Šta je novo?

OS X Yosemite

Ја имам позив од Apple да је пробам али тренутно једино да је можда инсталирам на женин МВА, па да видимо како ради тамо... она ионако не користи лаптоп за посао па да јој потенцијални багови праве озбиљније проблеме. Мада генерално видим да нема пуно жалби и да је реалтивно врло стабилан систем.
 
Ја сам ставио пре неки дан и за сада нисам приметио неке проблеме.
 
Ja nemam vremena da stavim na Hackintosh, ali deluje mi jako zanimljivo.
 
Realno izuzev hackerskog trenda kome pripadam, a koji nema nikakve veze sa onim što u načelu donosi novo 10.10, ne mogu da smislim ni jedan valjani drugi razlog od koga bi ja lično imao neki specijalan benefit i zbog čega bi trebalo da se prešaltam na Yosemite...

Testirao ga jesam i to mi je bilo dovoljno. Beta je stabilna ali i prilično bagovita, naročito interfejs. Moram da priznam da mi se ne dopada previše. Nikako ne mogu da svarim drečavo plave foldere (Candybar će izgleda dobiti na značaju) i caption dugmiće (semafor), plus Apple po svom običaju sve što radi radi polovično i to namerno. Napraviti dark temu koja obuhvata samo dock i menubar a bez podrške za prozore, izgleda u najmanju ruku retardirano... Ovo je milion posto namerno ostavljeno za sledeći put, pa će nam tamo sledeće godine to dati na kašičicu i ponovo okačiti reklamu zvanu: More than a 100 new features! Zatim će ponosno da opale po grafikonima na kojima će stajati da je opet 85% korisnika prešlo odmah na "novu verziju OS-a" koja je srećom besplatna (eeeheee pazi ti to) i tako u krug... To se zove Apple ludorija, jer drugo i nije! :d
 
Poslednja izmena:
Oslobodili su nas troška koštanja OS X i hvala im na tome pošto nisam u situaciji da imam nelegalan OS. Stoga neka ažuriraju i objavljuju nove verzije kad hoće i kako hoće dokle god je džabe, ja se ne bunim ;) Za dizajn ne marim (jer mi to nije bitno za život i posao) dokle god je funkcionalan i brz u meri koja mi zadovoljava potrebe :)
 
Uh moracu da ponesem laptop na more zbog posla, pa ne bi riskirao sa update na betu jos uvek, ali sta se desava ljudi - ko je jos probao u medjuvremenu, kako radi?
 
Za dosta stvari su kopirali Gnome 3 za Linux. :D
 
Mogli bi da ga nazovu OS XY :)
 
Управо инсталирам 10.10 на женин МВА13, па ћу да јавим утиске касније...
 
Најчуднија инсталација до сада... 3-4 различита прозора са информацијом о напретку инсталације су се појављивала.

Но, инсталирано и све ради како треба, за сада нити један баг, надам се да ће и тако остати. Фонт ми се много допао... цео систем делује флуидније, више има анимација које су лепше урађене.
 
Koliko je trajala instalacija?
Javi utiske ako budes jos cackao...
 
У питању је основни МВА13 и мислим да је трајала око 15минута, можда 20...
Размишљам се да ставим и на мој rМВР15 ако не буде баговао у наредних пар дана. Највећи проблем ми је што ја не користим више од 2-3 апликације које је Apple направио, па ми је тешко да упоредим, тј да направи оно ”пре-после” поређење.
 
Da li možeš da okačiš slike kako izgledaju Reminders i Notes i ako možeš da otkucaš u njima par slova da vidim kakav je font, šta su menjali...?

Edit: nađoh na Apple-ovom sajtu za Reminders:

screen-shot-2014-08-06-a.png
 
Poslednja izmena:
Фонт ми се много допао... цео систем делује флуидније, више има анимација које су лепше урађене.

Font se i meni više dopada ali ta priča o fluidnosti ti je boza... To je klasična tvrdnja za koju se svi prvo uvate kad se prešaltaju na novu verziju, za šta ja lično mislim da je više subjektivni osećaj nego li što realno ima neke veze. Što se tiče novih animatika, ja to nešto baš i ne primećujem... pojasni konkretno na šta si tačno mislio?!
 
Владо, мислим на прелазе између панела, login анимације итд...
Није ми ово први прелазак на нови Мек па да то олако говорим, ово ће ми бити 6та верзија ОЅХ коју користим. Такође, држао сам рачунаре један поред другог баш да бих био сигуран да то није само моја ”машта”, тј да нисам умислио.

Макиавеки:
 

Prilozi

  • Screen Shot 2014-08-06 at 8.37.35 PM.png
    Screen Shot 2014-08-06 at 8.37.35 PM.png
    140.1 KB · Pregleda: 136
Poslednja izmena:
Извини човек, сад сам тек видео да имаш ово ”ца” у надимку, тј ”макиацавеки” уместо ”макиавеки” како те ја ослових :d

Него, ово за табове у Сафарију је мало чудно... али добро, навикне се човек на све и свашта. Генерално нећу прећи са Хрома на Сафари поготово од како се коначно појавила 64битна верзија.
 
Poslednja izmena:
Moje misljenje je da je forsiranje iOS7 izgleda na dekstop sistemu promasaj. Bukvalno svaki interfejs koji sam uporedio sa MV je ruzniji, nepregledniji... sve je flat, mozda to radi na mobilnim uredjajima, ali ne radi na desktopu.
 
Moje misljenje je da je forsiranje iOS7 izgleda na dekstop sistemu promasaj. Bukvalno svaki interfejs koji sam uporedio sa MV je ruzniji, nepregledniji... sve je flat, mozda to radi na mobilnim uredjajima, ali ne radi na desktopu.

To je teza koju solidan broj ljudi zagovara i ja se takođe slažem sa tim. Međutim ono što je očigledno još od prve pojave iOS-a je da Apple konstatno pokušava da dovede oba na istu liniju. Da će cela stvar eksalirati bilo je jasno onog momenta kada je Jonathan Ive uzeo interfejs pod svoje, tako da je to očekivana stvar i to se vidi, pa će cenim na konto toga i proći čitav ovaj transfer prilično lako Apple-u i ovaj put, plus što je sve besplatno a to je veoma bitna stavka koja im iz mog ugla gledano daje još veći vetar u leđa da razvlače i odigraju u svakoj situaciji bez pardona...

Suštinski gledano flat interferes nije problem sam po sebi ukoliko je slojevito i atraktivno rešen uz adekvatnu primenu 3D-a. Ovo što Apple trenutno nudi nažalost daleko je od toga, premda je moram da priznam prijemčiv efekat transparentnog toolbara. Ipak jedna lasta ne čini proleće... Bilo bi lepo da su se barem potrudili svojski oko animatika, ali nisu ni to. Ovo što je Ays pomenuo kao novinu 95% ljudi neće ni da primeti, eto toliko je to sitno. :trust:

Jonathan jeste faca za industrijski dizajn ali u ovoj oblasti će morati tek da se dokaže, jer dobro rešen interfejs traži malo više od poznavanja materijala, drečavih boja i svedene konstrukcije. Da ne bude zabune i da me neko ne shavati pogrešno, ovo što je ponuđeno nije loše ali nije ni ništa više od toga...
 
Poslednja izmena:
Moje misljenje je da je forsiranje iOS7 izgleda na dekstop sistemu promasaj. Bukvalno svaki interfejs koji sam uporedio sa MV je ruzniji, nepregledniji... sve je flat, mozda to radi na mobilnim uredjajima, ali ne radi na desktopu.

Шта знам... није толико ”flat” као што је случај са Win8 и мислим да ће то бити још итерација и итерација док се све то не испегла...

Ne smeta ti kraca autonomija?

На МВА13 где разлика може да буде и до 2 сата - да, смета ми и зато када нам је само МВА доступан(када одемо негде) онда се користи скоро искључиво Сафари.

Док на мом rМВР15 са gfxCardStatus када искључим GT 750M, ако га користим као МВА, дакле као обичан корисник, разлика је до 45минута у трајању батерије... међутим када радим на рачунару и ту је упаљена и виртуална машина и РЅ и огроман број других глупости, разлика је толико минимална да толерисање ограничености Сафарија ми никако не оправдава добитак на трајању батерије. :)
 
Instalirao sam danas Yosemite (public beta 2), ceo dan bez ijednog problema, jedina mana je sto ne radi Litte Snitch. Za sada sam zadovoljan, a i dopada mi se kako izgleda. Da li zna neko kako se skida beta za iTunes 12?
 
Beta se skida preko App Store-a, bar je meni ponudio update, a Little Snitch radi, ali opet beta koja je izašla koliko odmah čim je i ova public beta 2 (imam legalnu licencu) - v3.4 nightly 4208
 
Poslednja izmena:
Skinuo sam betu od Little Snitch, izgleda da je ostala stara licenca. A stigao je i update na AppStore za iTunes. Jos jedino Sparrow nesto zeza, Airmail najbolja alternativa ili nesto drugo? Nisam siguran za bateriju, deluje mi da krace traje, iskljucicu transparentnost, mozda pomogne.
 
Znam da sam nešto čitao a mislim da nisam pogrešio, da prestaje podrška za iPhoto i da će sse uz Yosemite pojaviti nešto "novo" za slike/fotografije (kako god).

Da li neko zna šta se sa tim dešava, vi koji testirate da li nudi nešto u sklopu novog OS X-a ili će i dalje dolaziti kao poseban paket iLife-a?
 
Skinuo sam betu od Little Snitch, izgleda da je ostala stara licenca. A stigao je i update na AppStore za iTunes. Jos jedino Sparrow nesto zeza, Airmail najbolja alternativa ili nesto drugo? Nisam siguran za bateriju, deluje mi da krace traje, iskljucicu transparentnost, mozda pomogne.

Sparrow je uzas pogotovo ako imas nekoliko naloga i veliku kolicinu poruka. Airmail je svakako bolja alternativa.
 
Kad ce izaci iz bete? Jel bio kakav update?
 
Мала напомена за оне који планирају да пређу на Yosemite док је још увек у бета фази:
Homebrew не ради како треба.
RVM уме да зезне верзију рубија
NPM ради изузетно споро

Све се да поправити ако се уради претрага преко гугла.
 
Znam da sam nešto čitao a mislim da nisam pogrešio, da prestaje podrška za iPhoto i da će sse uz Yosemite pojaviti nešto "novo" za slike/fotografije (kako god).

Da li neko zna šta se sa tim dešava, vi koji testirate da li nudi nešto u sklopu novog OS X-a ili će i dalje dolaziti kao poseban paket iLife-a?

Nova foto aplikacija izlazi tek sledece godine, ici ce uz OS.
 
Nazad
Vrh Dno