio FSB wall na P35 koji je BTW imao na 965?
Ja to tražim i ne mogu da nađem.
 
E da si to reko pre par dana pa sam mogao probati, ovako sam ujedno sa zamenom ploce zamenuo i procesor. Tri nedelje mi drugi primerak stojao na ormanu a mene mrzelo da ga ubacujem u komp da ga probam, reko garant su isti posto su zajedno kupljeni, isti datum proizvodnje... Medjutim kad sam onaj drugi ubacio u staru plocu on se pokaza bolji te ga odlucih usvojiti.
 
Ajde obajsni mi ovo "bolje OC mogucnosti" jer i sa 965 čipset-om problem prave procesori a ne čipset.
Inače nemam nameru da kupim ploču da bih je 1h u mesec dana hladio Azotom.
Znači govorimo OC za svaki dana odnosno vazduh - voda.
Gde si to video da je neki CPU probio FSB wall na P35 koji je BTW imao na 965?
Ja to tražim i ne mogu da nađem.

Vidi ovako ja gledam OC i sa malo extremnije strane tipa DryIce LN2 :) Ali generalno gledano tu su negde. Samo P35 je ipam napredak, koliko god mali napredak je. Teze se stize do strapa, sto se moze staviti u to bolji OC (ipak su bolje performanse P35 na 450FSB nego 965 na 450FSB :) ), a i malo se bolje OC-uje memorija...

Mislim da sam dovoljno rekao. :wave:
 
Ljudi, izgleda da postoji problem u kombinaciji p35 ploce sa procesorom ciji fsb je 200MHz (E21xx, e4300 npr). Problem se ogleda u tome da ne postoji 1:1 za odnos fsb:mem samo kada se stavi procesor koji radi na default 200MHz magistrali. Znaci, kao da se ploca istripuje jer kada je sve na defaultu, fsb 1:1 bi znacio da ddr2 treba da radi na 400MHz, a takvi moduli ne postoji. Pogledajte sledece teme i bice vam jasno:
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=134414
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?p=1166945#post1166945

Jel ima neko da mu navedena kombinacija lepo radi?
 
E sad sam potpuno zbunjen. Treba sto pre da se odlucim da li da menjam procesor e2160 ili plocu (biostar p35).
 
E sad sam potpuno zbunjen. Treba sto pre da se odlucim da li da menjam procesor e2160 ili plocu (biostar p35).

Procesor. P35 podrzava nadolazece procesore, 965 ne, to sigurno znas. A kolicina novca uvek odlucuje, to jest koliko mozes/hoces da doplatis za drugi procesor ili drugu plocu.
 
Procesor. P35 podrzava nadolazece procesore, 965 ne, to sigurno znas. A kolicina novca uvek odlucuje, to jest koliko mozes/hoces da doplatis za drugi procesor ili drugu plocu.

Iz iskustva cu vam reci,ko kupi 965 a ne p35 napravio je gresku!
Uzimajuci u obzir sta nudi p35 u odnosu na 965 grbaviti se za nekih 1000din razlike nema logike!:trust:
 
Poslednja izmena:
Nemam vise para. Eventualno bih mogao da doplatim za e4300, ali kako i on radi na FSB 200MHz to ne bi imalo smisla (imao bih isti problem).
 
Jer mislis ako bi kupio biostar?
Ne razumem sta si ovime hteo da kazes. Vec imam biostar plocu i imam 3 opcije:
1. da se zadovoljim za 2.4GHz
2. da zamenim plocu za recimo GA 965 DS3 bez doplate
3. da zamenim proc za 6300 uz doplatu od 50e

Za sada sam najblizi opciji 2 jer me ne kosta nista, a dobicu brzi sistem.
Ne znaci mi mnogo sto p35 podrzava nadolazece proceseore jer nemam nameru da menjam nista neko duze vreme. Koje su jos prednosti p35 platforme u odnosu na 965?
 
Poslednja izmena:
Ne razumem sta si ovime hteo da kazes. Vec imam biostar plocu i imam 3 opcije:
1. da se zadovoljim za 2.4GHz
2. da zamenim plocu za recimo GA 965 DS3 bez doplate
3. da zamenim proc za 6300 uz doplatu od 50e

Za sada sam najblizi opciji 2 jer me ne kosta nista, a dobicu brzi sistem.
Ne znaci mi mnogo sto p35 podrzava nadolazece proceseore jer nemam nameru da menjam nista neko duze vreme. Koje su jos prednosti p35 platforme u odnosu na 965?

Vidi ovako ne znam kakav je taj procesor,ali ono sto sam cuo po overkloku nebi trebalo da je iza E4300.(I ako jeste ne puno)
To znaci da ti je opcija 2 najbolja varijanta.Jedino ako ti bas nije uleteo neki osakacen procesor.
A sto se tice p35,ja mislim da su glavni aduti podrska za 45nm i ddr2 1066mhz!
pozz
 
Poslednja izmena:
Ne razumem sta si ovime hteo da kazes. Vec imam biostar plocu i imam 3 opcije:
1. da se zadovoljim za 2.4GHz
2. da zamenim plocu za recimo GA 965 DS3 bez doplate
3. da zamenim proc za 6300 uz doplatu od 50e

Za sada sam najblizi opciji 2 jer me ne kosta nista, a dobicu brzi sistem.
Ne znaci mi mnogo sto p35 podrzava nadolazece proceseore jer nemam nameru da menjam nista neko duze vreme. Koje su jos prednosti p35 platforme u odnosu na 965?

Sam si dao odgovor kad se uzme u obzir tvoj post http://www.benchmark.co.yu/forum/showpost.php?p=1167222&postcount=21 a da se tacke 1 i 2 potiru. GA 965 DS3 je takodje dobra ploca a da li bi tvoj e2160 isao 3 Ghz, to je vec pitanje. Posalji mi PM ako hoces da probas e2160 na P5B DL, BG.
 
Vidi ovako ne znam kakav je taj procesor,ali ono sto sam cuo po overkloku nebi trebalo da je iza E4300.(I ako jeste ne puno)
To znaci da ti je opcija 2 najbolja varijanta.Jedino ako ti bas nije uleteo neki osakacen procesor.
A sto se tice p35,ja mislim da su glavni aduti podrska za 45nm i ddr2 1066mhz!
pozz

Odgovor na ovo sto sam obelezio:

Meni ploca podrzava DDR2 1066, a ima 965 :) Znaci ta opcija postoji na default FSB-u od 266 da ne bude zabune. E sad koliko 965 ploca to podrzava nisam siguran, to su ja mislim ne zvanicno podrzavale neke 965 ploce. Konkretno imam ASUS P5B-Plus Vista Edition :wave:
 
@MarkoS

Imam ja kombinaciju P5K+2160.
Za sada, bez nekih preteranih eksperimentisanja, oc je na 2.88 (320x9) na default voltazi.
Ne znam koji je delilac memorije jer ploca nema klasicno biranje delilaca vec ti ponudi brzine na kojima memorija moze da radi. Meni, konkretno, u ovom slucaju daje opciju za 800Mhz (u pitanju je Geil Value 800).

Inace, proc ima FSB wall na 350. :S: :smash:
 
Jedini konkretan odgovor koji sam ja dobio je u postu #14.


- bolji tj. brži memory controller po testovima za oko 5% u proseku za isti klok (ignoriši testove GA modela kao referentne, pošto su kod njih rezultati sa memorijom primetno varirali sa BIOS verzijom)
- nešto brži disk podsistem, tj. novi southbridge: ICH9(R) vs ICH8(R)
- navodno bolje odrađeni crossfire
- TDP je kod 965=~23W, a kod P35=~16W
- tu su uvek te stvari oko podrške višeg (zvaničnog) FSB-a i nailazećih procesora i memorija (mada ćemo po mom skromnom mišljenju ploče ionako menjati nakon prvog, skupog talasa tih novih procesora, a pogotovo DDR3 memorija)
- dodatne sitnice kao feature čipseta (broj portova ovog ili onog je uvećan)
- psihološki efekat; P965 je izbačen sa određenim dečijim bolestima i trebalo je neko vreme da se one srede (bilo sazrevanjem BIOSa, bilo novijim revizijama ploča), dok je P35 kao proizvod izašao zdrav i prav

Sve u svemu, ne radi se o "wow" razlikama, nego o evolutivnoj smeni i ako se radi o bliskim cenama, naravno da se više isplati uzeti P35. Ali, ko već ima 965-icu, ne isplati mu se da menja, osim ako ganja neki vrhunski o/c rezultat sa pojedinim modelima. Jel ti sad dovoljno konkretno? :)
 
Nazad
Vrh Dno