Šta je novo?

Overklokovanje Haswell-E i7 procesora (modeli 5820K, 5930K, 5960X)

http://valid.x86.fr/d6wc4t
1zbwkle.jpg

nadam se da je ovo ok... nemam vremena sad da ga pustam sat vremena.
 
Taj test služi za "površno" testiranje.
Pusti Prime95 ili LINPACK ... pa se onda pohvali :)
 
Odradio vec par simulacija u rf, animacija i rendera u maxu, i sve radi bez problema, tako da mi je taj realworld bench bar meni dovoljan... isto se ponasa kao aida... ne bavim se overclockom, dosta amaterski to radim, ali vidim kad nesto radi kako treba... mrzi me da sad jurcam prime... koliko sam shvatio prime ima neki problem sa haswellom-e sto sam video na netu tako da necu da rizikujem.
 
OK je taj stav, važno je da tebi na tih 4.5GHz računar bude stabilan i da nema restartovanja ili bagovanja u programima koje ćeš koristiti svakodnevno ... ali za to treba vremena, jer se može desiti da za koji dan ili nedelju doživiš neki od pomenutih problema.
Realno ako si ubo dobar primerak a izgleda da jesi (verovatno ali ne i dokazano, pošto ne želiš da se bakćeš sa onim pravim programima za terstiranje stabilnosti), u tom slučaju je 4.5GHz sasvim normalna brzina za 24h korišćenje računara sa tom voltažom.

I da, ona temp. od 70C je daleko od bilo kakvog ozbiljnog opterećenja računara (naravno uzimam u obzir da je sada zima i da nije u sobi tako toplo kako će biti leti). Ja imam babaroga kapacitetno vodeno hlađenje pa očas posla pri pravljenju nekog .mkv (H.264) fajla, ubije +70C na pojedinim jezgrima (a kod mene u sobi nije "za kratke rukave"), tako da vodi računa i o tom detalju. Hoću reći da si bio previše, previše optimističan sa svojim podatkom o performansama hlađenja koje imaš.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, navratio sam ovde na ovaj deo foruma cisto da vidim dokle ste ga ovreklokovali stabilno i da to radi kako treba.... posle dosta procitanih postova vrlo sam se iznenadio da se svi krecu oko 4.4 do 4.6. a ocekivao sam da sa boljim hladjenjem da ga vozite na 5 gigahertz-a. Izgleda da sam imao srece ocigledno... mada, mozda i odlicno provetreno kuciste ima uticaja (NZXT Noctis 450) na moje srecno overklokovanje... preporuka za benchmark a da nije prime (koliko vidim hoce da povuce nesto vise struje i sprzi procesor)? a ovaj linpack nesto ne kontam kako da ga startujem iz nekog razloga...
 
Meni radijator stoji napolju, a uz to je ceo sistem hladjenja mnoooogooo jaci nego taj Nepton. Ne znam ni dal 1% 5820k stize do 5ghz.
Na stranu to, taj noctis je smesan po airflow-u, pola prostora za ventove je blokirano fensi krivinama.

Mozes linx :)
 
Poslednja izmena:
Sta ste napali coveka :p,vazno njemu radi za sta treba,kaki linx-ovi,realbenchovi i prajmovi :D
 
Loše sam se izrazio kad sam rekao Linpack: to navodi na zaključak da je u pitanju "LINPACK IntelBurnTestV2.54" (bar je to verzija koju ja imam) ali nisam konkretno mislio na njega već na "LinX 0.6.5 Symply Linpack" (koji mnogo ozbiljnije stresira CPU od bilo čega drugog i to za kratko vreme, ako je CPU nestabilan - sledi BSOD u prvom minutu).

Kačili smo slike po temama, sad ne mogu da se setim gde tačno (mojih možda više i nema jer je ugašen free share sajt "dodaj.rs" preko koga sam postavljao sve slike).
 
Inace izasli novi BIOSi za Asus ploce.
 
Probao sam neki linx koji sam prvo nasao i pocela je da skace kriva kulera (smart) i temperature da nekontrolisano skace izmedju 60 i 90 stepeni posle 10 sekundi pa sam ga ugasio. Posle toga ukljucio najintenzivniji moguci realworld render na brute force na sat vremena i temperatura je bila na stabilnih 70c for mine piece of mind.
Tako da, stvarno ne znam sta se desava sa tim benchmarkom ali vrlo je moguce da ima slican problem kao prime. Nijedna igrica ili aplikacija nece da stresira procesor vise od simulacija fluida ili brute force 3d rendera u realnim uslovima... (osim ako radite fizicke teorije i kalkulacije teorije haosa) tako da, rekao bih da prime i linx jednostavno nisu optimizovani da rade sa ovim procesorima kako treba ili je neki bug u pitanju (kao sto vlada uverenje na netu). Prime nisam probao, ali kontam da bi se slicna stvar desila...
 
Mozes ti da vrtis šta hoćeš i da budeš zadovoljan sa njegovom stabilnoscu, mi samo kažemo da to nije stabilno pod našim uslovima kako je vecina navikla da testira i dok to ne prodje neće dobiti naše puno priznanje da je stabilan i validnost. Linux i prime su poznati po tome da greju procesor kao ringlu i ima par programa koji mogu da doguraju do približnih temperatura. Za 1.3V na tim heksa i okta intel procesorima ti treba daleko ozbiljnije hladjenje od tog Nepton 140XL i za validaciju overkloka na našem forumu. Ako je tebi stabilno i sve radi kako treba, super samo guraj :) BTW, mozes probati ROG Real Bench V2.2, lepo programće za stress test, ne greje toliko jako kao ova dva, ali može poslužiti za stabilnost. Po hijerarhiji stress testova, Aida 64 komplet test<Aida 64 FPU test samo< ROG Real Bench V2.2< Prime 95 v28.5 (ili ako ima noviji) < Linx na max memoriji.
 
@Kasa5033

Pretera ga sad. :D

Znamo da kuler koji ima ne može da ohladi taj procesor pod Prime95/LinX-om sa tim naponom, ali je sasvim OK da ide do 70°C u AIDA64 na 4.5GHz sa 1.3V.

@riddler

Ako do sada nisi imao problem sa stabilnošću u svakodnevnom radu, nemoj mučiti procesor pod LinX-om sa tim kulerom, opusti se i uživaj u lepom primerku koji imaš.
 
Probao sam neki linx koji sam prvo nasao i pocela je da skace kriva kulera (smart) i temperature da nekontrolisano skace izmedju 60 i 90 stepeni posle 10 sekundi pa sam ga ugasio. Posle toga ukljucio najintenzivniji moguci realworld render na brute force na sat vremena i temperatura je bila na stabilnih 70c for mine piece of mind.
Tako da, stvarno ne znam sta se desava sa tim benchmarkom ali vrlo je moguce da ima slican problem kao prime. Nijedna igrica ili aplikacija nece da stresira procesor vise od simulacija fluida ili brute force 3d rendera u realnim uslovima... (osim ako radite fizicke teorije i kalkulacije teorije haosa) tako da, rekao bih da prime i linx jednostavno nisu optimizovani da rade sa ovim procesorima kako treba ili je neki bug u pitanju (kao sto vlada uverenje na netu). Prime nisam probao, ali kontam da bi se slicna stvar desila...

Optimizovani su oni, ali se ovi procesori mnogo greju :) 1.2v za cpu je max kada je linx u pitanju za vodeno hladjenje u sobnim uslovima. Probaj RealBench_v2.42 on je ok i probobaj XTU. Ako sve to prodjes onda imas lepo nivo stabilnosti.
 
Pa dobro ja samo iznosim koncizno misljenje, ali kao sto kaze Delevic RoG Real Bench je odlican test koji dobro testira stabilnost i daje neke relane temperature. Moj i5 nemre preko 4,5GHz u Real Bench ni sa kojim naponima i podesavanjima. A isto nemre ni u Linxu da prodje, samo su temperature jedno 20C vece, ako ne i vise :D
 
RealBench_v2.42 prosao sa 73/72c i kulerom na 90%... mislio sam da ce da mi da neki finalni screen sa passom pa nisam capturovao... xtu cu da probam veceras... imam dosta posla da se zezam sad sa tim....
 
Mislim da ce XTU biti problematican vec. Udarace po 80c.

Ja sam sad cepao realbench na 1.37v, visoke 60-e. Pokusavam nesto sa strapom 125, iako to ne volim... ali ono bolje ide nego sa 100-om sto je najgore.


Mmmm sto volim ove specijalne X99 bagove. Sa offsetom je odjednom poceo da mi gasi komp kad se bootuje win do kraja (popali sve). Ne restart, gasi. Oook, stavim ja jos manji napon preko manuala, radi sve.
Trolololooo
 
Poslednja izmena:
A ja sam spustio memoriju na 3000mhz i zategao latencije. Prosao testove bez greske.

3000mhz 13-14-15-15-380-1T 1.36v
 
4.375mhz mi je neki max, bez da prelazim 1.4v sto bas ne zelim :D
Ostao mi je ram da ispeglam sa ovim strapom, verovatno cu i ja da jurim 3000. Trenutno je na 2750mhz CL15, 1.2v

Delevicu, na koliko tebi ide PCH temp? Meni je dosao do skoro 56 :mad:
 
Poslednja izmena:
Meni je XTU prilično slab test. Evo primera koliko malo je u stanju da mi zagreje procesor posle 30 min. njegovog Stress testa:


Već sam navodio da ako pustim neku H.264 kopresiju (bilo koji program koji pravi MP4 fajlove, DivX, WMV, MKV i sl.), posle 15 min. već ću zabeležiti povremene max. pikove na najslabijem jezgru od +68 do +71C (ali samo pikove) a u proseku će se vrteti temp. na +60 do +65C.
 
Meni XTU puca do 66 stepeni na istom naponu kao tebi. (doduse cache je OC-ovan na 4ghz, tako da odatle verovatno visak temp)

Edit: doduse ventovi nisu na max, ali nije neka razlika, 2-3 stepena.
 
Poslednja izmena:
A kako su ti podešene ostale voltaže? Znam da se kod Asus-a razlikuje dosta od ASRock-a ali evo kako to izgleda kod mene:
 
Meni xtu i prime samall ffts pdrave iste temperature. Voda 23c cpu ide do 65-66 max. Pch mi je 30c :) Tu mi je def napon. To nisam ni dirao.
 
I meni su tu negde xtu i prime small FFT. Mozda je prime za 2 stepena topliji. I meni je def napon na PCH, samo je vruc do bola iz nekog razloga.

@Maxer slicni su nam naponi, maltene isti :)
 
ixcpk3.jpg

evo i xtu-a...
iz nekog razloga temperature se krecu izmedju 63 i 70 (bas veliki gap), ali mozda je takav test...onaj asusov test mi je digao malo temperaturu vise.
 
Temprature merite sa čime? I kada kažete max temperatura mi je 66c, to je u piku na jednom jezgru ili? Ako tako merite, recimo HW monitorom, 85C je sasvim ok, jer jedno jezgro uvek odskace vise od svih drugih, i to zzna d abude i po 5-10C. Shodno tome, jos jednom HW monitorom treba da se meri, i da se gleda max pik.
 
Max temp je obicno peak na jednom jezgru kao sto si rekao. Kod svih procesora gde je IHS zalemljen ne bi trebalo da bude preko 5C razlike od jezgra do jezgra. Ja svakako ne volim preko 80C da idem ni na jednom jezgru.
 
Koristim ga vec poslednjih godinu dana, isto sve pohvale. Preko duplog klika moze da ti napravi grafik za pracenje bilo koje temperature ili napona i ne jede puno resurse a sve od senzora prati :) Meni je stalno upaljen u pozadini :D
 
Da se nadovežem. HWMonitor preciznije hvata pik temp od fab rešenja, jer će češće, tj. učestalije "da sakuplja" merenja. Šta više, CPUID radi kodiranje većine alata za merenje raznoraznih proizvođača ploča. Međutim, najbolje ostavljaju ipak za sebe (moje neko subjektivno mišljenje). Takođe, moj neki max pik kojeg bi se pridržavao u proslosti bi bio 73C (Haswell i pre njega). Međutim, Haswell-E može da se hvata i na 80C u piku (potpisujem) ako se meri ovim SW-om. Ali i za to ima fora, i to sa naponima, tj. do degradacije neće doći ukoliko pik ne prelazi 80C konstantnog akanja, te ako CPU napon nije veći od 1.35V, sa opaskom da svi naponi sekcija oko mem i uključujući mem kontrolera ne prelaze 10% od vrednosti defaulta.

E sad imam još jedno pitanje. Verujem da većina više ne koristi Linx za 24/7 testiranja za Haswell-E, nego se ide na Prime95 i stres CPU test unutar Prime95tice. Moje pitanje glasi, koliko ga "ložite" vremenski? Dolaskom novih generacija proceva vreme se skračivalo zbog bržih obračunavanja, međutim, koliko je sad ok, tj. koje je vreme stresirnja ok?
 
Poslednja izmena:
Ja core furam Realbench stress test i x265, sjajni su za utvrdjivanje nestabilnosti. Takodje OCCT moze za jako kratko vreme da nadje nestabilnost, pogotovo kod cache-a.
Za memoriju HCI memtest i googlestressapp iz linuxa.

Gledaj za cache da ne prelazis 1.25v (24/7) jer je dosta ljudi na OCN-u prijavilo degradaciju. Cache je naizgled daleko meksi nego core.
 
Nazad
Vrh Dno