Šta je novo?

Office komp

arcibalde

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2010
Poruke
5,950
Poena
405
Pozdrav ljudi. Potrebna mi je pomoc oko sastavljanja jeftine konfiguracije. Namena je surf, citanje knjiga, gledanje filmova, nikakvo igranje igara. Glavna predispozicija je da bude sto jeftinije moguce. Monitor nije potreban jer ce se koristiti postojeci Samsung CRT. Ah, da, kupovina iskljucivo u domacim prodavnicama.
Hvala.
 
Najjeftinije moguce-

-G1840-4.200 dinara
-ASUS H81 R/C/SI-4.900 dinara
-Bilo koji ddr3 1600MHz-3500 dinara
-LC-500H-12-3550(moze i 600H-12 za 4.000 kao bolji izbor).

-1TB HDD Toshiba P300-5.990(moze 500GB za 5.500, mislim da se ne isplati)

Kuciste po volji, ima dosta MS Industrial jeftinih.

Osetno bolji, ali i skuplji izbor:
-G4560-7.500
-H110 Asus R/C/SI- 7.000~
-Ddr4 4GB- ista cena kao ddr3, 3.500
-Hard, Napajanje i kuciste isti kao u prvoj konfi.

Za 5.000~ vise se dobija novija platforma, 2/4 umesto 2/2 cpu, sa jacom integrusom.
Uzmite polovan monitor za 15-20e cisto koliko da ne bude CRT.
Za 50e vec ima FullHD polovnjaka.
 
Poslednja izmena:
Ma komp nije za mene, za komšinicu je. Predložiću joj to u vezi monitora. Zar nije 4gb malo? Taj G1840 ima integrušu?
Edit: vidi vraga ima.
Edit2: I napisao si da druga varijanta ima jaču integrušu. Kad ne čitam pažljivo.

A koji bi ssd od 120gb mogao da padne ovde umesto hdd?
 
Poslednja izmena:
4GB je sasvim dovoljno za surf, filmove i citanje knjiga.

I za neki light gaming je dovoljno.
Mnogo je bolje uzeti G4560 i 4GB ram nego G1840 i 8GB ram.

Najbolje bi bilo da se smesti i 120GB SSD, ako joj je 120GB prostora dosta, ima da leti masina, pogotovo ako uzme G4560.
 
Slazem se sa ivanbass1@ u vezi G4560,
svakako je problem kada je budzet nategnut, smatram da je 4GB ram-a nekako na granici upotrebljivosti danas a jos plus u kombinaciji sa intergrisanom gpu, mislim radice to ali cesto trebas voditi racuna o napunjenosti ram-a, jer browser u odredjenim tabovima zna da povuce dostra rama pogotovo ako je osoba malo aljkava u radu, tj. morace nesto da gasi svremena na vreme, ali nije to strasno, moze i naknadno dodati jos 4GB ram-a.
Sto se ssd-a tice, ako ima vec neki hdd koji moze koristiti, zasto ne bi njega koristila pa kada skupi neki dinar vise uzeti neki kvalitetniji ssd od 250GB tipa Samsung evo 850 ili Transcend 370S.
 
Pricamo o kucnom uredjaju za bas lagane namene.

8GB se uzima za gaming/programiranje i slicne stvari, a za ovo kad budzet dozvoljava.
Nema koju igru nisam igrao sa 8GB ram i sve su radile besprekorno.
Sad ispada da su "heavy" gaming i browsing/knjige/filmovi isti tip aktivnosti..


Bilo bi idealno da uzme 2x4GB i G4560 u startu, ali ako prethodno uklopi SSD.

G4560+SSD+2x4GB>
G4560+SSD+4GB>
G4560+HDD+2x4GB>
G4560+HDD+4GB>
G1840+SDD+4GB>
G1840+HDD+4GB.

G1840 sa 8GB ne bih ni razmatrao.
I da, sa G4560+H110 konfom je obavezno traziti bios update u servisu da bi radilo.
 
Poslednja izmena:
Ram sam pomenuo iz razloga jer znam osobu koja zna da napuni 4GB ram-a nicim izazvanim, gomilu tabova u browseru, ali opet kazem nece joj to biti ogranicavajuci faktor, ako bude bilo u startu samo 4GB.
Evo recimo sta je kod mene otvoreno i koliko je ram-a zauzece desktop.png, sta je otvoreno: 16 tabova od toga jedan tranzistor i dva excel dokumenta, defender, 2 Logitech app od bezicnih: misa i tastature i to je to 3.67GB, e sada kada dodje na 3.2-.3.3-3.5GB pocinje da koci komp (ne kod mene, vec kod te osobe o koju sam pomenuo)

ja sam nekako za G4560+SSD+4GB

nigde ne vidoh koliki je budzet i sta sve ide, cpu(gpu)+ram+mb+ssd(hdd)+napajanje a kuciste od stare konfe?
mada bilo sta kada se sastavlja vrlo lako za neku doplatu od 50-ak eura moze da okrnji konfu, jer strpni onde, strpni ovde.... i usr..motku, bolje uzeti kako treba a kasnije dodati ono sto se nije moglo u statru.
 
Poslednja izmena:
Da imas 4GB rama, 3GB bi bilo zauzece.
3.7GB je zauzece jer imas 8(ili 10-11 koliko vec), aplikacije uvek uzimaju vise rama proporcionalno sa kolicinom rama.

Koristio sam PC sa 16GB, u igrama zauzece bilo 10GB. Te iste igre identicno rade sa 8GB ram memorije, na istom PC-ju.
 
Poslednja izmena:
Ne moze identicno da radi, moze biti da ti nisi primetio razliku. Slazem se da je vecini 4gb dovoljno, pa ako se malo uspori, nije kraj sveta, to ce biti u 5% situacija max.
Svakako bih isao na drugu varijantu konfiguracije.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Ljudi sta se to konkretno dobija u office primeni računara sa G4 u odnosu na G1? Pošto je trošenje što manje količine para imperativ nekako mi izgleda da je G1+4Gb+SSD najprimerenija kupovina. Bah, da da su igre u pitanju pa se odgovor sam nameće a ovako...
 
CRT monitor nije baš lako povezati ako računar ima samo digitalni izlaz.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Mnogo se dobija.

Od dual core 2/2 na 2.8GHz sa slabijim IPC-om, sa slabijom integrusom, prelazite na dual core sa HT, 2/4 sa jacim IPC-om, na 3.5GHz, sa jacom integrusom.

Pre bih uzeo to i HDD nego G1840 i SSD, pa dodao SSD naknadno, ionako su cene SSD-ova sulude trenutno.
 
SSD pravi razliku u radu, svi novi procesori rade maltene isto u home/office okruženju. Ako je 128/256 GB dovoljno prostora, prvo SSD, pa onda sve ostalo.
 
g4560 je svakako bolji od celerona, to je neuporedivo. Zbog toga sto joj ne treba mnogo slobodnog mesta za knjige, a razlika izmedju 120gb ssd i 1tb hdd je ~ 1000-1500din, bolje ici na ssd (iz jeftinih: adata su800, ako nema njega - kingston uv400): brze se boot'uje os, programi, surf malo prijatniji, a i danasnji ssd su pouzdaniji od hdd (u glavnom zbog pada kvaliteta hdd). Sve to vazi ako je njoj dovoljno tih 70-80gb slobodnog mesta koliko ce imati sa ssd (a i moze se iskoristiti stari hdd, ako je sata, za backup ili dodatno skladiste), ako ne - hdd (ssd su sad preskupi).
 
Za ovo za šta njoj treba itekako je uporedivo, teško da će sa onim korišćenjem koje je navedeno primetiti bilo kakvu razliku u pomenutim procesorima. Drljavi hdd i ssd su već druga priča.
 
Zato i gledam, ako joj je previše da izdvoji 5000 dinara više za G4 možda je dobro i G1 sa ssd-om a opet gledam da će zbog ssd sve generalno brže raditi.
U svakom slučaju predočiću joj + i - pa nek sama izabere.
 
Poslednja izmena:
Mnogo je upotrebljiviji G4560 generalno, nego G1840.

Na duze staze definitivno isplativo, moze da posluzi kasnije i za neku gaming masinu, samo se bocne gpu.

S obzirom da ima CRT monitor, mozda bi bolje bilo da tih 5.000 ulozi u neki polovan FullHD monitor, nego da ide na G4560.
 
Ne verujem da će bilo koji vid igranja igara biti u opticaju, makar u meri koja zahteva zaseban gpu.
Što se polovnih monitora tiče, bem li ga, ne mogu joj to preporučiti jer ako nešto ne bude uredu sa njime ja cu biti kriv. Sem toga ni sam ne bih kupovao polovan monitor.
 
Sto ne bi, ako je u dobrom stanju?

Objasni joj lepo da nema garanciju jer je polovno, da sama snosi odgovornost ako se nesto desi, pa nek odluci.
 
A sto joj ne bi predlozio neki brand-name polovnjak iz Nemacke, Svajcarske....
Pun ih je kp, ima i za 40e-50e, za te stvari sasvim dovoljno, obicno dolaze sa licencom nekog Win-a, a moze i upgrade po potrebi....
 
Vrh Dno