Šta je novo?

Opera 12 final, diskusija i iskustva

p.s.
Opera Turbo ima odavno i u Presto-Operama se informacija o uštedi dobija klikom na dugme Page Information u Address baru
Klikom na Address Bar dobijem samo info da je stranica učitana koristeći Operu Turbo, ali ne i kolika je ušteda. Takođe, voleo bih da vidim uštedu za sesiju, ili ceo period korišćenje za sve sajtove. Nešto ovako:

Data Compression Proxy Statistics.png

(ovo je za Chrome)


Za gorenje pitanje Vikipedija je dala odgovor:
On 12 February 2013, Opera announced it would drop its own Presto engine in favour of WebKit as implemented by Google's Chrome browser, using code from the Chromium project. Opera Software also planned to contribute code to WebKit.[28] On 3 April 2013, Google announced that it would fork components from WebKit to form a new rendering engine known as Blink; the same day, Opera confirmed that it would follow Google in implementing Blink.
 
Poslednja izmena:
Ponovo, pitanje treba da ide u Opera Next (baziranu na Blink) temu. Ja koristim Operu 12, o kojoj je ovaj thread.
 
Razbojnick ne odustaje od dvanaestice. Ja sam presao na Maxthon, nadomestio je 90% funkcionalnosti Opere 12, tako da nigde ne mrdam sa njega - pre toga sam bio na Operi bar 5 godina.
 
Sada kada je Opera prešla na WebKit (tj. Blink), koja je razlika između opere i Chrome-a? Inače, dugo koristim samo Chrome. Koji argument postoji u korist nove Blink-based Opere? Tome dodati da Opera može da koristi Chrome ekstenzije (uz "Download Chrome Extension" add-on). Što je onda ostalo od Opere, zašto Opera a ne Chrome?

U tvom slučaju, zašto Maxton (baziran na Prestu?) a ne Opera Blink? U kratkim crtama. :)
 
Presto Opera je imala brdo funkcija koje smo cenili.
Blink većinu nema, jer su promenili ciljeve.

Što se tiče Blink Opere vs Chrome. Chrome je oduvek bio odbojan meni, ružan i napravljen za average joe. Blink Opera je brža, lepša, ima za grdno čudo više opcija, i ima isti engine, tako da se ništa ne gubi.
Konkretno Vivaldi će da bude zamena za Operu baziranu na Presto, samo što je još uvek u ranoj fazi razvoja.
 
Ne mogu :), sve drugo mi je previše sakato. Držao sam se skockanog FF neko vreme, koristio paralelno, a onda je nova verzija totalno resetovala sve, pobrisala sve dodatke. Tad sam nastavio samo sa 12icom. Realno, nemam problema. Čak je i warez-bb :-devil-: namešten da radi, a i sve skripte za Benchmark mi najbolje rade u Operi (iako ne bi trebalo da ima razlike).
 
Poslednja izmena:
Sada kada je Opera prešla na WebKit (tj. Blink), koja je razlika između opere i Chrome-a? Inače, dugo koristim samo Chrome. Koji argument postoji u korist nove Blink-based Opere? Tome dodati da Opera može da koristi Chrome ekstenzije (uz "Download Chrome Extension" add-on). Što je onda ostalo od Opere, zašto Opera a ne Chrome?

U tvom slučaju, zašto Maxton (baziran na Prestu?) a ne Opera Blink? U kratkim crtama. :)

Kad je izbacena Opera Blink, nedostajalo joj je 90% funkcionalnosti bilo kog browsera, nije imala cak ni bookmarks. Sva dobra resenja, u kojima je Opera bila pionir (npr. speed-dial, copy to note...) magicno su nestala i dobio se Chrome koji cak nema ni funkcionalnost Chrome-a.
Kad sam trazio alternativu Operi 12, Chrome nije dolazio u obzir, jer je izuzetno trom u poredjenju sa Operom (12), FF takodje ume da bude intertan, zavisno od verzije - pa sam isprobao 5-6 manje popularnih browsera.

Maxthon ima (bez ekstenzija) dosta toga sto i Opera 12: speed dial, notes - cak i opciju slicnu "copy to note", sinhronizaciju svega, ima mogucnosti da se podesava izgled i funkcionalnost, izuzetno je brz, ima cak veci skor na peacemark-u od Chrome-a, a na slabijim masinama je neprikosnoven - koristim ponekad netbook i tu se zaista vidi ogromna razlika. Ima i mana - npr. malo ekstenzija, ali i inace ne koristim vise od par ekstenzija, tako da mi to nije veliki minus.
 
Ne odustajem od 12-ce, koristim je za 99% surfinga.
Da li je neko uspeo da reši problem sa https sajtovima (ne svim). Konkretno ne mogu da je nateram da radi sa livedrive-om. Preguglao sam sve što sam mogao i našao, i ništa.
U pitanju je 12.17 64-bit verzija na Win7 64-bit (ovo i nije toliko bitno).
 
Hvala! Kad već pricamo o tome u ovoj temi, da li je Blink Opera laksa i brza od Chroma - za starije/sporije racunare? (Iako je isti engine.)

Vidim da juce skinuta Opera 28 jako lici na Chrome, ima Chrome ekstenzije, ima sync (nisam probao, sa kompa na komp mi najbitnije). Hm, koje su onda Chrome prednosti nad novom Blink Operom?

(Maxthon je na kom endžinu?)

Hvala! [emoji41]
 
Poslednja izmena:
Chrome ih nema u odnosu na Operu, osim nove mogućnosti pokretanja Android aplikacija.

Maxthon koristi WebKit i Trident (IE engine), ima dva.

Za slabije računare što automatski znači i malo RAM, treba ti nešto što ima single process dizajn.
SeaMonkey npr.

Ili preciziraj konferenciju.
Inače iz mog iskustva, Opera je bolja od Chrome i na tom polju.
 
Evo nije me mrzelo da proverim najnovije verzije.

chrome.jpg

maxthon.jpg
 
^ Šta bi trebalo da zaključim na osnovu gornjih slika?

Hvala, Dark.

- Napomenio si da Chrome ima mogućnost pokretanja Android apps, to je nešto novo, nisam znao? :)
- Na Android fonu i Android tabletu koristim stock browser i ponekad Chrome i oba su mi vezana za isti nalog kao i Chrome na desktop računarima. Korisno zbog deljenja istorije, bookmark-a i slično. Da li to mogu ako koristim Operu na desktopu, a zadržim na fonu/tabletu stock browser? Ili nije kompatibilno, već mi treba Opera za Android (postoje tri, ako se ne varam, Mini, obična i još jedna)?

Da li je Chrome za average joe -- ne znam. Pod "flags" može ispod haube toliko stvari da se setuje. Jako je stabilan, ne puca, ako jedan proces pukle, često ne pada ceo, ima sand-box, pravi mali operativni sistem. ;)

Hvala i to je kraj mojim pitanjima! Inače mi se Opera sviđa, koristim je ceo dan, prvi put! :D
 
Slike su benchmark testovi browsera - sto bolji skor, to bolji browser. Mislim da ne moze da se koristi desktop Opera i stock mobile browser, a da budu sinhronizovani.
 
Možeš da uvezeš u Operu iz Chrome, a onda na mob staviš Operu i sinhronizuješ.
 
^ To znam da mogu, ali povlaci napustanje Chroma na svim platformama u korist Opere.
 
I Maxthon ima mobilnu verziju, koja je cak i popularnija od desktop. Sinhronizacija je naravno moguca.
 
^ Ima li Maxthon data saving mod (kao Opera Turbo), kako na desktopu, tako i za mobilne uređaje? Ako da, probaću ga sutra. ;)
 
Bravo. Raspričali ste se o Chrome, Maxtonu isl zato što nekoga mrzi da progugla, umesto da se vratite TEMI.
Ima li neko konstruktivnu ideju za pitanje koje sam postavio pre nego što je "owim" uleteo?
 
Konkretno me najviše iritira https onedrive.live . Otvori se samo blanko stranica, adresa u adresbaru ostaje, a na kartici ispiše "Sorry, something went wrong - OneDrive".
Guglanjem sam našao po forumima da je to generalan problem (od relativno skoro) sa većinom https sajtova, za neke postoje konkretna iznuđena rešenja, ali za ovaj nikako.
Google drive funkcioniše iako izbaci da je brozer nepodržan.
 
Poslednja izmena:
Meni normalno otvara taj link u O12.17. Uporedio sa FF i IE, ista je strana u sva tri pregledača.
 
Poslednja izmena:
32bit. Otvara i to, vidim sve Here, mogu da udjem u svaki folder i skinem fajlove.

Obriši ti keš, pa probaj onda.
 
Obrisao sam i keš, i history... više puta. I meni je funkcionisalo na 32bit win i 32bit Operi ranije.
Sad probah, neče da mi otvara ni live mail, tj Outlook.com. Otvori mi prozor za logovanje, i... opet blanko stranica :(
 
Nešto i meni vuče da je 64b Opera "krivac", ali namerno sam prešao na nju. Veliku većinu meni potrebnih funkcija naterao sam da rade kao i kod 32b, ali ovo ne mogu.
 
Nema to veze. Ponašanje mora da bude isto, nevezano za "bitnost". Nešto drugo je tu problem. Da li si gledao Error console u okviru Developer tools?
 
Da, ima jedno 66789764 errora i upozorenja.
Evo isečak:
--------------------------------------------------------------------------------^
[4/25/2015 12:34:54 AM] CSS - https://onedrive.live.com/?cid=dca53e79618329e0&id=DCA53E79618329E0!6423
Inlined stylesheet
-khtml-border-radius is an unknown property
Line 1:
-corner{-moz-border-radius:3px; -webkit-border-radius:3px; -khtml-border-radius:
--------------------------------------------------------------------------------^
[4/25/2015 12:34:54 AM] CSS - https://onedrive.live.com/?cid=dca53e79618329e0&id=DCA53E79618329E0!6423
Inlined stylesheet
Invalid value for property: zoom
Line 1:
ackground:#ffffff; cursor:pointer; display: inline-block; padding: 5px; zoom: 1;
--------------------------------------------------------------------------------^
i, zapravo ovaj je među početnima:
[4/25/2015 12:34:50 AM] CSS - https://p.sfx.ms/hig-02f2c756.css
Linked-in stylesheet
"::" not followed by known pseudo element
Line 1:
-inner,input[type=button]::-moz-focus-inner,input[type=submit]::-moz-focus-inner
--------------------------------------------------------------------------------^
[4/25/2015 12:34:50 AM] CSS - https://p.sfx.ms/hig-02f2c756.css
Linked-in stylesheet
-webkit-appearance is an unknown property
Line 1:
=button],:root .RE_WebKit input[type=submit]{padding-top:4px;-webkit-appearance:
--------------------------------------------------------------------------------^

A kada obrišem log i samo kliknem na prozor, izbaci mi
[4/25/2015 12:38:46 AM] JavaScript - https://onedrive.live.com/?cid=dca53e79618329e0&id=DCA53E79618329E0!6423
Event thread: message
INJECTOR ======https://onedrive.live.com/?cid=dca53e79618329e0&id=DCA53E79618329E0%216423
 
Poslednja izmena:
Ništa pametno. Daje greške jer je css kod za gecko i webkit/khtml. Nema elemenata koji su vitalni za prikaz sajta, a koje ne može da savlada.

EDIT: ja ne dobijam tu grešku u konzoli. Krećem se po sajtu, ali ništa se ne beleži.
 
Poslednja izmena:
Jess. Nije moj fah, ali sam to i sam zaključio.
Hvala na posvećenom vremenu, možda se javi još neko da je imao ovakav problem.
 
Nazad
Vrh Dno