Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

Da, ali ne da se menja tako što će školstvo blokirati A.I. da bi radili kao do sada, već da se programi prilagode budućem svetu u kome će sadašnji đaci imati taj A.I. na svakom koraku. Naravno, treba da vežbaju kreativnost, ali uz reformisani pristup da bi bili mnogo efikasniji u tom sutrašnjem okruženju nego što smo mi...
 
Poslednja izmena:
To su ljudi vrv pricali i kad su se pojavili racunari/telefoni/stagod.
Nama kao da je usadjen strah od tehnologije.
To nema veze sa strahom, već je činjenica, pogledaj samo koliko je pametan telefon ili google zatupeo ljude (pričamo generalno), što da pamtim i da razmišljam kad mogu da "guglam".
A takođe, od silnog znanja koje postoje na netu, to se najmanje gleda, vreme se troši na zaglupljivanje, farme, sponzoruše i slično...
 
Probao sam malo Google Bard i rekao bih da je chatGPT i dalje neprikosnoven na ovom polju. Solidne odgovore daje i Bard, ali mi se čini da je konverzacija fluidnija i prirodnija sa chatGPT.

Takođe, nije mi pošlo za rukom da nateram Bard da odgovara na srpskom, tačnije kad mu zatražim to, on mi potvrdi da može da piše na srpskom i prethodni odgovor grubo prevede na srpski (i tu se chatGPT bolje snalazi, pošto Bard dosta greši, očigledno koristi Google Translate), međutim već sledeće potpitanje mi ponovo odgovori na engleskom i opet ja treba da ga opominjem da mi piše na srpskom...

Jedino što bih rekao da je bolje kod Barda jeste brzina generisanja odgovora.
 
Jel se i vama dešava da chatGpT nekad jako sporo ispisuje odgovor,
bukvalno slovo po slovo pa imam osećaj da neko kuca ručno sa druge strane?
 
Kad je visoka opterecenost desava se i to ali i da jednostavno stane u sred odgovora.

Jednostavno svi su legli na njega, ne daju mu da uhvati predah :)
 
Pomislio sam i na to, ali to je ipak sa druge strane odgovor koji je generisao racunar, neka mu treba i 30 sek ali posle treba da ga samo ispljune

on "generise" bukvalno slovo po slovo, to mi nema logike.
kao da ga neko kuca sa dva prsta.
 
To je jedino logicno objasnjenje za sad 😂
Toliko je sporo da iritira
 
Primetio sam da Bing chat pauzira kucanje ako se pređe na drugi tab. Ispisuje odgovor samo dok si na tom tabu.
 
Poslednja izmena:
To su ljudi vrv pricali i kad su se pojavili racunari/telefoni/stagod.
Nama kao da je usadjen strah od tehnologije.
To se inace vrlo lako resava, koliko videh vec postoje alati u koje mozes da ubacis tekst i on ti kaze da li je pisao chatgpt ili ne. E sad, drugi je problem sto to treba da udje u neku proceduru, kako bi nastavnici mogli da proveravaju.
Skolstvo mora da se adaptira. Svet se menja.
Nije to ''strah od novih tehnologija'' već strah od zloupotreba istih na razne načine. A nije da (globalno) nemamo loša iskustva, posebno u poslednjih 5-10-15 godina.
 
Kada se pre 10-15 godina na benchu pisalo o privatnosti, neko je od modova u potpis stavio "privatnost je precenjena", i bio je u pravu.
Tako da sto se AI tice, glup sam da udjem u sustinu, pratim ... ali postove onih koji su vrv u pravu izuzetno pratim.
Mislim da je Zormi u ovoj temi najsuzdrzaniji, najnajcitaniji... i samim tim i trenutno najvise u pravu.
A gde ce nas sve ovo odvesti kao drustvo, nemam pojma.
Ali nadam se ka boljem, za vecinu stanovnistva.
 
P.S.
Samo se pitam u kojem cu subscribe razredu/drzavi da zivim... 😇
(ne gledati potpis, sasvim je nevezan za post)
 
Da javim da se waitlist problem resava vpn-om. Pricam za android u sekundi je proradilo.
 
vpn je nesto kao obrisane poruke

Sva paznja bezbedonosnih sluzbi zapravo ide na obrisane poruke, i na VPN korisnike.. :p
(jer tako se suzava krug "osumnjicenih") 🤣 🤣
 
Poslednja izmena:
Onaj ChatGpt će da uništi ionako uništeno školstvo i obrazovanje. Priča mi sin, juče imali iz pismeni iz srpskog, dala im tri teme ko koju želi, i svi ukucaju na satu ili telefonu "pismeni iz srpskog na temu tu i tu" i izađe rad za 5 sekundi, svima različit sadržaj.
Oni koji su kao bolji učenici samo dodaju "napiši kao da piše pisac" i on ga prepravi za par sekundi.
🙈
.
Screenshot_2023-03-23-16-49-46-574_com.viber.voip-edit.jpg
 
Kada se pre 10-15 godina na benchu pisalo o privatnosti, neko je od modova u potpis stavio "privatnost je precenjena", i bio je u pravu.
Tako da sto se AI tice, glup sam da udjem u sustinu, pratim ... ali postove onih koji su vrv u pravu izuzetno pratim.
Mislim da je Zormi u ovoj temi najsuzdrzaniji, najnajcitaniji... i samim tim i trenutno najvise u pravu.
A gde ce nas sve ovo odvesti kao drustvo, nemam pojma.
Ali nadam se ka boljem, za vecinu stanovnistva.



Everything is overrated je bio potpis, ali da i privacy....

privice.PNG
 

Prilozi

  • true true.PNG
    true true.PNG
    72.4 KB · Pregleda: 183
Screenshot 2023-03-23 at 21.43.50.png
 
Ispade Terminator 2 najveci horor svih vremena, ne mogu ljudi da se opasulje koliko je ulio strah od vestacke inteligencije.
 
Bio je neki klip gde reporterka radi priču o kineskom sistemu kamera za prepoznavanje lica i u nekom momentu prikazuju sistem koji sve to kontroliše a nazvali su ga - Skynet :)

Evo klipa:
 
Da jednom rascistimo da li ce MTS kupiti SBB :)
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-03-25-14-35-49-340_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-03-25-14-35-49-340_com.android.chrome.jpg
    91.1 KB · Pregleda: 201
Bing pripoveda da je on već kupljen, samo nam niko još nije javio. 😉😀
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-03-25-17-09-59-281_com.microsoft.bing.jpg
    Screenshot_2023-03-25-17-09-59-281_com.microsoft.bing.jpg
    94.1 KB · Pregleda: 172
Bio je neki klip gde reporterka radi priču o kineskom sistemu kamera za prepoznavanje lica i u nekom momentu prikazuju sistem koji sve to kontroliše a nazvali su ga - Skynet :)

Evo klipa:

Vice, vrhunac svetskog senzacionalističkog novinarstva.

Ontopic:
Ubacili su Bing chat u Skype.
Razumevanje napisanog je perfektno, ali baratanje informacijama i upotrebna vrednost upitna.
Tražio sam da mi napišeš prostu skriptu za skaliranje objekata u 3ds max-u, i nije uspeo iz prve. Tek što sam mu poslao grešku, uspeo je da reši problem. Za malo komplikovaniju skriptu nije imao rešenje.
I da, mnogo se bre izvinjava nešto, svaka druga rečenica mu počinje sa "I'm sorry", neprijatno mi...
 
Bas to htedoh da napisem, ali u malo drugacijoj formi... reddit jeste otvoren za sve (ali jeste i moderisan) , ali uzimajuci u obzir jednacinu da je vecina ljudi na ovom svetu stiglo sa planete Moronaj... onda bih taj rezultat uzeo sa rezervom.
Ne mislim nista lose o redditu, stavise tamo jos uvek mozes da procitas nesto sto ne mozes igde drugde... ali da je izvor true infoa, neeeee

Anyway, ko nije sa foruma procitao knjigu "vodic kroz kriticko razmisljanje" (ima u pdfu na netu, nema nazalost stampano) od Voje Antonica, ... od srca preporucujem.
NIsam neko ko daje deci lego kockice i dizni price.. ili kakav god BS sa YT-a, umesto igrica i slicno,
Ali ovo moraju da citaju svake godine dok se ne odsele! :)

Kriticko razmisljanje je osnov svega u zivotu, ne samo u vezi AI chatova.

Vrata im jesam otvorio, na njima je da li zele da prodju kroz njih (crvena ili plava pilula iz Matrixa) :)
writen by human, hihihi
 
Poslednja izmena:
Juce, na pola uva, cuh suprugu kako je u nekoj skoli JJ Zmaj (ne znam gde u Srb) obznanjena zabrana nosenja mobilnih telefona...na prosloj stranici citam sta su uradili na pismenom iz srpskog... ocekujem ugradnju mini ormarica sa pregradama u svakoj ucionici gde ce se telefoni ostavljati pre pocetka casa... onda ce biti problem sa drugimi trecim telefonom.

Evo GPT kaze da je zabrana uvedena u OS JJZ u Sremskoj Kamenici. :D
 
Uvedena je zabrana i u nekoj školi na jugu Srbije pre neku godinu ali nije vest bila viralna :)
 
Nazad
Vrh Dno