Šta je novo?

Overclock / Undervolt GPU

Shagon94

Poštovan
Učlanjen(a)
07.09.2022
Poruke
210
Poena
75
Jel iko jos overclockuje / undervoltuje graficku? Ja sam nedavno na 3070 ti opalio mali undervolt zbog temperatura - kako ne bi u sobi bilo 30 stepeni leti 😀

Zanima me - za one koji imaju (relativno) nove graficke, dakle ove u zadnjih 5-6 godina, da li overclockujete ili undervoltujete? zasto da - zasto ne? 🙂
 
ne, samo joj povecao onaj power limit za 8% pa moze da povuce max 240W umesto 220

zasto? inzinjer iz NV zna bolje od mene koji napon je potreban grafickom cipu da radi rock stable 365/24/7
 
Imao baš 3070 ti i od prvog dana undervolt/overclock 2085MHz 1.025V pune 3 godine dok je bila kod mene.

Sada 5070 drugačija situacija.
+375 core +2000 mem i limit preko krive da ne ide preko 1.075V dok joj je radni napon između 1.055V i 1.065V
 
I trebace ti vremena dok nadjes 100% stabilan oc, kod mene 5060 ti 16gb,u zahtevnim igrama +340 core (uz +2000 vram) bilo stabilno dok nisam pokrenuo witcher 3 (next gen verzija, max raytracing +dldsr/dlss 4.5 M) i morao smanjiti na +310 core da prestanu retke nestabilnosti, vidi se i po potrosnji, dok ostale igre jedva vucu 180w kod witcher 3 bez problema ide do max 200w.
 
Znam, dosta je drugačiji princip overclock-a u odnosu na 3000 seriju.

Moja hoće da prodje benchmark I sa +400 ali nije stabilna i svim igrama i zato traži još viši napon.
Potrošnja zavisi od igre do igre (endžina do endžina) a samim tim i stabilnost.
 
Ja sam undervoltovao 7900xtx samo iz razloga da ne bude grejno telo u (maloj) prostoriji gde mi je komp (tj da što je manje moguće pravi toplotu)
 
Zdravo ljudi, da li ima neko ovde dobar i efikasan undervolt za RX 6900 XT. Model moje karte je Powercolor Red Devil Ultimate sa Navi 21 XTXH cipom. Ja koristim svoj preset sa kojim je obaram ispod 220W i 58C u punom radu, ali bih voleo da vidim i vasa podesavanja.
 
6900XT Waterforce oko 210W 40 neki stepen max, hot spot oko 55 stepeni.
 
I koji su vam klokovi kada tako ustrojite graficke?

Obe karte sa XTXH cipom - jedna vazdusara na 220W i 58, druga vodenjara na 210W i 40-ak stepeni... jeres, ako mene pitate, cista jeres!
 
Ovaj preset koristim duze vreme i pokazao se odlicno. Prostor mi trenutno nije klimatizovan, ali postoji dobar protok svezeg vazduha.
Do sada nisam imao nikakve crasheve u igrama niti programima.

Podesavanja:
  • Min freq: 500 MHz
  • Max freq: 2500 MHz
  • Voltage: 1100 mV (po potrebi korigovati ±10 mV u zavisnosti od modela i opterecenja, kako bi se nasla najefikasnija tacka)
  • VRAM max freq: 2130 MHz (fast timing); sa default timing-om idealno oko 2150 MHz
  • Fan tuning: fino podesavanje po licnoj potrebi
  • Power tuning: -10%
Rezultati u No Man's Sky (1440p, sobna temperatura 24C):

Stock:
  • FPS: 115
  • GPU clock: 2493 MHz
  • Potrosnja: 305 W
  • Temperature: 68C / 90C
  • Voltage: 1135 mV
  • Mem clock: 1995 MHz
  • Fan: 1825RPM
Undervolt:
  • FPS: 112
  • GPU clock: 2415 MHz
  • Potrosnja: 210 W
  • Temperature: 55C / 68C
  • Voltage: 987 mV
  • Mem clock: 2118 MHz
  • Fan: 2350RPM
Sustinski, smanjio sam potrosnju za oko 30%, temperatura je niza, rad je znatno tisi, a coil whine je totalno eliminisan vise se ne cvili iz kucista hahah
 
Nazad
Vrh Dno