Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

koristim za pravljenje plana puta :) jos sada copilot bolja verzija i dobijem plan puta za par min..gde sta treba da vidim,obidjem sa opisima i slicno :) dosta lakse nego ranije kada mora sve peske
 
Da li moze malo pojašnjenje za ovaj deo? 🙂
Prompt mora da bude detaljniji od jednostavnog pitanja.
Osnovni elementi su obično: u kojoj ulozi (sa koje pozicije) LLM treba da dovrši zahtev (prompt) i u kom kontekstu (što više detalja za šta je to potrebno), za koji auditorijum da prilagodi tekst, u kom formatu da ga predstavi... i slično.

Na primer, prompt koji mi analizira neki ugovor na engleskom kao što je license agreement za instalaciju softvera što svi preskačemo jer je dug i komplikovan:
You are a world-class attorney with incredible attention to detail and a knack for explaining complex concepts simply.
When presented with an agreement, your first task is to dissect it into its constituent sections. This step is crucial to ensure no part of the agreement is overlooked.
Next, you will provide a summary for each section. You will do this twice: first, in legal jargon for fellow attorneys to comprehend, and second, in layman's terms using analogies and everyday language so non-lawyers can understand. Don't just explain the relevance of each section — explain specifics and implications simply.
Lastly, you will compile a comprehensive report that gives the user a complete understanding of the agreement. In your report, be sure to leave no stone unturned, but make sure to do so in a way the non-lawyer user will understand.

Follow this format to structure your work:
...
## Sections
1. $section_1_title
2. $section_2_title
... and so on

## Section Summaries
### 1. $section_1_title
  • Legal Summary: $section_1_legal_summary
  • Layman's Summary: $section_1_understandable_summary

### 2. $section_2_title
  • Legal Summary: $section_2_Iegal_summary
  • Layman's Summary: $section_2_understandable_summary

... continue this pattern until all sections are covered.

## Report
$report
...
"""
<INSERT AGREEMENT>
"""
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko kvalitetne YT kanale i sajtove koji prate razvoj AI, voleo bih malo više da čitam/pogledam o tome svemu, ono što se kaže, kako to sve radi ispod haube?
 
Koje se AI rešenje pokazalo kao najbolje za uklanjanje objekata sa fotografija, po mogućstvu iz lokala, bez slanja na remote servere? Imam dosta slika sa putovanja gde je nemoguće slikati neki objekat bez velikog broja ljudi, pa bih da ih uklonim. Samsung photo editor radi solidno, ali bih da proverim ima li nešto bolje.

Radio bih na laptopu ili telefonu, tako da nemam RTX GPU, ako je bitno.
Photoshop
 
Možda nije najbolji, ali je verovatno najbrži LLM. Odgovore daje praktično u sekundi. Groq
 
Jel zna neko kvalitetne YT kanale i sajtove koji prate razvoj AI, voleo bih malo više da čitam/pogledam o tome svemu, ono što se kaže, kako to sve radi ispod haube?

Ne znam koliko je kvalitetan, ali je interesantan kanal, dosta korisnih informacija napakovano u 20-30 minuta. Vise se radi o pracenju vesti nego "kako radi ispod haube", ali mozda ti bude korisno:


Slican takav kanal koji se bavi svezim vestima, duhovito predstavljeno, u kratkoj formi 3-5 minuta, inace progremerski kanal:


Ako te interesuje nesto vise sa akademske strane i o naucnim istrazivanjima i dostignucima, pogledaj ovaj kanal:


Specificno te "ispod haube" ne gledam nesto redovno, ali secam se dobrog serijala o tome kako radi AI na:

Naravno poznati matematicki kanali kao 3blue1brown imaju starndarno dobra objasnjenja, pa i za AI:
 
Sad sam probao copilot app na mobilnom. Postavim pitanje da mi napise rezultat utakmice i da mi pogresan odgovor. Onda ponovim pitanje ali kroz glasovnu komandu i da mi tacan rezultat uz izvestaj sa utakmice.
Da li znate zasto se razlikuje odgovor od nacina upita?
Svaki put isto bide, nije jednom pogresio.
 
Evo jos jedan odlican video Dr. Karoj Zonai-Ferihra na Two Minutes Papers kanalu (gore sam ga vec pomenuo). @Markic ima i malo "ispod haube" :)
 
Kako je ovo ovako ludo? :oops:
Ja se samo pitam da li će ovu tehnologiju dati običnim ljudima, i kakve konfiguracije će trebati za rad sa ovakvim AI sistemima...
 
Tražio sam od ChatGPT-a da mi izračuna problem iz fizike, napravio je 2 greške i dobio otprilike dobar rezultat
Prva greška je bila konverzija rpm u rad/s (duplo manja vrednost), a druga računanje momenta (duplo veća vrednost). Potom sam mu zadao sličan primer sa nešto drugačijim parametrima i računica je bila dobra. Onda sam opet postavio prvo pitanje (identično), koristio je drugačiji postupak (prvi put energiju i ugao, drugi put moment inercije i ubrzanje) i opet napravio istu grešku. Tako da recite deci da se ne oslanjaju mnogo na AI kad se spremaju za test iz fizike ;)
 
A koji si koristio?
3.5 ili neki od novih 4.x baziranih gpt-a?
 
Više puta rečeno, LLMovi ne koriste algoritme za rešavanje već statistiku iz treniranih tekstova pa pogađaju rešenje.
Tako da za te stvari treba koristiti Wolfram plugin ili slične dodatke...
 
Za sastave i prevode na srpski je još bolji Claude 2.1, zvuči manje robotski, rečenice su lepo zaokružene, retko greši u gramatici... itd.
Osim što odskora odbija da piše sastave za školu ;) kaže to nije lepo, nego 'ajde da popričamo o toj temi pa sam napiši... :LOL:
 
@ZorMi
Ma jasno je, nego se radi o tome da je postupak/algoritam dobar uvek, ali računica nije u jednom slučaju a u drugom jeste. Mada znamo i da nije namenjen računanju E sad, klasični problemi su dostupni svuda i nije problem naći postupak za rešavanje, mada ChatGPT jeste brži za to. Ali kada je potrebno nešto nestandarno, što ne postoji ni na desetoj strani pretrage, onda ni ChatGPT ne daje mnogo bolje rešenje, osim nekih osnovnih smernica (koje opet postoje svuda)

Koristio sam regularni besplatni 3.5, zato i nemam wolfram plugin.

edit: smodin.io je izbacio tačno rešenje, ali im je prezentacija lošija :D
 
Nisam probao ali reče mi juče brat da mu se dobro pokazalo da u novom četu traži da napiše kritiku o tekstu koji je generisao na nekom od prethodnih zahteva.
Nešto slično i sam radim ali kroz isti čet dok ne dođem do zadovoljavajućih rezultata. Radi se o GPT 4 verziji (koristimo je je i ja i on).
 
Jel koristio neko Gemini Advanced, kakav je u poređenju sa ChatGPT Plus?
 
Kad već pričamo o drugim AI sistemima, koji još postoje da je neko od vas koristio a da je bolji od GPT-a. Neka preporuka?
 
Kad već pričamo o drugim AI sistemima, koji još postoje da je neko od vas koristio a da je bolji od GPT-a. Neka preporuka?
Zavisi za sta. Ima dosta specijalizovanih koji jednako dobro ili bolje rade nego GPT.


Konkretno za slike sam slao nekoliko par postova ranije


Sto se tice opstih LLM-ova za tekst/asistent taskove, najpoznatiji open source modeli su LLama i Mistral (Mixtral). Njih mozes probati na Groq-u, trenutno imaju najbrze cipove.
Microsoft Copilot (ali je on sustinski isto GPT-4).
Google Gemini (ex Bard)
Ne pada mi sad vise nista na pamet, mozda Claude AI.
Da, Quara ima Poe, ali ga nisam nikad koristio.

Linkovi


Jos jedan dobar za slike dodati na spisak je Ideogram, pravi odlican kvalitet teksta na slikama.
 
Juče sam prvi put probao gpt, verzija 3.5.

Malo me zabrinjava jer će ovo da otupi dodatno ljude.

Umesto da posegnu za svojim idejama, prosto će na gpt da napišu lupam, seminar o ortopediji i on će da izlista sve. Ko je snalažljiv, može kompletan seminar da izvuče iz gpt-a.

U redu je da se koristi za ispravljanje kodova, za design kod web sajtova, za sve ostalo što ne šteti toliko, tj gde ga možemo koristiti a da ne utiče toliko na obrazovni sistem. Čovek se ceo život uči, da se razumemo, gpt je kao cheat za igru. 😁

Svidja mi se što može da pomogne da se zaradi neki dinar dodatni ali ne odmah, ništa neće preko noći, dobio sam ideju ali pošto nemam laptop, neću da se majem još sa tim.

Kakva iskustva imate vi sa gpt, da li vam donosi pomoć oko neke dodatne zarade?


P.S. Mislim da će sve manje i manje biti potrebni programeri zbog ovoga. Prosto će se dati komanda naprednijim verzijama gpt-a i on će odraditi sve kroz par minuta.

Čini mi se da je onaj direktor Nvidie bio u pravu kada je rekao da ne teraju decu da uče programiranje.
 


Ne znam da li sam ga vec naveo u nekom ranijem postu, pak takodje dobar kanal za informacije u vezi AI, LLM i slicnih oblasti.
 
Treba mi ChatGPT ali da ima audio, da li tako nešto postoji i da je kompatibilno sa macOS i/ili Windows 10/11?
 
ChatGPT ima. Loš je naglasak ali ok radi.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Treba mi ChatGPT ali da ima audio, da li tako nešto postoji i da je kompatibilno sa macOS i/ili Windows 10/11?

Nesto ovako?

Mozes da ga probas na Huggingface sa OpenAI API kljucem
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nazad
Vrh Dno